Süt Miktarını Arttırmak İçin En İyi ve En Kötü 7 Doğal Takviye

Cemen-Otu-Cayinin-Faydalari.jpg

Süt Miktarını Arttırmak İçin En İyi ve En Kötü 7 Doğal Takviye

 

Süt miktarınızı mı arttırmaya çalışıyorsunuz? Yoksa bu miktarı tamamen azaltmaya mı çalışıyorsunuz? Her ikisini de yapabilen doğal otlar ve takviyeler vardır. Bu blogta doğum sonrasında sütünüzü arttırmak adına doğru tercihleri nasıl yapacağınızı ve nelerden sakınmanız gerektiğini açıkladım.

Süt miktarımı arttıracak mı? Süt kaynağıma zarar verecek mi? Emzirirken veya pompalarken bu takviyeyi almak güvenli midir? Bunlar, emzirirken her hareketinizi yöneten doğum sonrası sorulardır. Ve her yıl, her yıl bu kadar çok bebek doğduğuna göre, şimdiye kadar tüm cevaplara sahip olduğumuzu düşünürüz. Oysa henüz her bilgiye sahip değiliz ve bunlar her geçen gün değişiyor. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar tıbbi gözetim gerektirir ve doktorunuz, Gıda ve İlaç İdaresi Güvenilir Kaynak (FDA) etiketleme yönergelerine göre bir takviye almanın risklerini ve yararlarını size bildirebilirler. Ancak konu çaylar, tentürler, takviyeler ve şifalı bitkiler olduğunda, bu başka bir hikayedir. Doktorunuz çoğu çayı veya şifalı otu duymamış bile olabilir. Bu onun suçu değil, piyasada her gün neredeyse yeni bir ürün bitiyor. Bu güncelliği yakalamak sandığınız kadar kolay olmayabilir. (1)

Sür miktarını arttıran ve azaltan doğal takviyelere geçecek olursak;

 

1.Moringa

Dünya çapında uzun yıllardır emzirme döneminde kullanılıyor, ancak son 5 yılda Kuzey Amerika’da daha fazla ilgi görmeye başladı. Özellikle deneyen emzikli kadınlarda etkilerinin oldukça güzel olduğunu ekleyen uzmanlar, favori takviyesi olarak moringayı göstermektedirler. Moringa Oleifera bitkisi, hayvanlarda incelenmiştir ve 2017 tarihli bir incelemeye göre, güçlü besin içeriği ve antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri ile öne çıkmıştır. İnsanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, emziren anneler üzerine yapılan küçük bir araştırmada, hiçbir yan etki bulunmamıştır. Moringa’yı çayda, kapsül şeklinde veya toz halinde bulabilirsiniz ki uzmanlar, sabahları bir smoothie’ye kolayca eklenebileceğini söylemektedir. Aynı zamanda Filipinli adı olan malunggay ile de arayabilirsiniz. (1, 2)

 

 

2.Lesitin

Soya veya ayçiçeği bazlı olsun, lesitin takviyelerinin süt akışına yardımcı olmak için “hamilelik ve doğum sonrası güvenli kabul edilmektedir.” Lesitin, tıpkı gıda ürünlerindeki rolü gibi, sütün kanalda pıhtılaşmasını önleyen bir emülgatör görevi görmektedir. Tipik olarak kronik tıkalı kanalları veya mastiti olan anneler için bu takviyeyi önerilmektedir. (3)

 

Kötü Takviyeler

 

1.Adaçayı

 

Tartışmalı unsurlar arasında herkesin hemfikir olduğu bir şey var: Adaçayı. Sütü azaltan bildiğim tek bitki budur. Kullanan annelerin tepkilerinde de bu çayı denedikten sonra neredeyse süt üretiminin tamamını yitirdikleri bulunmaktadır. Vücut bu çaya diğer besinlere nazaran daha fazla olumsuz tepki vermektedir. Bazı anneler sütünün kesilmesi için bu çayı denese de fincan sayısı anneden anneye değişmektedir. Vücudunuzu bilmek kritiktir ve kendiniz için bir şeyler denemek de önemlidir. Biri için işe yarayan herkes için işe yaramaz. (4)

