Ramazan Ayında Kilo Alınır mı Yoksa Verilir mi? - Diyetisyen Gamze Altınay

Yulafli-19.png

Ramazan Ayında Kilo Alınır mı Yoksa Verilir mi?

 

Tüm Türkiye tek yürek akıllarda tek soru: Ramazan ayında kilo alınır mı yoksa verilir mi?

 

Gelin bu sorunun cevabını bulalım.

Biz biliyoruz ki metabolizmamızı etkileyen birçok faktör var: Yaş, cinsiyet, kilo, boy, stres… Tabi metabolizmamız bu kadar basit değil. Bu faktörlere ek olarak öğün sayımız, öğün planımızın içeriği, öğün tüketim sıklığımız gibi daha özel faktörlerden de etkilenir. Kilo alma veya verme durumlarımız da metabolizmamızla bağlantılı olarak saydığımız çok çeşitli faktörlerden etkilenir.

 

Ramazan aylarında besleme şeklimiz ve saatlerimiz değişir.

Vücut normalin dışında bir döngüyle karşı karşıya kalır. Aslında bu dönemi çok iyi bir şekilde yönettiğimizde kilo vermek mümkün. Hem de geleneksel ramazan çorbaları, tatlıları ile. Dengeli bir öğün planı, bol su ve egzersiz ile ramazan dönemini en sağlıklı şekilde geçirebilir bu sayede tartıda eksileri görebiliriz.

 

Diğer bir yandan uzun süren açlık enerji düşüklüğüne neden olur. Böylece günlük aktivite ve egzersiz planlarımızda aksamalar yaşayabiliriz. Bu durum metabolizma hızımızı da düşürür ve eğer öğünlerimizi dengeli planlayamazsak kilo artışları gözlemleyebiliriz. Ayrıca sahur yapmadan oruç tutmaya çalıştığımızda açlık süresi daha da uzar bu durumla savaşmak adına vücut alarm moduna geçerek yağlarını korumaya başlar. Bir de ramazan tatlılarının veya pidelerinin sıklığını ve porsiyonunu artırdığımızda kilo alımı kaçınılmaz olur.

 

Sözün özü: Aslında ramazanda kilo almak veya vermek her zamanki gibi sadece ve sadece bizim elimizde. Yeterli, dengeli ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir programla bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek, kilo almamak ve hatta kilo kaybetmek mümkün. İftarda ve sahurda mutlaka dengeli beslenmeye, hızlı öğün yapmamaya ve iftar sahur arasında bool su tüketmeye dikkat edin.