fbpx

Sık Sorulan Sorular

 • 1. Bölgesel zayıflama için ne yapılmalı?
 • 2. Diyette çikolata yenir mi?
 • 3. Bir ayda kaç kilo verebilirim? Aylık ideal kilo kaybı ne kadar olmalıdır?
 • 4. Limonlu su içmek zayıflatır mı?
 • 5. Bitkisel zayıflama yöntemleri nedir? Zayıflatan bitki çayları nelerdir?
 • 6. Elma sirkeli su zayıflatır mı?
 • 7. Beden kitle indeksi nedir?
 • 8. Kilo vermem durdu. Direnç kilosu nedir?
 • 9. Chia tohumu zayıflatır mı?
 • 10. Bölgesel zayıflama egzersizleri nelerdir?
 • 11. En etkili detoks listesi hangisi?
 • 12. Glifor ile zayıflanır mı?
 • 13. En sağlıklı diyet hangisi, günde kaç öğün beslenmeli?
 • 14. Ödem atma yöntemleri nelerdir? Ödem attıran çay tarifi
 • 15. Kabızlık nasıl geçer?
 • 16. İştah azaltmanın yolları nelerdir?
 • 17. Tiroid hastalıkları ve Hashimotoda nasıl beslenmeli?
 • 18. Farklı zayıflama yöntemleri nelerdir?
 • 19. Polikistik Over Sendromu (PCOS-PKOS) ve beslenme tedavisi
 • 20. Doğum sonrası ne zaman beslenme programına başlamalıyım?
 • 21. Menapozda kilo verme yavaşlar mı?
1. Bölgesel zayıflama için ne yapılmalı?

Bölgesel zayıflamak istiyorsanız ilk amaç toplam vücut yağını azaltmak olmalı. Daha sonrasında bölgesel egzersizler ile vücudunuzun farklı bölgelerindeki kasları güçlendirmelisiniz. Özellikle kadınlar, bölgesel fazlalıklar için G5 masajı gibi birçok bölgesel zayıflama yöntemine başvuruyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bölgesel zayıflama cihazlarına talep artmışken, ‘Bu cihazlar zayıflama için şart mı?’ derseniz. Zorunlu değil ama uygulamak isterseniz tek başına çözüm olmamakla birlikte sürece destek olacaktır.

Danışanlarımızın bölgesel incelmeleri görmek için linke tıklayabilirsiniz.


2. Diyette çikolata yenir mi?

Diyette çikolata elbette yenir. Burada önemli olan çikolatanın çeşide ve porsiyonudur. Kakao oranı %80 olan bitter çikolatayı besin değeri ve içeriğiyle diyet sürecinde her gün olmamak koşuluyla 1 porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz.


3. Bir ayda kaç kilo verebilirim? Aylık ideal kilo kaybı ne kadar olmalıdır?

Rakamlar kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genel olarak değerlendirirsek sağlıklı kilo kaybı ayda 4-6 kg’dır. Hızlı kilo vermektense kalıcı kilo vermeye dikkat etmelisiniz.

Hızlı kilo vermek için zayıflama yöntemi olarak; zayıflama ameliyatları olarak bilinen tüp mide gibi cerrahi operasyonlarını tercih etmektense bir beslenme uzmanı desteğiyle beslenmenizi düzene sokarak daha kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz.

4. Limonlu su içmek zayıflatır mı?

Suya limon, sirke ya da maydanoz eklemek suyu alkali hale getirip sindirim enzimlerinin çalışması için uygun bir ortam hazırlar. Her sabah limonlu su içmenin yağ yakıp zayıflattığını mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat limonun ne yazık ki öyle bir etkisi yok.  Peki bu limon ne işe yarar? C vitamini deposu olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendiren, suya ve salatalara lezzet katan, mide asiditesini düzenleyen bir meyve olmasıyla vazgeçilmezdir.

5. Bitkisel zayıflama yöntemleri nedir? Zayıflatan bitki çayları nelerdir?

Tokluk hissini sağlamak ve metabolizmayı hızlandırmak için diyet süresince ek olarak hibiskus, mate, yeşil çay gibi çay çeşitlerini beslenme programlarımıza dahil edebilirsiniz. Bu çay çeşitleri hem iştahı azaltmakta hem de vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olmaktadır.

İştah kapatan ve metabolizma hızlandıran çaylara ulaşmak için tıklayınız.

