Sütten Kesme 101: Bebeğinizle Ek Gıdaya Geçiş

UYGUN-ZAMANLI-SUTTEN-KESME-2-752x440-1533202526.jpg

Sütten Kesme 101: Bebeğinizle Ek Gıdaya Geçiş

Sütten kesme, tamamen süte bağımlı olan bebeklerin katı yiyeceklerle tanışması sürecidir. İlk ağız dolusu yiyeceklerle başlar ve anne sütünün veya mamanın son beslenmesiyle sona erer. Katı yiyeceklerin ne zaman ve nasıl sunulduğu, sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak ve telaşlı bir şekilde yemeyi sınırlamak için hayati önem taşır. Bu yazıda, seçilecek ve kaçınılacak yiyecekler, uygun zamanlama ve olası endişeler dahil olmak üzere başarılı sütten kesme ipuçlarını sizinle paylaştım.

Bebekler Ne Zaman Katı Gıdaya Hazırdır?

Çoğu sağlık uzmanı, bebeklerin yaklaşık 4-6 aylıkken katı yiyecek almaya başlamasını önermektedir. Bu yaştaki bebekler, demir ve çinko gibi sütte bulunmayan ekstra besinlere ihtiyaç duymaya başladıkları için genellikle altı ay önerilir. Az miktarda katı yiyecek bu besinleri sağlayabilir. Uzmanlar ayrıca bir bebeğin gelişimsel olarak katı yiyeceklere hazır olduğuna dair işaretler aramayı önermektedir. Bu işaretler tek başına oturabilme, iyi kafa kontrolüne sahip olma, yiyecekleri ağzında tutabilme ve çiğnemeye istekli olma, yiyeceklerini alıp ağzına koymak isteme ve yeme zamanlarında meraklı olma ve katılmak isteme gibi. Bebeklerin 4-6 aydan önce katı yiyeceklere hazır olması nadirdir. Bebeğinizin katı yiyeceklere hazır olduğuna dair işaretler gösterdiğini ancak henüz 6 aylık olmadığını düşünüyorsanız, tavsiye için çocuk doktorunuzla görüşün.

Geleneksel ve Bebek Liderliğindeki Yaklaşım

Sütten kesme tipik olarak iki ana yaklaşıma ayrılır: geleneksel ve bebek tarafından yönetilen. Bebeğinize katı yiyecekler vermeye başlamanın tek bir doğru yolu yoktur. Bununla birlikte, her yaklaşımın avantaj ve dezavantajlarını bilmek, siz ve bebeğiniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir. En uygun olanı belirlemek için bu yöntemleri beraber kullanabilirsiniz.

1.Bebek merkezli sütten kesme

Bu yöntemde bebekler başlangıçtan itibaren kendi kendine beslenmeye teşvik edilebilir. Katı yiyecekleri parmak yiyecekler olarak tanıtabilir ve çocuğunuzun katı yiyecekleri kendi hızında keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Artıları

 • Daha erken bağımsız yemeyi teşvik eder.
 • Bebeklerin ne zaman tok olduklarına karar verme olasılıkları daha yüksek olabilir ve uzun vadede fazla kilolu olma olasılıkları daha düşük olabilir.
 • Aile yemekleri genellikle uygun olduğundan ayrı pişirme ihtiyacını azaltır.
 • Bütün aile birlikte yemek yiyebilir.

Eksileri

 • Öğürme ve boğulma konusundaki endişeleri artırabilir. Bununla birlikte, uygun yiyecekler sunulursa, bebeğinizin boğulma riski geleneksel bir yaklaşımdan daha yüksek olmaz.
 • Bebeğinizin ne kadar yemek yediğini bilmek zordur.
 • Planlaması zor olabilir.

Çoğu gıda aynı anda verildiğinden, gıda alerjilerini tanımlamak daha zor olabilir. (1, 2, 3)

 

 

2.Geleneksel Sütten Kesme

Bu yaklaşımda bebeğinizi beslersiniz ve yavaş yavaş daha katı yiyeceklerle tanıştırırsınız. Püre haline getirilmiş ve doğranmış yiyeceklere, ardından elle yenen yiyeceklere ve son olarak küçük ısırıklara geçmeden önce yumuşak pürelerle başlayabilirsiniz.

