fbpx

Antioksidan Kaynağı; Açai (Asai) - Diyetisyen Gamze Altınay

13.png

Antioksidan Kaynağı; Açai (Asai)

 

Açai Çileği Nedir?

Açai çilek Orta ve Güney Amerika’da yetişen açai palmiye ağacından geliyor. Mavimsi-mor renkli büyük yaban mersini boyutundadır. Amazondaki yerli insanlar sağlık yararları için yıllardır açai çilek kullanıyorlar. Chlorella gibi Açai’de ‘süper gıda’ olarak tanımlanır.

 

Tehlikeli Yolculuk Sağlıklı Son

Açai palmiye ağaçları Brezilya yağmur ormanlarında 60 metre kadar yüksekliğe ulaşabilir. Hasat elle yapıldığı için meyveleri toplamaktan sorumlu yerliler onları elde etmek için tehlikeli yüksekliklere çıkarlar.

 

Egzotik Bir Tat

Açai meyvesini çiğ, meyve suyu şeklinde ya da takviye formunda konsantre şekilde tüketebilirsiniz. Dondurma ve jöle gibi gıdalarda ve içeceklerde doğal renk katkı maddesi olarak da kullanılırlar.

Ham açainin tadı çilek ve böğürtlene benzer bitter çikolata acılığındadır. Açai berry daha yaygın olarak meyve suyu, diyet takviyesi ve toz olarak kullanılır. Açai tozu besin değerlerini olduğu gibi korumasını sağlayan freeze drying (dondurularak kurutma) tekniği ile kurutulmuştur. Yüksek antioksidan ve posa içeriği sayesinde, açai çilek birçok potansiyel sağlık yararları vardır. Bowl yapabilir, smoothielerinize ekleyebilirsiniz.

 

Yüksek Antioksidan Deposu

Açai çilek yaban mersini, çilek ve kızılcık gibi diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Yüksek antioksidan içeriği Açai çileğini sağlıklı gıdalar arasında popüler hale getirmiştir. Bu içeriği sayesinde kanser önleyici etkileri bulunmuştur.  Ayrıca kalp hastalıklarından, diyabetten ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen diğer kronik hastalıklardan koruyucu etki göstermektedir.

Açai çileği yüksek oranda omega-3, omega-6 ve oleik asit içerir.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sağlığımız için elzem yağ asitleridir. Oleik asit ise sıklıkla cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Bu yağ asitlerinin hepsi yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterolden koruyucu etkiye sahiptir.

 

Peki Açai Kilo Kaybı Üzerinde Etkili midir?

Bu konuyla ilgili az sayıda çalışma mevcuttur. UCLA School of Medicine’ da yayınlanan bir çalışmada; Açai çileğinin takviyesini alan fazla kilolu insanlarda yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ve diyabet riskini azalttığı saptanmıştır. Sağlıklı yağların yanı sıra A vitamini, kalsiyum ve lif bakımından zengin olan Açai tozunu beslenme programlarımıza ekleyebiliriz.