Emzirmenin Size Maliyeti Nedir?

bebeginizin_mamasina_maden_suyu_eklerseniz_1545046005_9937.png

Emzirmenin Size Maliyeti Nedir?

 

Emzirmeye karşı bebeğinizi mama ile besleme konusu tartışmalı bir konudur. Tartışma her zaman önemli bir konu olarak görülmese de, 20. yüzyılın büyük bölümünde neyin en iyi olduğu konusundaki fikir birliği değişmiştir. Tüm dünyada, tıbbi tavsiyelerden, formülün halka nasıl pazarlandığına kadar, her on yılda bir dizi faktör sıklıkla bu süreci etkilemiştir. Ancak bugün, emzirme konusundaki tartışmalar sadece bebek için neyin en iyisi olduğunu değil, aynı zamanda ebeveyn için neyin en iyisi olduğunu da içermektedir. Annelik izni sorunları, iş ve süt sağma arasında denge kurma ve kamuoyunda emzirmenin toplumsal olarak kabul edilmesi, konuyu çevreleyen birkaç açıdan sadece birkaçıdır. Bu durumlara ek olarak bir de aileye binen maliyetten bahsetmemek mümkün değildir. Hem doğrudan hem de dolaylı maliyetler, bir aile için bebeğini en iyi şekilde nasıl besleyeceğine karar verirken önemli bir faktör olabilir. Ancak bu sorunlar her zaman net değildir. Ülkeye, bölgeye ve sosyoekonomik sınıfa göre büyük ölçüde değişebilmektedir. Emzirme maliyetlerinin mama ile beslenmeye kıyasla nasıl bir durumda olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizin için emzirmenin maliyetine genel olarak bir açıklama getirmek istedim. (1, 2) Buyurun bloğumuza;

 

 

 

Emzirme ve Mama İle Besleme

Pek çok insan mamadan daha ucuz olduğu için mama yerine emzirmeyi tercih etmektedir. Ayrıca, emzirmenin sağladığı içeriğin mamalar tarafından sağlanmadığını gösteren önemli miktarda araştırma bulunmaktadır. Bebeklerde emzirme astım, obezite ve tip 2 diyabet riskini önemli miktarda azaltmaktadır. Annelerde ise emzirmek yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltabilir. Dünya Sağlık Örgütü, emzirmenin gelişmekte olan ülkelerdeki erken ölümlerden sorumlu olan bulaşıcı olmayan hastalıklar gibi birçok küresel sağlık eşitsizliği ile mücadeleye de yardımcı olabileceğini belirtmiştir. Dahası, emzirmenin seyreltilmiş formüllerden doğan yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarını, ishali ve yetersiz beslenmeyi azaltabileceği bulunmuştur. Ancak tüm bu faydalar zihinsel, mali ve kariyer sağlığı bağlamında da değerlendirilmelidir. Bazı insanlar, bebeklerinin gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğundan daha az süt üretmelerine neden olan süt sağma sorunları gibi şeylere dayanarak bebeklerini mama ile beslemeyi seçerler. İşe dönerken süt sağma konusunda endişelenmeme sorunu da vardır. Bu, tek ebeveynli haneleri düşünürken önemli bir faktördür. Dahası, mama ile beslenen bebeklerin sindirimi daha uzun sürer, bu nedenle bebeği daha uzun süre tatmin eder ve ailenin diğer üyelerinin onu besleyerek bebeğe bağlanmasını sağlayabilir.

