fbpx

Sık Sorulan Sorular - Diyetisyen Gamze Altınay

 • 1. Online Diyet Nedir? Kimler Online Diyet Yapabilir?
 • 2. Nasıl Online Diyet Yapabilirim? Aşamaları Nelerdir?
 • 3. Aylık İdeal Kilo Kaybı Ne Kadar Olmalıdır?
 • 4. Beden Kütle İndeksi Nedir? Bu Değerler Ne İfade Eder?
 • 5. Diyet Yaparken Yüzüm Çöküyor, Neden İstediğim Bölgeden Kilo Veremiyorum?
 • 6. Sadece Salata Yediğim Halde Neden Kilo Veremiyorum?
 • 7. Sağlıklı Bir Gebelik İçin Ne Zaman Beslenme Programına Başlamalı ve Gebelik Süresince Kaç Kilo Almalıyım?
 • 8. Doğum Sonrası Ne Zaman Beslenme Programına Başlamalıyım?
 • 9. Çocuğumu Özellikle Hangi Besinlerle Beslemeliyim?
 • 10. Ne Kadar Yesem de Kilo Alamıyorum. Nasıl Kilo Alabilirim?
1. Online Diyet Nedir? Kimler Online Diyet Yapabilir?

Online beslenme programını, kilo almak ya da kilo vermek isteyen, fitness, yoga, pilates yapan, tiroid problemi, insulin direnci, polikistik overi olan kısacası beslenme tedavisine ihtiyacı olan dahası vücuduna ve sağlığına değer veren herkes yapabilir.

Online diyet, işten, çocuklardan ya da ev yaşantısından kendine vakit ayıramayan, diyetisyene ulaşma imkanı olmayan veya yurt dışında yaşayan herkes için bilgisayar veya telefon kadar uzaklıkta uzman bir ekip beraberinde WhatsApp iletişimi ile uygulanan beslenme programıdır.


2. Nasıl Online Diyet Yapabilirim? Aşamaları Nelerdir?

Online diyet, en kolay ulaşıp en kolay uygulayabileceğiniz beslenme programıdır. Yapmanız gereken tek şey, bize ulaşmak.

Bilgilendirme-Ödeme-Uygulama-Sonuç  olmak üzere 4 aşamadan oluşan online diyet sürecimizde WhatsApp veya İnstagram üzerinden bize ulaştıktan sonra size göndereceğimiz bilgilendirme formu değerlendirmesi ile başlıyoruz. Bilgileriniz dahilinde beslenme programınızı oluşturarak online şekilde (WhatsApp, mesaj, e-mail) size iletiyoruz ve sürecimiz başlamış oluyor. Sorularınızı ve sonuçlarınızı bizimle paylaşabilmeniz için bir tık uzağınızda olacağız.


3. Aylık İdeal Kilo Kaybı Ne Kadar Olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ideal haftalık kilo kaybının 0.5 – 1.0 kg. arasında olabileceği belirtilmiş olsa da bu rakamlar kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Genel olarak bakıldığında ayda 4 – 6 kg ağırlık kaybı idealdir.

4. Beden Kütle İndeksi Nedir? Bu Değerler Ne İfade Eder?

Kilomuzun, metre cinsinden boyumuza oranıdır. Beslenme ve kilo yönünden genel bir fikir sahibi olmamızı sağlayan denklem olarak ifade edebiliriz.

18.9 kg/m2‘nin altında olanlar –Normalden zayıfsınız! Bu konuda kilo alma yönünde profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.
– 19-24.9 kg/m2‘nin arasında olanlar –Normal aralıklardasınız. Tebrikler!
– 25-29.9 kg/m2‘nin arasında olanlar –Hafif şişman diyebileceğimiz kategoridesiniz. Sağlığınız için kilo verme yönünde profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.
– 30-34.9 kg/m2‘nin arasında olanlar –Obez aşamasındasınız bu konuda kilo verme yönünde profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.
– 35 kg/m2-üzeri olanlar – Aşırı şişman kategoridesiniz. Belki çok denediniz ama olmadı, belki motivasyona ihtiyacınız var. Bir de bu yolu deneyin, emin olun pişman olmayacaksınız.

