fbpx

Zayıflama Çayı ile Hızlı ve Kalıcı Kilo Ver! En Etkili Zayıflatan Çay

pexels-anna-pou-8330390-1280x1920.jpg

Zayıflama Çayı ile Hızlı ve Kalıcı Kilo Ver! En Etkili Zayıflatan Çay

Zayıflama çayı kilo verme süreçlerinde oldukça tercih edilen içeceklerdendir. “Uzun zamandır diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum.” ya da “Bölgesel zayıflama için her şeyi yaptım, niye zayıflayamıyorum.” diyorsanız doğru noktadasınız. Peki neyle zayıflanır, neler zayıflatır? Kilo vermenin mekanizması aslında kalori açığına dayanır. Kalori açığı yaratmak için de diyet ve spor vazgeçilmezdir. Bu ikiliyi yapamıyorsanız ve bu süreçlerden sıkıldıysanız rutinlerinizde değişiklik yaratmayı deneyin. Örneğin öğünlerde latte, mocha gibi içecekler yerine detoks çaylarını tercih. Bu sayede zayıflama çayları hem daha tok hissetmenize hem de şeker ihtiyacınızın azalmasına katkı sağlayacaktır.

1.Zayıflama Çayı Nedir?

“Hızlı kilo vermek istiyorum.” diyenlerin genelde zayıflama çayları içtiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu çaylar kilo verme ve vücudu toksinlerden arındırma için tercih edilen içeceklerdir. Kısacası diyet çaylar detoksifiye etki göstererek sindirimi uyarır, metabolizmanın hızlanmasını destekler ve buna ek olarak vücuttaki metabolik atıkların atılmasını kolaylaştırır.

2.Zayıflama Çayı Faydaları

Diyet çaylar kilo problemi olan kişiler için vazgeçilmez içeceklerdendir. Hem kilo verip hem de sağlığı destekleyecek şekilde ilerlemek istiyorsanız mutlaka bu çayları rutininize ekleyin. Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri “Zayıflama çayları zayıflatır mı?” sorusudur. Yeşil çay, beyaz çay gibi çaylar metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanızı destekler. Fakat tek başına yani beslenmenize dikkat etmeden çayları tüketerek büyük kilolar vermeyi beklememeniz gerekir. Buna benzer olarak gereğinden fazla tüketmekte sizi zayıflatmayacaktır aksine ilerleyen süreçlerde sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.

En Etkili Zayıflama Çaylarından Biri Olan Metabolizma ÇayıÖdem Çayı İle Destekleyerek Etkisini Arttırabilirsiniz!

Zayıflama Çaylarının Genel Özellikleri;

 1. Metabolizma Hızlandırma: Detoks çayları dinlenme sırasında yakacağınız kalori miktarını arttırır. Yani metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Dolayısıyla her gün fazladan kalori yakarak kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur. Bu gruptaki çaylarda kafein ve yeşil çay yaygın olarak kullanılır.
 2. Tok Tutma: Bu çaylar iştahı azaltmaya yardımcı olur. Dolayısıyla aşırı yeme ihtiyacınız azalır bu sayede daha az kalori tüketmiş olursunuz. Çeşitli araştırmalar çemen otu gibi bazı yaygın zayıflama çayı bileşenlerinin iştahı bastırıcı özelliklere sahip olduğunu belirtir.
 3. Diüretik Etki:Vücuttan idrarın atılması diüretik etkiyle ifade edilir. Diyet çayı veya detoks çayları sizi daha sık idrara çıkartır. Yani vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmaya fayda sağlar.
 4. Laksatif Etki: Detoks çayları laksatif bir etki gösterir. Genellikle sinameki yaprağı gibi doğal bir müshil içeren bu çaylar, bağırsaklarınızın kas aktivitesini uyararak bağırsak hareketlerine neden olur.
Zayıflama Çayı Faydaları

3.Zayıflama Çayı Zararları

Detoks çayları, normal çaylardan farkı olmayan bitkisel ve zararsız karışımlarıdır. Fakat piyasadaki bazı çaylar sağlığınıza zarar veren; senna otu, efedra ve çeşitli ilaçlar bulundurur. Bu çayları uzun süre tüketmek sağlık açısından tehlikelidir.