Artıları

 • Bebeğinizin ne kadar yediğini görmek daha kolaydır.
 • Daha iyi bir şekilde planlama yapılabilir.

Eksileri

 • Ayrı öğünler hazırlamak ve bebeğinizi beslemek zaman alıcı olabilir.
 • Bebeğinizin doyduğunu anlamakta zorlanabileceğiniz için aşırı besleme riski daha yüksek olabilir.
 • Bebekler pürelerin dokusuna alışırlarsa, onları daha katı yiyeceklere alıştırmak çok zor olabilir. Bebek liderliğinde sütten kesme, bebekleri kendi kendilerine beslemeye teşvik ederken, siz çocuğunuzu geleneksel yöntemle giderek daha katı bir diyetle beslemiş olursunuz. Her iki yaklaşımın da avantajları ve dezavantajları vardır.

İlk Tatlar

İlk tatlar, iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve bebeğinizi çok çeşitli tatlarla tanıştırmak için çok önemlidir. Yeni yiyecekleri tanıtırken, yenen miktarın denenen yiyecek sayısından daha az önemli olduğunu unutmayın. Sütten kesmenin ilk aşamalarında, bebeğiniz beslenmesinin çoğunu anne sütünden veya mamadan alacaktır. Yeni yiyeceklerle oynamasına, dokunmasına ve tatmasına izin vererek bunu bebeğiniz için olumlu bir deneyim haline getirmeye çalışın. Süt ile emzirmeden yaklaşık bir saat sonra ve bebeğiniz çok yorgun olmadığında yemek denemek için genellikle iyi bir zamandır. Yiyecekleri biraz anne sütü veya formül sütü ile karıştırmak, kabulü artırabilir.

Uygun ilk yiyecekler şunları içerir:

 • Yumuşak, pişmiş sebzeler: Brokoli, havuç, patates, tatlı patates, balkabağı, kabak, bezelye – püre haline getirilmiş, ezilmiş veya atıştırmalık olarak servis edilir
 • Yumuşak meyve: Muz, mango, yaban mersini, ahududu, avokado, pişmiş armut veya elma, erik, şeftali – püre haline getirilmiş, ezilmiş veya atıştırmalık olarak servis
 • Tahıllar: Yulaf ezmesi, pirinç, kinoa, darı – uygun kıvamda pişirilmiş, ezilmiş veya püre haline getirilmiş ve az miktarda anne sütü veya formül sütü ile karıştırılmış. Bebeğinizin daha fazlasını mı yoksa daha azını mı istediğini ölçmek için yaklaşık bir hafta boyunca günde bir kez birkaç kaşık veya birkaç lokma ile başlayın. Her gün yeni yiyecekler eklenebilir ve ayrıca yiyecekleri birleştirebilirsiniz. Örneğin, bebek pirinç gevreğini armutla veya muzu avokado ile karıştırmayı deneyin. Bebeğinizin alışması için bir bardakta su içmeye de başlayabilirsiniz.

 

Katı Beslenme Alışkanlıklarını Oturtmak

Bebeğiniz yaklaşık 4-6 aylık olduğunda ve düzenli olarak katı yiyecekler yedikten sonra, günde üç öğüne kadar yavaş yavaş alıştırmak daha geniş bir çeşit sunabilirsiniz. Farklı dokular sunduğunuzdan emin olun ve bebeğinizin tok olduğuna dair işaretleri izleyin.

Dahil etmeye başlayabilirsiniz:

 • Et, kümes hayvanları ve balık: Bunların yumuşak ve yönetilmesinin kolay olduğundan emin olun. Kemikleri çıkarın.
 • Yumurtalar: İyi piştiklerinden emin olun.
 • Tam yağlı süt ürünleri: Sade yoğurt ve peynir iyi seçeneklerdir.
 • Gluten içeren tahıllar ve tahıllar: Seçenekler arasında makarna, kuskus ve arpa bulunur.
 • Bakliyat: Bebeğiniz fasulye, mercimek, bezelye ve nohut sevebilir.
 • Atıştırmalık yiyecekler: Pirinç kekleri, galeta ve pişmiş makarnanın yanı sıra yumuşak meyveleri (muz, armut, mango, avokado) ve yumuşak, pişmiş sebzeleri (havuç çubukları, tatlı patates dilimleri, brokoli) deneyin.
 • Kabuklu yemişler ve tohumlar: Bunların ince öğütüldüğünden veya fındık yağı olarak verildiğinden emin olun. 5 yaşın altındaki çocuklara tam kuruyemiş verilmemelidir. Ailede fındık alerjisi öyküsü olup olmadığını yakından izleyin.

