Emzirme Sırasında Güvenli ve Hızlı Kilo Verme

dogum-sonrasi-kilo-verme-ve-beslenme-yollari-selahattin-doenmez-anlatiyor-cover.jpg

Emzirme Sırasında Güvenli ve Hızlı Kilo Verme

 

Emzirmek kilo vermenize yardımcı olur mu?

Emzirmek hamilelikten sonra kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak kaybedeceğiniz kilo miktarı herkese göre değişir. Emzirmek tipik olarak günde 500 ila 700 kalori yakar. Emzirirken güvenli bir şekilde kilo vermek için, günlük kaç kalori tüketmeniz gerektiği konusunda diyetisyeninizin tavsiyelerine uymanız önemlidir. Ayrıca doğumdan sonra egzersize devam etmeden önce doktorunuzdan izin almanız gerekecektir.

Emziklilikte kilo vermek ne kadar hızlı olabilir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, hamilelik sırasında aldığınız kiloyu ne kadar çabuk verdiğinizi etkileyen bir dizi faktör vardır: metabolizmanız, beslenme programınız, egzersiz sıklığınız ve gebelik süresince ne kadar kilo aldığınız gibi.
Hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığınıza bağlı olarak, aldığınız kiloyu kaybetmeniz altı ila dokuz ay veya bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bazı kadınlar asla hepsini kaybedemez. Doğumdan kısa bir süre sonra yaklaşık 6 kilo vermek yaygındır. Bu hızlı kilo kaybı bebek, plasenta ve amniyotik sıvıdan kaynaklanır. Bu miktar, bebeğinizin büyüklüğüne veya hamilelik sırasında çok fazla sıvı alıp almadığınıza bağlı olarak değişebilir. Bu ilk kilo kaybının ardından, daha fazla kilo vermek için yaktığınızdan daha az kalori almanız gerekecektir. Ancak sağlık ve güvenlik nedenleriyle, emzirirken her gün yavaş yavaş kilo vermek ve en az 1.800 kalori tüketmeniz gerekmektedir. Bu, süt üretiminizi yüksek tutacak ve size yeterince enerji verecektir. Haftada yaklaşık bir ila iki kilo vermeyi güvenle hedefleyebilirsiniz. Altı aylık emzirmeden sonra gebelik öncesi kilonuza döndüğünüzü fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar için bu süreç bir veya iki yıl sürebilir. Daha önce hamile kaldıysanız veya hamilelik sırasında 30 ila 35 kilodan fazla kilo aldıysanız, kilo vermek daha uzun sürebilir.

Emzirirken kaç kaloriye ihtiyacınız var?

Yaşam tarzınıza bağlı olarak, 19 ila 50 yaş arası kadınlar için günlük kalori alımı önerilerine göre, emzirirken günde aşağıdaki kalori miktarını tüketmeniz gerekebilir: Emzirirken mevcut kilonuzu korumak ve süt üretiminizi ve enerji seviyenizi korumak için , günde 450 ila 500 kalori daha fazla tüketmeniz gerekmektedir.

  • Hareketsiz yaşam tarzı: günde 2.250 ila 2.500 kalori
  • Orta derecede aktif yaşam tarzı: günde 2.450 ila 2.700 kalori
  • Aktif yaşam tarzı: günde 2.650 ila 2.900 kalori

Günlük yemeniz gereken toplam kalori miktarını belirledikten sonra, kalorilerinizin çoğunun besin açısından zengin gıdalardan geldiğinden emin olun. Bunlar tam tahıllı ürünler, meyveler, sebzeler ve az yağlı protein kaynaklarıdır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, beyaz ekmek, makarna, kurabiyeler, unlu mamüller ve hazır yemekler gibi abur cuburlar gibi boş kalorili gıdalardan kaçının. Ayrıca bir multi vitamin almanız gerekebilir veya emzirirken doğum öncesi vitamininizi almaya devam edebilirsiniz. Doktorunuza hangi takviyeleri önerdiğini sorun.

Emzirirken kaloriyi çok fazla kısıtlamak güvenli midir?

Kilo vermeye çalışıyor olsanız bile, emzirirken günde en az 1.800 kalori tükettiğinizden emin olun. Doktorunuz tarafından onaylandıktan sonra diyetinizi egzersizle tamamlayabilirsiniz. Çoğu kadın için bu genellikle doğumdan yaklaşık altı hafta sonradır, ancak sezaryen doğum veya doğum sırasında veya sonrasında komplikasyonlarınız varsa daha uzun olabilir. (1, 2, 3)