fbpx

Antioksidan Bombası; Chlorella Hakkında Her Şey - Diyetisyen Gamze Altınay

12.png

Antioksidan Bombası; Chlorella Hakkında Her Şey

 

Nedir bu Chlorella?

 

Chlorella insan sağlığı için önemli özellikleri olan yeşil tatlı su yosunudur. Benzersiz makro ve mikro besin içeriğiyle uzun yıllardır bir gıda kaynağı olarak kullanılır. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, polisakkaritler, vitaminler ve mineraller içerir. B12, D vitamini, proteinden (%66) oldukça zengindir. Günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %72 sini karşılar. Antitümör, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan aktivite göstermektedir. Klinik çalışmalar, Chlorella takviyesinin yüksek kan yağlarını ve yüksek şekeri iyileştirici, oksidatif strese, kansere ve KOAH hastalığına karşı koruyucu etkilerinin olduğunu göstermektedir.

Chlorella bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerinin aktivitesini artırarak bağışıklık fonksiyonunu artırabilir.

Chlorella etkileyici besin içeriği profili nedeniyle “süper gıda” olarak bilinir;
  • Protein: Chlorella % 50-60 proteindir. Dahası tam bir protein kaynağıdır. Dokuz temel esansiyel amino asitleri içerir.
  • Demir ve C vitamini: Chlorella iyi bir demir kaynağıdır. Günlük ihtiyacın  %6-40 arasında karşılar. Aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bu da demirin emilimine destek olur.
  • Diğer antioksidanlar: Bu küçük yeşil hücreler antioksidanlar açısından zengin bir içerik sağlamaktadır.
  • Diğer vitamin ve mineraller: Chlorella magnezyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, folik asit ve diğer B vitaminlerini az miktarda içerir.
  • Omega-3’ler: Diğer yosunlarda olduğu gibi Chlorella’nın da omega 3 içeriği yüksektir. Sadece 3 gram Chlorella 100 mg omega-3 sağlar.

 

Ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

 

Tercihen sabahları olmak üzere, günün herhangi bir zamanında kullanılabilir. Yemeklerden önce büyüklüğüne göre değişmekle beraber yaklaşık 1- 1,5 çay kaşığı (yaklaşık 3 gr) Chlorellayı 1 bardak limonlu suya karıştırarak, taze sebze & meyve sularına, smoothilere, maden suyuna ekleyerek kullanabilirsiniz. İlk defa kullanacaksanız yarım çay kaşığı başlayarak zaman içinde artırabilirsiniz. Spirulina dahil, diğer besin tozları ile beraber de kullanabilirsiniz. Klorellanın tadı Spirulinaya göre çok daha yumuşak içimlidir, kokusu daha hafiftir.

 

Sözün Özü

Chlorella çeşitli vitaminlerin, minerallerin ve antioksidanların iyi bir kaynağı olarak büyük bir besin paketidir.

Ortaya çıkan araştırmaların sonucunda Chlorella’nın; vücudunuzun toksin atımına yardımcı olduğu, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini dengelediği ve sağlık açısından çeşitli yararları sağladığı saptanmıştır. Ayrıca bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırarak kilo verme üzerinde etkileri olduğu bulunmuştur.

Yapılan çalışmalarda Chlorella takviyesi kullanımının herhangi bir zararlı sonuç doğurmadığı saptanmıştır. Yararlı sağlık etkilerinden faydalanmak için kullanımını tavsiye ederim.

 

Kaynaklar:

Jin, J. B., Cha, J. W., Shin, I. S., Jeon, J. Y., Cha, K. H., & Pan, C. H. (2020). Supplementation with Chlorella vulgaris, Chlorella protothecoides, and Schizochytrium sp. increases propionate‐producing bacteria in in vitro human gut fermentation. Journal of the Science of Food and Agriculture100(7), 2938-2945.

9 Impressive Health Benefits of Chlorella (healthline.com)

Panahi, Y., Darvishi, B., Jowzi, N., Beiraghdar, F., & Sahebkar, A. (2016). Chlorella vulgaris: a multifunctional dietary supplement with diverse medicinal properties. Current pharmaceutical design, 22(2), 164-173.