Doğum Sonrası Toparlanmayı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

dogum-sonrasi-sorulari-1.jpg

Doğum Sonrası Toparlanmayı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

 

Doğumdan sonraki ilk altı hafta doğum sonrası dönem olarak bilinmektedir. Bu dönem, siz ve bebeğiniz için her türlü bakımı gerektiren yoğun bir zamandır. Bazı araştırmacıların aslında altı aya kadar sürdüğüne inandıkları bu süre zarfında, vücudunuz doğumdan sonra iyileşmeden hormonal ruh hali değişimlerine kadar bir dizi değişiklik yaşayacaktır. Tüm bunlar, emzirme, uyku yoksunluğu ve anneliğe genel olarak uyum sürecinde ek stres etmenleridir. Kısacası, çok şey hissedebilirsiniz. İlk yıl bir gel git kayması gibi hissetmek alışılmadık bir şey değildir. Bununla birlikte, iyileşme süresi çılgınca değişebilmektedir. Üçüncü çocuğunuzunu doğurmak üzereyseniz ve 20 dakika boyunca ıkınarak doğumu yapmaya çalıştıysanız farklı, acil bir sezaryen ameliyata alınmadan önce 40 saat hastanede bekleyip bebeğinizi 3 saatlik bir ıkınmayla dünyaya getirdiyseniz rahminiz farklı etkilenecektir. Yine de herkesin deneyimi farklı olsa da, ideal olarak ulaşmanız gereken bazı kurtarma kilometre taşları vardır. Doğum sonrası zaman çizelgenizde nerede olmanız gerektiği konusunda size bir fikir vermesine yardımcı olmak için, hem bedeninizden hem de zihninizden neler bekleyebileceğinizi vurgulamak ve size yardımcı olmak istedim.

 

Doğumdan sonraki 1.hafta

Fiziksel durum, vajinal doğum sonrası

Hastanede doğum yaptıysanız, vajinal doğumdan sonra büyük olasılıkla bu haftanın en azından bir kısmında orada kalacaksınız. Vajinanın alt kısmını yırtıp yırtmamanıza (ve ne kadar) bağlı olarak vajinanız oldukça acıyabilir. Perineal ağrı, kanama gibi durumlar oldukça normaldir. Bu ilk hafta, kanın parlak kırmızı olması gerekir, ancak sonunda adetinizin sonundaki gibi kahverengiye dönecektir. Ayrıca, özellikle emzirirken muhtemelen küçük kasılmalar da hissedeceksiniz – ne kadar tuhafsa da, bu sadece gebelik öncesi boyutuna geri dönen rahimden kaynaklanmaktadır.

Sezaryenden sonra fiziksel durum

Sezaryen veya sezaryen doğumdan sonra çoğu hareket zorlaşır ve oldukça ağrılı olabilir. Pek çok kadın yatağa girip çıkmakta güçlük çeker – ancak kan pıhtılaşmasını önlemek için en azından biraz hareket etmek önemlidir. Eğer mesane kateteri taktırdıysanız, çıkarılacaktır.

Ruh sağlığı durumu

Özellikle 3. gün, duygusal olarak zor olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir. Los Angeles’ta lisanslı ve sertifikalı bir ebe olan Jocelyn Brown, “Doğum vızıltıları azalıyor, östrojen ve progesteron seviyeleri düşüyor ve bebek emerken gün boyunca prolaktin ve oksitosin seviyeleri yükselip alçalıyor” diyor. Bu durum uykusuzluk ile birleştiğinde çok fazla ağlama ve hiçbir şeyin yolunda gitmediğini hissettirebilmektedir diye açıklamıştır.

 

İyileşmenize Yardımcı Olacak Öneriler:

 

Vajinal doğum yaptıysanız, perine üzerindeki fındık boyutundaki şişliğe bir buz torbası veya donmuş pedler uygulayabilirsiniz. İşeme sırasında veya sonrasında bir sprey şişesi ılık su kullanın. Tylenol veya Advil’i düzenli aralıklarla alın. Acı acıyı doğurur, bu yüzden onun önüne geçmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Dışkı yumuşatıcı alın ve bol su için. Pek çok hastane dışkınızı yapmadıkça ayrılmanıza izin vermez, bu yüzden kendi işinizi kolaylaştırın.

