fbpx

Metabolizma Hızınızı Artırmanın 7 Kolay Yolu - Diyetisyen Gamze Altınay

Yulafli-7.png

Metabolizma Hızınızı Artırmanın 7 Kolay Yolu

 

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal reaksiyonları tanımlayan bir terimdir.

  • Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı ve işlevsel tutar.
  • Bununla birlikte, metabolizma kelimesi genellikle metabolik hız veya yaktığınız kalori sayısı ile birbirinin yerine kullanılır.
  • Ne kadar yüksek olursa, o kadar çok kalori yakarsınız ve kilo vermek ve uzak tutmak o kadar kolay olur.
  • Yüksek bir metabolizma olması da enerji verir ve daha iyi hissetmenize neden olabilir.

İşte metabolizmanızı arttırmanın 7 kolay yolu;

 

1.Her öğünde yeterli miktarda protein yiyin

Yemek yemek metabolizmanızı birkaç saat artırabilir. Buna gıdanın termik etkisi denir. Protein, termik etkide en büyük artışa neden olur. Karbonhidratlar için %5-10 ve yağlar için %0-3 (1 güvenilir kaynak) ile karşılaştırıldığında metabolik hızınızı %15-30 artırır. Protein ağırlıklı beslenmenin de daha dolu hissetmenize ve aşırı yemenizi önlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir. Küçük bir çalışma, protein diyetlerinin %30’unu oluşturduğunda (9 güvenilir kaynak) insanların günde yaklaşık 441 daha az kalori tüketme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Daha fazla protein yemek, genellikle yağ kaybıyla ilişkili metabolizmadaki düşüşü de azaltabilir. Bunun nedeni, diyetin yaygın bir yan etkisi olan kas kaybını azaltmasıdır.

2.Soğuk su için.

Şekerli içecekler yerine su tercih edilmesi alınan kaloriyi azaltmanın bir yoludur. Bununla birlikte, su içmek metabolizmanızı geçici olarak hızlandırabilir. Çalışmalar, 17 ons (0.5 litre) su içmenin dinlenme metabolizmasını yaklaşık bir saat boyunca %10-30 artırdığını göstermiştir Vücudunuz vücut sıcaklığına kadar ısıtmak için enerji kullandığından soğuk su içerseniz bu kalori yakma etkisi daha da büyük olabilir. Su midede hacim kaplar ve doygun hissetmemize yardımcı olabilir. Yemeden önce yarım saat su içme daha az yemek yardımcı olabilir. Aşırı kilolu yetişkinlerle ilgili bir çalışma, yemeklerden önce yarım litre su içenlerin, olmayanlara göre %44 daha fazla kilo verdiklerini bulundu.

 

3.Yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapın

Bu tür egzersizler hızlı ve çok yoğun aktivite patlamaları içerir. Egzersiz bittikten sonra bile metabolizma hızınızı artırarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bu etkinin diğer egzersiz türlerinden daha büyük olduğuna inanılmaktadır. Dahası bu tür egzersizlerin yağ yakmanıza yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Aşırı kilolu genç erkeklerde yapılan bir çalışma, 12 haftalık yüksek yoğunluklu egzersizin yağ kütlesini 4.4 pound (2 kg) ve karın yağını %17 azalttığını saptamıştır.

4. Daha fazla ayağa kalkın.

Çok fazla oturmak sağlığınız için kötüdür. Bunun nedeni, uzun süre oturmanın daha az kalori yakması ve kilo alımına yol açabilmesidir. Aslında, oturmakla karşılaştırıldığında, iş yerinde ayakta duran bir öğleden sonra ekstra 174 kalori yakabilir. Bir masa işiniz varsa, oturarak harcadığınız süreyi bölmek için kısa bir süre ayakta durmayı deneyin.

 

5.Yeşil çay veya Oolong Çayı için.

Yeşil çay ve Oolong Çayının metabolizmayı %4-5 oranında arttırdığı gösterilmiştir. Bu çaylar, vücudunuzda depolanan yağın bir kısmını serbest yağ asitlerine dönüştürmeye yardımcı olur, bu da yağ yakımını %10-17 artırabilir. Düşük kalorili olan bu çaylar her ikisi de kilo kaybı ve kilo bakım için iyi olabilir. Metabolizma arttırıcı özelliklerinin, metabolizmanın azalması nedeniyle ortaya çıkan korkunç kilo kaybı platosunu önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bu çayların metabolizmayı etkilemediğini bulmaktadır. Bu nedenle, etkileri küçük olabilir veya sadece bazı insanlar için geçerli olabilir.

 

6.İyi bir gece uykusu alın.

Uyku eksikliği, obezite riskinde önemli bir artışa bağlıdır. Bu kısmen uyku yoksunluğunun metabolizma üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanabilir. Uyku eksikliği, her ikisi de tip 2 diyabet geliştirme ile bağlantılı olan artan kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile de bağlantılıdır. Ayrıca açlık hormonu ghrelin’i arttırdığı ve doygunluk hormonu leptin azalttığı gösterilmiştir. Bu, uykudan yoksun birçok insanın neden aç hissettiğini ve kilo vermek için mücadele ettiğini açıklayabilir. Bu kısmen uyku yoksunluğunun metabolizma üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklanabilir.

7.Kahve İç

Çalışmalar, kahvedeki kafeinin metabolizmayı %3-11 oranında artırabildiğini göstermiştir. Yeşil çay gibi, aynı zamanda yağ yakımını da teşvik eder. Ancak, bu yalın insanları daha fazla etkiliyor gibi görünüyor. Bir çalışmada, kahve yağsız kadınlar için yağ yakımını %29, ancak obez kadınlar için sadece %10 artırdı. Kahvenin metabolizma ve yağ yakma üzerindeki etkileri de başarılı kilo kaybına ve bakımına katkıda bulunabilir.