Doğrudan Maliyetler

Emzirmeyi seçen bir anne iseniz, teknik olarak yalnızca 2 dolu göğüse ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, emzirme danışmanları ve göğüs pompası, emzirme sutyenleri, yastıklar ve daha fazlası gibi bir dizi “aksesuar” olan teknik cihazlar gibi dikkate alınması gereken başka unsurlar da vardır. Sigortası olmayan veya kapsamlı olmayan bir sigorta planı olmayan kişiler için ise, emzirmeyle ilgili masraflar, hastanenin emzirme danışmanıyla ilk görüşmelerinde başlayabilir. Emzirme sorunsuz giderse, yalnızca tek ziyarete ihtiyacınız olabilir. Ancak birçok anne için durum böyle değildir. Emzirmeyle ilgili sorun, bir dizi hastane ve doktor ziyareti anlamına gelebilir. Seans başına maliyet ebeveynin konumuna bağlı olsa da, bazı tahminler, Uluslararası Laktasyon Danışmanı İnceleme Uzmanları Kurulu tarafından sertifikalandırılmış bir emzirme danışmanının seans başına 200 ila 350 $ arasında herhangi bir yerden ücret alabileceğini bildirmektedir. Bebeğinizin bir dil veya dudak bağı varsa (bu, emzirmede zorluklara neden olabilir), düzeltici ameliyat masraflarıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte, bu durum ayrıca mama ile beslenen bebekler için sorunlara neden olma potansiyeline sahiptir. Bu prosedürün fiyatı değişebilir. Kolaylık sağlamak için satın alındığında ve gerekli olmamakla birlikte, emzirme sütyenleri ve yastıkları, göğüs masajları ve emzirme güçlendiricilerin maliyeti artmaya başlayabilir. Ancak yine, bunların tümü isteğe bağlıdır. Bu arada, bebeğini mama ile beslemeyi seçen biriyseniz, bebek mamasının doğrudan maliyeti çocuğun yaşına, kilosuna ve günlük alımına göre değişmektedir. Marka seçimi ve diyet ihtiyaçları da bu durumu etkileyen faktörlerdir.

İkinci aya kadar, ortalama bir bebek her üç ila dört saatte bir beslenme başına 50-60 gram yemektedir.

Amazon’da şu anda mevcut olan daha ucuz seçeneklerden biri olan bir şişe Similac, 1 gram başına 0,12 TL bir fiyata sahiptir. Bebeğiniz, diyelim ki her üç saatte bir (günde sekiz kez) 120ml yiyorsa, bu günde 960ml’ye denk gelir. Bu, ayda yaklaşık 3456 TL veya yılda 41,472 TL’ye denk gelmektedir.

 

Dolaylı Maliyetler

Emzirmenin doğrudan maliyeti düşükken, dolaylı maliyetler daha yüksektir. Diğer her şey bir yana emzirme, özellikle sağlam bir emzirme rutini oluştururken size önemli miktarda zamana mal olacaktır. Diğer dolaylı maliyetler arasında sevdiklerinizle ne kadar etkileşim kurabildiğiniz ve ne kadar kişisel zamanınız olabileceği yer almaktadır. Aynı zamanda çalışmaya ayırabileceğiniz zamanı da etkilemektedir. Bazıları için bu önemli değildir. Ancak diğerleri için, özellikle de eve ekmek getiren tek kişi olan kişiler için bu, karşılayamayacakları dolaylı bir masraftır. Benzer şekilde, çalışan ebeveynler için de, ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar süt sağmaları için zaman ve yer verilmesi çok önemlidir. İşverenlerin, çalışanlara tuvalet veya emzirme için tuvalet olmayan bir alan sağlaması yasalar tarafından zorunlu tutulmuştur. Ancak işverenlerin kalıcı, özel bir alan yaratması gerekmemektedir. Federal hukuk, kadınların işyerinde emzirme özgürlüğünü destekler, ancak işverenler genellikle bu düzenlemeleri uygulamaz, kadınları bu özgürlükler konusunda bilgilendirmez veya düzenlemeyi uygulamazlar. Benzer şekilde, birçok kadın için kalıcı, ayrılmış bir alana sahip olmamak, daha fazla strese yol açmaktadır – bu da ruh sağlığını, iş verimliliğini ve süt tedarikini etkileyebilir. Emzirme, beslenme sorumluluğunu da neredeyse tamamen anneye yükler. Sonuç olarak, emzirme zihinsel olarak yorucu olabilir ve yeterli destek olmadan sürdürmek zor olabilir.

Doğum sonrası depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları ile uğraşan insanlar için emzirme, özellikle emzirme ve süt üretimi ile ilgili sorunlar yaşayanlar için büyük bir rahatsızlık olabilir.