Yaklaşık 7-9 aylıkken, birçok bebek her gün üç küçük öğünü idare edebilir. Her öğüne bir protein, karbonhidrat ve yağ kaynağı eklemeye çalışın. Yaklaşık 9-11 aylıkken, birçok bebek küçük ısırıklara bölünmüş aile yemeklerini yönetebilir. Ayrıca çiğ biber, kabak, elma, havuç, kraker ve pide gibi daha sert atıştırmalıklar da sunulmalıdır. Bu yaşta çoğu bebek günde üç öğün yemek ve muhtemelen sade yoğurt ve / veya meyve gibi bir tatlıyı idare edebilir. 1 yaşında bebeklerin çoğu ailenin geri kalanının yediklerini yiyebilir ve aile yemeklerine katılabilir. Bu aşamada birçok bebek günde üç küçük öğün artı 2-3 ara öğün tüketebilir. Her bebeğin farklı olduğunu unutmayın – bebeğiniz kendi ihtiyaçlarına göre az ya da çok yiyebilir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Bebeğinizin çok çeşitli yiyecekler yemesi önemli olsa da, bunlar içerisinden kaçınılması gereken bazı yiyecekler vardır:

 1. Bal: Ciddi bir gıda zehirlenmesi olan botulizm riski nedeniyle 12 aylıktan küçük bebeklere asla bal vermeyin .
 2. Az pişmiş yumurta: Bunlar bebeğinizi hasta edebilecek Salmonella bakterileri içerebilir.
 3. Pastörize edilmemiş süt ürünleri: Pastörizasyon, süt ürünlerindeki enfeksiyona neden olabilecek bakterileri öldürür.
 4. Şekerli, tuzlu veya çok işlenmiş yiyecekler veya içecekler: Bunlar genellikle çok az besin sağlar. Şeker dişlere zarar verebilir ve bebeklerin böbrekleri çok fazla tuzla baş edemez. Aile yemeklerine tuz eklemekten kaçının.
 5. Bütün kuruyemişler: Boğulma riski nedeniyle 5 yaşın altındaki bebeklere ve çocuklara vermeyin. Ailenizde fındık alerjisi öyküsü varsa veya çocuğunuzun başka alerjileri varsa kabuklu yemiş ürünlerini tanıtmadan önce çocuk doktorunuza danışın.
 6. Az yağlı ürünler: Bebeklerin diyetlerinde yetişkinlere göre orantılı olarak daha fazla yağa ihtiyaçları vardır.
  İnek sütü: Gıdalara küçük miktarlarda inek sütü ekleyebilirsiniz. Ancak bebeğiniz için yeterli miktarda demir veya besin sağlamadığı için asla ana içecek olarak kullanılmamalı veya bol miktarda verilmemelidir. (4, 5)

 

 

Başarılı Bir Sütten Kesme ve Ek Gıdaya Başlama Dönemi İçin İpuçları

Bazı uygulamalar sütten kesme sürecini kolaylaştırabilir. İşte birkaç ipucu:

 1. Bebekler doğal olarak daha tatlı tatları tercih ederler. Bu nedenle, bebeğinizin sebzeleri reddetme olasılığını sınırlamak için meyveden önce sebze sunmaya çalışın.
 2. Bol çeşitlilik sunun. Aynı yiyecekleri tekrar tekrar vermekten kaçınmaya çalışın.
 3. Bebeğiniz belirli yiyeceklerden hoşlanmıyorsa, onu tanıtmaya devam edin ve çocuğunuz aşina olana kadar o yemeği çok sevdiği bir yiyecekle karıştırmayı deneyin.
 4. Yeterince yediklerinde genellikle durduklarından, bebeğinizi istediklerinden daha fazla yemeye zorlamayın.
 5. Yemek zamanlarını rahatlatın ve bebeğinizin ortalığı dağıtmasına izin verin. Bu, bebekleri yiyecekleri daha fazla denemeye ve yemek yeme ile pozitif bir ilişki kurmaya teşvik eder.
 6. Her gün yemek pişirmek istemiyorsanız, yığın halinde yiyecekleri buz tepsilerinde veya küçük kaplarda dondurarak önceden plan yapın. Bebeğinizi aile yemeklerine dahil etmeye çalışın. Bebeklerin, etraflarında başkalarının yerken gördükleri yiyecekleri yemesi daha olasıdır. (6)

