fbpx

Vücut Analizi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

vucut-analizi.jpg

Vücut Analizi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut analizi, vücut kütlesinin yağ, kas, kemik ve su oranlarının belirlenmesidir. Özel bir cihaz yardımıyla hissedilemeyecek kadar hafif boyutta bir elektrik akımı ile ölçüm yapıyoruz.  Beslenme tedavisine başlamadan önce mutlaka yapılması gereken ilk adım; vücut analizinin ile referans değerlerle karşılaştırılmasıdır.  15-20 saniye süren vücut analiz sonucunda grafik ve tablolar ile tedavi süreci şekillenir.

Ofisimizde vücut analizi için Tanita MC-780 MA cihazını kullanarak ölçümlerinizi gerçekleştiriyoruz.

1.Vücut Analizi Nedir?

Vücut analizi ile vücut kütlesinin yağ, kas, kemik, su oranlarını belirliyoruz. Bunlara göre vücut kompozisyonu hakkında değerlendirme yapıyoruz. Bu ölçüm vücut tipinin, özellikle de yağ miktarınının tespitinde çok önemlidir. Buna ek olarak kas dengesinin ve buna ek olarak bölgesel yağlanmanın da tespit edilmesinde oldukça önemlidir.

2.Vücut Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçüm, analiz cihazının üzerine çıplak ayakla çıkılarak yaklaşık 15-20 saniye gibi kısa bir süre beklendikten sonra tamamlanır. Yalın ayak yapılan ölçümde sağlığa hiçbir zararı bulunmayan ve hissedilmeyecek derecede az olan bir elektrik akımı var. Bu sayede kaslar arasında vücut sıvıları dolaşan akım ve yağ dokusuyla karşılaşmasında direnç açığa çıkar. Sonrasında da vücut yağı şeklinde ekranda bu direnç görürüz. Vücut ölçüm sürecinde, bioelektrikal impedans tekniğiyle çalıştırılan monitörler kullanıyoruz.

Ofisimizde vücut analizi yaptırabileceğiniz beslenme programlarına ulaşmak için Tıklayınız.

3.Vücut Analizine Gelirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut analizi aç karnına mı yapılır? İşte detaylar;

  1. 4 saat ya da daha fazla bir açlık olmasına dikkat edin.
  2. 1 saat öncesinde su tüketmeyin.
  3. 12-24 saat öncesine kadar egzersiz yapmayın.
  4. 30 dakika öncesinde idrara çıkın.
  5. 48 saat öncesine kadar alkol almayın.
  6. 7 gün öncesine kadar diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullanmayın.
  7. Tartılırken üzerinizde metal olmamasına dikkat edin.
  8. En hafif kıyafetlerinizle tartılmaya özen gösterin.

Aşırı fiziksel yorgunluklar, uzun süren açlık durumları, aşırı stres ve depresyon gibi durumlarda ve aşırı kafein tüketimi, enerji içeceğinin tüketiminin ardından yapılan ölçümler çok doğru bir sonuç vermemektedir.

4.Vücut Analizi Nerede Yaptırabilirim?

Vücut analizi yapan eczaneler olsa da en doğru vücut ölçümünü beslenme danışmanlık merkezleri ve bazı spor merkezleri yapar. Özellikle eczane, spor salonu gibi yerlerde çok sayıda kişi tartıldığı için kalibrasyonda bozulmalar olur. Bu sebeple vücut ölçümü yaptırmak istiyorsanız mutlaka tartıldığınız tartının kalibrasyonunun yapılmış olmasına ve doğru değerlendirme için bir diyetisyene başvurmanız daha doğru olacaktır.

Kliniğimizde Bulunan Son Teknoloji MC 780 MA Vücut Analizi Cihazı

5.Vücut Ölçümü Nasıl Yorumlanır?

Vücut analizi yorumlanırken kişinin aç karnına mı tartıldığı, regl döneminde olup olmadığını değerlendiriyoruz. Buna ek olarak öncesinde egzersiz yapıp yapmadığı gibi detaylara da dikkat ediyoruz. Her yeni ölçümde önceki ölçüme göre ödem indeksi, yağ kütlesi, kas ve sıvı miktarı gibi parametreler değerlendiriyoruz.

6.Vücut Analizi Fiyatları

Vücut ölçümü fiyatları kurumdan kuruma ya da şehirden şehire farklılık gösterir. Aynı şekilde İstanbul vücut analizi fiyatları içinde bu geçerlidir. İstanbul’da yaşıyorsanız ve ofisimizde ölçüm yaptırmak isterseniz 05448366306  numaralı ofis hattımızdan fiyat ve randevu bilgisi alabilirsiniz.

7.Ev İçin Vücut Analiz Baskülü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Piyasada birçok tartı markası olsa da seçim yaparken kesinlikle bilindik (tanita, xiaomi gibi) markaları tercih edin.
  • Yağ ölçümü, kas ölçümüne ek olarak iç organlardaki yağ oranını ve kemik kütlesini ölçüp ölçmediğini değerlendirin.

8.En İyi Vücut Analiz Baskülü Markaları

Piyasada vücut analiz baskülü olarak bilinen tanita ve inbody gibi markaların birçok modeli bulunuyor. Buna ek olarak daha uygun fiyatlı tartı arıyorsanız Xiaomi tartı modellerini de alabilirsiniz.

9.Vücut Ölçümü İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1.Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl Ölçüyoruz?

Vücut yağ oranı, kişinin vücudunda yer alan yağ doku ağırlığının toplam vücut ağırlığına oranıdır. Yağ ölçümü yapmak için birden çok yöntem mevcut.  Fakat en uygulanabilir olanı tanita tartı yağ ölçümüdür.

2.Vücut Analizi İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Vücut ölçümü tartısıyla ölçüm işlemi yaklaşık 15-20 saniye kadar sürer. Ölçüm sonrasında kilo, yağ, kas ve su oranı gibi parametreler değerlendiriyoruz.

3.Hangi Beslenme Programlarında Vücut ÖlçümüYapılıyor?

Yüz yüze beslenme programımızda her hafta, mix programımızda ise ayda 1 kez detaylı vücut ölçümü yapıyoruz. Sonrasında da vücut analizine göre kişiye özel bir  diyet planlaması hazırlıyoruz