fbpx

Kilo Vermek İçin 10 Bilimsel Yöntem

5-Tips-For-Breaking-Through-1280x754.png

Kilo Vermek İçin 10 Bilimsel Yöntem

Kilo vermek için bu zamana kadar neler denediniz? Ekmeği kesmek, çeşitli karışımları tüketmek, ilaçlar, kahveler… Bunlardan hangileri bilimsel bir temele dayanıyor, hangileri yalnızca şehir efsanesi? Bilimsel olmayan yöntemlerle verilen kilolar maalesef fazlasıyla geri alınıyor! Bunun yanı sıra düşük bağışıklık sistemi, karaciğer, böbrek ve kalp hastalıkları riskinde artış da bilinçsiz kilo kaybı çabalarının bir sonucu.. Bu sağlık sorunlarıyla yüzleşmeden kilo verebilmek ve verdiğiniz kilonun kalıcı olması için, 10 kanıtlanmış kilo verme yöntemini uygulayın, istediğiniz bedene kalıcı bir şekilde sahip olun!

1.Hızlı Kilo Vermek İçin Kalori Sayımı

Kalori saymak, zayıflamanın en kolay temel yöntemi. Eğer vücudunuza aldığınız enerji, harcadığınız enerjiden fazla olursa zayıflarsanız. Bunu basit bir terazi olarak düşünebilirsiniz. Sol taraf tükettikleriniz, sağ taraf da harcadıklarınız olsun.  Sağ taraf ağır basarsa ağırlık kaybedersiniz, dengede kalırsa ağırlığınızı korursunuz. Gün içerisinde harcadığınız enerjiye yetecek kadar besin tüketmediyseniz, gerekli enerji vücuttaki depolardan sağlanır, böylelikle yağ kaybı gerçekleşir.Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle günlük kaç kalori harcağınızı bulmalısınız.

Bazal metabolizma hızınızı hesaplamak için tıklayın.

Günlük kalori ihtiyacınızı bulduktan sonra, bulduğunuz değerden 300 ila 500 kalori daha az tüketmelisiniz. Bu şekilde bir kalori açığı yaratmış olursunuz ve yağ kaybı başlar.

2.Kalıcı Kilo Vermek İçin Protein Alımı

Proteinli besinlerin tok tuttuğu bilinen bir gerçektir. Ne kadar uzun süre tok kalırsanız o kadar az yemek yiyeceğinizden dolayı, proteinli beslenme kilo kaybıyla ilişkilidir. Ancak bu ilişki, proteinlerin tok tutmasıyla sınırlı değildir. Proteinli besinlerin termik etkisi, yağ veya karbonhidrat grubuna göre çok daha yüksektir. Peki termik etki ne demek? Termik etki, tükettiğiniz besinlerin vücudunuzda kullanılabilmesi için harcanan enerjidir. Proteinleri kullanabilmek için gereken enerji, diğer besinlerden neredeyse 4 kat daha fazladır. Dolayısıyla protein ağırlıklı beslenmek, daha çok enerji harcamanızı sağlar. Hem tok tutan, hem metabolizmanızı hızlandıran proteinlere beslenmenizde yer vermek, doğal olarak ağırlık kaybetmenizi sağlar.

3.Uyurken Kilo Verme İçin Uyku Düzeni

Araştırmalar uyku düzeni ve ağırlık kaybı arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Uyku düzeni olmadan yağ vermek oldukça zordur. Çünkü uykusuzluk, yavaşlamış bir metabolizma ve artmış iştaha sebep olur. Bu koşullar altında çok zorlanmanız kaçınılmazdır. Ek olarak yetersiz uyku, leptin denen tokluk hormonunun salgılanma mekanizmasında sorunlara yol açarak doymanızı engelliyor. Kısacası az uyumak hormonel dengeyi alt üst ediyor ve ağırlık kaybını oldukça olumsuz etkiliyor. Bu sebepten dolayı günde en az 7 saat uyumalısınız. Ağırlığın yanı sıra zindelik, algı kapasitesi, büyüme ve gelişmenin sağlanması için 7 saat uyku hayati değer taşır.

