Emzirirken Yeşil Çay İçmek Bebeğinize Zarar Verir mi?

green-tea-benefits-1578337166-1280x853.jpg

Emzirirken Yeşil Çay İçmek Bebeğinize Zarar Verir mi?

Emzirirken beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekecektir. Yediğiniz ve içtiğiniz şeyler bebeğinize sütünüz aracılığıyla aktarılabilir. Emziren kadınların alkol, kafein ve bazı ilaçlardan uzak durmaları tavsiye edilir. Muhtemelen çayın kahveden daha az kafein içerdiğini ve yeşil çayın antioksidanları nedeniyle sağlıklı kabul edildiğini duymuşsunuzdur. Peki emzirirken yeşil çay içmek güvenli midir? Birlikte bakalım.

Emzirme ve Kafein

Doktorlar küçük çocuklara kafein vermeyi önermiyor ve aynı şey bebekler için de geçerlidir. Araştırmalar, emzirme sırasında kafein içmenin kalıcı veya yaşamı tehdit eden herhangi bir yan etkisi göstermemiş olsa da, kesinlikle sorunlara neden olabilir. Anne sütü yoluyla kafeine maruz kalan bebekler daha huzursuz olabilir veya uyumakta zorluk çekebilir. Ve kimse önlenebilecekse eğer hiperaktif bir bebek büyütmek istemez. Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kadın sağlığı uzmanı ve OB-GYN Dr. Sherry Ross, “Kafein, sisteminizde beş ila 20 saat kalabilir. İlaç alıyorsanız, daha yüksek vücut yağınız varsa veya başka tıbbi problemleriniz varsa, daha uzun süre kalabilir. ” diye açıklamıştır. Kafein, bir yetişkinin sisteminden çok daha uzun süre yeni doğmuş bir bebeğin sisteminde kalabilir, bu nedenle uzunca bir süre huzursuzluk ve uyku problemleriyle uğraşabilirsiniz. Emzirme ve gebelik döneminde kafein tüketimi miktarları ve güvenilir limit için aşağıdaki bloğumu ziyaret etmeyi unutmayın.

Emzirme Sırasında Kafein Tüketimi : Güvenilir Kafein Tüketim Miktarı Nedir?

 

Yeşil Çay ve Kafein

Yeşil çay kesinlikle kahve kadar kafein içermez ve hatta kafeinsiz çeşitler bile alabilirsiniz. 200 mL’lik (1 fincan)  normal yeşil çayın porsiyonu, demlenmiş kahvede 95 ila 200 mg kafein oranı ile karşılaştırıldığında yaklaşık 24 ila 45 mg kafein içermektedir.

Neler Güvenli Kabul Edilir?

Genel olarak, günde bir ila üç fincan yeşil çay içebilir ve yeni doğanda herhangi bir zararlı etkisi olmaz. Emziriyorsanız günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmemeniz önerilir. Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre anne sütü, annenin aldığı kafeinin yüzde 1’inden daha azını içermektedir. Üç fincandan fazla içmiyorsanız, bu oran bebeğinizi etkilemeyecektir. AAP ayrıca, beş veya daha fazla porsiyonda kafeinli içecekten sonra bebeğin hiperaktifleştiğini fark etmeye başlayabileceğinizi söylemektedir. Bununla birlikte, insanların metabolizmaları kafeini farklı şekilde işler. Bazı insanların buna toleransı diğerlerinden daha yüksektir ve bu bebekler için de geçerli olabilir. Ne kadar içtiğinize dikkat etmek ve kafein alımınıza bağlı olarak bebeğinizin davranışında herhangi bir değişiklik fark edip etmediğinizi görmek iyi bir fikirdir. Çikolata ve sodanın da kafein içerdiğini unutmamalısınız. Bu öğelerin yanında çay porsiyonunu da arttırırsanız genel kafein alımınız oldukça artar.

Alternatifler

Çayınızdan çok fazla kafein almaktan endişeleniyorsanız, yeşil çay için kafeinsiz seçenekler vardır. Bazı siyah çaylar doğal olarak yeşil çaylardan daha az kafein içerir. Kafeinsiz ürünlerde bile hala küçük miktarlarda kafein bulunsa da, önemli ölçüde daha az olacaktır.
Emzirirken içilmesi güvenli olan diğer bazı düşük kafein oranı olan çaylar şunlardır;

  • Beyaz çay
  • Papatya çayı
  • Zencefil çayı
  • Karahindiba
  • Kuşburnu

Bir veya iki fincan çayın sorun yaratması pek olası değildir. Ara sıra ciddi bir kafein takviyesine gerçekten ihtiyaç duyan anneler için bu yapılabilir. Biraz planlamayla, daha büyük bir porsiyon veya ekstra 1 fincan içmek sorun değildir. Bebeğinizin bir sonraki beslenmesi için buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak için yeterince süt sağmalısınız. Bebeğiniz için güvenli olmayan bir şey tüketmiş gibi hissediyorsanız, en iyisi 24 saat boyunca sütünüzü sağıp göğüslerinizi boşaltmak ve 24 saat sonra emzirmeye başlamak olabilir. Sağma ve boşaltma, süt kaynağınızı sağmayı ve bebeğinizi kafeinli sütle beslemeden ondan kurtulmayı ifade eder. Bu şekilde çok fazla kafein içeren sütü çocuğunuza vermemiş olursunuz. (1)