2 Yıllık Bebek Beslenmesi Rehberi

bebeginizin-beslenmesi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey.jpg

2 Yıllık Bebek Beslenmesi Rehberi

Ye, uyu, tuvaletini yap ve tekrar et. Bunlar, yeni doğan bir bebeğin hayatının bir günündeki ana noktalardır. Eğer yeni bir ebeveynseniz, sorularınızın ve endişelerinizin çoğunun kaynağı yemek yeme ile ilgili olabilir. Bebeğiniz kaç kilo almalı? Yemek için uyuyan bir bebeği uyandırmalı mısınız? Neden her zaman aç görünüyorlar? Çocuğunuz katı yiyeceklere ne zaman başlayabilir? Kafanızda çok fazla soru işareti olduğuna eminim. Artık yeni doğanların, hatta mama ile beslenenlerin bile talep üzerine yemek yemesi (ergenlik yılları için iyi bir hazırlık olduğunu düşünün) ve bebeklerin 4 ila 6 aylık olana kadar katı yiyeceklere başlamak için beklemesi önerilmektedir. (1, 2)

 

 

Aylara Göre Bebek Beslenmesinin Planlanması

Yaşamın ilk gününde bebeğinizin midesi küçük bir mermer büyüklüğündedir ve bir seferde yalnızca 1 ila 1,5 çay kaşığı sıvı tutabilir. Bebeğiniz büyüdükçe midesi uzar ve büyür. Bebeğinizin emzirirken ne kadar süt aldığını bilmek zordur (veya imkansızdır, gerçekten). Ancak, herhangi bir sayıda geçerli bir nedenden dolayı biberonla besliyorsanız, ölçmek biraz daha kolaydır. Amerikan Pediatri Akademisi’nden (AAP), biberonla beslenen bebekler için tipik beslenme programını aşağıdaki tabloda sizinle paylaştım.

 

YaşHer Besleme Başına Düşen Süt Miktarı (gram)

Katı Besinler

Yaşamın ilk 2 haftası

İlk 2-3 gün 15 mL, sonraki günler 25-90 mL arasındaYok

İlk 2 haftadan-2. aya kadar

60-120 mLYok

2-4 ay

120-180 mLYok

4-6 ay

120-240 mLMuhtemelen, bebeğiniz başını dik tutabiliyorsa ve en az 6 kilo ise. Ancak henüz katı yiyecekler vermeye gerek olmayabilir.

6-12 ay

240 mLTam zamanı. Tek taneli tahıllar ve püre haline getirilmiş sebzeler, etler ve meyveler gibi yumuşak yiyeceklerle başlayın, ezilmiş ve iyi doğranmış parmak yiyeceklerine geçin. Bebeğinize her seferinde bir yeni mama çeşidi denettirin. Anne sütü veya mama ile beslemeye devam edin.

(3, 4)

 

 

Bebeğiniz Ne Sıklıkla Yemeli?

Her bebek eşsizdir – ancak oldukça tutarlı olan bir şey, anne sütüyle beslenen bebeklerin biberonla beslenenlere göre daha sık yemek yemesidir. Bunun nedeni, anne sütünün kolayca sindirilebilmesi ve mideden formülden çok daha çabuk boşalmasıdır.

1.Emzirilen Bebekler

Maalesef besleme konusunda dinlenmeye pek yer yoktur. La Leche League International’a göre, bebeğinizi doğumdan sonraki 1 saat içinde emzirmeye başlamalı ve yaşamın ilk birkaç haftasında günde yaklaşık 8 ila 12 beslenme sağlamalısınız. İlk olarak, bebeğinizin beslenmeden 4 saatten fazla durmamasına dikkat etmelisiniz. En azından emzirme iyice yerleşene ve uygun şekilde kilo alana kadar, gerekirse onları uyandırmanız gerekecektir. Bebeğiniz büyüdükçe ve süt miktarınız arttığında, bebeğiniz tek bir beslemede daha kısa sürede daha fazla süt alabilir. İşte o zaman daha tahmin edilebilir bir emzirme modeli fark etmeye başlayabilirsiniz.