4.Tatlıyı Keserek Zayıflama

Tatlıyı keserek yağ vermek, ekmeği keserek kilo vermek veya tamamen gluteni keserek kilo verme. Aslında bunların hepsi ilk maddede açıkladığımız kalori açığını oluşturmayı sağlıyor. Dolayısıyla da kilo kaybı gerçekleşiyor. Ancak yağ vermenizin sebebi tatlıyı kesmeniz değil, besinlerle aldığınız toplam kalori miktarını azaltmanız. Örneğin haftada 3 kere tatlı tüketen biriyseniz, tatlıyı kestiğinizde en az bin kalori eksik almış olacaksınız. Bunun ağırlık kaybı sağlaması çok doğal. Ancak tatlı yemeye devam ederek, onun yerine başka bir besini azaltarak da bu kalori açığını oluşturabilirdiniz. Özet olarak, tatlı yiyerek de yemeden de kilo verebilirsiniz. Ağırlık tatlı ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Ancak un, yağ, şekeri bolca içeren tatlılar; oldukça yüksek kalorilidir. Yani kalori açığı yaratmak için tatlınızın porsiyonunu küçültmeyi veya daha az sıklıkla tüketmeyi deneyebilirsiniz.

5.Yeşil Çay Faydaları ile Hafifleyin

Yeşil çay, faydaları saymakla bitmeyen besinlerden biridir. Enerji vermesi, zindelik sağlamasının yanı sıra yağ yakımı için de birebirdir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve karın bölgesindeki yağlar başta olmak üzere vücuttaki yağ depolarına savaş açtığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çünkü yeşil çayın içerisinde hem kateşin hem de kafein bulunur. Bu bileşenler yeşil çayın mucizevi etkisinin sebebidir. Ek olarak güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar da sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olduğundan, yeşil çayı mutlaka tüketin.

Sağlıklı Yemek Tarifleri E-Kitap
Kilo Vermek İçin Pratik Yemek Tarifleri

6.Yağ Yakan Kahve ile Zayıflama

Yağ yakan kahve adı altında satılan pek çok şey görmüş olabilirsiniz. Bu kahvelerin temel amacı sizi tok tutarak fazla kalori almanızı engellemektir. Yağ yakan kahvenizi kendiniz yapmak istiyor olabilirsiniz. İçeriğinden yana şüpheniz olmayacağı için kahvenizi kendiniz yapmak daha sağlıklı ve ekonomik olacaktır. 1 kupa sade veya duruma göre sütlü kahvenin içerisine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyip ara öğünde tüketin. İşte yağ yakan kahveniz hazır. Ancak yalnızca bunu içtiğiniz için yağ verdiğinizi düşünmeyin, kilo vermenizi sağlayan mekanizmalar şu şekilde;

  • Hindistan cevizi yağı, yağ grubu besinlerden olduğu için sizi tok tutar. Midenizin geç boşalmasını sağlar, tatmin duygusu oluşturur.
  • Hindistan cevizi yağının içeriğindeki MCT denen orta zincirli yağ asitleri yağ yakımınıza destek olur.
  • Ara öğün yapmış olmanız, kan şekerini düzenler ve diğer öğünlerde aşırı yemeyi engeller
  • Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisi tatlı krizlerini engeller
  • Kahvedeki kafein, yağ yakımına destek olur

Dolayısıyla yağ yakımına destek olan bu 3 besini birleştirip ara öğünlerinizde tüketmek, doğru ve akıllıca bir yağ verme yöntemi olacaktır.

