Emziren Anneler İçin En Büyük Soru İşareti; Ne Kadar Süre Emzirmelisiniz?

madre-sonriente-que-alimenta-su-bebe-casa-que-lee-tarjeta-felicitacion-que-sienta-silla-azul-brazo_23-2148076670.jpg

Bebekler ve anneler için emzirmenin sayısız faydası vardır, ancak bu faydalardan yararlanmak için ne kadar süreyle emzirmeniz gerekir? Ve emzirmenin zararlı olabileceği bir nokta var mıdır? Hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), dünyanın dört bir yanındaki annelerin yaşamlarının ilk altı ayı boyunca bebeklerini yalnızca anne sütü ile beslemeleri gerektiğini söylemektedir. Bu, bir bebeğin hayatının ilk altı ayında anne sütü dışında başka yiyecek veya içecek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, emzirmenin en az ilk yıl devam ettirilmesini ve altı aydan itibaren ilave gıdaların eklenmesini önermektedirler. Bir yıl boyunca emzirmek tüm kadınlar için mümkün olmayabilir. Daha kısa süre için emzirmenin veya emzirmeyi mama ile birleştirmenin bebeğe nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için bilimsel bilgi ışığında bütün önerileri sizinle paylaştım.

Emzirmenin faydaları nelerdir?

Birkaç gün emzirmeye karar verseniz bile emzirmenin sayısız yararı vardır. İşte çocuğunuzun yaşına göre bazı önemli noktalar;

İlk günler

Uzmanlar, bebeklerin annelerine yakın tutulmasını ve doğumdan sonraki ilk saatten itibaren emzirmeye başlamasını tavsiye ediyor. Bu zamanın faydaları arasında bebek için yakın cilt teması ve anne için sütün uyarılması yer alır. Bebeğe ilk başta kolostrum adı verilen kalın, sarı bir madde verilir. Kolostrum anne sütünün ilk aşamasıdır ve yeni doğan için önemli besinler ve antikorlar içerir. İlerleyen günlerde anne sütü erken beslenme sağlamak için tamamen yoğun bir şekilde gelir ve hatta bebeği enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir.

İlk ay

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) anne sütünü bebeğin ilk aşılaması olarak tanımlamaktadır. Anne sütü, bir bebeğin hayatının en azından ilk yılında koruyucu antikorlar sağlar. Bu antikorlar şunlara karşı koruma sağlar: bulaşıcı ishal, kulak enfeksiyonları, göğüs enfeksiyonları, sindirim sorunları gibi diğer sağlık sorunları. Anneler kendilerini iyi hissetme hormonları, oksitosin ve prolaktin’den yararlanmaktadır. Bu hormonlar birlikte, sevinç veya tatmin duyguları üretebilir. Emziren kadınlar da doğumdan daha hızlı geri toparlanabilirler çünkü emzirmek rahmin normal boyutuna daha hızlı geri dönmesine yardımcı olur.https://www.unicef.org/publications/files/pub_ffl_en.pdf

 

3-4 ay

Bebekler üçüncü aya girerken anne sütü sindirim sistemini desteklemeye devam eder. Ayrıca bazı bebeklere diğer besinlerde ve takviyelerde bulunan alerjenlere karşı koruma sağlar. Devam eden emzirme, annenin günde fazladan 400 ila 500 kalori yakmasına yardımcı olabilir ve bu da doğum sonrası sağlıklı bir kilo aralığını korumanıza yardımcı olabilir. Emzirmek annenin vücut  sağlığına da yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, emzirmenin tip 2 diyabet, romatoid artrit ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. (1)

