fbpx

Selülit Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey - Diyetisyen Gamze Altınay

shutterstock_676358449-1-2.jpg

Selülit Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

 

Selülit Nedir?

Kalçalarınız, uyluklarınız portakal kabuğuna benzer mi görünüyor? Bu selülit belirtisi olabilir. Selülit, belirli yağ bölgelerini örten cilt, bağ dokusu bantları  daha derin dokulara doğru aşağı çekildiğinde ortaya çıkar. Bu pürüzlü bir yüzey oluşturur. Selülit, farklı yağ, kas ve bağ dokusu dağılımı nedeniyle kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Yüzde 80 ila 90’ı etkilediği düşünülmektedir. (1) Selülit terimi yüzyıllardır özellikle kadınların muzdarip olduğu bir durum olarak süregelmekle birlikte ilk olarak 150 yıl önce Fransız literatüründe bildirilmiştir ve 1600’lerin sanatçıları tarafından zarif bir şekilde tasvir edilmiştir. (2)

Selülit, obeziteden farklıdır. Yani kilosu fazla olan herkesin selüliti olmayabilir keza aynı şekilde zayıf olan bir kişinin de selülitleri olabilir. Obezite, leğen kemiği, uyluk veya karın bölgeleri ile sınırlı olmamak üzere yağ dokusunun artışı  ile karakterizedir. Bu yağ dokusu, selülitler gelişimi için en uygun ortamı oluşturmaktadır. (3)

 

Yaygın Selülit Bölgeleri

 1. Karın
 2. Kalça
 3. Göğüs

 

Selülit Neden Olur?

Selülit, cildin altında yağ birikmesinden kaynaklanır. Bazı kadınlar buna diğerlerinden daha yatkındır. Sahip olduğunuz selülit miktarı ve ne kadar belirgin olduğu genlerinize, vücut yağ yüzdesine ve yaşınıza bağlı olabilir. Cildinizin kalınlığı da selülit görünümünü etkiler. Her vücut tipine ve ağırlığa sahip insanlar selülit olabilir. Kadınlarda yağ dağılımı erkeklere göre daha belirgindir. Deri ve kas arasındaki kollajen lifleri, alttaki yağı çoklu ceplere ayırır. Yaşlandıkça selülit daha görünür hale gelebilir ve cildiniz incelir ve elastikiyetini kaybeder. Bu, altındaki dalgalı bağ dokularını ortaya çıkarır.

 

Genel Nedenler;
 1. Cinsiyet farklılıkları; kadınlarda daha yoğun olarak görülür.
 2. Etnik köken ; beyaz kadınlar Asyalı kadınlardan daha fazla selülite sahip olma eğilimindedir.
 3. Yaşam tarzı; aşırı, yüksek karbonhidratlı bir diyet insülinin fazla salgılanmasına sebep olur ve vücutta yağ yapımını teşvik ederek toplam vücut yağ içeriğinde bir artışa yol açar, böylece selüliti arttırır.
 4. Hareketsiz yaşam tarzı; uzun süre oturma veya ayakta durma, normal kan akışını engelleyerek daha fazla durağanlığa yol açabilir ve selülit eğilimli alanların mikrosirkülasyonunda değişikliklere neden olabilir.
 5. Prolaktin ve insülin gibi bazı hormonlarda artışı (Örneğin, gebelik ), genel sıvı hacminin artmasıyla ilişkili olarak selülit yapımını arttırır ve ödeme sebep olur.

(4, 5, 6, 7, 8)

 

Selülit Tedavileri

Buradaki amaç, yağ dokusunu en aza indirmek ve pürüzsüz bir görünüm sağlamaktır. (9)

Tedavilerin ortak hedefleri vardır;

Deri altı dokudaki kan akışının, cilt elastikiyetinin ve dermal kalınlığın iyileştirilmesidir. Bununla birlikte, etkiler sınırlı ve geçicidir ve bu nedenle sonuçlar değişkendir. (10)

Genel Selülit Tedavisi

 

 1. Kilo kaybı
 2. Egzersizler
 3. Masaj ve çeşitli topikal ajanlar
 4. Besin takviyesi
 5. Fonksiyonel gıdalar  (11, 12, 13)

 

Topikal Tedaviler İşe Yarıyor Mu?

