Postpartum Depresyon (Doğum Sonrası Depresyonu, Lohusalık Depresyonu) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

original.jpg

Postpartum Depresyon (Doğum Sonrası Depresyonu, Lohusalık Depresyonu) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğum sonrası depresyon nedir?

Muhtemelen “bebek mavisini” duymuşsunuzdur. Bunun nedeni, yeni annelerin biraz üzgün, endişeli veya yorgun hissetmelerinin oldukça yaygın olmasıdır. Annelerin yüzde 80 kadarı, doğumdan sonraki bir veya iki hafta boyunca bu duygulara sahiptir. Tamamen normaldir ve genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Bazı belirtiler aynı görünse de, doğum sonrası depresyon bebek hüznünden farklıdır. Doğum sonrası depresyon çok daha güçlüdür ve daha uzun sürer. İlk kez anne olanlarda ve daha önce doğum yapmış olanlarda doğumların yaklaşık yüzde 15’ini takip eder. Ciddi ruh hali değişimlerine, bitkinliğe ve umutsuzluk hissine neden olabilir. Bu duyguların yoğunluğu bebeğinize veya kendinize bakmanızı zorlaştırabilir. Doğum sonrası depresyon hafife alınmamalıdır. Ciddi bir rahatsızlıktır, ancak tedavi yoluyla üstesinden gelinebilir.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri nelerdir?

Bebek sahibi olduktan sonra huysuz veya yorgun hissetmek normal olsa da, doğum sonrası depresyon bunun çok ötesine geçmektedir. Belirtileri şiddetlidir ve işlev görme yeteneğinizi etkileyebilir. Doğum sonrası depresyonun belirtileri kişiden kişiye ve hatta günden güne değişir. Doğum sonrası depresyonunuz varsa, bu göstergelerden birkaçını kendinizde gözlemleyebilirsiniz:

 • Nedenini bilmesen bile üzgün hissediyor veya ağlıyorsun.
 • Yorgunsun ama uyuyamıyorsun.
 • Çok uyuyorsun.
 • Yemeyi bırakamazsın ya da yemekle hiç ilgilenmezsin.
 • Açıklanamayan çeşitli ağrıların, sancıların veya hastalıkların var.
 • Neden sinirli, endişeli veya kızgın olduğunu bilmiyorsun.
 • Ruh halin aniden ve uyarılmadan değişir.
 • Kontrolden çıktığını hissediyorsun.
 • Bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorsun.
 • Konsantre olamaz veya basit kararlar veremezsin.
 • Eskiden zevk aldığın şeylerle hiç ilgilenmiyorsun.
 • Bebeğinizden kopuk hissediyorsun ve neden sandığınız gibi neşeyle dolu olmadığınızı merak ediyorsun.
 • Her şey bunaltıcı ve umutsuz hissettiriyor.
 • Duyguların konusunda kendini değersiz ve suçlu hissediyorsun.
 • Kimseye açılamayacağını hissediyorsun çünkü onlar senin kötü bir anne olduğunu düşünecek ya da bebeğini alacak, böylece geri çekileceksin.
 • Herkesten ve her şeyden kaçmak istiyorsun.
 • Kendinize veya bebeğinize zarar verme konusunda olumsuz düşüncelerin var.
 • Arkadaşlarınız ve aileniz, onlardan ve sosyal etkinliklerden çekildiğinizi veya eskisi gibi davranmadığınızı fark edebilir. Belirtilerin doğumdan sonraki birkaç hafta içinde başlaması muhtemeldir. Bazen doğum sonrası depresyon aylar sonrasına kadar yüzeye çıkmaz. Semptomlar bir veya iki gün sonra azalabilir ve sonra geri dönebilir. Tedavi olmaksızın semptomlar kötüleşmeye devam edebilir. (1)

 

Doğum sonrası depresyonun tedavisi

Doğum sonrası depresyon belirtileriniz varsa, tedaviye başlayabilmeniz için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz. Doğum sonrası depresyon için iki ana tedavi vardır: ilaç tedavisi ve destekleyici tedavi. İkisi de tek başına kullanılabilir, ancak birlikte kullanıldıklarında daha etkili olabilirler. Günlük rutininizde bazı sağlıklı seçimler yapmanız da önemlidir. Hangi tedavinin sizin için işe yaradığını bulmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Doktorunuzla açık iletişim halinde olun.