6 ay

Emzirmenin faydaları doktorların 6 aylıkken önerdiği katı besinlerin eklenmesiyle bile devam etmektedir. Anne sütü, enerji ve proteinin yanı sıra A vitamini, demir ve diğer temel besinleri sağlamaya devam edebilir. Sadece bu da değil, anne sütü, tükettikleri sürece bebeği hastalıklara ve alerjilere karşı korumaya devam etmektedir. Anne için bu dönüm noktasına ulaşmak, meme kanseri ve yumurtalık, endometriyal ve rahim kanserleri gibi diğer kanserlerin riskini azaltabilir. Aslında, 2017 yılında Dünya Kanser Araştırma Fonu ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapora göre, her beş aylık emzirme için bir kadın meme kanseri riskini yüzde 2 azaltabilmektedir. Sadece emzirme, adet dönemi henüz geri dönmemişse ve annenin gece beslenmesine devam etmesi durumunda, ilk altı ayda yüzde 98’e kadar etkili doğum kontrolü sağlayabilir. Elbette, planda başka bir bebek yoksa, prezervatif gibi bir ek yöntemler kullanmak akıllıca olacaktır. (2)

9 ay

6 ila 12 aylık beslenme önerileri, istek üzerine emzirmeyi ve diğer yiyecekleri günde 3 ila 5 kez bebeğe vermeyi içermektedir. Bu süre zarfında, anne sütü, takviye olarak kabul edilen sofra mamaları ile yemeklerden önce verilmelidir. Göğüs kanseri riskinde olası bir sürekli azalma haricinde, kaynaklar altı aydan daha uzun süre emziren annelerin diğer hastalık risklerinin azalmaya devam ettiğini kaydetmemiştir. (3)

 

1 yıl

Uzun vadede emzirmenin bir başka yararı da maliyetten tasarruf sağlamaktır. Formülden büyük olasılıkla büyük bir tasarruf edeceksiniz, bu da en az  ortalama 800 doların biraz üzerinde olabilir ve ilk yılda 3.000 dolara kadar çıkabilir. Bir yıl boyunca emzirilen bebeklerin de daha güçlü bağışıklık sistemleri olabilir ve konuşma terapisine veya ortodontik çalışmaya ihtiyaç duyma olasılıkları daha düşük olabilir. Neden mi? Teoriye göre, memenin emilmesinin ağız içinde ve çevresinde kasların gelişmesine yardımcı olmasıdır. (4, 5)

 

Bir yıldan sonra

Bir yıl ve sonrasında beslenme önerileri, talep üzerine emzirmeyi ve günde beş kez diğer yiyecekleri vermeyi içerir. Ayrıca anne sütü vermeyi bırakmak isterseniz veya anne sütü yerine geçen bir ürün arıyorsanız, bu zamanda inek sütü de verebilirsiniz. Bazı eski araştırmalar, daha uzun süreli emzirmenin çocuklara IQ puanları ve sosyal gelişim söz konusu olduğunda avantaj sağlayabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, daha yeni araştırmalar, IQ’ya olan faydaların yalnızca geçici olabileceğini bulmuştur. (6)

Özelleşmiş veya Emzirme ve Mama Şeklinde Besleme Yöntemleri

Kadınların biberonla anne sütü veya ticari formüllerle beslenmeye karar vermesinin birçok nedeni vardır. Emzirmenin ya hep ya hiç olması gerekmez. Bebeğiniz yine de biraz anne sütü almaktan fayda görebilir. Bazı mamaları anne sütüyle ve diğerlerini mama ile birleştirdiğinizde, buna karma besleme denir. Karma beslemenin bazı faydaları şunlardır:

  • Bağlanma için anne ile cilt teması sağlamaktadır.
  • Memede emmenin oral gelişim için yararı vardır.
  • Alerji ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olan antikorların bebeğe geçmesini sağlar.
  • Annenin hastalık risklerini en aza indirir.

 

Karma besleme, özellikle işte süt sağmak istemeyen veya başka bir şekilde süt sağmaya çalışan anneler için yararlı olabilir. Bazı bebeklerin, anneleriyle birlikte olduklarında “döngüleri tersine çevirebileceğini” ve daha sık emzirebileceğini unutmayın.

Uzun Süre Emzirmenin Riskleri Var mı?

