Süt Artırıcı Çay Tarifleri Sütü Gerçekten Artırır mı?

cocuklara-kahvaltida-sut-yerine-kusburnu-cayi-verin.jpg

Süt Artırıcı Çay Tarifleri Sütü Gerçekten Artırır mı?

 

Emziriyorsanız, sütünüzün siz ve başkaları için bir ilgi kaynağı olma ihtimali yüksektir. Herkes emzirmenin nasıl gittiğini ve tipik emzirme zorluklarını tartışmak isterken, bebeğinizi beslemek için tam olarak doğru miktarda süt üretmeniz için üzerinizde çok fazla baskı varmış gibi hissedebilirsiniz. Emziren annelere yönelik bu tür taleplerle, süt üretimine yardımcı olduğunu iddia eden ürünlerin pazara girmesi şaşırtıcı değildir. Emzirme çayları da bu ürünlerden biridir. Bu ürünü tüketmeden önce muhtemelen birkaç sorunuz var: Güvenli mi? Gerçekten işe yarıyor mu? Emzirme çayları nedir? Merak etmeyin, bu soruların hepsinin cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

 

Süt Artırıcı Çay Nedir?

Süt arttırıcı çay, doğum sonrası dönemde genellikle günde birkaç kez çay olarak tüketilebilen bir bitki karışımıdır. Anne sütü miktarını arttırmak için ek olarak pazarlanmaktadır. Süt arttırıcı çaylar aslında ismine yakışır bir şekilde daha fazla süt üretir mi? Emzirme çayı hakkındaki bilimsel kanıtlar tamamen net değildir – kesinlikle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Emzirme çayı kullanırken süt miktarında pozitif bir artış fark ettiklerini iddia eden kadınlardan pek çok örnekler vardır. Bu çaylardaki bitki karışımları daha fazla süt üretimini tetiklemede etkili olmasa bile, günde birkaç kez fazladan sıvı içmek, iyi süt üretiminin anahtarı olan yeterince sıvı alabilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, süt üretimine faydalı olduğu gösterilen gevşemiş, sevgi dolu hormonları serbest bırakabilen kendinize bakmak için zaman ayırmak iyi bir şeydir, bu nedenle emzirme çayı kullanmak için bu sebepler bile yeterli olabilmektedir. Özellikle de bu dönemde diğer bitkisel çaylardan içemediğimizi düşündüğümüzde. (1)

 

Hangi Otlar Kullanılır?

Emzirme çaylarında bulunan yaygın bitkilerden bazıları çemen otu, şevketibostan otu, rezene, ısırgan otu, sedefotu, moringa ve devedikeni’dir. Çemen otu, akçaağaç şurubuna benzer tadı olan bir bitkidir. Çemen otu üzerinde yapılmış çok fazla araştırma olsa da, sınırlı sayıda çalışma, süt üretimini arttırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, uterus kasılmalarına neden olabileceğinden hamilelik sırasında kaçınılmalıdır. (Çemen otunun östrojen gibi davrandığına ve hormona duyarlı kanserli kadınlar için güvensiz olabileceğine dair bazı endişeler de vardır.) Şevketibostan otu, emzirme çaylarının bir parçası olduğu kadar sindirim sorunları için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki, pek çok şifalı bitki gibi, anne sütü üretimini arttırmadaki gerçek faydası hakkında pek fazla bilimsel veri bulunmamaktadır. Rezene, laktasyonu arttırmada etkinliği kanıtlanacak kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. İki küçük araştırma, süt hacmini arttırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Isırgan otu, besin ögeleri ve antioksidanlarla doludur. İltihabı azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir. Rahim kasılmalarına neden olma potansiyeli nedeniyle hamile kadınların tüketmesi güvenli olmasa da, emzirmeye yardımcı olma yeteneği hakkında örnek hikayeler vardır. Çoğu bitki gibi, bunu bilimsel olarak kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Sedefotunun potansiyel süt arttırma faydalarına ek olarak karaciğere, adrenal bezine ve sindirime yardımcı olduğu söylenmektedir. Sedefotu ile ilgili çalışmalar küçük olmasına ve süt üretme faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, iyi tolere edilen bir bitki olduğu düşünülmektedir. Moringa yıllardır dünya çapında popülerdir, ancak son zamanlarda Kuzey Amerika’da iyi tanınmaktadır. Besin içeriğinin yanı sıra antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle popüler olan bitki, hayvanlar üzerinde çalışılmıştır, ancak insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bugüne kadar pek çok yan etki bildirilmemiştir. Devedikeni karaciğer, kemikler ve beyin için iyi olduğu düşünülen başka bir bitkidir. Emzirme çaylarına dahil edilen birçok bitki gibi, süt miktarını arttırmadaki etkinliğini kanıtlamak için sadece küçük bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Yan etkileri hakkında mevcut bilgi eksikliği nedeniyle, genellikle hamile kadınların bu bitkiden uzak durmaları tavsiye edilir. Emzirme çayında muhtemelen fark etmeyeceğiniz bir malzeme adaçayıdır. Bu bitki tipik olarak anne sütünün miktarının azaltılması amacıyla kullanılır ve adaçayı genellikle sütten kesilme sırasında önerilir. (2, 3, 4)

 

Güvenli mi?

