Emzirme Sırasında Kafein Tüketimi : Güvenilir Kafein Tüketim Miktarı Nedir?

186351-mom-baby-tea-coffee.jpg

Emzirme Sırasında Kafein Tüketimi : Güvenilir Kafein Tüketim Miktarı Nedir?

 

Kafein, bazı bitkilerde bulunan ve merkezi sinir sisteminiz için uyarıcı görevi gören bir bileşiktir. Uyanıklığı ve enerji seviyelerini iyileştirebilir. Kafein güvenli kabul edilse ve hatta sağlık açısından yararları olsa da, birçok anne emzirirken güvenliği olup olmadığını merak eder. Kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler uykusuz anneler için enerji artışı sağlayabilirken, bu içeceklerden çok fazla içmek hem anneler hem de bebekleri için olumsuz etkilere sahip olabilir. İşte emzirirken kafein hakkında bilmeniz gerekenler.

Kafein Anne Sütüne Geçer mi?

Tükettiğiniz toplam kafein miktarının yaklaşık% 1’i anne sütünüze geçer. 15 emziren kadında yapılan bir çalışmada, 36-335 mg kafein içeren içecekleri içenlerin anne sütlerinde annede bulunan kafein  dozunun sütte % 0.06-1.5’ini içerdiği bulunmuştur. Bu miktar küçük görünse de, bebekler kafeini yetişkinler kadar hızlı metabolize edip vücuttan atamazlar. Kafein aldığınızda, bağırsaklarınızdan kan dolaşımınıza emilir. Karaciğer daha sonra onu işler ve farklı organları ve vücut fonksiyonlarını etkileyen bileşiklere ayırır. Sağlıklı bir yetişkinde, kafein vücutta üç ila yedi saat kalır. Bununla birlikte, karaciğer ve böbrekleri tam olarak gelişmediği için bebekler 65-130 saat boyunca kafeini vücutlarında tutabilirler. Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, prematüre ve yeni doğan bebekler, daha büyük bebeklere kıyasla daha yavaş bir hızda kafeini parçalamaktadır. Bu nedenle anne sütüne geçen küçük miktarlar bile bebeğinizin vücudunda zamanla birikebilir – özellikle de yeni doğanlarda. (1, 2, 3)

 

 

 

Emzirme Esnasında Güvenilir Kafein Alımı Ne Kadardır?

Bebekler yetişkinler kadar hızlı bir şekilde kafeini metabolize edemese de, emziren anneler yine de makul miktarlarda tüketebilir. Günde 300 mg’a kadar güvenli bir şekilde kafein veya iki ila üç fincan (470-710 ml) kahve eşdeğeri içebilirsiniz. Güncel araştırmalara göre emzirirken bu sınır içerisinde kafein tüketilmesi bebeklere zarar vermemektedir. Günde 300 mg’dan fazla kafein tüketen annelerin bebeklerinin uyumada güçlük yaşayabileceği düşünülmektedir. Yine de araştırma sınırlıdır. 885 bebekte yapılan bir çalışmada, günde 300 mg’dan fazla kafein tüketimi ile bebeklerin gece uyanma oranlarının artması arasında bir ilişki bulunmuştur ancak bu ilişki çok güçlü bulunmamıştır. Emziren anneler günde 300 mg’dan fazla kafein tükettiğinde – örneğin 10 fincandan fazla kahve – bebekler uyku bozukluklarına ek olarak huzursuzluk ve gerginlik yaşayabilir. Dahası, aşırı kafein alımı, anksiyete artışı, titreme, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi annelerin kendisi üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Son olarak, anneler kafeinin anne sütü üretimini azalttığından endişe duyabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, ılımlı tüketimin aslında anne sütü üretimini arttırabileceğini göstermektedir. (4, 5)

Gündelik Hayatta Tükettiğimiz İçeceklerin Kafein İçerikleri

Kafeinli içecekler arasında kahve, çay, enerji içecekleri ve gazlı içecekler bulunur. Bu içeceklerin içindeki kafein miktarı büyük ölçüde değişmektedir. Aşağıdaki tabloda sık tüketilen içeceklerin kafein miktarlarını sizinle paylaştım.

İÇECEKÖLÇÜ

KAFEİN MİKTARI

Enerji içeceği

240 mL50-160 mg

Kahve, demlenmiş filtre

240 mL

60-200 mg

Çay, demli

240 mL

20-110 mg

Soğuk çay

240 mL

9-50 mg

Soda355 mL

30-60 mg

Sıcak Çikolata

240 mL

3-32 mg

Decaf kahve (kafeinsiz kahve)240 mL

2-4 mg

 

(7)

Bu tablonun bu içeceklerde bulunan yaklaşık kafein miktarını verdiğini unutmayın. Bazı içecekler – özellikle kahve ve çaylar – nasıl hazırlandıklarına bağlı olarak daha az ya da çok kafein içebilirler. Diğer kafein kaynakları arasında çikolata, şekerleme, bazı ilaçlar, takviyeler ve enerjiyi artırdığı iddia edilen içecekler veya yiyecekler bulunur. Günde birden fazla kafeinli içecek veya ürün tüketiyorsanız, emziren kadınlar için önerilenden daha fazla kafein tüketiyor olabilirsiniz. Kafein dünyanın her yerinden insanlar tarafından tüketiliyor ve uykudan mahrum anneler için enerji artışı sağlasa da, emziriyorsanız aşırıya kaçmak istemeyebilirsiniz.

Emzirirken kafein alımınızı sınırlamanız önerilir çünkü küçük miktarlar anne sütünüze geçebilir ve zamanla bebeğinizin vücudunda birikebilir. Yine de günde 300 mg’a kadar – yaklaşık 2–3 fincan (470–710 ml) kahve veya 3–4 fincan (710–946 ml) çay – genellikle güvenli kabul edilmektedir.