Dünyanın farklı yerlerinde ortalama sütten kesme yaşı 2 ile 4 yaş arasındadır. Diğer kültürlerde bazı çocuklar 6-7 yaşına kadar emzirilir. İlk bir veya iki yıldan daha uzun süre emzirmeye devam etmenin bilinen bir riski yoktur. Ayrıca, beslenme ilişkisinin daha uzun süresinin sütten kesmeyi zorlaştırdığını gösteren ikna edici kanıtlar da yoktur.

Sütten Kesmeye Karar Verme

Dünya Sağlık Örgütü, çocuğun ikinci yaş gününe veya sonrasına kadar tamamlayıcı gıdalarla emzirmeye devam etmesini önermektedir. AAP, çocuğun ilk doğum gününe kadar veya anne ve bebeğin karşılıklı olarak istediği sürenin ötesinde emzirmeye yiyeceklerle birlikte devam edilmesini önerir. Bebeğinizin sütten kesmeye hazır olabileceği bazı işaretler şunlardır;

  • Bir yaşından büyük olmak
  • Katı gıdalardan daha fazla besin almak
  • Bir fincandan daha fazla başka sütlerden içmek
  • İstenmeden emzirme seanslarını kademeli olarak azaltmak
  • Emzirme seanslarına direnmek

Bununla birlikte, ne zaman sütten kesileceğine dair karar kişiseldir.

Çocuğunuzu bu dönüm noktalarına ulaşmadan önce sütten kesmeye hazırsanız endişelenmeyin. Bebeğinizi nasıl beslemeye devam ederseniz edin, harika bir iş çıkarıyorsunuz.

Nasıl Sütten Kesebilirsiniz?

Sütten kesilme, bebeğin katı yiyeceklere başlamasıyla başlar, bu yüzden farkına bile varmadan yola koyulmuş olabilirsiniz. Öğünler daha iyi yerleştikten sonra, emzirme sürelerini aktif olarak azaltmak, süreçteki bir sonraki adımdır.

Bazı ipuçları:
Tamamen kesilme sorunları olmadan süt üretiminin azalmasına yardımcı olmak için bu süreci kademeli olarak azaltın. Örneğin, her iki haftada bir yalnızca bir kez emzirmeyi bırakmayı deneyin.

Öğlen yemlerini bırakarak başlayın. Günün ilk ve son beslenmesini bebek için ve kan dolaşımından dolayı durdurmak genellikle daha zordur.

Rutininizi normal beslenme zamanlarına göre değiştirin. Örneğin, tanıdık bakım yerlerinde oturmaktan kaçının.

Sağılmış anne sütünü bir bardak veya biberon içinde sunun. Çocuğunuz, anne sütünün faydalarını farklı bir kaynaktan almaya devam edecektir.

Göğüslerinize soğuk kompres veya hatta lahana yaprakları uygulayarak rahatsızlığı giderin. Direnç hissederseniz veya çocuğunuz emzirmek istiyorsa, onları emzirin. Süreç doğrusal olmayabilir ve yarın her zaman tekrar deneyebilirsiniz.

Yemekler, oyuncaklar veya doldurulmuş hayvanlar ve diğer etkinliklerle dikkat dağıtma yöntemleri üzerinde çalışın. Ve küçük çocuğunuza geçiş sırasında bolca yakın temas ve kucaklaşma sunduğunuzdan emin olun. Sonuçta ne kadar süre emzireceğiniz size ve bebeğinize bağlıdır. Sadece birkaç gün emzirmenizin faydaları vardır ve diğerleri hem anne hem de çocuk için yıllarca devam eder. Siz ve bebeğiniz ayrıca karma beslemelerden veya anne sütünü mama veya katı yiyecekler gibi diğer gıda kaynaklarıyla desteklemekten de yararlanabilirsiniz. Kendinize güvenin ve başkalarının kişisel kararlarınız hakkında ne düşündüğünü merak etmemeye çalışın. Beslenme sorunları veya diğer sorularla ilgili desteğe ihtiyacınız varsa, doktorunuza veya bölgenizdeki bir emzirme uzmanına ulaşmayı düşünün.