7.Yağdan Kilo Vermek İçin Yağ Yakan 5 Besin

  1. Yeşil Çay: Yeşil çayın popülerliğinin altı boş değil. Kafein, kateşin ve antioksidan içeriği ile yeşil çay yağ yakımına destek olur. Sağlık üzerinde araştırmalarla kanıtlanmış pek çok olumlu etkisi vardır. Kalıcı yağ kaybı için yeşil çayı güvenle tüketebilirsiniz.
  2. Elma Sirkesi : Elma sirkesi de tıpkı yeşil çay gibi hemen hemen herkesin duymuş olduğu bir mucizevi besin. Elma sirkesinin metabolizma hızına ve yağ yakımına katkıları da şehir efsanesi değil. Araştırmalara göre elma sirkesi, kan şekerini kontrol altında tutmaya da yardımcı oluyor. Bu da gün boyu iştah kontrolünü ve tatlı krizlerinin önlenmesini sağlar.
  3. Limonlu Su : Limonlu su bir mucize değil ancak bir şehir efsanesi de değil. Herhangi bir besinin tek başına tüketilmesi kilo kaybını sağlamaz, ancak limonlu su çok güzel bir destektir. Hem bir antioksidan kaynağı hem de yağ yakımına destektir. C vitamininin en bilinen ve ulaşılabilir kaynağı olan limon, vücutta yağ yakıcı olan Karnitin maddesinin aktifleşmesini sağlar. Bu sayede de yağ yakımına yardımcı olur.
  4. Kahve : Kafeinin doğal bir metabolizma hızlandırıcı olduğunu artık öğrendiniz. Kahve de kafeinin en ulaşılabilir ve lezzetli hali. Sıvı alımını da ihmal etmeden tüketeeğiniz kahveler yağ yakımınıza destek olacaktır.
  5. Su : Yağ yakımına en büyük desteği sağlayan, doğanın asıl mucizesi :Su! Metabolik olayların hepsini ve vücut ısısını düzenleyen su olmazsa yağ kaybı da olmaz. Ek olarak metabolizmayı da hızlandırır. Detoks etkisi sağlayarak böbrek ve karaciğerleri temizleyen asıl bileşen sudur. Günde en az 2 litre su tüketmeyi hiçbir koşulda ihmal etmeyin.

8.Sağlıklı Kilo Vermek İçin Su Tüketimi

İnsan vücudunun %70’i sudan oluşur. Bu bilgiyi mutlaka duymuşsunuzdur. İşte, insanlar için bu kadar önemli olan suyun eksikliği de vücudunuzdaki tüm yaşamsal faaliyetlerin sekteye uğramasına sebep olur. Metabolik olayların tamamında su, olmazsa olmaz bir bileşendir. Yokluğunda, yağ hücrelerinin parçalanması da sekteye uğrayacak faaliyetlerden biridir. Kısacası eğer vücudunuda yeterli kadar su yoksa, yağ yakamazsınız. Ayrıca su, metabolizmayı hızlandıran, ödem atan, detoks etkisi yaratan şeylerin en başında gelir. Dolayısıyla su, sağlığınızı sürdürmeniz için çok önemli olmanın yanı sıra kilo vermeniz için de olmazsa olmazdır. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye mutlaka özen göstermelisiniz.

9.Kiloyu Yağdan Vermek İçin Kahve Tüketimi

Kafeinin yağ yakımına destek olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dolayısıyla ağırlık kaybı sürecinde, kahveden destek almak oldukça mantıklıdır. Kahvenin özellikle spordan yarım saat önce tüketilmesi, yağ yakımına daha büyük katkı sağlar. Ancak kahvenin yağ yakımına destek olduğunu öğrenip çok fazla kahve içmeden önce şunu da aklınızda bulundurmalısınız; Kahve diüretiktir. Yani kahve tüketimi, daha fazla tuvalete çıkmanıza sebep olur. Dolayısıyla sıvı kaybedersiniz. Bir önceki maddede suyun öneminden, susuz kilo kaybı olmayacağından bahsetmiştik. Sonuç olarak, günde 2-3 bardağa kadar kahve tüketebilirsiniz. Ancak su tüketiminizi de aynı oranda artırmanız çok önemlidir. Aksi takdirde metabolizmanızı hızlandırmaya çalışırken, yavaşlatmanız dahi mümkün.

