Emzirme Döneminde Alkol İçmek Güvenli mi?

alcoholandbreastfeedingJGI_JamieGrillGetty-56c2a8ae5f9b5829f8681e15-1280x960.jpg

Emzirme Döneminde Alkol İçmek Güvenli mi?

Alkolden uzak durduğunuz 9 uzun aydan sonra – veya daha da uzun süre hamile kalmaya çalışma sürenize bağlı olarak – gecikmiş bir kadeh şarapla rahatlamaya veya partnerinizle dışarıda bir randevu gecesine hazır hissedebilirsiniz. Ancak bebeğinizi emziriyorsanız, bir bardak şarap içmenin bebeğiniz üzerindeki etkileri konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Gerçekte, birçok kadın emzirirken alkol tüketmektedir – Batı ülkelerindeki Güvenilir Kaynakların yaklaşık yüzde 50’si emziren annelerin ara sıra veya daha sık alkol aldığını bildirmektedir. Hatta biranın (veya genel olarak alkolün) süt üretiminiz için gerçekten iyi olduğunu bile duymuş olabilirsiniz. Emzirirken alkol alma yönergeleri hamilelik için olduğu kadar somut değildir (burada hiçbir miktarda alkol güvenli sayılmaz) ve arkadaşlarınızdan daha çeşitli tavsiyeler duyabilirsiniz. Emziren anneler için alkol, alkolün sütünüz üzerindeki etkileri ve bebeğiniz üzerindeki olası etkileri konusunda bilime dayalı önerilere bakalım. (1)

Alkol Tüketimi Önerisi

Emzirirken alkol alımıyla ilgili önemli noktalar:

  • Ara sıra olmalı ve ılımlı olmalı.
  • Bebeğinizi emzirmek için bir içkiden sonra 2 saat bekleyin. Amerikan Pediatri Akademisi, içmeyi seçen emziren bir annenin alkol alımının yalnızca ara sıra olması gerektiğini önermektedir.
  • Aynı zamanda bu grup orta düzeyde alkol seviyesinin tek seferde aşılmamasını önermektedir. Bu miktar bir kadın için 60 mililitre liköre, 220 mililitre şaraba veya iki biraya eşdeğerdir.
  • Ayrıca bebeğinizi emzirmeden önce alkol aldıktan sonra 2 saat veya daha fazla beklemenizi tavsiye ederler. “Alkolün emziren bebek üzerindeki etkileri doğrudan annenin tükettiği miktarla ilgilidir.
  • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Güvenilir Kaynağına göre, “Alkol içmemek emziren anneler için en güvenli seçenektir. Ancak, orta düzeyde alkol tüketiminin (günde 1 içkiye kadar) bebeğe zararlı olduğu bilinmemektedir. “

2013 yılında, bir grup Danimarkalı araştırmacı, emzirirken alkol almakla ilgili önceki 41 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren bir literatür taraması yapmıştır. Vardıkları sonuç, emzirme yoluyla alkole uzun süre maruz kalmanın etkilerinin kesin olarak bilinmediği olmuştur. Ancak araştırmaları, emziren bir anne, tüm kadınlar için güvenli olduğu düşünülen alkol miktarını (günde bir içki) aşmıyorsa, bebeğinin herhangi bir zararlı etki oluşturmaya yetecek kadar alkole maruz kalmaması gerektiğini gösterdi. Bu nedenle emziren anneler için özel önlemlerin alınmasına gerek olmadığını belirtmişlerdir. Bununla birlikte Mayo Clinic’dekiler gibi diğer uzmanlar, bir bebeğin içmesi için güvenli olduğu kanıtlanmış hiçbir alkol miktarı olmadığını belirtiyor. (Evet, doğru okudunuz – bir bebeğin içmesi için.) Bu nedenle, emzirirken alkol içecekseniz, bebeğinizin maruz kalmaması için dikkatli plan yapmanızı tavsiye ediyorum. Mayo Clinic’in tavsiyesinin biraz daha mantıklı olması için alkolün süt üzerindeki etkilerine bakalım. (2, 3)

