Anne Sütünün Tadı Nasıldır? Gelin Beraber Öğrenelim!

5d9f3c45d3806c0e40e14f2e.jpg

Anne Sütünün Tadı Nasıldır? Gelin Beraber Öğrenelim!

 

Anne Sütü Sıvı Altın mıdır?

Emziren danışanlarımla konuştukça insanların neden anne sütüne “sıvı altın” dediklerini anlayabiliyorum. Emzirmenin hem anne hem de bebek için ömür boyu faydaları vardır. Örneğin, en az altı ay emziren annelerde daha az meme kanseri görülmektedir. Bu konuya önceki yazımda emzirmenin size ve çocuğunuza faydaları başlığı altında detaylıca inceledim. Bu harika faydaları görmek için bloğuma göz atmanızı öneriyorum.

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

 

Anne sütü ile beslenerek büyüyen bebek anne sütünden bağışıklığı arttırmak, optimal yani en iyi düzeyde beslenmeyi sağlamak ve bilişsel gelişim anlamında yarar sağlamaktadır. Ancak bu faydalar bebekler içindir. Bu kadar çok faydayı öğrendikten sonra yetişkinliklerin de aklında ‘’Anne sütü nasıl bir içecek? Ve Anne sütünü biz tüketsek yararlı olur mu?’’ soruları belirmiştir. Bu sorular ışığında Buzzfeed gibi yabancı internet sitelerinde yetişkinlerin anne sütü denediği videolar çoğalmıştır.

 

Bunlara göz atabilirsiniz. Gelin bunu beraber inceleyelim.

 

Anne Sütünün Tadı Nasıldır?

Anne sütünün tadı süt gibidir, ancak muhtemelen alışkın olduğunuz marketten satın aldığınızdan farklı bir türdür. En popüler tanım “yoğun tatlandırılmış badem sütü” dür. Lezzet, her annenin ne yediğinden ve günün saatinden etkilenmektedir. Tadına bakmış bazı anneler anne sütünün tadının salatalığa, şekerli suya, kavuna, eritilmiş dondurmaya ve bala benzediğini söylemişlerdir. Bebekler konuşamaz, ancak anne sütünün tadının nasıl olduğunu veya tam olarak anne sütüyle beslendiğini hatırlayan çocukların sözlü ifadelerinde, tadı “tatlandırılmış şekerli süt” gibi benzetmelerine rastlanmıştır.

Anne Sütü Nasıl Kokar?

Çoğu anne, anne sütünün tadının inek sütü gibi koktuğunu, ancak daha yumuşak ve tatlı olduğunu söyler. Bazıları sütünün bazen “sabunlu” bir kokusu olduğunu söylüyor. (Eğlenceli gerçek: Bu, yağların parçalanmasına yardımcı olan bir enzim olan yüksek lipaz seviyesinden kaynaklanmaktadır.) Dondurulmuş ve buzu çözülmüş anne sütünün hafif ekşi bir kokusu olabilir, bu normaldir. Gerçekten ekşi anne sütü – pompalanan ve daha sonra uygun şekilde depolanmayan sütten kaynaklanmaktadır – tıpkı inek sütünün ekşi olduğu zamanki gibi “yoğun” bir kokuya sahip olur.

 

Anne Sütünün Kıvamı İnek Sütüne Benzer mi?

Anne sütü genellikle inek sütünden biraz daha ince ve daha hafiftir. Bir anne “Bu kadar sulu olması beni şaşırttı!” diye bu durumu açıklamıştır. Bazıları ise anne sütünü sulandırılmış inek sütüne benzetmektedirler. Milkshake tarifi için kullanamayacağımız kesin.

Anne Sütünde Ne Var?

