fbpx

Kabızlığın Doğal Çözümü Olan Psyllium (Karnıyarık Otu) Nedir? Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir? - Diyetisyen Gamze Altınay

image-3.jpeg

Kabızlığın Doğal Çözümü Olan Psyllium (Karnıyarık Otu) Nedir? Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Psyllium, Plantago ovata bitkisinin tohumlarının kabuklarından yapılan bir lif türüdür. Bazen ispaghula adıyla anılır. En yaygın olarak müshil olarak bilinir. Bununla birlikte, araştırmalar, psyllium almanın kalp ve pankreas da dahil olmak üzere insan vücudunun birçok yerine faydalı olduğunu göstermektedir.

 

Sindirim Sağlığı

Psyllium, yığın oluşturan bir müshildir. Bu, bağırsaklarınızdaki suyu emdiği ve bağırsak hareketlerini çok daha kolay hale getirdiği ve şişkinliği artırmadan düzenliliği artırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Kabızlığı hafifletmek için tek seferlik olarak kullanılabilir veya düzenli kullanımı ile genel sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için diyetinize eklenebilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı olan kişilerin hepsi bağırsak düzensizliğine çok aşinadır. Psyllium’un bu koşulları tedavi etmedeki etkinliği üzerine yapılan çalışmaların sonuçları hala karışıktır.

Psyllium bir prebiyotiktir – bağırsakta sağlıklı probiyotik kolonilerinin büyümesi için gerekli bir maddedir.

Sindirim sistemindeki sağlıklı bir bakteri kolonisi, sağlıklı bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Vücudunuz enfeksiyonla daha iyi savaşabilir, iltihabı azaltabilir ve sağlıklı doku ve hücreleri koruyabilir. Psyllium, bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmanın ve kronik bir durumu yönetmenin yanı sıra, yeterince su içmeniz koşuluyla dışkınızı yumuşatma özelliğine sahiptir. Bu, kabızlık gibi kısa süreli rahatsızlıklarda işe yarayabilir. Bu şekilde kullanıldığında hemoroid ve anal fissür gibi kabızlık komplikasyonlarını önleyebilir. Bir ön araştırmada, psyllium’un bu koşullarla ilişkili ağrılı semptomlara yardımcı olabileceğini gösterilmiştir. Gerçek bir bilimsel fikir birliği olmadığından, psyllium’un size yardım edip edemeyeceğini görmek için doktorunuzla konuşun.

 

Psyllium siparişi vermek için tıklayınız.

 

Kalp Sağlığı

Araştırmalar, çözünür lif almanın insanların kolesterol seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Normal kolesterol seviyeleri herkes için önemlidir, ancak 50 yaşın üzerindeki insanlar için hayati önem taşır. Bir çalışma, en az altı haftalık günlük psyllium alımının, obez veya aşırı kilolu kişiler için çok az yanla kolesterollerini düşürmenin etkili bir yolu olduğunu göstermektedir. Eğer kolesterolünüze dikkat etmeniz gerektiği söylenmişse, doktorunuza düşük yağlı, düşük kolesterollü bir diyete psyllium eklemenin size yardımcı olup olmayacağını sorun. Çok sayıda çalışma, sağlıklı bir diyetin parçası olarak alınan psyllium gibi liflerin, bir kişinin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Psyllium, kan basıncını düşürerek, lipid seviyelerini iyileştirerek ve kalp kasını güçlendirerek kalbinizi olumlu yönde etkileyebilir. (1)

 

 

Kilo Yönetimi

Sağlıklı kiloyu korumak, özellikle diyabet gibi kronik bir rahatsızlığı olanlar olmak üzere birçok insan için endişe kaynağıdır. Psyllium, kalp ve kan şekeri seviyenize iyi gelmesinin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olabilir. Psyllium vücudunuzdaki sıvıyı emdiğinden, size tokluk hissi vermeye yardımcı olabilir. Bu, yediğiniz yiyecek miktarını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz kilo vermenizi önerdiyse psyllium alma olasılığı hakkında konuşun. Diyabetli kişiler, sağlıklı bir insülin ve kan şekeri (glikoz) dengesini korumak için diyetlerine dikkat etmelidir. Bazı araştırmalar, psyllium gibi liflerin insanların sağlıklı bir glisemik dengeyi korumasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

 

Psyllium Dozu

Psyllium’un tam dozu, kullandığınız ürüne bağlıdır. Dozaj gereksinimleri, psyllium’u ne için aldığınıza bağlı olarak da değişebilir. Tipik olarak, ürünü günde bir ila üç kez dolu bir bardak su ile alabilirsiniz. Bazı araştırmalar, probiyotiklerle günde 7,9 gram psyllium tüketmenin (artı veya eksi 3.6 gram) Crohn hastalığını tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yolu olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, diğer sonuçlar, psyllium gibi çözünür liflerin bazı insanlar için semptomları daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir. Bir çalışma, günde iki kez 5 gram psyllium almanın, tip 2 diyabetli kişilerin kan şekerini kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini buldu. Başka bir çalışmada, Tip 2 diyabetli kişilerin Güvenilir Kaynağı benzer sonuçlar bulmuştur, ancak psyllium tedavisinin kişiye göre uyarlanması gerektiğini vurgulamıştır. Tüm ürün talimatlarını dikkatlice izleyin. Doktorunuz aksini söylemedikçe önerilen dozdan fazlasını almayın. (2, 3)

 

Olası Yan Etkiler

Psyllium bağırsak hacminin büyük kısmını oluşturduğundan ve müshil etkileri olduğundan, bazı durumlarda olumsuz yan etkilere neden olabilir. Psyllium konusunda yeniyseniz veya günde önerilen miktardan fazlasını alırsanız özellikle yan etkilere eğilimli olabilirsiniz.

Olası yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Karın ağrısı ve krampları
 • İshal
 • Gaz
 • Daha sık bağırsak hareketleri
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı

 

 

Psyllium’a alerjik benzeri reaksiyonlar yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Nadiren de olsa, riskler şunları içerebilir:

 • Nefes almada zorluk
 • Kaşıntı
 • Deri döküntüleri
 • Özellikle yüz ve boğaz çevresinde şişme
 • Kusma

 

Nasıl Psyllium Alabilirim?

Psyllium en çok toz formunda tüketilir. Ayrıca kapsül, granül ve sıvı konsantre olarak da mevcuttur.

 

Toz Formunda Kullanımı

2 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı ilave ederek hemen tüketiniz. Psylliumun jelleşme özelliğinin çok fazla olduğunu unutmayın bu yüzden yoğurda ekler eklemez tüketin.

Psyllium siparişi vermek için tıklayınız.

Psyllium’un alt bağırsağınızda nasıl çalıştığının önemli bir bileşeninin sıvıyı emebilme yeteneği olduğunu unutmayın, bu nedenle günlük bol su içtiğinizden emin olun.