Anne Sütü Saklama Rehberi: Güvenle Süt Sağma, Saklama ve Besleme

GettyImages-103891271ImageSourceBreastMilk-56a0b99a3df78cafdaa462d3-1280x720.jpg

Anne Sütü Saklama Rehberi: Güvenle Süt Sağma, Saklama ve Besleme

Anne sütünüz – sıvı altın – muhtemelen sizin için şu anda hayattaki birçok şeyden daha değerlidir. (Bebeğiniz hariç. Onlar bir sonraki seviyeye özeldir.) İlk yıl ve sonrasında bu kadar çok besleme ile, işteyken, dışarıda bir gecenin tadını çıkarırken, beslenmek için sütünüzü pompalayıp depolamaya karar verebilirsiniz. ya da sadece başka bir seçenek istiyor olabilirsiniz. Depolama seçeneklerinden bunaldınız mı? Yalnız değilsiniz. Doğrudan kaynaktan gelmediğinde, sütü bebeğiniz için taze ve güvenli tutma konusunda bilmeniz gereken birçok şey var ama endişelenmeyin hepsini bu blogta sizin için düzenledim.

Depolama Yöntemleri

Anne sütünün nasıl saklandığı, saklama sıcaklığı ve sütün yeni pompalanmış veya önceden dondurulmuş olmasıyla ilgilidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Mayo Kliniği ve Kadın Sağlığı Ofisi’nden derlediğim bu yönergelere uymanız, sütünüzün bebeğinizi hasta edebilecek bakterileri barındırmamasını sağlayacaktır. Ayrıca sütünüzün içerdiği besinlerin kalitesini korumanızı sağlar. Kullanmayı veya kısa süre için saklamayı planlıyorsanız, taze süt pompalandıktan sonra oda sıcaklığında bir süre dışarıda kalabilir. Bundan sonra, uzun süreli saklama için buzdolabınızı veya derin dondurucunuzu açmanız gerekecektir.

 

Depolama şekli (taze süt için)

Güvenilir kullanma zamanı

Oda sıcaklığı (25 derecede)Sağdıktan sonra 4 saat içerisinde
Buzdolabı (4 derecede)4-5 gün
Soğutma paketleri/yalıtımlı kaplar24 saat
Derin dondurucu (-18 derecede)6-12 ay

Daha öncesinde dondurulmuş ve çözülmüş süt içinse farklı kurallar geçerlidir. Bunları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Depolama şekli (taze süt için)

Güvenilir kullanma zamanı

Oda sıcaklığı (25 derecede)1-2 saat içerisinde
Buzdolabı (4 derecede)24 saat
Derin dondurucu (-18 derecede)Dondurulmuş ve çözülmüş sütü yeniden dondurmanız önerilmez!

 

Sütünüzü nasıl saklamış olursanız olun, bebeğiniz emmeyi bitirdikten  sonra 2 saat içinde sütten arta kalanları atmalısınız. Yukarıdaki zaman çizelgelerinin zamanında doğmuş bebekler için tasarlandığını unutmayın. Erken doğmuş bir bebek için süt sağıyorsanız eğer, her şeyden önce, beslemeye devam etmek için harika bir yol! Araştırmalar, erken doğmuş bebekler için anne sütünün büyümeleri ve gelişmeleri için inanılmaz derecede faydalı olabileceğini göstermektedir. Prematüre bebekler için pompalanmış süt kullanma süreleri – özellikle doğumdan sonra hastanede kalırlarsa – biraz daha kısadır. Bu sizin için geçerliyse, daha fazla ayrıntı için sertifikalı bir emzirme danışmanı veya bebeğinizin bakım sağlayıcısı ile konuşun. (1, 2)

 

 

Anne Sütünün Güvenle Kullanılması

Pompalama malzemeleri ve anne sütüne dokunmadan önce ellerinizi daima ılık sabunlu suyla yıkayın. Sabun bulamazsanız, en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullandığınızdan emin olun.

Süt sağma (pompalama) için ipuçları
Kullanmadan önce pompanızı kontrol edin. Sütünüzü kirletebilecek hortum gibi hasarlı veya kirli parçalara dikkat edin. Süt pompalandıktan ve bir saklama kabına konulduktan sonra, referansınız için ons sayısını ve tarih ve saati açıkça işaretleyin. Islanırsa silinmemesi için kalıcı bir kalem kullanmayı düşünebilirsiniz. Küf ve diğer bakteri birikimini önlemek için her zaman pompa parçalarını iyice temizleyin ve saklamadan önce havayla kurumaya bırakın.Çoğu elektrikli pompada, hortumun kendisi asla ıslanmamalıdır. Tekrar kurutmak çok zordur ve bu da küf oluşumuna neden olabilir.