 

 

Potansiyel Tehlikeler

Sütten kesmenin eğlenceli ve ilgi çekici olması gerekse de, dikkat edilmesi gereken birkaç risk vardır.

1.Yiyecek alerjisi
Çeşitli bir besin seçimi önemli olsa da, bebeğinizin belirli yiyeceklere alerjisi olma ihtimali vardır. Ailede gıda alerjisi öyküsü varsa veya çocuğunuzda egzama varsa risk çok daha yüksektir. Popüler inanışa rağmen, 6 aylıktan sonra bazı gıdaların verilmesini geciktirmenin alerjileri önleyeceğine dair hiçbir bulunmamaktadır. Bu arada, 4 ila 6 aylık bebekte hemen hemen tüm yiyecekleri denemenin alerji ve çölyak hastalığı riskini azaltabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Aslında, birkaç gözlemsel çalışma, çeşitli yiyecekleri 6 aydan daha erken başlatmanın, özellikle yüksek riskli çocuklarda gıda alerjilerini önleyebileceğini bulmuştur. Gıda alerjileriyle ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuzla konuşmayı unutmayın. (7, 8, 9)

2.Boğulma

Bir bebeği katı yiyecekle başlatırken boğulma önemli bir sorun olabilir. Bununla birlikte, öğürmenin yemek yemeyi öğrenmenin tamamen normal bir parçası olduğunu bilmek önemlidir. Bebeklerin boğulmasını önlemek için bir güvenlik refleksi görevi görür. Öğürme belirtileri arasında ağzın açılması ve dili öne doğru itme, saçma ve / veya öksürme yer alır. Bebeğinizin yüzü kırmızı görünebilir. Bebek öğürürken paniğe kapılmamak veya çok endişelenmemek önemlidir. Ancak boğulma çok daha ciddidir. Yiyecekler solunum yollarını tıkadığında ortaya çıkar, yani bebeğiniz düzgün nefes alamaz. İşaretler arasında maviye dönme, sessizlik ve gürültü yapamama bulunur. Bebeğiniz ayrıca öksürmeye başlayabilir veya – ağır vakalarda – bilincini kaybedebilir.

Boğulma riskini azaltmak için bazı yararlı ipuçları:

 • Bebeğinizi yemek yerken dik oturtun.
 • Bebeğinizi yemek yerken asla gözetimsiz bırakmayın.
 • Kemik içerebilecek bütün fındık, üzüm, patlamış mısır, yaban mersini ve et ve balık gibi yüksek riskli gıdalardan kaçının.
 • Bir seferde çok fazla yiyecek vermeyin veya bebeğinizi zorla beslemeyin.
 • Çocuğunuz boğulursa, sonraki uygun adımların farkında olmalısınız. İlk yardım kursuna gitmek yardımcı olabilir. Çocuğunuzun boğulduğunu hissederseniz ve yemeği öksüremezseniz, derhal acil servisleri arayın. (9)

 

Sütten kesme, bebeğinizin anne sütünden veya mamadan katı mamaya geçiş yaptığı hayati bir süreçtir. İster bebek liderliğinde ister geleneksel sütten kesmeyi veya ikisinin bir karışımını seçin, bebeğinize yaklaşık 4-6 aylıkken yumuşak meyveler, sebzeler ve tahıllar vermeye başlamalısınız. Daha sonra diğer yiyeceklere geçebilirsiniz. Belirli yiyeceklerden kaçınmak ve alerji ve boğulmaya dikkat etmek isteyeceğinizi unutmayın. Başarılı bir şekilde sütten kesme şansını artırmak, yemek zamanlarını rahat ve keyifli hale getirmek için bebeğinizin ortalığı dağıtmasına izin verin ve bunları mümkün olduğunca ailenin yemek zamanlarına dahil edin.