6. Elma sirkeli su zayıflatır mı?

Yapılan çalışmalar elma sirkeli suyun kilo kaybında etkisi olduğunu göstermektedir. Elma sirkesini seviyor ve zayıflamak istiyorsanız öğünlerden önce 1 kaşık sirkeli su içebilirsiniz.

7. Beden kitle indeksi nedir?

Vücut ağırlığının boyunuzun karesine bölümüyle elde edilen beden kütle indeksi 18,5 ile 24.9 arasında olması ideal olarak kabul edilmektedir.

Beden Kütle İndeksi Sınıflaması

 • 18, 5 kg/m² ‘nin altındaki sonuçlar: İdeal kilonun altında
 • 18, 5 kg/m² ile 24, 9 kg/m² arasındaki sonuçlar: İdeal kiloda
 • 25 kg/m² ile 29, 9 kg/m² arasındaki sonuçlar: İdeal kilonun üstünde
 • 30 kg/m² ile 39, 9 kg/m² arasındaki sonuçlar: İdeal kilonun çok üstünde (obez)
 • 40 kg/m² üzerindeki sonuçlar: İdeal kilonun çok üstünde (morbid obez)
8. Kilo vermem durdu. Direnç kilosu nedir?

Vücudun belli bir kiloya inmesiyle birlikte kendini korumaya almasına direnç kilosu denmektedir. Direnç kilosu kişinin eskiden uzun süre kaldığı kilo olabilirken tartıda rakam değişikliklerinde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Örneğin 70-71 kiloda ara kilolardan daha uzun süre takılı kalınabiliyor. Direnç kilosunu kırmak için uyguladığımız diyet programlarında, detoks tariflere, detoks sularıne ve daha yoğun yağ yakıcı tariflere yer veriyoruz. Bu süreçte vücudun alıştığı beslenme rutininden çıkması, bazen öğün sayısının değişmesi bazen de diyetin makronutrient içeriğinin değişmesi etkili olabiliyor.

9. Chia tohumu zayıflatır mı?

Chia tohumu düşük kalorisi, yüksek lif, protein ve kalsiyum içeriğiyle bilinen bir yağlı tohumdur.  Kan kolesterolünü düzenleme, içerisindeki yüksek lif oranıyla kabızlığı önleme ve tok tutma, bağırsak fonksiyonlarını koruma gibi faydaları bulunmaktadır. Chia tohumunu ister içeceklerle ister yoğurtla tüketerek beslenmenize dahil edebilirsiniz. 1 yemek kaşığı chia tohumunun kalorisi ise yaklaşık 49 kaloridir.

10. Bölgesel zayıflama egzersizleri nelerdir?

Beslenme programlarını hazırlarken egzersiz kısmında kişinin ihtiyacına göre her hafta zayıflama egzersizleri (göbek eritme, bacak inceltme, basen eritme hareketleri gibi) planlaması yapılmaktadır.

Spora Yeni Başlayanlar İçin Evde Örnek Egzersiz Programına ulaşmak için tıklayınız.

11. En etkili detoks listesi hangisi?

En uygun ve en etkili detoks (ayran detoksu, lahana detoksu, ananas detoksu, kabak detoksu gibi) kişiye özel olarak planlanmış beslenme programıdır.

En Etkili ve bilimsel 20 Diyet Listesine ulaşmak için tıklayınız.

12. Glifor ile zayıflanır mı?

Dünyada en etkili zayıflama ilacı sağlıklı beslenme ve spordur. Glifor zayıflama ilacı olarak düşünülse de aslında kan şeker düzeyinde sorun olan veya tip 2 diyabet hastalığı olan kişilere verilen reçeteli bir ilaçtır. Xenical – Thincal – Harmonika gibi bir çok ilaç zayıflama ilacı olarak satılsa da önceliğinizin beslenmenizi değiştirmek olması gerektiğini bilmelisiniz.

13. En sağlıklı diyet hangisi, günde kaç öğün beslenmeli?

Ketojenik, vejetaryen-vegan, dukan, if (aralıklı oruç) ve alkali diyet gibi bir çok diyet çeşidi bulunmaktadır. Kişinin yaşam şekli ve beslenme alışkanlıklarına en uygun olan diyet en sağlıklı diyettir. Gün içindeki öğün sayısının planlaması da tamamen kişiye özel olarak değerlendirilmelidir.

En Etkili ve bilimsel 20 Diyet Listesine ulaşmak için tıklayınız.

