Emzirme Döneminde Bebeğinizi Aşırı Besleme İhtimaliniz Var mı?

bebek-beslenmesi.jpg

Emzirme Döneminde Bebeğinizi Aşırı Besleme İhtimaliniz Var mı?

Sağlıklı bir bebek iyi beslenen bir bebektir, değil mi? Çoğu ebeveyn, o tombul bebek bacaklarından daha tatlı bir şeyin olmadığı konusunda hemfikirdir. Ancak çocukluk çağı obezitesi artarken, en erken yaştan itibaren beslenmeyi düşünmek mantıklı geliyor. Bir bebeği aşırı beslemek mümkün mü ve bebeğinizin ne kadar yediği konusunda endişelenmeniz gerekir mi? İşte bilmeniz gerekenler;

Mama ile Emzirmenin Karşılaştırması

Bebeklerde aşırı beslenmeyi önlemek söz konusu olduğunda, emzirmenin biberonla beslemeye göre bir avantajı var gibi görünüyor. AAP, anne sütüyle beslenen bebeklerin, istedikleri kadar yiyerek kendi beslenmelerini daha iyi düzenleyebildiklerini söylüyor. Anne-babalar bir bebeğin göğüsten ne kadar yediğini göremezken biberonla beslenen anne-babalar bebeğini biberonu bitirmesi için zorlamaya çalışabilir. Anne sütüyle beslenen bebekler de anne sütünü daha iyi sindirirler. Bu, bir bebeğin vücudunun bu kalorileri nasıl kullanacağını etkiler. Sonuç olarak, anne sütüyle beslenen bebekler nadiren aşırı besleme riski altındadır. Ebeveynler biberonla bebek mamasına pirinç gevreği veya meyve suyu gibi besin takviyeleri eklemeye yönelebilir. Bebeğiniz, yaşamının ilk yılında anne sütü veya mama dışında hiçbir şey içmemelidir. Şekerli içecekler gibi ekstralar gerekli değildir. Taze meyve (yaşa uygun olduğunda) meyve suyuna tercih edilir. Ağır tatlandırılmış yiyecek poşetleri de ölçülü olarak tüketilmelidir. Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğinizin biberonuna mısır gevreği eklenmemesi konusunda uyarıda bulunuyor. Bu eklemeler aşırı kilo alımı ile ilişkilendirilmiştir. Bir bebeğin mama şişesine pirinç gevreği eklemenin bebeğin daha uzun süre uyumasına yardımcı olacağını duymuş olabilirsiniz, ancak bu doğru değildir. Bir şişeye pirinç gevreği eklemek bebeğinizin diyetine besin değeri katmaz. Önce doktorunuzla konuşmadan asla bir şişeye pirinç gevreği eklememelisiniz.

Bebeğimi Aşırı Beslediğimi Nasıl Anlarım?

Tombul bir bebeğiniz varsa panik yapmayın! O tombul bebek kalçaları iyi bir şey olabilir. Muhtemelen direk olarak bebeğinizin obez olduğu veya hayatının ilerleyen dönemlerinde obezite sorunu yaşayacağı anlamına gelmez. Aşırı beslenmeyi önlemek için ebeveynler şunları yapmalıdır:
Mümkünse emzirmek, bebeğin istediği zaman yemeyi bırakmasına izin vermek, bebek suyu veya şekerli içecekler vermekten kaçınmak, 6 aylık civarında taze, sağlıklı yiyecekler sunmak.

Çocuk doktorunuz her randevuda bebeğin kilosunu ve büyümesini kontrol etmelidir. Ancak obezite ile ilgili sorunlar 2 yaş sonrasına kadar belli olmayacaktır. Bu arada, sağlıklı alışkanlıklar edinmek önemlidir.

Bir Bebeğin Aşırı Yemesine Neden Olan Faktör Nedir?

Bebeklerde aşırı beslenmeyle birkaç faktör ilişkilendirilmiştir. Bu faktörleri aşağıda sizin için maddelendirdim.

  • Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyonu olan annelerin bebeklerini fazla beslemeleri daha olasıdır. Bunun nedeni, bebeğin ağlamasıyla beslenmenin dışında başka şekillerde baş edememeleri olabilir. Doğum sonrası depresyonu olan anneler de daha unutkan olabilir veya konsantre olmakta daha zorlanabilir. Depresyonla mücadele ediyorsanız, yardım almanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

  • Ekonomik zorluk

Maddi açıdan zor durumdaki bekar anneler ve annelerin bebek biberonlarına pirinç gevreği eklemek gibi aşırı beslenme alışkanlıkları edinme olasılığı daha yüksektir. Bunu bebeğin formülünü daha fazla uzatmak veya bebeği daha uzun süre tok tutmak için yapabilirler. Bebeğinizi emzirmeye gücünüz yetmiyorsa, devlet yardımına hak kazanabilirsiniz.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Bebeklerin kendi bireysel büyüme eğrilerinin olduğunu unutmamak önemlidir. Bebeğiniz kendi kişisel gelişim çizelgesine göre uygun şekilde kilo aldığı sürece endişelenmenize gerek yok. Ancak, beslenmelerinden memnun görünmeyen bir bebekle sorun yaşıyorsanız (örneğin, iyi uyumayan veya beslendikten sonra ağlayan bir bebek) çocuk doktorunuzla konuşun. Bebekler, yaşamlarının ilk yılında düzenli aralıklarla büyüme atakları geçirirler. Bu zamanlarda ekstra beslenmeye ihtiyaçları olacaktır. Ancak, beslendikten sonra tüm formülünü veya anne sütünü tüküren, hiç doymamış gibi görünen veya büyüme eğrisine uymayan ani kilo artışı olan bir bebeğiniz varsa doktorunuzla konuşun. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına mümkün olan en kısa sürede başlamak bir ebeveyn olarak önemli bir ilk adımdır. Bebeğinizi ister emziriyor olun ister biberonla besliyor olun, büyümesini izlemek ve ihtiyacınız olan yardım ve desteği almak için çocuk doktorunuzla birlikte çalışın. (1)