Detoks çaylarının vücuda zararları;

 1. İshal: Senna, kabızlığı tedavi etmek için kullanılan bitkisel bir müshil takviyesidir. Aşırıya kaçmadan kullandığınızda çoğu insan için genellikle güvenlidir. Benzer bir şekilde sinameki de aynı etkiyi gösterir. Fakat laksatiflerin sürekli kullanımı bağırsak tembelliğinin oluşmasına yol açar. Zayıflama çaylarında genelde sinameki ve diğer müshiller bulunur. Dolayısıyla bu maddelerin şiddetli ishale neden olması olasıdır. İshalin uzaması susuz kalmanıza neden olacağı için tehlikeli vücut için tehlike oluşturabilir.
 2. Karın Ağrısı ve Gaz Problemi:Detoks çaylarını tüketirken bağırsak hareketliliğini arttırdığı için karın ağrısı ve gaz sorunu yaşamanız olasıdır.  Yüksek düzeyde kafein ve müshil içeren bu çaylar sindirim sistemine baskı yaptıkları için genellikle bu semptomlara neden olur.
 3. Elektrolit Dengesizliği: Daha sık tuvalete çıkmak vücudunuzdaki sıvı miktarının da azalmasına neden olur. Dolayısıyla eğer su tüketiminize özen göstermezseniz dehidrasyon gelişir ve bu durum kandaki elektrolit seviyelerini düşürür. Elektrolitler kaslarınızın çalışması için önemlidir. Elektrolit dengesizlikleri, her ikisi de çok ciddi sorunlar olan kas spazmlarını ve anormal kalp ritmini tetikler.

4.Zayıflama Çayları Nelerdir?

Zayıflama çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Bu çayların birçok çeşidi (9’lu zayıflama çayı, 6 bitkili zayıflama çayı gibi) bulunuyor. İşte zayıflamak için çay önerileri ve etkileri;

1.Yeşil Çay

Detoks çayı denince akıllara ilk yeşil çay gelir. Bilimsel araştırmalar, yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesiyle fazla kilolardan kurtulmaya destekçi olduğunu gösteriyor.  Bu çaydaki antioksidanlar metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla hızlanan metabolizma sayesinde kilo vermeniz de kolaylaşacaktır. Tüm bunlara ek olarak yeşil çay enerji seviyenizin de artmasına neden olur. Yani kendinizi daha zinde hissedersiniz.

2.Oolong Çayı

Yeşil çay ve siyah çay yapmak için kullanılan Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılan oolong çayı; metabolizmayı hızlandırır, vücudun yağ yakmasını destekler.

3.Detoks Çayı

Detoks çayları kilo vermek için kullanılan bir zayıflama yöntemidir. Zayıflama çayları, vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Bu çay tüketimini sadece kısa detoks programlarında değil, bir diyet planı ve egzersizle kombinlenmiş programla tüketmek daha iyi etki gösterecektir.

4.Bitkisel Müshil Çayı

Adından da anlaşılacağı gibi laksatif çaylar sadece kabızlık durumlarında önerilen çaylardır.  Ancak bu çaylar piyasada zayıflama çayları adıyla satılıyor ne yazık ki. Ayrıca bu laksatif etkili çaylar ishal ve bağırsak krampları oluşturması nedenlerinden pek tercih edilmez. Sinameki, cehri, aloe ve kaskara gibi uyarıcı laksatifler, bayılma veya ölüm gibi ciddi etkilere bile neden olabilir. Eğer kabız olduysanız bile öncelikle beslemenizi düzenleyin. Bu içeriklerin düzenli tüketiminin bağırsaklarınızı tembelleştirebileceğini unutmayın.

5.Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı, zayıflama çaylarından bir diğeridir. Uzun vadeli kilo verme faydaları sağladığı bilinmemekle birlikte, vücuttan fazla sıvının atılmasıyla birlikte vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

6.Kiraz Sapı Çayı

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri kirazdır. Kiraz sapı çayının düzenli kullanımı vücuttaki fazla sıvı yani ödemin atılmasına yardımcıdır. Bunun yanı süre idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede de oldukça etkilidir.

5.En Etkili Zayıflama Çayı Hangisidir?

Hızlı zayıflama için uyguladığınız diyet ve spor programına destekçi olarak çayları rutininize ekleyin. Bu çaylar sayesinde hem daha tok hissetmenize hem de kolay zayıflamanıza fayda sağlayacaktır.  Bitkisel zayıflama içeceklerinin birçok çeşidi vardır. En etkili zayıflama çayı zencefil, yeşil çay ve beyaz çaydır.

