Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

bebegi-ne-siklikta-emzirmek-gerekiyor.jpg

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

 

Yeni doğan bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen çoktan birçok bilgi ile dolmuşsunuzdur. Bu, yalnızca sizin verebileceğiniz kişisel bir karardır, ancak faydaları görünüşte sonsuzdur. Karar vermeden önce (veya sadece anne sütünün sizin için doğru seçim olduğuna dair güvence almanız gerekiyorsa), hem sizin hem de bebeğiniz için tüm faydaları gözden geçirelim. Anne sütü bebekler için ideal beslenmeyi sağlar. Doğru miktarda besin maddesine sahiptir, kolayca sindirilir ve kolayca bulunur. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmeyi ve katı yiyecekler başladıktan sonra bile, en az 1 yaşına kadar veya hem anne hem de bebek bırakmayı kabul edene kadar devam edilmesini önerir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), faydaları bu kadar uzun süre devam ettiği için 2 yaşına kadar veya daha uzun süre emzirmeyi önermektedir. Bu kuruluşlar, en büyük faydayı sağlayabilmek için doğumdan bir saat sonra başlamayı önermektedirler. Bu öneriler hafife alınacak gibi değil ve nedenini göreceksiniz. (1, 2)

İşte emzirmenin hem sizin hem de bebeğiniz için harika olan bilim temelli 11 faydası;

 

 

 

Bebeğiniz İçin Emzirmenin Faydaları

 

Anne sütü bebekler için ideal beslenme sağlar. Çoğu sağlık uzmanı, en az 6 ay veya daha uzun süre sadece anne sütüyle beslenmeyi önermektedir. Anne sütü bebeğin yaşamının ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi doğru oranlarda içerir. Hatta bileşimi, özellikle yaşamın ilk ayında bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişir. Doğumdan sonraki ilk günlerde göğüsleriniz kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir. Protein bakımından yüksektir, şekeri düşüktür ve faydalı bileşiklerle yüklüdür. Gerçekten harika bir besindir ve formülle değiştirilemez. Kolostrum ideal ilk süttür ve yeni doğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra, bebeğin midesi büyüdükçe göğüsler daha büyük miktarlarda süt üretmeye başlar.

Büyülü süt kaynağınızda eksik olabilecek tek şey D vitaminidir. Çok yüksek bir alım miktarınız olmadıkça (ve çoğumuzun aslında yok), anne sütünüz yeterince sağlamaz. Genellikle D vitamini damlaları önerilir. Bunun için önerilen güncel ve güvenilir takviyeleri sizin için aşağıda derledim.

Güneşten Gelen Sağlık; D Vitamini

 

 

 1. Anne sütü önemli antikorlar içerir:Anne sütü, bebeğinizin hassas, ilk aylarda kritik olan virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla yüklüdür. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) ve birkaç başka antikor sağlar. Virüs veya bakterilere maruz kaldığınızda, daha sonra süte geçen antikorlar üretmeye başlarsınız. Bebeğinize dokunulmazlık sağlarsınız. IgA, bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak bebeği hastalanmaktan korur. Formül bebekler için antikor koruması sağlamaz. Çok sayıda araştırma, anne sütüyle beslenmeyen bebeklerin zatürre, ishal ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduğunu gösteriyor. (3, 4)
 2. Emzirmek hastalık riskini azaltabilir:Yalnızca anne sütüyle besleme, bebeğin yalnızca anne sütü aldığı anlamına gelmektedir ve özellikle faydalıdır. Bebeğinizin aşağıdakiler dahil birçok hastalık ve sağlık tehlikesi riskini azaltabilir:
 3. Orta kulak enfeksiyonları: Özellikle münhasıran ve mümkün olduğu kadar uzun süre emzirme, bebeklik döneminin çok ötesinde orta kulak, boğaz ve sinüs enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir. (5)
 4. Solunum yolu enfeksiyonları: Emzirme, birden fazla solunum yolu ve gastrointestinal akut hastalığa karşı koruma sağlayabilir.  (6) 
 5. Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar: Yalnızca 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin ciddi soğuk algınlığı ve kulak veya boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski daha düşük olabilir.
 6. Bağırsak enfeksiyonları: Emzirme, bağırsak enfeksiyonlarında bir azalma ile bağlantılıdır.
 7. Bağırsak dokusu hasarı: Erken doğmuş bebekleri anne sütü ile beslemek, nekrotizan enterokolit insidansında bir azalma ile bağlantılıdır. (7) 
 8. Ani bebek ölümü sendromu (SIDS):Emzirme, özellikle sadece emzirirken ABÖS riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.
 9. Alerjik hastalıklar: Emzirme, düşük riskli astım, atopik dermatit ve egzama kaynağıyla bağlantılıdır. (8)
 10. Bağırsak hastalıkları: Anne sütüyle beslenen bebeklerin Crohn hastalığı ve ülseratif kolit geliştirme olasılığı daha düşük olabilir.  (9) 
 11. Şeker hastalığı: Emzirme, tip 1 diyabet ve insüline bağımlı olmayan (tip 2) diyabet geliştirme riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. (10)
 12. Çocukluk çağı lösemisi: Emzirme, çocukluk çağı lösemi riskinde azalma ile bağlantılıdır. (11)
 13. Anne sütü bebeğin sağlıklı kiloda kalmasını destekler:Emzirme sağlıklı kilo alımını destekler ve çocukluk çağı obezitesini önlemeye yardımcı olur. Bir çalışma, 4 aydan uzun süre emzirmenin, aşırı kilolu ve obezite geliştiren bir bebeğin şansını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bu, farklı bağırsak bakterilerinin gelişmesinden kaynaklanıyor olabilir. Anne sütüyle beslenen bebekler, yağ depolamasını etkileyebilecek daha yüksek miktarlarda faydalı bağırsak bakteri kaynağına sahiptir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin sistemlerinde formülle beslenen bebeklerden daha fazla leptin bulunur. Leptin, iştahı ve yağ depolamayı düzenleyen anahtar bir hormondur. Anne sütüyle beslenen bebekler ayrıca süt alımlarını da kendileri düzenler. Yalnızca açlıklarını tatmin edene kadar yemek yemede daha iyidirler, bu da sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olur. (12)
 14. Emzirmek çocukları zihinsel anlamda desteklemektedir: Emzirmek bebeğin bu testleri geçmesine yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, emzirilen ve mama ile beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir fark olabileceğini göstermektedir. Bu fark, emzirme ile ilişkili fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması ile besin içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha yüksek zeka puanlarına sahip olduğunu ve davranış problemleri geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu, yaşlandıkça öğrenme güçlükleri yaşadıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, en belirgin etkiler, gelişim sorunları açısından daha yüksek riske sahip olan erken doğmuş bebeklerde görülmektedir. Bir araştırmada, emzirmenin bebeklerin uzun vadeli beyin gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri olduğunu açıkça göstermiştir. (13)

