Kekreyemiş Tozu ile Zayıflamak

t25_0309202033a351fd.jpg

Kekreyemiş Tozu ile Zayıflamak

 

Hızlıca kilo vermeyi kim istemez? Bu amaçla son yıllarda gerek dünyada gerekse ülkemizde üzümsü meyvelerin hem kültür çeşitlerine hem de yabani formlarına olan ilgi giderek arttı. Birçok danışanım beslenme programlarını oluştururken benden programa blackberry ve bezeri meyveleri eklememi istiyor. Bu ilginin sebebi tüketicilerin daha sağlıklı yiyecekler tüketme isteğinin belirgin bir şekilde pazara ve üretime yansıması olduğunu gözlemliyoruz.

Aslında kekreyemiş kuzey ülkelerde yetişen kırmızı yuvarlak meyveleri olan bir çalı.  “Kekre” ekşi, acı demek oradan türetilmiş bir uydurma isim. Ülkemizde de en çok bu tür meyveleri karadeniz bölgesinde görüyoruz. İngilizce çeşitli isimleri var, ama en popüleri “Lingonberry”. Kekreyemiş,  yaban mersini ve maviyemiş hepsi aynı ailedenler. Hepsi meyvelerinin kırmızıdan mora kadar değişen rengini veren kateşin ve epikateşin gibi kuvvetli antioksidan etkiye sahip sağlığımız için önemli bileşenleri taşıyor. Dünyada taze tüketiminin yanında, farklı şekilde de değerlendirilebiliyor. Örneğin meyve suyu, reçel, marmelat veya konserveye işlenerek, kurutularak, ilaç hammaddesi olarak, süt ve yoğurt ile karıştırılarak, yaş pastalarda, meyveli ekmeklerde, kek ve çöreklerde, meyve salatalarında, dondurma sanayisinde, süt ve süt ürünlerinde ve ilaç sanayisinde kullanılabilmekte, sos ve salsa yapımında kullanılıp garnitürlere girebilmektedir. Meyve ve taze yapraklarından çay yapılırken meyveleri alkollü içki sanayinde de kullanılmaktadır.

 

Sahtesine Dikkat!

Yüksek ekonomik değeri sayesinde maalesef piyasada sahteleri de yaygın şekilde mevcut. Yapılan bir piyasa araştırmasına göre (Lee ve ark., 2016/ Alıntı Prof. Erdem Yeşilada’nın yazısından alınmıştır.)  bu meyvelerinin ürünlerinin (kuru toz, meyve suyu, kuru meyve) %30’unun sahte olduğu tespit edilmiş. Lif bakımından zengin, düşük kalorili, özellikle E vitamini içeriği ile dikkati çekiyor. Zengin polifenol içeriği sayesinde kuvvetli antioksidan ve antimikrobiyal etkileri bulunuyor. Biraz araştırdığımızda kekreyemişe talebin neden arttığını da anlıyoruz asılında. Reklamlarında “Yağ yakıcı etkisi kanıtlandı!” şeklinde iddialar mevcut. Bilimsel araştırmalarına geldiğimizde deney hayvanlarında yapılan bir çalışmada meyvelerin tip-2 şeker hastalarında antidiyabetik etkisi bulunduğu, bu suretle kilo kontrolünde de yararlı olabileceği bildiriliyor (Eid ve ark., 2014).

 

Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir mi?

Mevcut çalışmaların sonuçlarına bakarak kekreyemiş meyvelerinin obez kişilerde zayıflamayı sağlayacağı şeklinde bir varsayım çıkarmak doğru olmaz. Ancak zengin polifenolik içeriği nedeniyle diğer türleri gibi kekreyemiş meyveleri de sağlığımız için yararlı. Taze veya uygun şekilde kurutulmuş meyvelerinin ya da alkol ekstresinin tüketilmesi kuvvetli antioksidan, etkilerine bağlı olarak şeker hastalarında (tip-2), kilo kontrolünde, karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesinde ve diğer birçok vücut fonksiyonlarında yararlı olabilecektir.

 

Kekreyemiş Ne Kadar Tüketilmeli?

Günde 2 tatlı kaşığı kekreyemiş tozunu aşağıda belirttiğim şekillerde tüketebilirsiniz

 

Kekreyemiş Nasıl Tüketilmeli?
  1. Yoğurt karışımlarına 2 tatlı kaşığı kekreyemiş tozu ilave edin.
  2. Yeşil salatalarınıza serpin.
  3. 2 tatlı kaşığı kekreyemiş tozunu yulaf ezmesi ile karıştırın.