Şifalı otların ve bitkisel ürünlerin bazı etkileri bilinirken, özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, tüm olası etkileri bilmek için şifalı otların ve bitkisel karışımların birçok yönü üzerinde henüz yeterli araştırma bulunmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, bitkisel bazlı ürünleri almadan önce doktorunuzla konuşmanız ve sadece rahat olduğunuz kaynaklardan karışım almanız önemlidir. Emzirirken tüketilmesi güvenli olmayan bazı şifalı bitkiler vardır. Herhangi bir bitkisel karışım tüketmeden önce, emziren anneler için güvenli ve güvensiz bitkilerin en güncel listeleri için doktorunuza veya emzirme danışmanınıza danışmanız önemlidir.

 

Nasıl Kullanılır?

Her zaman emzirme çayınızla birlikte gelen özel talimatlara uymanız gerekse de, genel olarak, emzirme çayı diğer çayların çoğu gibi demlenir (yani sıcak su kullanın, otları demleyin ve için). Çoğu çay gibi, laktasyon çayı da bir seferde bir fincan veya zamanla tüketilmek üzere daha büyük bir parti olarak demlenebilir. Genellikle tatlandırılabilir, buzlanabilir veya başka tatlar eklenebilir. Genel olarak, günde 1 ile 3 bardak arasında bir porsiyon önerilir, ancak her zaman belirli çay türünüz için ne kadar tavsiye edildiğine dikkat edin. (5)

 

Süt Üretimini Artırmanın Başka Yolları Var mıdır?

Çay tercih ettiğiniz içecek değilse veya umduğunuz tepkiyi alamıyorsanız, süt üretiminizi artırmaktan vazgeçmenize gerek yoktur. Denenecek birçok yöntem var. En popüler olanlardan bazıları şunlardır;

  • Emzirme kurabiyeleri ve çubukları yiyin.
  • Bolca yulaf, ekmek mayası, buğday tohumu ve keten tohumu alabilirsiniz.
  • Bebeğinizle ekstra ten tene temasın tadını çıkarın. Bu sadece size ve bebeğinize kendinizi güvende hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda sütün akmasına yardımcı olabilecek sevgi dolu, rahatlamış duygulara ilham vermenize de yardımcı olacaktır.
  • Süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilecek bazı ilaçlardan, sıkı sütyenlerden ve sigara içmekten kaçının.
  • Susuz kalmayın. İyi derecede su tüketmek sadece kendi sağlığınız için değil, aynı zamanda bol miktarda anne sütü üretmek için de önemlidir!
  • Masaj veya ekstra uykuyu unutmayın. Evde bir bebek varken dinlenmenin ve gevşemenin zor olabileceğini biliyoruz, ancak bu fazladan ten tene temas gibi, bu da daha fazla anne sütü üretmek ve salmak için gereken hormonları artırmaya yardımcı olabilir.
  • Sık sık besleyin veya sütünüzü sağın. Göğüsler, arz ve talep teorisine dayanarak süt üretirler: Ne kadar çok süt çekerseniz ve ne kadar sık ​​süt alırsanız, vücut o kadar çok anne sütü üretmesi gerektiğini düşünecektir.

Emzirme eşsiz bir deneyim ve kişisel bir yolculuktur. Süt üretimini artırmak isteyen kadınlar için emzirme çayları da dahil olmak üzere denemek için birçok seçenek vardır. Laktasyon çayı, her insan için mükemmel süt akışının çözümü olmayabilir. Ve bilimsel olarak süt arzını artırıp artırmadığına dair araştırmalar net değildir. Bununla birlikte, kendinizi rahat hissettiğiniz bir kaynağa bağlı kalırsanız, normal bir miktar tüketirseniz ve alerjenlerden uzak durduğunuzdan emin olursanız, fazladan hidrasyon ve besin ögeleri almış olursunuz ve muhtemelen kendinize mutluluk dolu bir an vermiş olursunuz!