Alkolün Anne Sütü Üzerindeki Etkileri

Alkol, kan dolaşımınızdan sütünüze serbest ve hızlı bir şekilde geçer. Bu nedenle, herhangi bir zamanda sütünüzdeki alkol konsantrasyonu, kanınızdaki alkol konsantrasyonuna benzerdir. Soru şu – bu oran nedir? Anne sütündeki alkol konsantrasyonu üzerine yapılan araştırmalar, bunun annenin gerçekten içtiği alkol miktarının sadece küçük bir kısmı – ağırlık ayarlı dozun yaklaşık yüzde 5 ila 6’sı olduğunu göstermiştir. Tıpkı kandaki alkol seviyeniz gibi, anne sütündeki alkol seviyeleri tek bir içkiden yaklaşık 30 ila 60 dakika sonra en yüksektir. Ne kadar çok içerseniz, alkol kan dolaşımınızda – ve süt – o kadar uzun süre kalır ve konsantrasyon o kadar yüksek olur. Alkolü ne kadar hızlı metabolize ettiğiniz, kilonuzdan ve vücut kompozisyonunuzdan etkilenir. Bir içki içerseniz, alkolün çoğu yaklaşık 2 ila 3 saat içinde vücudunuzdan çıkacaktır, ancak bu değişebilir. Bebeklerin anne sütündeki alkolün tadını sevmediğine ve bu nedenle daha az besleneceğine dair bazı söylentiler var, ancak araştırmalar bu konuda karışık sonuçlar vermiştir. (4)

Alkolün Bebek Üzerindeki Etkileri

3 aylıktan küçük bebekler alkolü bir yetişkinin yarı hızıyla metabolize ediyor. Daha büyük bebekler bile alkolü yetişkinlerden daha yavaş işler. Bebeğinizin ayrıca olgunlaşmamış bir karaciğeri ve alkolün etkilerine daha duyarlı olabilecek hızla gelişen bir beyni vardır. Ara sıra bir içki içmenin emziren bebekler üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Bu, herhangi bir zararlı etkisi olmadığı anlamına gelmez, sadece şu ya da bu yolu doğrulayan sağlam bilimsel kanıtlar olmadığı anlamına gelir. Emziren bir annenin günde birden fazla içeceği günlük olarak tüketmesi veya aşırı içmesi muhtemelen zayıf kilo alımına, uyku düzeninin bozulmasına, psikomotor becerilerin gecikmesine ve hatta yaşamın ilerleyen dönemlerinde muhtemelen bilişsel gecikmeye sebep olabilmektedir. Bebekler, anne alkol içtikten 3 ila 4 saat sonra yüzde 20’ye kadar daha az süt içebilirler. Ayrıca bir içkiden sonra bile uyku düzenlerini bozabilirler ve anneleri hafif miktarda alkol içen bebekler ortalamadan daha az uyuyabilir.

2018’de yayınlanan büyük bir araştırmada, emzirirken içki içen anneler ile çocukları 6-7 yaşlarında düşük bilişsel puanlar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar ayrıca anne sütüyle beslenmeyen ancak anneleri alkol içen bebeklerin bilişsel puanlarının daha düşük olmadığını bulmuştur. Bunun, anne sütü yoluyla gerçek alkole maruz kalmanın bilişsel değişikliklerden sorumlu olduğu ve sadece içki içen annelerle ilgili diğer faktörlerin olmadığı anlamına geldiği sonucuna vardılar. Hayvan çalışmaları da bu bulguları desteklemiştir. Ancak beyin gelişimi üzerindeki etkinin gerçek alkolden mi (etanol) yoksa bebeklerin alkol aldıklarında yaşayabilecekleri uyku ve yemedeki aksamadan mı kaynaklanacağı henüz bilinmiyor. Bu ilk bulguları netleştirmek ve genişletmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. (5, 6)

Alkolün Emziren Anne Üzerindeki Etkileri

Alkolün rahatlamanıza ve süt akışını teşvik etmenize yardımcı olabileceğini ve özellikle biranın süt üretiminizi artırabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bunun doğru olmasını dilerdik, ama ortaya çıkanlara göre, muhtemelen sadece bir şehir efsanesi. Çok sayıda çalışma, alkolün aslında bebeğinizin emmesine karşı hormonal tepkinizi azalttığını göstermiştir, bu da bebeğinizi içtikten sonra emzirdiğinizde daha az süt çıkması anlamına gelir. İki veya daha fazla birimde içki içmenin, emziren annelerin hayal kırıklığını – süt fışkırtma – refleksini azalttığı gösterilmiştir. Zamanla bu, her beslemede memeyi tamamen boşaltmadığından genel olarak süt miktarınızı azaltabilir. Daha eski bir çalışmada, katılan annelerin sadece bir içki içtikten sonra süt hacminde geçici olarak yüzde 23 azalma olduğunu gösterilmiştir. Ve çok miktarda alkol tüketmenin veya sarhoş olmanın bebeğinize güvenli bir şekilde bakma yeteneğinizi bozabileceği bir sır değildir. Alkol içmek zevkli, sosyal bir aktivite olabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir ancak, bebeğiniz için güvenli olup olmadığı konusunda endişelenirken stres seviyeleriniz bu rahatlığı bozabilir.