 

Topikal tedaviler selülitin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir, ancak etkileri uzun süreli olmayabilir. Sonuçları korumak için ürünü günlük olarak uygulamanız gerekir. Kremlerin cildi sıkılaştırdığı söylenir, bu da cildin daha pürüzsüz ve daha sıkı görünmesini sağlar. Ayrıca selülit görünümünü azaltabilen nem eklerler. Ancak kremler selüliti yok etmezler. Bunun yerine, görünümünü geçici olarak azaltırlar. Yağ hücreleri hala derinin altında bulunur. Topikal selülit kremlerinde yaygın bir bileşen kafeindir. Kafein bölgeye kan akışını arttırır ve idrar söktürücü olarak çalışır. Bu, yağın su içeriğini değiştirebilir, bu da selülit görünümünü azaltabilir. % 0,3 oranında retinol içeren ürünler, cildin dış tabakasını kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltabilir. Sonuçları görmek için kremayı altı ay veya daha uzun süre günlük kullanmanız gerekecektir. Retinol kuruluk, kızarıklık ve soyulma gibi cilt hassasiyetlerine neden olabilir. Ayrıca sizi güneşe karşı hassas hale getirebilir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda selülit kremlerinin sonuçları hakkında pozitif ne negatif sonuçlar bulunmakta bu yüzden sadece selülit kremleri yeterli değil. 2011’de yapılan bir çalışma, selülit kreminin kişisel diyet önerileriyle birleştirildiğinde önemli gelişmeler gösterdiğini bulmuştur. Kremin, selülitin görünürlüğünü azaltmada diyet kontrolünün faydalarını arttırdığı düşünülmektedir. Bu yüzden beslenme-egzersiz-krem-masaj gibi tüm tedavileri kombine uygulamalısınız.

Selülit kremlerini kullanmadan önce muhakkak cildinizin küçük bir alanında sizin için alerji yapıp yapmadığını muhakkak kontrol edin. Test sonrası alerjiyi gözlemlemek için 24 saat bekleyin.

Selüliti Azaltmak İçin Evde Yapabileceğiniz Uygulamalar

 

1.Egzersiz Yapmak

Egzersiz, selüliti daha az fark edilir hale getirerek vücut yağını azaltmanıza yardımcı olabilir. Aerobik egzersizi ve kuvvet antrenmanını birleştiren bir egzersiz programı seçin. Bu, vücut yağınızı yakmanıza ve kaslarınızın gelişimine yardımcı olacaktır. Daha kaslı bir vücut daha pürüzsüz ve daha sıkı görünecek ve hissedilecektir. Vücudunuzun selülite eğilimli bölgelerine odaklanan bir egzersiz rutini oluşturun.

 

2.Kuru Fırçalama

Bu tekniğin kan ve lenf akışını uyardığı, ölü deri hücrelerini çıkardığı ve yeni hücre büyümesini uyardığı söylenir. Detoksifikasyonu destekleyebilir ve sinir sisteminizi uyarabilir. Kuru cildi beş dakikaya kadar hafifçe pürüzsüzleştirmek için doğal bir bitki kabağı veya vücut fırçası kullanın. Ayaklardan başlayıp yukarı doğru hareket edebilirsiniz. Uzun sıvı darbeleri veya dairesel hareketler kullanın. Bu en iyi banyo veya duştan önce yapılır.

 

3.Kahve Peelingi

Öğütülmüş kahve peelingi ölü hücreleri uzaklaştırmanın, yeni hücre büyümesini teşvik etmenin ve cildi sıkılaştırmanın popüler bir yoludur. Öğütülmüş kahve tanelerini kendi başlarına kullanabilir veya hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya şekerle karıştırabilirsiniz. Etkilenen alanın üzerine birkaç dakika hafifçe sürün. Durulamadan önce karışımı 10 dakika boyunca cildinizde bırakmayı da deneyebilirsiniz. Kahve telvesi, şişliği azaltabilir, kan dolaşımını uyarabilir ve lenf akışını teşvik edebilir.

 

4.Elma Sirkesi

Elma sirkesi tüketmenin  kilo kaybına yardımcı olabileceğine dair çalışmalar mevcut. Günde 1 kez bir çorba kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi için.

 

5.Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir kilo vermenize de yardımcı olabilir. Vücutta toksin ve yağ birikmesine neden olabilecek işlenmiş ve yüksek şekerli gıdaları azaltın ve lif alımınızı artırın. Diyet ve yaşam tarzı yoluyla vücudunuza  aldığınız toksin miktarını ortadan kaldırmaya veya önemli ölçüde azaltmaya çalışın. Bu, sigara içmek ve içmek gibi şeylerden kaçınmayı içerir.

Dehidrasyon selüliti daha belirgin hale getirebilir. Su vücudunuzu temizler ve selülite neden olabilecek toksinleri temizler. Su alımınızı artırmaya önem verin. Kadınların her gün en az dokuz bardak su içmelidir.

 

 

Besin Grubu Yapılması Gerekenler
Kurubaklagil Haftada 2 kere tüketin
Kuruyemiş İşlenmemiş ve tuzsuz şekilde tüketin
Sebzeler Tüm renklerden, günde 5-6 porsiyon tüketin
Meyveler Tüm renklerden, günde 1-2 porsiyon tüketin
İçecekler Şekersiz çay ve su tüketin Alkollü içecek tüketmeyin
Yağ Zeytinyağı veya fındık yağı tüketin
Ekmek-Un-Makarna Tam tahıllıları tüketin
Et-Tavuk Az yağlı olacak şekilde tercih edin
Süt-Yoğurt Az yağlı olacak şekilde tercih edin

 (14, 15)

 

