Bebekler İçin Bal Tüketimi Ne Zaman Güvenlidir?

bal-bebek.jpg

Bebekler İçin Bal Tüketimi Ne Zaman Güvenlidir?

 

Bebeğinizi çeşitli yeni yiyeceklere ve besin ögelerine maruz bırakmak, ilk yılın en heyecan verici bölümlerinden biridir. Bal tatlı ve yumuşaktır, bu nedenle ebeveynler ve bakıcılar bunun kızarmış ekmek üzerine sürmek veya diğer yiyecekleri tatlandırmanın doğal bir yolu olarak iyi bir seçim olduğunu düşünebilirler. Ancak uzmanlar, beslenmelerine bal katmak için bebeğinizin ilk yaşını beklemenizi önerir. Buna toplu üretilen bal, çiğ ve pastörize edilmemiş bal ve yerel bal dahildir. Bu yemek kuralı, bal içeren tüm yiyecekler ve unlu mamuller için de geçerlidir. Balı bebeğinize tanıtma, riskler, faydalar ve onu nasıl tanıtacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Riskler

Balı bebeğinizin beslenmesine çok erken dahil etmenin birincil riski bebek botulizmidir. 6 aylıktan küçük bebekler en yüksek risk altındadır. Bu durum nadir olmakla birlikte, bildirilen vakaların çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde teşhis edilmektedir. Bir bebek, toprakta, balda ve bal ürünlerinde bulunan Clostridium botulinum sporlarını yiyerek botulizm alabilir. Bu sporlar bağırsaklarda bakteriye dönüşür ve vücutta zararlı nörotoksinler üretir. Botulizm ciddi bir durumdur. Botulizm olan bebeklerin yaklaşık yüzde 70’i ortalama 23 gün mekanik ventilasyona ihtiyaç duyabilir. Botulizm için ortalama hastanede kalış süresi yaklaşık 44 gündür. Birçok küçük iyileştirme ve ardından aksaklıklar olabilir. Bebeklerin çoğu tedavi ile iyileşir. Ölüm oranı yüzde 2’den azdır. Pekmez ve mısır şurubu gibi diğer sıvı tatlandırıcılar da botulizm riski taşıyabilir. Akçaağaç şurubu, bir ağacın içinden geldiği ve toprakla kirlenemediği için genellikle güvenli kabul edilir. Yine de bazı doktorlar bebeklere ilk doğum günlerine kadar tatlandırıcı verilmesini önermiyor. Çocuğunuzun diyetinin bir parçası olarak tatlandırıcılar vermeden önce çocuk doktorunuza danışmanız en iyisidir. (1)

 

 

Botulizmin Belirtileri Nelerdir?

 

Botulizmin en yaygın semptomları şunları içerir:

 • Zayıflık, gevşeklik
 • Zayıf beslenme
 • Kabızlık
 • Letarji

Bebeğiniz ayrıca huzursuz olabilir, nefes almada güçlük çekebilir veya zayıf bir sesle ağlayabilir. Birkaç bebek nöbet geçirebilir. Belirtiler tipik olarak kontamine yiyecekleri yedikten sonraki 12 ila 36 saat içinde ortaya çıkar ve genellikle kabızlık ile başlar. Bununla birlikte, botulizm olan bazı bebekler, maruziyetten sonraki 14 güne kadar belirti göstermeyebilir. Uyuşukluk ve sinirlilik gibi botulizm semptomlarından bazıları, sepsis veya meningoensefalit gibi diğer durumların yanlış teşhisine yol açabilir, bu nedenle bebeğinizin doktoruna bal yemiş olup olmadığını bildirmeniz önemlidir. Doğru tanı koymak, bebeğinizin uygun tedaviyi almasını sağlayacaktır. Bebeğinizde herhangi bir botulizm belirtisi varsa ve yakın zamanda bal tüketmişse, bunu acil bir durum olarak tedavi etmelisiniz. Mümkün olan en kısa sürede yerel acil servisinize gidin.

Balın Faydaları

Balın, bebeğinizin 12 aylık olduktan sonra yararlanabileceği bir dizi besin faydasına sahip olduğu öne sürülmüştür. Bal, eser miktarda enzimler, amino asitler, mineraller ve antioksidanlar içermektedir. Ayrıca mütevazı miktarlarda B vitamini ve C vitamini içerir. 320’den fazla çeşidi olduğu için balınızdaki besin değeri kaynaklara bağlıdır. Bal ayrıca standart şekerden daha tatlıdır. Bu, şekerden çok daha azını kullanabileceğiniz ve yine de harika bir lezzet alabileceğiniz anlamına gelir. Diğer olası faydaları şunlardır: Öksürük kesici olarak işlev görebilir, ancak 12 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Topikal olarak uygulandığında yara iyileşmesine yardımcı olabilir. Yine bu yöntem 12 aydan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır çünkü botulizm vücuda çatlak deri yoluyla girebilir. Balın besleyici faydalarından yararlanmak istiyorsanız, işlenmemiş çeşitlere bağlı kalmak en iyisi olabilir. O zaman bile, besin değerini gerçekten elde etmek için biraz daha fazla yemelisiniz. Aslında, bir çorba kaşığı bal vücudunuza ilave kalorilerin ötesinde pek bir fayda sağlamaz. Bu nedenle, bu bileşen, idareli kullanıldığında en iyisidir. Ayrıca, bazı normal çeşitler ilave şeker ve diğer malzemeleri içerebileceğinden etiketlerinizi dikkatlice okuyun.