 

2.Nane

Mavi peynir, suşi, pastörize edilmemiş yeşil meyve suları ve nane çaylarından kaçınmanız gerekmektedir. Herhangi bir bilimsel dayanağı henüz olmasa da yani çalışmalar sonuç vermese de nanenin süt tedarikini olumsuz etkilediğine dair sonuçlar görülmüştür. Bununla birlikte, gün içerisinde bir veya iki fincan sizi korkutmamalıdır. Çay genelde takviyeler içerisinde bir kapsüle nazaran en masum yoldur. Bu yolla aktif maddeleri daha az alır ve daha az etkilenirsiniz. Bu olumlu ve olumsuz bütün etkiler için geçerlidir. Buna ek olarak ada çayı ve nane aşırı süt salgılama sorunu (hipergalaktemi) olan anneler için önerilmektedir. (5, 6)

 

Süt Miktarı Üzerinde Etkilerinde Soru İşareti Olanlar

 

1.Çemen otu

 

Çemen otu bazı deneyimlere göre annelere korkunç mide ağrıları yaşatabilmektedir. Muhtemelen çemen otu en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan galaktagog (süt tedarikini artırmak için kullanılan madde), ancak diğer seçeneklerden daha fazla yan etkiye sahip olabilmektedir. Hassas bir mideniz varsa, ishal, gaz veya sindirim sistemi sorunlarına neden olabilmektedir. Tiroid hormonlarını ve aynı şekilde kan şekerini düşürebilir. Herhangi bir kan şekeri sorununuz veya şeker hastalığınız varsa, bundan çemen otundan kaçının. Küçük bir araştırmaya göre, çemen otu kullanan 85 emziren kadının, yüzde 45’i olumsuz bir yan etki bildirmiştir. Bu oldukça büyük bir orandır. Çemen otunun baklagil ailesinin bir parçası olduğunu da belirtmek gerekir. Herhangi bir çapraz reaksiyona neden olup olmadığı bilinmemekle birlikte, yer fıstığı, nohut ve baklagillere alerjisi olanlar daha dikkatli davranmalıdır. (7)

 

2.Sedef otu

Sedef otu Orta Doğu’ya özgü bir bitkidir ve sadece emzirmeye değil, sindirime, adrenal bezlere ve karaciğere de yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Onu kendi başına bir takviye olarak bulabilirsiniz veya diğer galaktagoglarla süt artırıcı karışımlara karıştırılmış olarak rastlayabilirsiniz. Maalesef, sedef otu üzerinde yapılan çalışmalarının çoğu küçük, randomize değil ya da kötü kontrol edilmiştir. Bu nedenle, araştırmalar sedef otunun kullanımını açıkça desteklemese de, denemeye değer olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin açıklamalarına göre genel olarak sedef otunun kokusu iyi tolere edilmektedir, ancak hipoglisemiye neden olabilir, bu nedenle antidiyabetik ilaçlar alan kadınlarda dikkatli olunmalıdır. (8)

 

 

Ne yaşarsanız yaşayın, şunu bilin otlar, süt üretiminde ikincil bir yardımcıdır.

Süt üretimini arttırmak için sütü memelerden sağlıklı bir şekilde bebeğe verebilmek gerekmektedir. Bir anne emzirme konusunda sorun yaşıyorsa, yardım için sağlık profesyonellerine danışmalıdır. Belki bir tür eke ihtiyacınız vardır, ancak bu aynı zamanda bir mekanik sorun da olabilir (düşünün: konumlandırma ve mandallama gibi / bebeği tuttuğunuz pozisyon gibi). Bu anlamda doktorunuz sizi emzirme eğitimi veren bir uzman ile görüştürerek size yardımcı olabilir!