fbpx

Tartıda En Doğru Sonucu Nasıl Alırız ? - Diyetisyen Gamze Altınay

323-dogru-tartim-nasil-olur-ne-zaman-tartilmali.jpg

Tartıda En Doğru Sonucu Nasıl Alırız ?

 

Zayıflama dönemlerinde hepimizin en yakın yol arkadaşı olur tartılar. Çoğu kişi kilo takibi yaparken tartı kullanır ve ekranda beliren kiloyu başarı veya başarısızlık olarak kabul eder. Peki sadece o sayılara odaklanmak ne kadar doğru? Vücudumuz mükemmel şekilde işleyen bir makinedir aslında. Değişen mevsimlere adapte olur, sağlık sorunları ile baş eder, günün koşuşturması, stres derken bir çok faktör tartıdaki sonucu büyük oranda etkiler. Yediklerimizin, hareketsizliğimizin ve tüm bu koşulların faturasını hep tartılar öder. Ama yine de kilo takibini yaparken dikkatli olmalı ve akıllıca yorumlamalıyız. Zayıflama dönemlerinde her zaman bütüncül yaklaşmakta fayda var. Doğru tartılmayı öğrenmek de bu dönemin önemli parçalarından. Peki yanıltıcı faktörleri en aza indirgemek için dikkat etmemiz gereken şeyler neler? Gelin bir göz atalım.

 

Evde Tartılırken En Doğru Sonuç İçin Bunlara Dikkat!

  1. Her gün tartılmayın; haftada bir gününüz tartı günü olsun ve o günün dışında tartılardan uzak durun
  2. Her zaman tartılmayın; kahvaltıdan önce, aç karnına, tuvalete gittikten sonra mümkünse çıplak olarak veya her zaman aynı giysilerle tartılmalısınız. Tartınızın yeri hep aynı olsun.
  3. Tartıda gördüğümüz kilo; kas, yağ, su, kemik yoğunluğu ve vücudumuzdaki toksinlerin bütününden oluşur yani ekrana gelen rakamı olduğu gibi yağ kabul etmek son derece yanlıştır.
  4. Farklı tartı modelleri ile tartılmayın; piyasada fiyat ve kalite performansına göre bir çok tartı modeli bulunuyor ve ölçümler sırasında az da olsa farklılıklar yaşanabiliyor. Bu yüzden kendinize ait bir tartı ile kilo takibini sürdürmelisiniz. Kalibre edilebilen ve 0.5 kg’a duyarlı tartı aleti kullanılmalı.
  5. Kilonuzdaki hafif dalgalanmaları önemsemeyin; vücudumuzda dönemsel olarak ödem oluşabilir yada bağırsaklarımız düzgün olarak çalışmayabilir bu durum kilomuzda değişikliklere yol açabilmektedir.
  6. Sıkılaşıyorsunuz; düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin kas kütlesi arttığı, yağ oranı düştüğü için kilosu azalmayabilir. Bu durum kilonuzun dengelendiğini, vücudunuzun sıkılaştığını ve beden ölçülerinizin değişmesi anlamına gelir yani kilonuz değişmemiş olsa bile şekilli bir vücudun sinyallerini almaya başlarsınız.

Yani özetle; mümkün olan en hafif giysilerle ölçüm yapmalıyız. Ceket, hırka vb. giysiler, aksesuarların ve ayakkabılarının çıkarılması, ölçüm esnasında dik ve hareket etmeden durulması gerekir. Tartının yatay, düz ve sert bir zemin üzerine konulması ve tartımın aç karnına yapılmasına dikkat edilmelidir.

Artık online diyete hazırsınız! O zaman hadi başlayalım 🙂

Online Diyet Paketler