Bebeğinizi Fincanla Besleme (Kap besleme) : Nedir ve Nasıl Yapılır?

628658876_H-1024x700-1.jpg

Bebeğinizi Fincanla Besleme (Kap besleme) : Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bebekler küçük ve dünyaya yeni merhaba diyen insanlardır. Erken yaştaki asıl işleri yemek, uyumak ve kaka yapmaktır. Bu faaliyetlerin son ikisi oldukça doğal gelse de, beslenme kısmı çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayabilir. Fincanla besleme – bebeğinize küçük bir ilaç kabı veya benzeri bir cihazla süt sağlamak – emzirme veya biberonla beslemeye geçici bir alternatiftir.

Neden Fincanla Besleyelim? (Kap Besleme Nedir?)

Kap besleme, aşağıdaki durumlarda geçici bir besleme seçeneği olarak kullanılabilen bir yöntemdir:

 • Bebekler erken doğdukları için henüz ememiyorlarsa,
 • Bebekler anneden ayrıldıkları için geçici olarak ememiyorlarsa,
 • Bebekler hastaysa,
 • Bebekler memeyi reddediyorsa,
 • Annelerin bir nedenle emzirmeye ara vermeleri gerekiyorsa

Anneler beslenmeyi desteklemelidir ve biberon kullanmaktan veya “meme başı karışıklığına” neden olmaktan kaçınmalıdır. Bebeğinizi bardakla besleme fikri sıkıcı veya ürkütücü görünse de, Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir kaynağına göre, beslenmeye yönelik malzemelerin daha az hazır olduğu gelişmekte olan ülkelerde kullanılan aslında basit bir seçenektir. Fincanla besleme, şişelerden daha kolay temizlenebilen ve sterilize edilebilen çok az ekipman gerektirir. İşte fincanla beslemenin bebeğinize nasıl fayda sağlayacağı, karşılaşabileceğiniz zorluklar ve başlamanıza yardımcı olacak bazı pratik talimatlar hakkında daha fazla bilgiyi sizinle aşağıda paylaştım.

Kap Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin vücutlarının ve beyinlerinin büyümesi için anne sütüne veya mamaya ihtiyacı vardır. Bebeğiniz herhangi bir nedenle memeyi veya biberonu almazsa veya alamazsa, bardakla besleme sağlam bir alternatiftir.

Kap beslemenin diğer faydaları;

En küçük bebekler için uygundur. Kaynakların daha düşük olduğu ülkelerde bardakla besleme genellikle erken doğan bebeklerde, yani gebeliğin 29. haftasında kullanılır. Bu yöntem, düşük doğum ağırlıklı veya yarık damak gibi belirli tıbbi sorunları olan bebekler için de yararlı olabilir. Memeyi veya biberonu başka bir nedenle (örn. Emme sorunları, emzirme grevi, mastitis) geçici olarak alamayan veya almak istemeyen bebekler için işe yarayabilir. Tempolu beslenmeye izin verir. Aslında, işlem boyunca bebeğinizin kendi hızında beslenmesine izin vermeli ve sütü boğazından aşağıya dökmemelisiniz. Diğer yöntemlere kıyasla nispeten ucuzdur. Tek ihtiyacınız olan plastik bir ilaç kabı veya benzer bir şey ve sütünüz veya formülünüz. Gerisi teknik ve sabır öğrenmekle ilgili. Öğrenmesi kolay. Sürecin kendisi nispeten sezgiseldir ve hem bebek hem de bakıcı yeterli pratikle iyi bir ritim yakalayabilir.

Kap Beslemenin Zorlukları Nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bebeğinizi bardakla beslemeye çalıştığınız ilk birkaç seferde biraz süt kaybedebilirsiniz. Bu beslenme tarzı için bir dezavantaj olsa da, muhtemelen zamanla daha iyi teknikler geliştireceksiniz. Bununla birlikte, bu süreçte süt kaybetmek de bebeğinizin ne kadar aldığını takip etmeyi zorlaştırabilir. Bu yöntemle ilgili bir başka endişe de, kap beslemenin miktarı hesaplamakla birlikte bir emmeyi gerektirmesidir. Bunun yerine bebekler sütü yudumlar. Bebeğinizin emmeyle ilgili sorunları varsa, bu önemli beceriyi desteklemenin ve geliştirmenin diğer yolları konusunda doktorunuza veya emzirme danışmanınıza danışın. Son olarak, bebeğinizin fincanla beslenirken sütü aspire etme şansı vardır. Aspirasyon belirtileri arasında boğulma veya öksürme, emzirme sırasında hızlı nefes alma, hırıltılı solunum veya nefes almada sorunlar ve hafif ateş yer alır. Herhangi bir endişeniz varsa bebeğinizin çocuk doktoru ile iletişime geçin. Tedavi edilmeyen aspirasyon, diğer komplikasyonların yanı sıra dehidrasyona, kilo kaybına veya beslenme yetersizliklerine neden olabilir. Tüm bardak beslemeleri sırasında doğru yöntemi kullandığınızdan emin olmak aspirasyonu önlemeye yardımcı olabilir. (1, 2)

 

 

Kap Besleme Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeğinizi ilk birkaç kez kapla beslediğinizde, bir uzmandan yardım istemeyi düşünün. Yine bu, çocuğunuzun çocuk doktoru veya emzirme danışmanı olabilir. İpuçları için bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Temel bilgileri öğrendikten sonra, bu yöntemi biraz pratik yaparak öğrenmelisiniz.