İlaç tedavisi
Antidepresanların beyin üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ruh halini düzenleyen kimyasalları değiştirirler. Yine de hemen işe yaramayacaklar. Ruh halinizde bir değişiklik fark etmeden önce ilacı almanız birkaç hafta sürebilir. Bazı kişilerin antidepresan alırken yan etkilerden şikayetçi olabilirler. Bunlar yorgunluk, azalmış cinsel dürtü ve baş dönmesini içerebilir. Yan etkiler semptomlarınızı daha da kötüleştiriyor gibi görünüyorsa, derhal doktorunuza söyleyin. Emziriyorsanız bazı antidepresanlar güvenlidir, ancak diğerleri olmayabilir. Emziriyorsanız mutlaka doktorunuza söyleyin. Östrojen seviyeniz düşükse, doktorunuz hormon tedavisi önerebilir.

 

Terapi

Bir psikiyatrist, psikolog veya başka bir akıl sağlığı profesyoneli danışmanlık sağlayabilir. Terapi, yıkıcı düşünceleri anlamanıza yardımcı olabilir ve bunlarla çalışmak için stratejiler sunabilir.

 

Kendi kendine bakım

Tedavinin bu kısmı göründüğünden biraz daha zor olabilir. Özbakım uygulamak, kendinizi biraz gevşetmek demektir. Başa çıkabileceğinden daha fazla sorumluluk üstlenmeye kalkışmamalısınız. Başkaları neye ihtiyacınız olduğunu içgüdüsel olarak bilemeyebilir, bu yüzden onlara söylemek önemlidir. Biraz “kendinize zaman ayırın” ama kendinizi izole etmeyin. Yeni anneler için bir destek grubuna katılmayı düşünün. Alkol iç karartıcıdır, bu yüzden ondan uzak durmalısınız. Bunun yerine vücudunuza iyileşmesi için her fırsatı verin. İyi dengelenmiş bir diyet yapın ve mahallede dolaşmak olsa bile her gün biraz egzersiz yapın. Tedavi, çoğu kadının altı ay içinde daha iyi hissetmesine yardımcı olur, ancak daha uzun sürebilir.

 

Doğum sonrası depresyon için doğal çareler var mı?

Doğum sonrası depresyon ciddidir ve doktorun katkısı olmadan tedavi etmeye çalışmanız doğru bir şey değildir. Tıbbi tedavinin yanı sıra, egzersiz ve doğru miktarda uyku gibi doğal ilaçlar semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Masaj, meditasyon ve diğer farkındalık uygulamaları daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Besin değeri yüksek, ancak işlenmiş gıdalardan düşük bir diyet uygulayın. Diyetinizde ihtiyacınız olan besinleri almıyorsanız, doktorunuzdan doğru besin takviyelerini önermesini isteyin.

 

Takviyeler

Bitkisel ilaçlar çekici olabilir. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) diyet takviyelerini ilaçları düzenledikleri şekilde düzenlememektedir. Ajans, ekleri güvenlik için izlemektedir ancak sağlıkla ilgili iddiaların geçerliliğini değerlendirmemektedir. Ayrıca, doğal takviyeler hala ilaçlarla etkileşime girebilir ve sorunlara neden olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza, zararsız görünseler bile aldığınız tüm takviyeleri ve hangi miktarlarda olduğunu söyleyin. Yediğiniz birçok şey anne sütünüze gidebilir, bu da doktorunuzu bilgilendirmeniz için başka bir nedendir. Sarı kantaron, bazı insanların depresyonu tedavi etmek için kullandıkları bir bitkidir. March of Dimes’a göre, bu takviyenin doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli araştırma yoktur. Omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinin doğum sonrası depresyonla ilişkili olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bununla birlikte, omega-3 takviyeleri almanın semptomları iyileştirip iyileştirmeyeceğini bilmek için yeterli araştırma yoktur. (2)

Doğum sonrası depresyona ne sebep olur?

Kesin neden net değildir, ancak doğum sonrası depresyona katkıda bulunabilecek bazı faktörler var. Doğum sonrası depresyon, fiziksel değişiklikler ve duygusal stres faktörlerinin bir kombinasyonu ile tetiklenebilir.

