Bebekler İçin Yumurta Yemek Güvenli midir?

650x344-yumurtanin-faydalari-nelerdir-iste-yumurtanin-yararlari-1538228444412-2.jpeg

Bebekler İçin Yumurta Yemek Güvenli midir?

 

Bebekler Ne Zaman Yumurta Yiyebilir?

Protein açısından zengin yumurtalar hem ucuz hem de çok yönlü kullanılabilen besinlerdir. Bebeğinizin damak zevkini tatmin etmek için yumurtaları kızartabilir, kaynatabilir, çırpabilir ve haşlayabilirsiniz. Geçmişte, çocuk doktorları alerji endişeleri nedeniyle bebeğin diyetine yumurta vermeyi beklemeyi öneriyordu. Mevcut tavsiyeler, birçok durumda beklemek için bir neden olmadığını söylüyor. Alerjik reaksiyon veya diğer hassasiyetler için dikkatlice izlemeniz koşuluyla, bebeğinizin yumurtalarını ilk yiyeceklerinden biri olarak vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğinize yumurta vermenin yararları ve riskleri ve küçük çocuğunuz için nasıl yumurta hazırlayacağınıza dair öneriler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun.

Yumurtanın Faydaları

Yumurtalar çoğu markette ve çiftçi pazarında yaygın olarak bulunur. Ucuzdur ve hazırlaması kolaydır. Ayrıca, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için çeşitli yemeklere dahil edilebilirler. En iyisi, her bir yumurta yaklaşık 70 kalori ve altı gram protein içerir. Özellikle yumurta sarısı etkileyici bir besin değerine sahiptir. Normal hücre aktivitesini desteklemeye yardımcı olan 250 miligram kolin içerir. Kolin ayrıca karaciğer fonksiyonuna ve besin maddelerinin vücudun diğer bölgelerine taşınmasına yardımcı olur. Hatta bebeğinizin hafızasına yardımcı olabilir. Yumurtanın tamamı riboflavin, B12 ve folat bakımından zengindir. Aynı zamanda sağlıklı miktarda fosfor ve selenyum içerir.

Bebekler İçin Yumurtanın Riskleri Nelerdir?

Bazı yiyeceklerin bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülen alerjik reaksiyon nedenleri arasında olduğu bilinmektedir. Bunlar şunları içerir: yumurtalar, süt ürünleri, soya, yer fıstığı ve bazı balıklar. Çocuk doktorları ilk doğum gününe kadar bebeğe bütün yumurtanın sarısı ve beyazını vermek için ailelere beklemelerini önerirlerdi. Bunun nedeni, çocukların yüzde ikisinin yumurtalara alerjisi olmasıdır. Yumurtanın sarısı, alerjik reaksiyonla ilişkili proteinleri barındırmaz. Beyazlar ise hafif ila şiddetli alerjik reaksiyon üretme potansiyeline sahip proteinleri içermektedir. Bebeğinizin bu proteinlere alerjisi varsa, bir dizi semptom yaşayabilir. Araştırmacılar, yumurtaları çok erken tanıtmanın alerjiye neden olabileceğine inanıyorlardı. Yaklaşık 2.600 bebekten oluşan bir 2010 araştırmasında, bunun tersinin doğru olabileceği ortaya çıktı. İlk doğum günlerinden sonra yumurtalara maruz kalan bebeklerin, 4 ila 6 aylık yiyeceklerle tanışan bebeklere göre yumurta alerjisi geliştirme olasılığı daha yüksek bulunmuştur. (1, 2)

 

Alerjik Reaksiyon veya Hassasiyet Belirtileri

Bir kişinin bir gıda alerjisi olduğunda, vücudu yiyeceğe vücut için tehlikeli olduğunu belli edecek bir tepki verir. Bazı çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir ve yumurta beyazındaki bazı proteinleri metabolize edemeyebilirler. Sonuç olarak, yumurtalara maruz kalırlarsa, kendilerini hasta hissedebilir, kızarıklık olabilir veya başka alerjik reaksiyon semptomları yaşayabilirler. Alerjik reaksiyonlar cildi veya sindirim sistemini, solunum sistemini veya kardiyovasküler sistemleri etkileyebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Kurdeşen, şişme, egzama veya kızarma
  • İshal, bulantı, kusma veya ağrı
  • Ağız çevresinde kaşıntı
  • Hırıltılı solunum, burun akıntısı veya nefes almada zorluk
  • Hızlı kalp atışı, düşük tansiyon ve kalp sorunları