5. Diyet Yaparken Yüzüm Çöküyor, Neden İstediğim Bölgeden Kilo Veremiyorum?

Yağ hücrelerinizin yoğun olduğu bölgeyi genetiğiniz belirler. Yalnız beslenme tedavisi ile kilo aldığınız bölgedeki yağ hücrelerine müdahale edebiliyorken programınıza sporu ilave ettiğinizde diğer bölgelerinizde de bu etkiyi gözlemleyebilirsiniz.

6. Sadece Salata Yediğim Halde Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo vermek sadece salata yemek demek değildir. İhtiyacınız olan tüm vitamin, mineral ve temel öğeleri alırken kalori açığı yaratabilmektir. Eğer yediğiniz salatanın içeriği (Yağ miktarı, salata sosu, eklenen diğer besinler) bu söylediklerimize uygun değilse, kilo vermeniz zorlaşacaktır.

7. Sağlıklı Bir Gebelik İçin Ne Zaman Beslenme Programına Başlamalı ve Gebelik Süresince Kaç Kilo Almalıyım?

İdeal bir hamilelik süreci için, gebe kalmadan 3 ay öncesindeki dönemden itibaren beslenme programı düzenlenmeli, annenin depoları ve bebeğin ihtiyaçları için hazırlık yapılmalıdır.

Gebelik süresince alınması gereken kilo, kişiye ve gebeliğe başlanan kiloya göre değişim gösterir. Toplamda alınması beklenen kilo 7-12 kg arasındadır.

8. Doğum Sonrası Ne Zaman Beslenme Programına Başlamalıyım?

Doğumun ertesi günü beslenme programına başlanabilir fakat amacımız kilo vermek değil, bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınızı tam, dengeli ve sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek, anne sütünüzün miktarını arttırmak olacaktır. Kilo vermeye yönelik beslenme programı uygulamak için bebeğinizin tamamlayıcı beslenmeye geçmesini beklemek yani 6 aylık süreci tamamlamak en doğru tercih olacaktır.

9. Çocuğumu Özellikle Hangi Besinlerle Beslemeliyim?

Özellikle kalsiyum, protein, A vitamini ve demir büyüme döneminde en çok ihtiyaç duyulan öğelerdir. Bu öğeleri tek bir besin kaynağından sağlamak yerine besinleri çeşitlendirmek çok önemlidir. Örneğin çocuğunuz A vitamini kaynağı olan havucu yemiyorsa kavun verebilirsiniz ya da kalsiyum kaynağı olan sütü az içiyorsa yoğurtla geriye kalan ihtiyacını tamamlayabilirsiniz.

10. Ne Kadar Yesem de Kilo Alamıyorum. Nasıl Kilo Alabilirim?

Kilo almak kilo vermekten çok daha zor bir durumdur. Öncelikle bu süreç sabır ister. Gerekli tahliller yaptırılıp altta yatan hastalık ve durum teşhis edilip duruma yönelik tedavi ile birlikte  size özel uygulanacak beslenme tedavisi ile kilo alabilmeniz mümkün.

 • Kilo almak isteyenler öğün atlamamalıdır. Düzenli beslenme ve kaliteli beslenme olmazsa kilo alımı zorlaşmaktadır.
 • Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler ve kuru meyveler gibi besinler tüketilmelidir.
 • Su, yemeklerden önce değil sonra tüketilmelidir.
 • Yemekler pişirilirken besin değeri arttırılmalıdır. Örneğin sade makarna yerine peynirli ve cevizli makarna tüketilmelidir.
 • Günde en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.


İletişim İçinNeed support?

Holisticly predominate extensible testing procedures for reliable supply chains.

MORE DETAILS