14. Ödem atma yöntemleri nelerdir? Ödem attıran çay tarifi

Tüketilen fazla karbonhidrat, saatlerce süren yolculuklar, hareketsizlik ve ilaç kullanmak gibi faktörler ödeme neden olur. Bol su içmek, hareket etmek ve ödem atıcı kürlerle birlikte vücudunuzdaki fazla sıvıyı dışarıya atabilirsiniz.

En etkili ödem atıcı çayına ulaşmak için tıklayınız.

15. Kabızlık nasıl geçer?

Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıyla haftada 3’ten az dışkılama durumunun olmasını kabızlık olarak adlandırıyoruz. Hareketsizlik, lifli besinlerin tüketilmemesi ve az su tüketimi kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlıkta beslenme tedavisinde lif miktarı yüksek olan besinleri, zeytinyağını, keten tohumunu, kuru meyveleri ve karnıyarık otu olarak bilinen psylliumu diyetinize ekleyebilirsiniz. Bu besinleri tüketip hala kabızlık yaşıyorsanız kabızlık için Bekunis gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

16. İştah azaltmanın yolları nelerdir?

Fizyolojik olarak mı yemeye ihtiyacınız var yoksa duygusal durumlarda mı yiyorsunuz önce bunu düşünmelisiniz. Özellikle kadınların regl dönemlerinde iştahlarının açık olduğunu biliyorsunuzdur. Böyle zamanlarda baklagilleri, süt ve süt ürünleri gibi iştah kesen besinleri tüketebilirsiniz. Böylelikle yediklerinizin de porsiyonu azalmış olacaktır.

17. Tiroid hastalıkları ve Hashimotoda nasıl beslenmeli?

Tiroid bezlerinin büyümesi guatr olarak adlandırılmaktadır. Karnabahar, lahana, turp, soya fasulyesi, yer fıstığı gibi guatrojenik besinler tiroid hormonlarının çalışmasını azaltmaktadır. Bu sebeple tiroid hastalarının beslenmelerinde minimum düzeyde tüketilmelidir. Sıkça görülen bir tiroid bezi hastalığı olan hashimoto diyetinde ise gluten içeriği nedeniyle tahıllar olmak üzere kuru baklagiller, süt ürünleri ve şeker çıkarılmalıdır.

18. Farklı zayıflama yöntemleri nelerdir?

Bölgesel zayıflama yöntemleri;

 • Bölgesel zayıflama aletleri
 • Zayıflama iğnesi
 • Zayıflama bandı
 • Termal Korse
 • Zayıflama Kemeri
 • Evde bölgesel zayıflama cihazları
 • Direnç bandı

Fakat bu gibi uygulamalara başvurmadan önce vücut total yağınızı azaltmalı ve bölgesel kas gruplarınızı egzersiz ile güçlendirmelisiniz. Yukarıdaki yöntemlerin etkinliği kesin olamamakla birlikte kişinin durumuna göre yan yöntem olarak uygulanabilir.

19. Polikistik Over Sendromu (PCOS-PKOS) ve beslenme tedavisi

Polikistik Over Sendromu yumurtalıklarda, yumurta olgunlaşma döngüsünün az olduğu ya da hiç olmadığı, çok sayıda küçük yumurtalık kistleri ile tüm vücudu etkileyebilen bir hastalıktır. Adet gecikmesi veya kesilmesi, erkek hormonlarının artmasıyla birlikte kıllanma ve sivilcelenme, bu hastalığın belirtilerindendir. Beslenme ve yaşam değişikliğine ek olarak ilaçlarla birlikte Pcos tedavisi yapılmaktadır.

20. Doğum sonrası ne zaman beslenme programına başlamalıyım?

Gebelik kilolarının verilmesi için en uygun zaman bebeğinilk 6 ayını bitirip, tamamlayıcı beslenmeye geçtiği evredir. Emzirme döneminde beslenme programlarında annenin sütünün azalmaması için süt arttırıcı besinler yer almaktadır.

21. Menapozda kilo verme yavaşlar mı?

Yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesine menapoz dönemi denilmektedir. Kadınların adet döngüsünde önemli bir rol oynayan östrojenin üretiminin azalmasıyla birlikte 45-55 yaş aralığında bu döneme girilmektedir. Kilo alımı, sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk gibi faktör menapoz belirtileridir.  Menapozda kilo vermenin yavaşlamaması için uygun bir beslenme programı hazırlanmalı ve bir beslenme uzmanıyla birlikte çalışılmalıdır.İletişim İçin