Doğurganlığı Artıran Beslenme Programı

Yulafli-14.jpg

 Doğurganlığı Artıran Beslenme Programı

 

Hamile kalmak isteyenler neler yemeli? Hamilelik için doğurganlık diyeti yapılmalı mı? Hamile kalmak için yardımcı besinler nelerdir? Hamilelik öncesi beslenme nasıl olmalı? Çocuk sahibi olmak isteyenlere beslenme tüyoları işte hepsi bu yazıda.

Gebe kalmak isteyen anne baba adayları, bu yazım sizler için. Yapılan bir çalışmaya göre doğurganlık sorunları çiftlerin %15’ini etkiliyor. Düşünülenin aksine sadece anne adayları için değil her iki partner için de beslenme ve sağlıklı bir vücut ağırlığı gebe kalma yeteneği üzerinde önemli bir etkiye sahip. Durum böyleyken kontrol edebileceğimiz faktörlerden olan sağlıklı bir vücut ağırlığı, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerini lehimize çevirip bu süreci desteklemeye ne dersiniz?

Nasıl mı?

  • Örneğin diyetinize antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri ekleyebilirsiniz.
  • Folat ve çinko gibi antioksidanlar hem erkekler hem de kadınlar için doğurganlığı artırabilir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, ceviz, badem gibi kuruyemişler sofranızdan eksik olmasın.
  • Yine hayvansal protein yerine bitkisel proteine yönelmek de bu konuda oldukça destekleyecektir. Kilo, kadınlarda ve erkeklerde doğurganlık söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden biridir.

Düşük kilolu veya fazla kilolu olmak artan kısırlıkla ilişkilidir. Yani ideal kiloda olmak doğurganlığınızı destekleyen faktörlerdendir.

Bu hafta sizler için gebe kalmanızı destekleyecek besinlerden oluşan örnek bir beslenme programı hazırladım. Besinlerin destekleyici etkisini görmek için uzun vadeli bir beslenme programı uygulamak şart. Gebelik öncesi beslenme programında doğurganlığı destekleyecek beslenme programları ile vücut depolarını gebeliğe hazırlamak, ideal kiloya ulaşmak ve yaşam tarzınızı olumlu yönde değiştirmek mümkün. Anne ve çocuk diyetisyeni olarak bu konuda sizlere keyifle destek verebilirim.

Gebelik öncesi beslenme programlarına ulaşmak, ihtiyacınıza yönelik beslenme programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Gebe Kalmayı Destekleyici Beslenme Programı

 

Kahvaltı

 

Kahvaltı Salatası

1 yumurta

1 yemek kaşığı lor peyniri

5 dal roka

Bir avuç dereotu, maydanoz

2 tam ceviz(dövülmüş)

Hepsini karıştırıp tüketelim.

 

Öğle

2 kepçe kremasız sebze veya kurubaklagil çorbası

1 kase yoğurt

Dilediğiniz yeşilliklerden salata

 

Ara

1 bardak kefir

1 porsiyon meyve

 

Akşam

100 gr ızgara tavuk VEYA balık

4 yemek kaşığı bulgur pilavı

Dilediğiniz yeşilliklerden salata