Sezaryen doğum yapan anneleri için: İlk hafta yaptığınız en önemli iş, karın bölgenizi temiz ve kuru tutmaktır. Duştan sonra temiz hava verin, bir havluyla hafifçe temizleyin ve saç kurutma makinenizi soğumaya bırakın ve yaranıza doğrultun.

Brown, “İlk 72 saat boyunca ateşinizi günde 2 ila 4 kez ölçmeniz çok önemli” diyor. “Hızlı bir şekilde rahim veya böbrek enfeksiyonunu engellemek istiyoruz.’’

2.Hafta

 

Fiziksel durum, vajinal doğum sonrası

Bazı kadınlar için kanama azalmaya başlayacaktır. Diğerleri için altı haftaya kadar sürebilir. İkisi de tamamen normal. Ancak bu noktada, kanama ağır olmamalıdır. İyileşmeye başlayan bölgenin neden olduğu vajinal kaşıntı hissetmeye başlayabilirsiniz. Parçalandıklarında sıvı ile şişen dikişler de sizi rahatsız ediyor olabilir. Brown, “Bütün bunlar genellikle yaranın yeterince iyileştiği anlamına gelir ve annenin dikişlerden rahatsız olma lüksü vardır, çünkü artık o bölgede ağrı çekmemektedir” diyor Brown. “Kaşıntılı rahatsızlıklarını iyi bir iyileşme işareti olarak görüyorum.”

 

Sezaryenden sonra fiziksel durum

Yine de muhtemelen oldukça ağrılı hissedeceksiniz, ancak muhtemelen etrafta dolaşmak biraz daha kolay olacaktır. Kesi yeri iyileşirken yaranız biraz kaşıntılı hale gelebilir.

 

Ruh sağlığı durumu

Bebek mavisi hissetmek yani biraz durgun olmak ve hüzünlü olmak tamamen normaldir. Aslında, çoğu kadının bu durumu yaşadığı açıklanmıştır. Ancak doğum sonrası depresyon (PPD) tamamen başka bir şeydir. Üzüntü ve kaygı ile üstesinden gelinmiş hissediyorsanız – yemek yiyemiyor ya da uyuyamıyorsanız, yeni doğmuş bebeğinizle bağ kurmuyorsanız ya da intihar düşünceleriniz ya da başka birini incitecek düşünceleriniz varsa – doktorunuzla konuşun.

 

İyileşmenize Yardımcı Olacak Öneriler:

Emziriyorsanız, şimdiye kadar bunun derinliklerine inmiş olacaksınız. Ağrıyan meme uçları için elinizde lanolin olduğundan emin olun ve tıkalı kanallara dikkat edin. Bir emzirme danışmanı burada çok büyük bir fark yaratabilir, bu yüzden sorun yaşıyorsanız bir tane uzmanla görüşmeyi unutmayın. Gününüze biraz hareket katın – bu ister evinizin etrafında bir yürüyüş olsun ister evde ufak bir yürüyüş egzersizi olsun. Sağlıklı beslenmeye devam edin. Potasyum içeren yiyecekler enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir.

6. Hafta

Fiziksel durum, vajinal doğum sonrası

Bu, rahmin hamilelik öncesi boyutuna geri döndüğü ve kanamanın durduğu zamandır. Çoğu kişi egzersiz ve cinsel aktivite için hazırdır, ancak birçoğu ikincisi için uzun süre hazır hissetmez. Brown, “Yaklaşık altı ila sekiz hafta, kanamalarının günler önce durduğunu ancak gizemli bir şekilde yeniden başladığını bildiren annelerden sık sık haber alıyorum.” diye açıklıyor. “Bunun nedeni rahminizin o kadar çok şey içermesi ki plasentanın kabuğunu itmesi, bu yüzden kısa bir kaç gün parlak kırmızı kanama oluyor.” diye açıklamıştır.

Sezaryenden sonra fiziksel durum

Aynı şey rahim için de geçerli ve seks ve egzersiz için temizleniyor. Artık bebekten başka bir şeyi sürmenize ve kaldırmanıza izin verilmektedir – ancak aşırıya kaçmamaya çalışın. Yara izi muhtemelen artık acımayacak, ancak kesiğin etrafında hala uyuşmuş (ve hatta kaşıntılı) hissedebilirsiniz. Bu süreçte yürümek harikadır, ancak daha yoğun egzersizlere geçişte sabırlı olun.

