Göbek Yağlarını Eritmek İsteyenler; Siyah Fasulyeye Güvenin! - Diyetisyen Gamze Altınay

Yulafli-5.jpg

Göbek Yağlarını Eritmek İsteyenler; Siyah Fasulyeye Güvenin!

 

Karın-bel bölgesindeki yağları yakmak sadece fiziksel görüntünüz için değil, sağlığınız için de çok önemlidir. Çünkü viseral yağ olarak adlandırılan bir tür göbek yağı, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer durumlar için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle birçok sağlık kuruluşu kilo sınıflandırmak ve metabolik hastalık riskini tahmin etmek için karın çevresi ölçümünü kullanmaktadır. Hal böyleyken bu bölgeden yağ kaybetmek ve kas kazanmak büyük önem kazanmaktadır. Bu bölgeden yağ kaybetmek zor olsa da, aşırı karın yağını azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

 

İşte bilimsel çalışmalarla desteklenen göbek yağını kaybetmek için etkili ipuçları;
  • Bölgesel egzersizler ekleyin: Özellikle karın-bel bölgesini çalıştıran egzersizleri her gün düzenli en az 15 dakika yapın sonrasında etkisini seyredin.
  • Stres seviyenizi azaltın: Araştırmalar, yüksek kortizol seviyelerinin iştahı artırdığını ve karın yağ deposuna yol aldığını göstermektedir. Stres seviyenizi azaltacak hobiler edinin.
  • Bol bol dinlendirici uyku alın: Uyku yoksunluğu, artan kilo alma riski ile bağlantılıdır. Kilo vermek ve sağlığınızı iyileştirmek planlıyorsanız, yeterli kaliteli uyku almak ana önceliklerinizden biri olmalıdır.
  • Günlük diyetinizde bu konuda bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış besinlere yer verin: Gelelim asıl konumuza. Yapılan çalışmalarda bazı besinlerin bel-karın bölgesindeki yağları yakmaya destek olduğu saptanmıştır. Örneğin SİYAH FASULYE!

 

Araştırmalara göre bu sihirli besin yağ yakan bir hapa en yakın şeylerden biridir. Fasulye, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besleyen, vücudu yakıt olarak yağ yakmaya teşvik eden ve yağa neden olan iltihabı azaltan kimyasal bütirat üretimini tetikleyen, sindirimi yavaş çözünmeyen bir lif türü olan dirençli nişastanın harika bir kaynağıdır. Aynı zamanda çözünür liflerin en önemli kaynaklarından biridir. Wake Forest Baptist Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışma, günde yenilen her 10 gram çözünür lif göbek yağının beş yıl içinde yüzde 3,7 oranında azaltığı bulunmuştur. Peki siyah fasulye? Bir fincan etkileyici bir 4.8 gram çözünür lif içerir.

 

O zaman ne duruyoruz? Haydi akşam öğünümüzü hazırlayalım!

 

Protein Deposu Siyah Fasulye Salatası

 

Malzemeler

1 çay bardağı siyah fasulye

1 adet haşlanmış tavuk göğsü(70 gr)

1/2 adet kapya biber

1/2 adet yeşil biber

1 tutam dereotu

1 tutam maydanoz

2-4 dal taze soğan

1 yemek kaşığı zeytinyağı

½ limon suyu

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Tuz, karabiber

 

Hazırlanışı

Akşamdan suya koyduğunuz siyah fasulyeyi haşlayın, süzün ve geniş bir kaseye alın. Üzerine haşlanan tavuk göğsünü didikleyin ve kaseye ekleyin. Biberleri küçük küçük doğrayıp ekleyin. Yeşillikleri ince ince doğrayıp ekleyin. Sos malzemelerini ayrı bir kasede iyice karıştırıp salataya ekleyin, karıştırıp servis kasesine alın.