Dahası, emziren bazı anneler kamuoyunda emzirme konusunda damgalanma yaşamaktadır ve örtbas etmek için baskı görmektedirler. Bu baskı ve yargılama korkusu, emziren bazı anneleri süt sağma anlamında zorlayabilmektedir. Mamayla beslenmede sosyal damgalanmadan payını almaktadır. Pek çok insan mama ile beslenmeyi olumsuz bir şekilde sebeplerini bilmeksizin eleştirirler ve aileyi bebeklerine iyi bakmıyorlar olarak değerlendirebilirler.

 

Finansal Hususlar

Hem emzirme hem de mama ile besleme deneyimi, mali durumunuza bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle ileriyi planlamak faydalıdır. Aşağıdaki bilgiler planlamaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Bütçe Oluşturma İpuçları

Önceden gerekli emzirme malzemeleri veya mama için tasarruf etmeye başlayın. Bu ürünleri kademeli olarak satın alarak, hepsini aynı anda satın alma baskısını azaltabilirsiniz. Önceden formül satın almak zor olabilir. Bebeklerin belirli bir formül mamasına ihtiyaç duyması yaygındır. Formülü önceden satın alırken iade edilemeyeceğini unutmayın. Mümkün olduğunda, bebeğiniz için tercih edilen marka için indirimler arayın.

 

Teknik Gereçleri Toplu Olarak Satın Almayı Düşünün

Formül durumunda, her ay satın almak sinir bozucu olabilmektedir ve tekrarlayan bir masraf olabilir. Formülü toplu olarak satın alarak, daha yüksek bir ön maliyete sahip olursunuz, ancak uzun vadede büyük olasılıkla tasarruf edersiniz.

 

Alışveriş Listesi Oluşturun

Alışveriş listenize eklenecek en iyi öğeler, büyük ölçüde siz ve çocuğunuz için ne tür bir beslenme deneyimi istediğinize bağlıdır. Aşağıdaki listeler, emziren ve bebeğini mama ile besleyen ebeveynler için en yaygın satın alımlardan bazılarıdır. Emzirme çoğunlukla dolaylı harcamalarla gelişir ve anneye yiyecek sağlamaktan başka hiçbir şeye mal olması gerekmez. Ancak ilk birkaç ayda emziren annelerin bazıları tamamlayıcı malzemeler almayı tercih ediyor. Eğer süt sağarak bebeğinizi besliyorsanız bir pompa, birkaç şişe ve emzik ve süt saklama torbaları veya şişeleri oldukça gereklidir. Buna ek olarak kolaylık sağlamak isterseniz emzirme sutyenleri, torbaları, emzirme yastığı ve emzirme pedleri alabilirsiniz. Eğer meme ucunuzla ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu döneme özel göğüs ucu kremlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yatıştırıcı göğüs jeli paketleri de yine emzirme konforunuz için önemlidir. Formülle beslemede ise bebeğinize uygun ama, şişeler, şişelerden bebeğin alımını kolaylaştıracak meme ucu benzeri başlıklar, şişe ısıtıcıları, formül dağıtıcılar, emzikler, şişe fırçaları almanız formülle beslemeyi kolaylaştıracaktır.

Yıllar boyunca, bebekleri beslemenin en iyi yolu hakkındaki görüşler çeşitlilik göstermiştir. Bugün bile emzirme ve mama kullanma konusu hararetli tartışmalara yol açabilir. Doğrudan ve dolaylı maliyetleri karşılaştırırken hangi maliyetin daha fazla olduğunu belirlemek neredeyse imkansız olsa da, yalnızca doğrudan maliyetlere bakıldığında emzirme daha ucuz bir seçenektir. Bununla birlikte, bazı insanlar aylık formül masrafının buna değeceğine karar vermektedirler. En önemlisi, ebeveynlerin bedenlerine, zihinsel durumlarına, mali koşullarına ve aile yapısına en uygun stili seçmesidir. Bunun için seçtiğiniz yönteme bir sağlık profesyoneli ile karar vermeniz ve bu yöntemin herkesin huzurunu ve sağlığını koruyucu yönde olmasına dikkat edin.