fbpx

Biz Susalım Bilim Konuşsun; Bölgesel Zayıflamaya Destek Olan Besinler

Yulafli.png

Biz Susalım Bilim Konuşsun; Bölgesel Zayıflamaya Destek Olan Besinler

ELLE dergisinde yayınlanan ve bölgesel zayıflamaya odaklandığımız bu blog yazımızda, hem bilimsel hem de birçok pratik bilgiye ulaşacaksınız.

Bölgesel incelmeyi sağlamak aslında o kadar da imkansız değil. Yağ yakımını ve kas kazanımını hedefleyen bir beslenme programı ve bölgesel olarak uygulayacağımız egzersizler ile tüm vücudumuzda incelmeler görürken egzersizleri yoğunlaştırdığımız bölgede çok daha sıkı bir görünüm elde etmek mümkün. Bu işin püf noktasını da açıkladığımıza göre gelin yapılan çalışmalarla besinlerin bu alandaki etkisine bir göz atalım.

 

1.Karın/Bel

Besinlerin bölgesel zayıflamaya etkisi üzerine yapılan çalışmaların çoğu karın/bel bölgesine odaklanmış durumda. En çok şikayetçi olduğumuz bölgelerin başında bel çevresi olduğunu düşündüğümüzde aslında bu durum pek de şaşırtıcı değil.

 

Kırmızı biber ve yumurta karın bölgesindeki yağların başlıca düşmanı diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, biberde (kapsaisin) bulunan bileşiklerden birinin günlük tüketimi, vücudun gıdayı enerjiye dönüştürme yeteneğini artırarak karın yağ kaybını hızlandırdığı gösterilmiştir. İşte sizlere çorbalarınıza, yoğurtlarınıza, yemeklerinize pul biber eklemek için bir neden daha!(1)

Yumurta, göbek yağı depolamadan sorumlu genleri kapatmaya yardımcı olan büyük bir yağ yakıcı besin maddesi olan kolinlerin en iyi kaynaklarından biridir. Bonus: Yumurtalar, kahvaltıda yediğinizde tüm gününüz için yağ yakma hızını ayarlayabilen harika bir yağsız protein kaynağı olduğu Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada gösterilmiş.(2)

2.Sırtı/Kol

Bir diğer bölgemiz sırt/kol bölgesi. 2014 yılında yapılan bir çalışmada kinoa içerisinde bulunan betain bileşeni ile vücutta yağ yakıcı bir etki göstermekte(3). Ayrıca kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunan magnezyum yağ yakımına yardımcı olan minarellerdendir. E o zaman ne duruyoruz?

Haydi kinoa ve kabak çekirdeğinden bir salata hazırlayalım!

3.Kalça/Bacak

Özellikle kadınların en büyük dertlerinden olan kalça/bacak bölgesindeki yağlanmayı çözüyoruz! Sıkı durun tarifi veriyorum. 2015 yılında yapılan bir çalışmada ton balığı tüketiminin bel/kalça oranında azalmaya neden olduğu gösterilmiş(4). Ayrıca Journal of the American Heart Association’da yayınlanan bir çalışmada badem tüketiminin göbek ve bacak yağlarında bir azalmaya yol açtığı gösterilmiş(5) Badem seçiminde tercihimizi kavrulmamış bademlerden de yaptık mı, bu iş tamamdır.

Bahsettiğim bütün besinler tek başına bir mucize olmayan birlikte porsiyon kontrolü ile kullanıldığında ve egzersizle desteklendiğinde bizleri harika sonuçlara ulaştıracak besinlerdir. Yani her zamanki gibi iyi planlanmış bir diyet programı ve egzersiz bu işin olmazsa olmazlarından.