Semptomların şiddeti, çocuğunuzun bağışıklık sistemine ve tüketilen yumurta miktarına bağlı olabilir. Nadir durumlarda, bir bebeğin anafilaksi adı verilen daha ciddi bir reaksiyonu olabilir. Anafilaksi semptomları arasında nefes alma sorunları ve kan basıncında düşüş yer alır. Anafilaksi, acil tıbbi yardım gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Alerjiye sahip olma eğilimi genellikle kalıtsaldır. Ailenizden birinin yumurtaya alerjisi varsa, bebeğinize yumurta verirken dikkatli olmanız gerekebilir. Bebeğinizde şiddetli egzama varsa, bu cilt rahatsızlığı ile gıda alerjileri arasında bir bağlantı olduğu için yumurtaları denerken daha dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz yumurtalara alerjisi varsa, yaşamının ilerleyen dönemlerinde alerjiden daha fazla sorunlara yol açabilmektedir. Çoğu çocuk 5 yaşına kadar yumurta alerjisinden kurtulur.

Yumurta Nasıl Denenir?

7 aylıktan itibaren bebeğiniz günde iki kez bir ila iki yemek kaşığı protein yemelidir. Mevcut yönergeler bebeğinize yumurta vermeyi beklemeyi içermese de, yine de çocuk doktorunuza önerilen zaman çizelgesini sormak isteyebilirsiniz. Bebeğe yeni yiyecekler tanıtırken, bunları yavaş yavaş ve birer birer eklemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, potansiyel reaksiyonları izleyebilir ve hangi yiyeceğin reaksiyona neden olduğu hakkında iyi bir fikre sahip olabilirsiniz.

Yiyecekleri tanıtmanın bir yolu, dört günlük beklemedir.

Bunu yapmak için çocuğunuzu ilk gün yumurtalarla tanıştırın. Daha sonra diyetlerine yeni bir şey eklemeden önce dört gün bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya başka bir hassasiyet fark ederseniz, çocuğunuzun çocuk doktoruna başvurun. Yumurtaları tanıtmaya başlamak için iyi bir adım sadece yumurta sarısını denemektir. İşte çocuğunuzun diyetine yumurta sarısının nasıl ekleneceğine dair bazı fikirler: Bir yumurtayı sert bir şekilde kaynatın, kabuğunu soyun ve sarısını çıkarın. Anne sütü, formül (veya bebeğiniz 1 yaşından büyükse tam yağlı süt) ile birlikte ezin. Bebeğiniz daha fazla yemek yemeye başladığında, sarısını avokado, muz, tatlı patates ve diğer püre meyve ve sebzelerle de ezebilirsiniz.
Sarısını çiğ yumurtadan ayırın. Bir tavayı biraz yağ veya tereyağı ile ısıtın. Sarısını anne sütü veya tam yağlı süt ile karıştırın. Ayrıca çocuğunuzun diyetine dahil edilmiş bir çorba kaşığı püre haline getirilmiş sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Sarısını çiğ yumurtadan ayırın. Yarım fincan pişmiş yulaf ezmesi ve meyve veya sebzelerle karıştırın. Pişene kadar karıştırın. Sonra kavranabilir parçalar halinde kesin veya yırtın. Çocuğunuz bir yaşında olduğunda veya çocuk doktorunuz bütün yumurtayı yeşil ışıklandırdığında, bütün yumurtayı ya anne sütü ya da tam yağlı süt ile karıştırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kreplere, waffle’lara ve diğer unlu mamullere tam yumurta ekleyebilirsiniz. Yumuşak sebzeli ve peynirli basit omletler, çocuğunuzun gününe tam yumurta eklemenin bir başka harika yoludur. (3)

 

Yumurta artık genellikle bebekler için güvenli bir erken gıda olarak kabul edilmektedir. Ailenizde yumurtalara karşı alerjik reaksiyon öyküsü varsa veya bebeğinizde şiddetli egzama varsa, katı yiyeceklere başlarken bebeğinize yumurta vermeden önce çocuk doktorunuzla konuşun. Çocuk doktorunuz, çocuğunuz için neyin işe yarayacağı konusunda en iyi kaynağınızdır. Çocuğunuzun yumurtalara alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, yumurtaların birçok unlu mamulde ve diğer yiyeceklerde genellikle “gizli” bir bileşen olarak bulunduğunu unutmayın. Bebeğinize yiyecekler verirken etiketleri dikkatlice okuyun.