 1. Zencefil Çayı: Zencefil sağlık açısından faydalı bir besindir. Gebelikte ilk aylardaki mide bulantılarında, kilo verme sürecinde oldukça destekçidir. Geçmişten bu yana özellikle mide sorunlarında, astım gibi birçok hastalıkta bitkisel tedavi olarak tercih edilen bu besin aynı zamanda antioksidan etkisiyle iltihabı, ağrıyı ve şişkinliği de azaltır.
 2. Yeşil Çay: Kilo verme tavsiyeleri arasında mutlaka yeşil çayı görmüşsünüzdür. İçerisindeki kateşin ve kafeininin etkisiyle yağ yakıcı etki gösteren yeşil çayın birçok faydası vardır. Antioksidan açısından zengin olan bu çay aynı zamanda uyarıcı etkisiyle daha enerjik olmasını sağlayacaktır. Çeşitli araştırmalar düzenli yeşil çay tüketmenin kalp hastalıkları ve kanserin oluşma riskini azalttığını gösteriyor.
 3. Beyaz Çay: Beyaz çay, siyah ve yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Siyah ve yeşil çaya kıyasla antioksidan değeri daha yüksektir. Polifenol içeriğinin yüksek olmasıyla birçok faydasının yanında kilo vermeye de yardımcıdır.

6.Zayıflama Çayı Nasıl Tüketilir?

Detoks çaylarının tüketim sıklığı içeriğine göre değişiklilik gösterir. Çayların tüketim sıklığı ve öğünler öncesinde/sonrasında tüketimi konusunda diyetisyeninize danışmanız daha doğru olacaktır.

Zayıflama Çayı ile Hafifle!

7.1 Haftada Zayıflatan Çay Tarifi

“Ne içerek zayıflayabilirim?” diye düşünüyorsanız mutlaka beslenme rutininize detoks çayları eklemeniz gerekir.

İşte 1 haftada zayıflatan çay tarifi;

 • ½ adet yeşil elma
 • ½ adet limon
 • 1 adet çubuk tarçın
 • ½ tatlı kaşığı karabiber
 • 3 adet karanfil
 • 1 küçük dilim taze zencefil
 • 1 avuç kiraz sapı
 • 3 su bardağı su
 • 1 poşet yeşil çay

Yeşil çay hariç tüm malzemeleri kaynamış suya atın. Sonrasında 15-20 dk kaynatın. Daha sonra karışımı süzün. Son olarak poşet yeşil çayı koyup 5 dk beklettikten sonra tüketin.

8.Zayıflama Çayı Yorumları

Zayıflama çayı kullananların yorumları;

Elif D. : “Gamze hanımın zayıflama çayı önerileriyle ciddi anlamda iştahımın azaldığını gördüm. Çok etkisi oldu, herkese öneririm.”

İpek V.: “Uzun süredir kilo vermek istiyorum geçmişte çok sayıda diyet yaptığım için artık diyet yapmak istemiyorum. Detoks çaylarıyla tatlı isteğim gitti sanki.”

9.Zayıflama Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.Zayıflama Çayı ile Kaç Kilo Verilir?

Diyet çaylar yağ yakım sürecini destekleyen ve vücuttaki fazla ödemi atmaya yardımcı olan karışımlardır. Bu çaylar tek başına kilo verdirmez. Fakat dolaylı yollardan zayıflama sürecine olumlu etkiler gösterir.

2.Zayıflama Çayları Yemekten Önce mi İçilir?

Zencefil çayı gibi zayıflama çayları mideyi rahatlatan içeceklerdir. Bu nedenle öğünlerden sonra tüketmeniz daha doğru olacaktır.

3.Zayıflama Çayları Sağlıklı mı?

Diyet çaylar bitkisel karışımlardan oluşturulur. Genelde içerisinde mate, yeşil çay, tarçın gibi bileşenler bulunur. Bu kısımlarla değerlendirildiğinde detoks çayları elbette sağlıklıdır. Fakat piyasada sağlıksız olmayan içerisinde ekstra maddeler katılan çaylar da olduğundan mutlaka beslenme uzmanınıza danışarak tüketim yapmanız daha doğrudur.

4.Zayıflama Çayları İşe Yarıyor mu?

Yukarıda da okuduğunuz şekilde detoks çayların elbette olumlu etkileri vardır. Fakat kalıcı kilo verme ve sağlıklı bir yaşam için asıl yapılması gereken şey beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Daha hareketli bir yaşam tarzı ve daha sağlıklı bir beslenme planıyla ilerlemek kilo al ver döngüsünden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Diyet SalataZayıflama Çayı İçin İnstagramdan Bizi Takip Edin.