Çiğ Bal Diğer Bal Türlerinden Daha mı İyidir?

Ham bal, hiçbir şekilde filtrelenmemiş veya işlenmemiş baldır. Doğrudan arı kovanından çıkar ve filtrelenmiş ve işlenmiş balda bulunan tüm doğal vitaminleri, mineralleri ve diğer sağlıklı bileşikleri içerir. Ham bal biraz daha yüksek polen sayısı içerebilir, bu nedenle mevsimsel alerjileri hafifletmek için bal kullanıyorsanız, çiğ bal daha fazla fayda sağlayabilir. Ham bal, 1 yaşın altındaki bebekler tarafından tüketildiğinde hala botulizme neden olabilir. Ham bal ayrıca süzülmüş veya işlenmiş baldan daha pahalı olabilir.

Bebeğiniz 1 Yaşından Sonra Bal Yemeye Nasıl Başlayabilir?

Eklenen tüm tatlandırıcılarda olduğu gibi, bebeğinize bal vermek için acele etmenize gerek yoktur. Balı tanıtmak istiyorsanız, en sevdikleri yiyeceklere biraz eklemek kadar basit bir yol olabilir. Her yeni yiyecekte olduğu gibi, balı yavaş yavaş eklemek iyi bir fikirdir. Bir yöntem, küçüğünüzün bir tepki verip vermediğini görmek için “dört gün bekleme” yaklaşımıdır. Bu yöntemi kullanmak için çocuğunuza (1 yaşından büyükse) bal verin ve ardından tamamen yeni bir yiyeceğe eklemeden önce dört gün bekleyin. Bir reaksiyon görürseniz, çocuk doktorunuza başvurun. Bebeğinizin diyetine bal eklemek için aşağıdakilerden herhangi birini deneyin:

 • Balı yulaf ezmesine karıştırın.
 • Balı tostun üzerine sürün.
 • Balı yoğurda karıştırın.
 • Balı ev yapımı bir smoothie’ye ekleyin.
 • Waffle veya kreplerde akçaağaç şurubu yerine bal kullanın.

Çocuğunuz balı deneyemeyecek kadar küçükse, çocuk doktorunuza danışın. Tariflerin yerine akçaağaç şurubu kullanmayı deneyebilirsiniz. Agave nektarı, bebek botulizmi riski olmadan bala benzer başka bir seçenektir.

Pişirme Yöntemi

En sevdiğiniz pişirme tariflerinde bal ile şekeri yer değiştirebilirsiniz. Tarifte belirtilen her 1 bardak şeker yerine 1/2 ila 2/3 bardak bal koyun. Ne kadar kullanacağınız size kalmış. Balın tadı şekerden daha tatlıdır, bu nedenle daha azla başlamak ve tadı daha çok eklemek isteyebilirsiniz. İşte bal yerine şeker yerine kullanmanın birkaç ipucu:

 1. Bir tarifte kullandığınız her 1 bardak bal için diğer sıvıları 1/4 bardak azaltın.
 2. Asitliği azaltmaya yardımcı olmak için her bir bardak bal için 1/4 çay kaşığı karbonat ekleyin.
 3. Fırın sıcaklığınızı yaklaşık 25 ° F düşürmeyi düşünün ve kızarmaya dikkat edin.
Emzirirken Bal ile İlgili Nelere Dikkat Edelim?

Bebek botulizmi anne sütü yoluyla bulaşamaz. Bebeğiniz botulizmle temas ederse, uzmanlar bebeğiniz hastayken emzirmeye devam etmenizi veya sağılmış anne sütü sağlamanızı önerir. Bal, bebeğinizin diyetine güzel bir katkı olabilir, ancak 12 aylık olana kadar beklemek önemlidir. Kaçınılması gereken yiyecekler, ister toplu üretilmiş ister çiğ olsun, sıvı balı ve bal içeren herhangi bir pişmiş veya işlenmiş gıdayı içerir. İşlenmiş gıdaların bal içerip içermediğini görmek için etiketleri dikkatlice okuyun. Bebek beslenmesi ve belirli yiyecekleri ne zaman tanıtmanız gerektiği konusunda ek sorularınız varsa, çocuk doktorunuza başvurun. Öneriler yıldan yıla değişebilir ve çocuğunuzun doktoru en güncel bilgilere sahip olmalıdır.