 

Alkol Alımından Sonra Sütü Sağmalı ve Boşaltmalı mısınız?

Alkol içtikten sonra anne sütünü sağmak ve boşaltmak anne sütünüzdeki alkolden sizi kurtarmaz. Alkol sütünüzde hapsolmaz, bunun yerine kan dolaşımınızda ne kadar alkol olduğuna göre artar ve azalır. Kanınızda alkol olduğu sürece sütünüzde alkol olacaktır. Kanınızda artık alkol yoksa, artık sütünüzde alkol olmayacaktır. İki bardak şarap içtiyseniz eğer, 30 dakika sonra sütünüzü sağıp ve bir saat sonra bebeğinizi emzirirseniz, o sırada ürettiğiniz yeni sütün içinde hala alkol bulunacaktır çünkü kanınızda hala alkol vardır. İçtikten sonra sağmanın tek nedeni, göğüsleriniz çok doluysa ve henüz bebeğinizi emzirmenin zamanı gelmemişse, kendi fiziksel rahatınız içindir. Daha etkili bir seçenek, bir içki içmeden hemen önce bebeğinizi emzirmek ve ardından bebeğinizi tekrar emzirmek için 2 ile 3 saat (tek bir içkiden sonra) beklemektir.

 

Alkollü İçeceklerin Alternatifleri

Emzirirken alkolden tamamen kaçınmak daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir – ve emziren bebekler için muhtemelen en güvenli olan budur. Bunun sizi üzmesine izin vermek yerine, bazı alternatifler düşünün. Emzirirken alkolden uzak durmayı seçerseniz, rahatlamanın ve bir randevunun veya kızların gecesinin tadını çıkarmanın hala yolları var! Evde yapmayı deneyebileceğiniz çok sayıda harika alkolsüz kokteyl tarifleri var – ve diğer hamile veya emziren arkadaşlarınız da bu tarifleri takdir edecektir! En sevdiğiniz noktada barmenden size ferahlatıcı ve alkolsüz bir şeyler yapmasını isteyebilirsiniz. İçmemek, nefis bir meze veya tatlıdan keyif almanız için size ekstra kalori verebilir. (Kazanın!) Sıcak banyo, bitki çayları, masaj ve yoga, bir kadeh şarap yine rahatlamanın diğer yollarıdır. Dünya Sağlık Örgütü aslında tüm yetişkinler için “alkol almak için güvenli bir seviye olmadığını” belirtiyor. Orta derecede içki içenlerin bile içmeyi bıraktıklarında daha iyi uyku, enerji seviyeleri, kilo kontrolü ve bir dizi hastalık (kanser ve yüksek tansiyon dahil) riskinin azaldığını fark ettiklerini bulmuşlardır. Öyleyse, emzirirken alkolden kaçınmayı seçmeniz durumunda, asıl önemli nokta, bebeğinizin yanı sıra kendiniz için de sağlık yararları fark edebilmenizdir. Emzirirken içtiğiniz alkol gerçekten de sütünüze geçer. Bebeğinize yalnızca küçük bir yüzde ulaşırken, bebekler alkolü yetişkinlerden daha yavaş metabolize ederler. Emzirirken biraz alkol almak bebeğinizin uykusunu ve süt alımını etkileyebilir. Ancak anneleri emzirirken ara sıra içki içen bebeklerde kesin uzun vadeli etkiler bulunamamıştır. Emzirirken daha fazla alkol içmek süt tedarikini, bebeğinizin uykusunu, kaba motor gelişimini ve muhtemelen uzun vadeli muhakeme becerilerinin gelişimini etkileyebilir. Emzirirken alkol kullanıyorsanız, en iyisi içkinizi içmeden hemen önce bebeğinizi emzirmek ve sonra bebeğinizi tekrar emzirmeden önce 2 saat veya daha fazla beklemektir. Emzirirken hiç alkol içmemeyi seçerseniz, tadını çıkarabileceğiniz başka içecek seçenekleri ve rahatlamanın başka yolları da vardır. (7)