6.Destekleyici Supplement Kullanımı

Kollajen kullanımı, deri metabolizması üzerinde belirgin bir uyarıcı etki göstermektedir, bu etkiyi özellikle hücre dışı proteinlerinin sentezini geliştirip, dermal yapıyı desteklemesiyle gerçekleştirmektedir. Gıdadan türetilen kollajen peptitler tarafından teşvik edilen biyolojik etkilerin, kollajenin hidrolize formunda yutulması ile ilişkili olduğu konusunda bir anlaşma vardır. Kollajen peptitler, hidroliz yoluyla doğal kollajenden türetilen herhangi bir yan etkisi olmayan, cildinizi destekleyen bir besin takviyesidir. (16, 17)

 

Kolajen peptit alımı, vücutta tip I ve IV kollajen üretimini artırarak deri  metabolizmasını ve cilt elastikiyetini uyarmıştır. Yapılan bir başka klinik çalışmada, 8 hafta boyunca  kolajen peptidi alan kadınların derisinde kollajen I ve elastin içeriğinde önemli bir artış gözlenmiştir. (18, 19, 20)

 

Selüliti Azaltmak İçin Tıbbi Prosedürler

Aşağıdaki tıbbi prosedürler bir doktor veya dermatolog tarafından yapılabilir. Sağlık uzmanınız hangi tedavinin sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

 

1.Cryolipolysis

Cryolipolysis veya CoolSculpting, cildin altındaki yağ hücrelerini dondurarak selüliti gideren invaziv olmayan bir prosedürdür. Bu, yağ hücrelerinin yırtılmasına ve içeriklerinin vücut tarafından emilmesine neden olur. Bir inç yağı eritmek için birkaç tedaviye ihtiyaç vardır. Selülitte belirgin bir azalma görmek üç ila dört ay sürebilir.

 

2.Ultrason

Ultrason, karın ve uyluktaki yağları hedeflemek ve ortadan kaldırmak için ses dalgalarını kullanan noninvaziv bir prosedürdür. Sonuçlar iki veya üç ay sürer. Ultrasonu başka bir selülit tedavisiyle birleştirmeniz önerilir.

Bölgesel kilo kaybı için başka bir yöntem olan ultrason, ses dalgaları yoluyla subkütan yağ yakmayı amaçlamaktadır. Sadece yağ dokusunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda cildi sıkılaştırır (21, 22)

 

3.Cellfina

Cellfina cerrahi olmayan bir prosedürdür. Prosedür sırasında, uyluk ve kalçalardaki selülitten kurtulmak için cildin altındaki sert bantları kırmak için bir iğne kullanılır. Sonuçlar üç gün gibi kısa bir sürede görülebilir ve üç yıla kadar sürebilir.

 

4.Akustik Dalga Tedavisi

Bu tedavi selüliti azaltmak için geliştirilmiştir. Selülite eğilimli vücudun bölgelerindeki bağ dokusunu titreştirerek çalışır. Bu, cildin görünümünü, dokusunu ve elastikiyetini artırarak kollajen üretimini uyarmaya ve arttırmaya yardımcı olur. (24)

 

5.Lazer Ve Radyofrekans Tedavileri

Bu tıbbi tedaviler selüliti tedavi etmek için radyofrekans teknolojisi, kızılötesi ışık ve diyot lazer enerjisi kombinasyonları ile doku masajı kullanır. Isı ve emme de kullanılabilir.

Ultrasonun mekanik enerjisi ve radyofrekans enerjisi toplu olarak yağ hücrelerinin hacmini azaltmaya ve cilt dokusunu sıkılaştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kollajen üretimi ve yenilenmesinde de artışa katkıda bulunur. (25, 26)

 

6.Vakum Destekli Hassas Doku Salımı

Bu prosedür, cildin altındaki sert bantları küçük bıçaklar içeren bir cihazla parçalar. Bantlar kesilir, bu da dokunun çukurlu cildi doldurmak için yukarı doğru hareket etmesini sağlar.

 

7.Karboksiterapi

Bu prosedür sırasında, bir teknisyen cildin hemen altına karbondioksit yerleştirir. Bunun, bölgeye kan akışını arttırdığı ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

 

8.Mikrodermabrazyon

Bu tedavi, cildi pul pul dökmek için alüminyum oksit veya tuz kristalleri kullanır. Bu küçük parçacıklar yaşlanan cildi nazikçe soyar ve yeni cilt hücrelerini uyarır.

 

9.Endermoloji

Endermoloji, cildiniz vakum benzeri bir aletle kaldırılırken derin masaj aldığınız bir kaplıca tedavisidir.

Selülit tedavisi için öncelikle doğal yollara odaklanın. Düzenli egzersiz ve sağlıklı, dengeli bir diyet yemek selülitin genel görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. İstediğiniz sonuç ve atmayı planladığınız adımlar hakkında en etkili tedaviyi belirlemek için doktorunuzla, plastik cerrahınızla veya dermatologunuzla konuşun.