 

 • 1 ila 3 ay: Bebeğiniz 24 saatte 7 ila 9 kez beslenecektir.
 • 3 ay: Beslenme 24 saat içinde 6 ila 8 kez yapılabilir.
 • 6 ay: Bebeğiniz günde yaklaşık 6 kez beslenecektir.
 • 12 ay: Emzirme günde yaklaşık 4 defaya düşebilir. Katı yiyeceklerin yaklaşık 6. ayda verilmesi, bebeğinizin ek beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Bu modelin yalnızca bir örnek olduğunu unutmayın. Farklı bebeklerin, beslenme sıklığını etkileyen diğer faktörlerin yanı sıra farklı hızları ve tercihleri ​​vardır. (5)

 

2.Biberonla Beslenen Bebekler

Emzirilen bebekler gibi, biberonla beslenen yeni doğanlar da talep üzerine beslenmelidir. Yani bebeğiniz her acıktığında. Ortalama olarak, bu yaklaşık her 2 ila 3 saatte birdir. Tipik bir beslenme programı şöyle görünebilir:

 • Yeni doğan: her 2-3 saatte bir beslenecektir.
 • 2. ayda: 3-4 saatte bir beslenmelidir.
 • 4 ila 6 ayda: 4 ila 5 saatte bir besleme yapılmalıdır.
 • 6+ ayda: 4-5 saatte bir besleyebilirsiniz.

 

3.Hem Anne Sütüyle Beslenen Hem de Biberonla Beslenen Bebekler İçin

Bir yaşından küçük bebeklere mama veya anne sütü dışında sıvı vermeyin. Buna meyve suları ve inek sütü dahildir. Doğru besin ögelerini sağlamazlar ve bebeğinizin midesini rahatsız edebilirler. Bir fincan olarak vermeye başladığınızda yaklaşık 6 ay içinde su verilebilir. Bir biberona bebek mısır gevreği eklemeyin. Boğulma tehlikesi yaratabilir. Bir bebeğin sindirim sistemi, yaklaşık 4 ila 6 aylık olana kadar mısır gevreğini sindirebilecek kadar olgunlaşmaz. Bebeğinizi fazla besleyebilirsiniz. Bebeğinize ilk doğum gününe kadar bal vermekten mutlaka kaçının. Bal bir bebek için tehlikeli olabilir ve bazen bebek botulizmi denen duruma neden olabilir. Beklentilerinizi bebeğinize ve onların benzersiz ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Prematüre bebekler, ayarlanmış yaşlarına göre muhtemelen beslenme düzenlerini takip ederler. Gelişimleri geri olduğundan dünyaya geldikleri aydan itibaren değil yeniden hesaplanan bir ayla yaşları düzenlenir. Bebeğinizin reflü veya gelişme geriliği gibi zorlukları varsa, uygun beslenme programı ve yemesi gereken miktarlarda doktorunuz ve diyetisyeniniz ile çalışmanız gerekmektedir. (6)

 

Beslenme Programına Nasıl Geçilir?

Programlar, her ebeveyn için önemli olan planlardır. Çocuğunuz, göbeği büyüdükçe doğal olarak beslenme düzenine girmeye başlayacak ve bir oturuşta daha fazla anne sütü veya mama alabilecektir. Bu, 2 ila 4 aylıkken gerçekleşmeye başlayabilir. Ancak şimdilik bebeğinizin açlık sinyallerini öğrenmeye odaklanın, örneğin:

 1. Göğsünüzün etrafında kalmak istemek ve bir meme ucu aramak
 2. Yumruklarını ağzına koymak
 3. Dudaklarını şapırdatmak veya yalamak
 4. Hızlı bir şekilde artabilen huzursuzluk (bebeğini beslemek için aşırı açlığı beklemeyin)

Bebeğiniz birkaç aylık olduğunda, sizin için işe yarayan bir uyku ve beslenme programı başlatabilirsiniz.

Diyelim ki, 4 aylık bebeğiniz 5 saatte bir beslenmek için uyanıyor. Bu, akşam 9’da beslenirseniz, bebeğiniz saat 2 civarında uyanır demektir. Ancak, siz yatmadan hemen önce, saat 23: 00’de bebeği uyandırır ve beslerseniz, sabah 4’e kadar uyanmayabilir ve siz de yeteri kadar uykunuzu alabilirsiniz.

Ya Bebeğiniz Emzirdikten Sonra Hala Açsa?

