fbpx

Ramazanda Su İhtiyacınızı Karşılayacak 5 Öneri - Diyetisyen Gamze Altınay

Yulafli-17.png

 

Ramazanda Su İhtiyacınızı Karşılayacak 5 Öneri

 

Su, vücudumuzun fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesi adına hayati öneme sahip bir içecektir. Vücudumuzdaki su oranı cinsiyete, yaşa ve kiloya göre değişmekle birlikte bildiğimiz bir şey var ki: Vücut ağırlığımızın yarısından fazlası sudan oluşur. Yaşamımız için bu denli öneme sahip suyun görevleri saymakla bitmez. Örneğin su, yeni hücrelerin yapı taşıdır ve hücrenin hayatta kalması için güvendiği anahtar besin maddesidir. Ayrıca günlük beslenmemizde tükettiğimiz besinleri metabolize eder ve vücut içerisinde taşır. Özellikle idrar yoluyla atıkların temizlemesine yardımcı olur.

Ramazan ayında suyun önemi daha da artmaktadır. Uzun süreli açlık sonrasında vücuttaki sıvı dengesi oldukça bozulur. Vücudumuzun suya ihtiyacı artar. Aman dikkat, bu durum istemediğimiz rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki ne yapalım? İşte oruç tutarken vücudumuzun susuzluktan olabildiğince az etkilenmesini sağlayacak 5 öneri:

 

1.Mutlaka sahur yapın.

Çoğu insan sahur yapmadan oruç tutmayı tercih ediyor. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Yaptığımız sahur bizi gün içerisinde oldukça tok tutar, enerjimizi sağlar ve su ihtiyacımızı giderir. Sahurda koca bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

 

2.Sahur menünüzü doğru planlayın.

Örneğin sahurda mutlaka sebzelere ve meyvelere yer verin. Salatalık, domates, marul gibi sebzeler yüksek su içerikleri nedeniyle gün içerisinde bize oldukça destek olur. Sucuk, pastırma, tuzlu peynir ve zeytinlerden olabildiğince kaçının.

 

3.Çay ve kahve yanında mutlaka su için.

Çay, kahve veya şekerli içecekler su ihtiyacımızı karşılamaz aksine vücudumuzun suya olan ihtiyacını artırır. O nedenle ramazan ayında sınırlı tüketmekte fayda var. Çay ve kahve tüketirken yanında koca bir bardak su içmeyi de ihmal etmeyelim.

 

4.Yavaş su tüketelim.

Su tüketimi hızlı olduğunda vücudumuz yararlanmadan çoğu idrarla dışarı atılır. O nedenle ihtiyacımız olan suyu iftar ile sahur arasına paylaştırarak tüketmekte fayda var.

 

5.İftarda mutlaka sıvı yemeklere yer verin.

Çorbalar, sulu sebze veya kurubaklagil yemekleri, su içeriği yüksek olan salatalar gün içerisinde eksik olan suyu tamamlamanız adına size destek olacaktır. Yanında ayran, kefir gibi sıvı içecekler veya az şekerli kompostolar tercih edebilirsiniz.