 

Gökkuşakları ve sihir gibi gelebilir ama aslında insan sütü, bebeklerin büyümek için ihtiyaç duyduğu su, yağ, protein ve besinleri içerir. Julie Bouchet-Horwitz, FNP-BC, IBCLC, New York Milk Bank’ın icra direktörüdür. Julie Bouchet, anne sütünün “beyin gelişimi için büyüme hormonlarına ve ayrıca savunmasız bebeği çocuğun karşılaştığı hastalıklardan korumak için anti-enfeksiyon özelliklerine sahip olduğunu” açıklamıştır. Bir anne sütü ayrıca aşağıdaki görevleri üstlenen biyoaktif ögeleri de özellikle içermektedir:

  • Enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı koruma
  • Bağışıklık sisteminin olgunlaşmasına yardım
  • Organ gelişimini teşvik etme
  • Sağlıklı mikrobiyal kolonizasyonu teşvik etme

Bouchet-Horwitz bize “Sütten kesildikten sonra süt ve süt ürünleri içmeye devam eden tek tür biziz” diye hatırlatmıştır. “Elbette, insan sütü insanlar içindir, ancak insan bebekleri içindir.” diye eklemiştir.

Bir Yetişkin Anne Sütü İçebilir mi?

Yapabilirsiniz, ancak anne sütü vücut sıvısıdır, bu nedenle tanımadığınız birinden anne sütü içmek istemezsiniz. Anne sütü pek çok yetişkin tarafından sorunsuz bir şekilde içilmektedir. Bazı vücut geliştiriciler anne sütüne bir çeşit “süper gıda” olarak başvurmuştur, ancak spor salonunda performansı artırdığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. The Seattle Times tarafından bildirildiği üzere kanser, sindirim bozuklukları ve bağışıklık bozuklukları olan kişilerin hastalıklarıyla savaşmasına yardımcı olmak için bir anne sütü bankasından süt kullanan bazı vakalar vardır. Ancak yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bouchet-Horwitz, “Bazı yetişkinler bunu kanser tedavisi için kullanıyor. Apoptoza neden olan bir tümör nekrozlama (öldürme) faktörüne sahiptir – bu, bir hücre patlaması anlamına gelir. ” Ancak antikanser faydalarının arkasındaki araştırmalar genellikle hücresel düzeyde kalmıştır. Bu özelliklerin insanlarda aktif olarak kanserle savaşabileceğini göstermek için insan araştırmaları veya antikanser aktivitesine odaklanan klinik deneyler çok az sayıdadır. Bouchet-Horwitz, araştırmacıların, tümör hücrelerinin ölmesine neden olan HAMLET (insan alfa-laktalbümini tümör hücreleri için ölümcül hale getirildi) olarak bilinen bileşeni sentezlemeye çalıştıklarını eklemiştir. Bir süt bankasından alınan anne sütü taranır ve pastörize edilir, bu nedenle zararlı hiçbir şey içermez. Bununla birlikte, belirli hastalıklar (HIV ve hepatit dahil) anne sütü yoluyla bulaşabilir. Emziren bir arkadaşınıza bir yudum için sormayın (pek çok nedenden dolayı akıllıca değil) veya internetten süt satın almaya çalışmayın. İnternetten herhangi bir vücut sıvısı satın almak asla iyi bir fikir değildir. Anne sütü, enfeksiyonu azaltmak ve iyileşmeye yardımcı olmak için yanıklar, pembe göz, bebek bezi döküntüleri gibi göz enfeksiyonları ve yaralar için topikal olarak (deri üzerine) kullanılmıştır.

Anne Sütünü Nereden Temin Edebilirsiniz?

Anne sütü latte’si yakın zamanda yerel Starbucks’ınızda hazır olmayacaktır. Ancak insanlar peynir ve dondurma da dahil olmak üzere anne sütünden yapılan yiyecekler yapmış ve satmıştır. Ama onu tanıyor olsanız bile emziren bir kadından asla anne sütü istemeyin. Anne sütünü bebeklere bırakmak bu anlamda verilecek en doğru karardır. Sağlıklı yetişkinlerin insan anne sütüne ihtiyacı yoktur. Anne sütüne ihtiyaç duyan bir bebeğiniz varsa, güvenli bir bağışlanmış süt kaynağı için Kuzey Amerika İnsan Sütü Bankacılığı Birliği’ne bakabilirsiniz. Banka, size donör sütü vermeden önce doktorunuzdan bir reçete talep eder. Ancak bu durumda lütfen sütün doğru testlerden geçtiğinden emin olun! (1, 2, 3, 4)