1. Adım: Gereken aletleri toplayın

Bebeğinizi bir kap kullanarak beslemek için basit bir ilaç kabı veya hatta bir bardak kullanabilirsiniz – her ikisinde de ölçüleri basılı olabilir. Diğer seçenekler arasında bir Foley bardağı (pipete benzer şekilde çalışan bir kanala sahip bebekleri beslemek için özel olarak geliştirilmiş bir bardak) veya paladai (Hindistan’da geleneksel olarak kullanılan, süt için bir rezervuarı olan bir besleme kabı ve koni benzeri bir uç bulunur. bebeğin ağzına ulaşır).
Diğer malzemeler:
Sıcak anne sütü veya formül. Sütü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın. Bunun yerine, ılık su dolu bir kaseye bir şişe veya fermuarlı poşet koyun. Dökülmeleri, damlamaları ve tükürmeleri yakalamak için bezleri, el bezlerini veya önlükleri bulundurun. Kundak battaniyeleri bebeğin kollarını emniyete alarak beslenmeyi engellememelerine yardımcı olur.

2. Adım: Bebeğinizi doğru bir şekilde tutun

Beslenmeden önce bebeğinizin uyanık ve kendinde olduğundan ve aynı zamanda sakin olduğundan emin olun. Küçük çocuğunuzu dik bir pozisyonda tutmak isteyeceksiniz, böylece süt içerken aspire ederek boğulmasın. Kıpır kıpır ve hareketlilerse, kollarını bir battaniyeye sarmayı ya da kundaklamayı düşünün, ama çok sıkı değil. Başlamadan önce çıkarma ihtimaline karşın bezini veya el bezini bebeğinizin çenesinin altına da yerleştirebilirsiniz.

 

3. Adım: Bebeğinizi besleyin

Artık başarıya hazır olduğunuza göre, bebeğinizin bir fincandan nasıl süt veya formül mama içeceğini tanımlamanın en iyi yolu sütü “höpürdetmek” veya yudumlamaktır. Sütü ağızlarına dökmeye direnmeyin, bu da aspire etmelerine neden olabilir.
Bazı ipuçları:

 • Beslenmeden önce bebeğinizin emme refleksini uyarmaya çalışın. Bu, meme veya biberonla beslenirken sahip oldukları refleksle aynıdır.
 • Bardağın kenarıyla alt dudağına hafifçe vurun. Bu onlara beslenme zamanının geldiğini bildirmeye yardımcı olacaktır. Bu refleksi, bardağın kenarlarını üst dudağına dokundurarak, alt dudağı da hafif dürterek daha da uyarabilirsiniz.
 • Fincanın alt kenarında bebeğinizin dilinin kolayca hareket edebildiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Sütün bardağın kenarına daha yakın akmasını sağlamak için fincanı yavaşça yana yatırın. Bebeğiniz aktif olarak içmiyor olsa bile bu pozisyonda kalmak isteyeceksiniz. Bu şekilde, kısa aralardan sonra yudumlarına daha kolay döneceklerdir.
 • Bebeğinizin fincandan sütü almak için dilini kullanmasına izin verin. Bebeğinizin nefes alabilmesi veya gaz çıkarabilmesi için ara sıra beslenmeyi bırakın (her 15 mL tüketildikten sonra). Ardından bu işleme gerektiği kadar devam edin.
 • Not: Bebeğinizi ne kadar süt besleyeceğiniz, yaşına, kilosuna ve diğer faktörlere bağlıdır. Başka bir deyişle: Ayrıntıları tartışmak size ve doktorunuza bağlıdır.

 

 

 1. Adım: Dikkatli olun

Yemeyi bitirdiğine dair ipuçları için bebeğinizi yakından izleyin. Genel olarak, kap beslemesi toplamda 30 dakikadan fazla sürmemelidir. (Eğlenceli gerçek: Bu, bebeklerin göğüste geçirdikleri yaklaşık aynı süredir, her iki memede de 10-15 dakika.) Gün boyunca ne sıklıkla bardakla besleneceğiniz, ilk etapta bunu yapma nedeninize bağlı olacaktır. Takviye edilecekse, günde yalnızca birkaç kez yapmanız gerekebilir. Bebeğinizin tek beslenme kaynağı buysa, uygun bir program belirlemek için doktorlarıyla yakın bir şekilde çalışmanız gerekir. (3, 4)

 

 

 

Kapla besleme ilk başta yavaş ve doğal görünmeyebilir, ancak bebeğiniz zamanla daha verimli beslenebiliyor hale gelmelidir. Bu yöntem sizin için yeni olabilir ve belki alışılmadık gelebilir, ancak dünyanın dört bir yanındaki kültürlerin yüzlerce ila binlerce yıldır Kupa besleme gibi yöntemleri kullandığından emin olabilirsiniz.

Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri almanın başka bir yoludur. Beslenme uygulamaları hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa çocuğunuzun çocuk doktoruna veya sertifikalı bir emzirme danışmanına danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir uzman, beslenme veya hastalıklarla ilgili sorunları teşhis etmeye yardımcı olabilir, teknikle ilgili ipuçları sağlayabilir ve size gerçek zamanlı olarak ihtiyacınız olan desteği sağlayabilir.