Yılbaşı Tatilinde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kural

Yulafli-8.png

Yılbaşı Tatilinde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kural

 

Ocak ayında hem yeni bir yıla hem de yeni bir sürece başlangıç yapıyoruz. Bu dönem, sizi normal rotanızdan çıkarabilecek yiyecekler, eğlenceler ve alkolle dolu bir mayın tarlasıdır. Diyetisyen Gamze Altınay Beslenme Danışmanlığı Kliniği ve Diyet Dükkanı olarak yolda kalmamanız için tatillerde sağlıklı kalmak için kaliteli ipuçlarını paylaşıyoruz;

 

İşte bunlardan 4 tanesi;

 

1.Akıllı yemek seçimleri yapın.

 

‘Tüm gün aç kalayım, akşam istediğim gibi yerim.’ düşüncesi maalesef yanlış. Acıktığınızda kalorili yiyecekleri tüketme kararı verme eğiliminde olabiliyoruz. Bu yüzden sabah ve öğleni hafif bir şekilde atıştırarak geçirin.

Akşam ise tabağınızın muhakkak yarısını sebze ile doldurun. Tabağınızın diğer yarısını alın ve dörde bölün. Karbonhidrat için dörtte biri ve protein için dörtte biri. Bunlar doyulacak mükemmel porsiyonlar.

 

2.Susuz kalmayın

 

Yeterli hidrasyon olmadığında, genellikle aç, halsiz ve yorgun hissederiz. Bu durum, sağlıksız yiyecekleri daha yoğun bir şekilde tüketmemize ve fazla kafeine alımına sebep olabilmektedir.

Amacımız, her atıştırmalık için uzandığınızda, önce bir bardak su içmek olmalıdır.

 

3.Alkollü içeceklere sınır koymak da iyi bir uygulamadır.

 

Florida’da bir kardiyolog ve NanoHealth Associates’in kurucu ortağı Adam Splaver, “Alkol gibi saf şeker olan ve hiçbir besin değeri olmayan boş kalori bu yüzden alımınızı sınırlayın” diyor. Alkol tatil ruhunun bir parçasıdır. Şarap bu ruhu yaşamak için en güzel tercihtir. Bu yüzden bir kadeh şarap içinve yeterli olmadığını düşünüyorsanız bir bardak daha için fakat dahasının sizin için vücudunuzda yağa dönüşeceğini unutmayın.

 

4.Ocak ayına kadar beklemeyin

 

İyi yemek yemek ve tatillerde aktif kalmak söz konusu olduğunda, yoldaki birkaç tümsek, bir tren enkazına dönüşmek zorunda değil. Egzersiz programınızda veya sağlıklı beslenme planınızda problem yaşarsanız, unutmayın: Pazartesi veya yeni yılı beklemeyin. Hemen yolunuza devam edin.

Yeni yılda 1 Aylık Online Diyet programımızda ve 3 Aylık Online diyet programımızdaki indirimleri kaçırmayın!

Beslenme Programları

Unutmayın! Rutininizdeki küçük bir kesinti, hedeflerinizi veya ilerlemenizi mahvetmez.