Dondurma için ipuçları
Taze sağılmış sütü hemen kullanmayacaksanız, en iyi kaliteyi korumak için derhal dondurduğunuzdan emin olun. Anne sütünü 60-120 ml gibi daha küçük miktarlarda dondurmayı deneyin. Bu şekilde, bebeğinizin bitiremediği sütü boşa harcamayacaksınız. (Gerekirse her zaman daha fazlasını alabilirsiniz.) Dondururken genişlemeye yer açmak için kabınızın üstünde bir santim boşluk bırakın. Ve süt tamamen donana kadar kabın kapağını sıkın. Sütü kapıda değil, dondurucunun arkasında saklayın. Bunu yapmak, sütünüzü herhangi bir sıcaklık değişiminden korumaya yardımcı olacaktır.

Çözme ve ısıtma için ipuçları
Rotasyonunuzda daima ilk önce en eski anne sütünü kullanın. Buzdolabınızda bir gecede sütü eritin. Onların tercihi bu olmadıkça bebek için ısıtmanız gerekmez. Sütü ısıtıyorsanız, işlem sırasında kabı kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Musluğunuzdan ılık su akışı (sıcak değil) altında tutun. Alternatif olarak, bir kase ılık suya koyabilirsiniz. Mikrodalgayı sütü ısıtmak için kullanmayın. Bunu yapmak süte zarar verebilir ve sütte bebeğinizi yakma potansiyeline sahip “sıcak noktalar” oluşturabilir. Bebeğinizi beslemeden önce her zaman bileğinizdeki sütün sıcaklığını test edin. Sıcak geliyorsa, rahat bir şekilde ısınana kadar beslenmeyi bekleyin. Yağı daha sulu kısımla karıştırmak için sütü sallamayın. Bunun yerine sütü karıştırmak için yavaşça temiz bir mutfak aletiyle karıştırın.

 

Ne Kullanmamalı?

Sütünüzü herhangi bir eski kapta veya buz tepsisinde saklamamalısınız. Ne kullanırsanız kullanın, BPA ve BPS içermeyen gıda sınıfı malzemelerden yapılmalıdır. Konteynırınızın üzerinde 7 numaralı geri dönüşüm varsa bu, BPA içerdiği ve kullanılmaması gerektiği anlamına gelir.

  • Cam veya plastik kapaklarınızın sıkıca oturduğundan emin olun.
  • Torbalar kullanıyorsanız, onları uygun şekilde mühürlediğinizden emin olun. Ve anne sütünü bazı şişelere sığan plastik kaplamalarda saklamayın. Aynısı fermuarlı sandviç poşetler için de geçerli. Bunlar uzun süreli depolama için tasarlanmamıştır.
  • Bir not olarak, eğer bebeğiniz hastaysa, geçici olarak dondurulmuş süt yerine taze süt kullanmak isteyebilirsiniz.

Pompalanan ve depolanmış anne sütünün bebek için sağlık yararları vardır, ancak bazı hücreler zamanla parçalanmaya başlayabilir. Ek olarak, taze anne sütü, bebeğinizin yakın zamanda maruz kalmış olabileceği hastalıkları önlemeye yardımcı olan antikorlar içerebilir. Bu nedenle hasta bir bebek için en fazla bağışıklık faydasını dondurulmuş yerine taze anne sütü kullanarak elde edersiniz. Yeterli pratikle, bu süt saklama işinde bir profesyonel olacaksınız ve bebeğiniz, ister yan odada ister akşam arkadaşlarıyla dışarıda olun, anne sütünüzün tadını çıkarabilecektir. Hala seçeneklerden biraz bunaldınız mı? Stoklamadan önce birkaç farklı saklama kabı denemek isteyebilirsiniz. Bütçeniz, pompalama toplama süreciniz ve bebeğinizin beslenme rutini için neyin işe yaradığını görmek için biraz zaman ayırın. Çeşitli seçeneklerin size en iyi esnekliği sağladığını görebilirsiniz.