Ruh sağlığı durumu

Duygusal veya zihinsel sağlığınızla ilgili devam eden endişeleriniz varsa, altı haftalık kontrolünüzde bunları doktorunuzla birlikte gündeme getirin. Yorgun ve bunalmış hissetmek normaldir, ancak daha derin depresyon, umutsuzluk veya anksiyete duyguları tedavi edilebilir.

 

İyileşmenize Yardımcı Olacak Öneriler:

Teknik olarak doğum sonrası dönem bittiğinde bu olsa da, çoğu kadın bir yıl boyunca kendileri gibi hissetmiyor, bu yüzden kendinize karşı nazik olun. Egzersize devam etmeye hazırsanız, yavaşça başlayın. Aynısı cinsel aktivite için de geçerlidir: Sadece aklınız kaldı diye kendinizi hazır hissettiğiniz anlamına gelmez. Her şeyden önce vücudunuzu dinleyin. Çok az kadın, doğumdan sonra bu kadar erken dönemde ağrısız seks yaşar. Bu noktadaki tükenme bunaltıcı olabilir. Mümkün olduğunca sık bir şekilde yorulduğunuzu fark ettiğiniz an dinlenin ve uyumaya vakit ayırın.

6.ay

Fiziksel durum, vajinal doğum sonrası

Saçınız doğumdan sonra döküldüyse artık duracaktır. Şimdiye kadar bir problem yaşamışsanız eğer, mesane kontrolünü tekrar tam olarak yaptırmanız gerekir. Çalışma programınıza bağlı olarak süt miktarı azalıyor olabilir. Sütünüz herhangi bir zamanda geri gelebilir (veya bir yıl veya daha uzun süre).

 

Sezaryenden sonra fiziksel durum

Bir çalışmaya göre, sezaryen geçiren kadınların altı ay sonra daha yorgun olduğu bulunmuştur. Bu elbette bebeğinizin ne kadar iyi uyuduğuna bağlıdır. Vajinal doğum sonrası doğumda olduğu gibi, çalışma programınıza bağlı olarak sütünüz kuruyabilir ve adetiniz her an geri gelebilir.

 

Ruh sağlığı durumu

Emzirme dönemine giriyorsanız – ve bebek daha fazla uyuyorsa – zihinsel durumunuz bu zamanlarda daha olumlu olabilir. Yine, PPD (depresyon) ile ilişkili herhangi bir kalıcı duygu ele alınmalıdır.

 

İyileşmenize Yardımcı Olacak Öneriler:

Bu aşamada egzersiz hem zihinsel hem de fiziksel sağlık açısından çok önemlidir. Bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak karın güçlendirme egzersizlerini planlı bir şekilde yapabilirsiniz.

1. Yıl

Fiziksel durum, vajinal doğum sonrası

Kendinizi tamamen iyileşmiş hissediyor olabilirsiniz, ancak vücudunuz yine de biraz farklı hissedebilir – ister birkaç fazla kilo ister sadece farklı yerlere dağılmış ağırlık olsun. Hala emziriyor olmanıza bağlı olarak, göğüsleriniz hamilelik öncesine göre farklı görünecektir.

 

Sezaryenden sonra fiziksel durum

Yara iziniz solmuş olacak, ancak yine de biraz uyuşmuş olabilir. Yakında başka bir bebek istiyorsanız, bebeklerin 18 ay veya daha kısa aralıklar olması durumunda çoğu doktor bir sezaryen önerecektir (veya ısrar edecektir). Bu, doğum sancıları ve vajinal doğum sırasında uterus rüptürü riskinden kaynaklanmaktadır.

 

Ruh sağlığı durumu

Bu muhtemelen anneliğe ne kadar rahat adapte olduğunuza ve ne kadar uyuduğunuza bağlı olacaktır. Mümkünse, hafta sonları bebek uykuyu yakalamak için kestirdiği zaman uyumaya çalışın.

İyileşmenize Yardımcı Olacak Öneriler:

Hala ağrılı seks, sarkma veya idrar kaçırma yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.
Sağlıklı bir diyet sürdürmek ve egzersiz yapmaya devam etmek önemlidir. Bebeğinizin uyku düzenine bağlı olarak uyku eğitimini düşünebilirsiniz.