Emzirirken Diyet Yapılır mı? Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı?

Featured-on-Modern-Market-Stephanie-Sunderland-Lifestyle-In-Home-Family-Session.jpg

Emzirirken Diyet Yapılır mı? Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı?

 

Hasret sona erdi. O an geldi ve heyecanla beklediğin bebeğine kavuştun. Umarım her şey yolundadır. Umarım gebelik sürecinin her anının tadını çıkarabilmişsindir. Ve şimdi sıra emziklilik sürecinin tadını çıkarmaya gelmiştir. Bu süreç içinde aklında birçok soru var biliyorum. Çok normal. Bebekler kullanma kılavuzu ile gelmiyor sonuçta 😊 Ama endişelenme, bu konuda sana kılavuzluk etmek için buradayım. Bu süreç hem senin hem de bebeğin için harika olacak!

Şimdi gelelim konumuza. Doğum sonrası süreçte, bebeğinin sesini duyduğun andan itibaren salgılanmaya başlayan anne sütü en büyük yardımcın olacak. Neden mi?

 • İlk 6 ay bebeğinin ihtiyaçlarının tamamı anne sütü ile birlikte karşılanabilmekte. Enerji, protein, vitamin, mineral ve hatta su ihtiyacı bile.
 • Aydan aya bebeğine göre değişen içeriğiyle birlikte en uygun besindir anne sütü. Ayrıca ucuzdur, pratiktir.
 • Emzirme ile bebeğini ve hatta seni birçok hastalıktan korumak da mümkün.

Hal böyleyken senin ihtiyaçlarını karşılamak, anne sütünü korumak, devamlılığını sağlamak, besleyiciliğini artırmak ve bebeğinin maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak bu süreçteki amaçlarımızdan olacak!

 

Gelelim aklında olduğuna emin olduğum sorulara:

1.Emzirirken Güvenli Bir Şekilde Kilo Vermek Mümkün mü?

Önce şunu söyleyeyim kilo verme konusunda yalnız değilsin. Birçok kadın doğumdan sonra hamilelik öncesi şekline ve kilosuna dönmek için sabırsızlanıyor. Bu süreçte senin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan, kilo vermeyi, sütünün miktarını ve besleyiciliğini artırmayı amaçlayan yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile güvenli, sağlıklı kilo kaybı mümkün.

 

2.Ne Zaman Kilo Vermeye Başlayabilirim?

İlk 40 gün bebeğinle seni yalnız bırakıyoruz. Aranızdaki bağı iyice kuvvetlendirin, birbirinize alışın, birbirinizin tadını çıkarın istiyoruz. Sonrasında sen hazır hissettiğinde dilediğin zaman başlayabiliriz. Burada da öncelikli amacımız, hızlı kilo vermek değil(bebeğinin kaçıncı ayda olduğuna bağlı olarak değişebilir) bebeğin ve senin ihtiyaçlarını tam, dengeli ve sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek, anne sütünün miktarını ve besleyiciliğini arttırmak olacak. Çünkü siz bizim için çok değerlisiniz. Sizi heyecanla bekliyoruz. Bu süreç hem senin hem de bebeğin için çok güzel olacak!

 

3.Hamilelik Kilolarını Ne Kadar Hızlı Vermem Beklenebilir?

Hamilelik sırasında aldığın kiloları ne kadar hızlı verdiğin birçok faktöre bağlı olarak oldukça değişir. Bu faktörler:

 • Metabolizman
 • Diyetin
 • Egzersiz rutinin
 • Hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığın
 • Hamilelik önceki kilon

Bu faktöreler bağlı olarak aldığın kiloyu vermek 4-6 ay sürebilir. Bu süreç kişiden kişiye oldukça değişerek daha uzun veya daha kısa da sürebilir. Biz programlarımızda yukarıdaki faktörlere ek bebeğin kaç aylık olduğunu da göz önünde bulundurarak kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 ayda 4-6 kg arasında sağlıklı kilo kaybı hedefleyeceğiz.

 

4.Diyet ile Birlikte Sütümü Artırmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Bu süreçte süt yapımını destekleyen, bilimsel olarak etkisi gösterilmiş besinlerden oluşan tarifler, öneriler ile birlikte hem süt miktarını hem de kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Sadece beslenmeyle değil seni bütünsel ele alarak egzersizlerin, stres seviyen gibi birçok faktörle de yakından ilgileniyoruz ve bu sayede de süt yapımını teşvik ediyoruz. Süreç içerisinde kullanacağımız takviyelerle birlikte sütün besleyiciliğini de maksimuma çıkarıyoruz.

Tüm bunları yaparken önceliğimiz senin ihtiyaçların. Onu asla ihmal etmiyoruz.

5.Emzirme Kilo Vermeme Yardımcı Olur mu?

Elbette olur. Emzirme, annelere daha hızlı kilo verme potansiyeli de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Araştırmalar, emziren annelerin günlük ortalama 500 ek kalori yakma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu, yaklaşık 45-60 dakikalık orta yoğunluklu fiziksel egzersiz yapmaya eşdeğerdir. Tabii bu faydaları yeterli ve dengeli bir diyet programı ile tamamladığımızda görüyoruz.

 

Ve son olarak;

6.Diyet Yapmak Sütümü Azaltır Mı?

Hayır azaltmaz. Oxford Akademik’te yayınlanan bir çalışmaya göre sağlıklı emziren kadınların sağlıklı kilo kaybının, bebekleri tarafından tüketilen sütün miktarını veya kalitesini olumsuz etkilemediğini gösterilmiştir(1).

Yani doğum sonrası kilolarından kurtulmak için düşük kalorili, tek tip diyetlerden, detokslardan kaçındığın sürece diyet yapmak sütünü azaltmaz. Aksine artırır.

Sözün Özü Emziklilik Döneminde Diyet Yaparak

 • Senin ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Sağlıklı kilo vermek,
 • Anne sütünü korumak, devamlılığını sağlamak,
 • Anne sütünün besleyiciliğini artırmak
 • Bebeğinin anne sütünden maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak mümkün.

Güven bana bu dönemde uzman desteği almak ‘iyi ki yapmışım’ diyeceğin en önemli şeylerden olacak. Eğer hazırsan derin bir nefes al ve haydi başlayalım! Gamze Altınay Beslenme Danışmanlığı Merkezi’nde seni bekleyen Anne Çocuk Diyetisyenimiz Sevim Aytekin ile sütünü arttırarak sağlıklı kilo verme programına başlamak için TIKLA.

 

Beslenme Programları