Genel olarak, bebeğiniz aç görünüyorsa onu besleyin. Bebeğiniz, tipik olarak yaklaşık 3 hafta, 3 ay ve 6 aylıkken meydana gelen büyüme atakları sırasında doğal olarak daha sık yemek yiyecektir. Bazı bebekler aynı zamanda “küme beslenir”, yani belirli dönemlerde daha sık, diğerlerinde daha az beslenirler. Örneğin, bebeğiniz öğleden sonraları ve akşamları beslenip geceleri daha uzun süre uyuyabilir (yaşasın!). Bu emzirilen bebeklerde biberonla beslenen bebeklerden daha yaygındır. Aşırı besleme konusunda endişeli misiniz? Sadece anne sütüyle beslenen bir bebek için bunu yapmak gerçekten mümkün olmasa da, biberonla beslenen bir bebeği aşırı besleyebilirsiniz – özellikle de rahat etmesi için biberonu emiyorlarsa. Onların açlık sinyallerini takip edin, ancak küçük çocuğunuzun aşırı yemek yemesinden endişeleniyorsanız çocuk doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Katı Gıdalara Nasıl Başlanır?

Bebeğiniz 4 ila 6 aylıksa muhtemelen katı yiyeceklere hazırdır ve aşağıdaki şartları sağlıyorsa doktorunuz ve diyetisyeninizle beraber ek gıdaya geçebilirsiniz:

 • İyi bir şekilde kafasını tutabilme kontrolüne sahip olmak
 • Besinlerle ilgilenmek, merak etmek
 • Yiyeceğe ulaşmak için ellerini kontrol edebilmek
 • Bebeğin 6 kilo veya daha fazla kiloda olması

 

Hangi Yiyecekle Başlamalı?

Tek gerçek kural: Bir yiyeceği sunmadan önce 3 ila 5 gün ara vermektir. Alerjik bir reaksiyon varsa (kızarıklık, ishal, kusma yaygın ilk belirtilerdir), hangi yiyeceğin buna neden olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe, püre haline getirilmiş bebek mamasından daha fazla dokuya sahip olanlara geçin (örneğin, muz püresi, çırpılmış yumurta veya iyi pişirilmiş, doğranmış makarna). Bu genellikle 8 ila 10 aylıkken olur. Süpermarketiniz çeşitli bebek maması ürünleri sunar, ancak kendiniz yapmak istiyorsanız şekersiz ve tuzsuz olmasına dikkat edin. Ek olarak, bu aşamada bebeğinize aşağıdakiler dahil boğulma tehlikesi olabilecek herhangi bir şey beslemeyin:

 • Patlamış mısır veya fındık gibi sert yiyecekler
 • Elma gibi sert, taze meyveler; yumuşatmak veya çok küçük parçalar halinde doğramak için pişirin
 • İyi pişirilmemiş ve çok iyi doğranmamış etler (buna sosisli sandviçler dahildir)
 • Peynir küpleri
 • Fıstık ezmesi (yine de çocuk doktorunuzla bunun hakkında konuşun ve 1 yaşından önce seyreltilmemiş fıstık ezmesi kullanmayın)

Bebeğiniz ilk doğum gününe yaklaşırken, çeşitli yiyecekler yemeli ve her öğünde yaklaşık 120 gram katı yiyecek almalıdır. Anne sütü veya mama vermeye devam edin. 8 aya kadar bebekler günde yaklaşık 900 mL anne sütü içmektedir.

Ek olarak, bebekler tek tip değildir. Bazıları kolayca kilo alırken, bazıları problem yaşayacaktır. Bir bebeğin kilo alımını etkileyebilecek şeyler şunları içerir:
yarık dudak veya damak gibi doğum kusuruna sahip olmak, bu da beslenme sorunları yaratır;

 • Süt proteini intoleransına sahip olmak
 • Erken doğmuş olmak
 • Anne sütü ile değil, biberonla beslenmek

1.800’den fazla bebeğin yer aldığı 2012 tarihli bir araştırmada, biberonla beslenen bebeklerin – biberonun anne sütü veya mama içerip içermediğine bakılmaksızın ilk yılda sadece emziren bebeklerden daha fazla kilo aldıklarını bulunmuştur.  Bir bebeği nasıl, ne zaman ve neyle besleyeceğiniz her ebeveyn için en önemli endişelerdir ama iyi tarafı: Çoğu bebek ne zaman acıktıklarını ve ne zaman tok olduklarını oldukça iyi algılar ve size bunu bildirirler. Onlara doğru zamanda doğru seçimleri sunmanız ve ipuçlarına dikkat etmeniz yeterlidir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuz ve diyetisyeniniz size yardımcı olmaya hazır olacaktır! (7)

Yani biz hep buradayız, tek tıkla bize ulaşmak için buraya tıklayınız.