Fiziksel faktörler
Doğumdan sonraki en büyük fiziksel değişikliklerden biri hormonlarla ilgilidir. Hamileyken östrojen ve progesteron seviyeleriniz normalden daha yüksektir. Doğum yaptıktan sonraki saatler içinde hormon seviyeleri önceki durumuna geri döner. Bu ani değişiklik depresyona yol açabilir. Diğer bazı fiziksel faktörler şunları içerebilir: düşük tiroid hormon seviyeleri, uyku eksikliği, yetersiz beslenme, altta yatan tıbbi durumlar, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı.

Duygusal faktörler
Geçmişte bir duygudurum bozukluğunuz varsa veya ailenizde duygudurum bozuklukları varsa, doğum sonrası depresyon geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Duygusal stresörler şunları içerebilir: yakın zamanda boşanma veya sevilen birinin ölümü, siz veya çocuğunuzun ciddi sağlık sorunları varsa, sosyal izolasyon, mali yükler ve destek eksikliği.
Doğum sonrası depresyonla nasıl baş edilir: 4 ipucu
Doktorunuza danıştıktan sonra doğum sonrası depresyonla başa çıkmak için yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

İletişim kurmak
Duygularınızı kendinize saklamak isteyebilirsiniz, özellikle de doğal olarak içine kapanık biriyseniz. Ancak güvendiğiniz biriyle bazı şeyleri konuşmak faydalı olabilir. Yalnız olmadığınızı ve başkalarının dinlemeye istekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

İzolasyonla mücadele
Duygularınızla inzivaya çekilmek depresyona girebilir. Kasırga bir sosyal hayata sahip olmak gerekli değildir, ancak en yakın ilişkilerinizi sürdürmeye çalışın. Bağlı hissetmenize yardımcı olabilir. Grup ortamında rahatsanız, özellikle yeni anneler için bir depresyon destek grubuna veya bir gruba katılabilirsiniz. Daha önce keyifli olan grup etkinliklerine katılmayı bıraktıysanız, yardımcı olup olmadığını görmek için tekrar deneyin. Bir grupta olmak, başka şeylere odaklanmanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Günlük işleri azaltın
Ev işleri ve ayak işleri yapmıyorsanız, bırakın gitsinler. Sizin ve bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamak için enerjinizi kullanın. Mümkünse, ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alın.

Dinlen ve rahatla
Hem vücudunuzun hem de ruhunuzun iyi bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Bebeğiniz uzun süre uyumuyorsa, uyuyabilmeniz için birisinin vardiya almasını sağlayın. Eğer uzaklaşmakta sorun yaşıyorsanız, sıcak bir banyo, iyi bir kitap veya rahatlamanıza yardımcı olacak her şeyi deneyin. Meditasyon ve masaj, gerginliği azaltmaya ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

 

Lohusalık depresyona karşı riskinizi nasıl azaltabilirsiniz? Önleme Yolları

Mutlak önleme gerçekten kesin değildir. Yine de, bazı faktörler sizi doğum sonrası depresyona daha yatkın hale getirebilir, bu nedenle riskinizi azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz. Öncelikle proaktif olun. Hamilelik sırasında aşağıdaki durumlarda doktorunuza söyleyin:

 • Daha önce doğum sonrası depresyon geçirdiyseniz
 • Daha önce ağır bir depresyon veya başka bir duygudurum bozukluğu yaşadınız
 • Şu anda depresyon belirtileriniz varsa

Doktorunuz uygun tedaviyi reçete edebilir ve önceden tavsiyelerde bulunabilir. Aşağıdaki ipuçlarını izleyerek doğum sonrası depresyon geliştirme şansınızı da azaltabilirsiniz:

Bebeğiniz doğmadan önce destek sisteminizi yerine oturtun. Bir eylem planı yapın ve yazın. Doktorunuz, yerel destek hizmetleri ve güvenebileceğiniz bir aile üyesi veya arkadaşınız için iletişim bilgilerini ekleyin. Ara verebilmeniz için çocuk bakımı için bir düzenleme yapın. Belirtiler ortaya çıkarsa, tam olarak ne yapacağınızı bilirsiniz. Sağlıklı bir diyet uygulayın ve her gün biraz egzersiz yapmaya çalışın. Sevdiğiniz aktivitelerden çekilmeyin ve bolca uyumaya çalışın. Sevdiklerinizle iletişim hatlarını açık tutun. Evdeki yeni bir bebek aile dinamiklerini değiştirir ve uyku düzenini değiştirir. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, bu yüzden kendinize karşı dikkatli olun. Belirtileri hemen doktorunuza bildirin. Erken tedavi, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.