10.Kilo Vermek İstiyorsanız Sabırlı Olun.

Fazla kilolarınızı 1 ay veya 1 hafta gibi kısa bir zamanda mı aldınız? 1 hafta bol kaçamaklı beslenince birden 10 kilo almıyorsanız, aynı şekilde 1 hafta diyet yaptığınızda da 10 kilo veremeyeceksiniz. Vermemelisiniz de, aski takdirde bu kiloyu geri almanız kaçınılmaz olur. Sabır ve süreklilik diyet sürecinde hayati önem taşır. Ayrıca, kilo vermek için acele ederseniz ve kendinizi tartı stresine sokarsanız süreciniz olumsuz etkilenir. Stres halinde vücutta kortizol hormonu salgılanır ve bu hormon kilo vermenizi engeller. Dolayısıyla, lütfen sabırlı olun ve sürece güvenin.

Kilo vermek
Kilo Vermek İçin Hemen Başlayın!

11.Kilo Vermek Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.10 kilo vermek için ne yapmalıyım?

10 kilo verme için, yukarıda belirtilen besinleri beslenmenize eklemenin yanı sıra kalori alımızı azaltmalısınız. Güçlük toplam alımını azaltmanın pekçok farklı yöntemi vardır. Bunlar arasında bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış, kalıcı kilo vermeyi sağlayan yöntemleri düzenli uygulamanız yeterli.

2.Hızlı bir şekilde kilo verme için ne yapmalıyım?

Hızlı bir şekilde kilo verme ilk amacınız olmamalıdır. Bu sizi hem strese sokar hem de aşırı kısıtlayıcı diyetler yapmanıza sebep olur. Stres de, aşırı kısıtlayıcı diyetler de metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo vermenizi engeller. Amacınız hızlı kilo verme değil, sürdürülebilir diyetler sayesinde kalıcı kilo kaybı sağlamak olmalıdır.

3.Yüzden kilo verme için ne yapmalı?

Vücudun herhangi bir bölgesinden incelmek için genel olarak yağ kaybetmek gerekir. Yağ oranınız düştükçe yüzünüz de incelecektir. Bol su içmeniz ve rafine karbonhidrat tüketiminizi azaltmanız gerekir.

4.Kalçadan kilo vermek için ne yemeliyim?

Kalça, vücuttaki yağlı bölgelerden bir tanesidir. Yağ oranınızı genel olarak düşürmeye yönelik yaptıklarınız, kalçanızın da küçülmesini sağlar. Yukarıda belirtilen yöntemleri uygulayın.

5.Ramazanda kilo verme için ne yapmalı?

Ramazanda kilo verme için sahuru kesinlikle atlamamalı ve iftarda alacağınız gereksiz kalorilerden kaçınmalısınız. İftar ve sahur arasındaki atıştırmalıklarınızı, sağlıklı alternatiflerden seçmelisiniz. Ramazanda yapılabilecek 2 hatadan kaçınmalısınız. Bunlardan birincisi, zaten gün boyu yemiyorum diye iftarı ve iftar sonrası atıştırmalıkları fazla abartmak olacaktır. İkincisi de tam tersi, yetersiz beslenmektir. Hazır tüm gün yememişken iftarı hafif geçireyim, sahuru atlayayım gibi düşünceler metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Her zaman olduğu gibi ramazanda da dengeyi sağlamalısınız.

6.8 kilo vermek kaç beden inceltir?

8 kilo, oldukça güzel bir incelme sağlar. 2 hatta 3 bedene kadar incelebilirsiniz.

Diyet SalataKilo Vermek İçin İnstagramdan Bizi Takip Edin.