 

Emzirmenin Anneye Faydaları

 

 1. Emzirmek kilo vermenize yardımcı olabilir: Bunu sık sık duymuş olabilirsiniz. Bazı kadınlar emzirme sırasında kilo alırken, diğerleri zahmetsizce kilo verebilmektedir. Emzirmek daha fazla kalori yakar ve 3 aylık emzirme döneminden sonra, emzirmeyen annelere kıyasla yağ yakma oranınızda büyük olasılıkla bir artış yaşarsınız. Beslenmenizi düzenli ve dengeli tuttuğunuz sürece emzirme size ek kalori yakımı sağlayacaktır.
 2. Emzirmek rahim kasılmasına yardımcı olur: Hamilelik sırasında uterusunuz, bir armut büyüklüğünden karnınızın neredeyse tüm alanını dolduracak şekilde genişleyerek çok büyür. Doğumdan sonra rahminiz, önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olan, evrim adı verilen bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin, bu süreci sürdürmeye yardımcı olur. Vücudunuz doğum sırasında bebeği doğurmaya ve kanamayı azaltmaya yardımcı olmak için yüksek miktarda oksitosin salgılar. Ayrıca yeni bebeğinizle bağ kurmanıza da yardımcı olabilir. Oksitosin ayrıca emzirme sırasında da artar. Rahim kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltarak rahmin eski boyutuna dönmesine yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca emziren annelerin genellikle doğumdan sonra daha az kan kaybına ve uterusun daha hızlı gelişmesine sahip olduğunu göstermiştir.
 3. Emziren annelerin depresyon riski daha düşüktür: Doğum sonrası depresyon (PPD), doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilen bir depresyon türüdür. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, emziren kadınların doğum sonrası depresyon geliştirme olasılığı, erken sütten kesen veya emzirmeyen annelere kıyasla daha düşük görünmektedir. Bununla birlikte, doğumdan sonra erken dönemde doğum sonrası depresyon yaşayanların da emzirme konusunda sorun yaşama ve bunu daha kısa bir süre için yapma olasılığı daha yüksektir. Herhangi bir PPD semptomunuz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza söyleyin.
 4. Emzirmek hastalık riskinizi azaltır:  Emzirmek, kansere ve çeşitli hastalıklara karşı size uzun vadeli koruma sağlıyor gibi görünmektedir. Bir kadının emzirmek için harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Emziren kadınların yüksek tansiyon, artrit (kireçlenme), yüksek kan yağlarına sahip olma, kalp hastalığı ve tip2 diyabet riski daha düşük bulunmuştur. Emzirmek bir süre adet görmeyi engelleyebilir. Devam eden emzirme, yumurtlamayı ve adet görmeyi de duraklatır. Adet döngülerinin askıya alınması, aslında hamilelikler arasında biraz zaman olmasını sağlamanın doğanın bir yolu olabilir. Bu değişikliği ekstra bir fayda olarak düşünebilirsiniz. Yeni doğmuş bebeğinizle değerli zamanın tadını çıkarırken, endişelenmeniz gereken başka bir faktör olmaz.
 5. Zaman ve para tasarrufu sağlar: Listenin başında da söylediğim gibi herhangi bir emzirme aparatı olmaksızın emzirme bedavadır. Emzirmeyi seçtiğinizde formüller için para harcamak, bebeğinizin günlük ne kadar formülden mama alacağını hesaplamak, şişeleri sterilize etmek ve hareket halindeyken şişeleri ısıtıp bebeğinizi beslemek zorunda kalmazsınız. (14, 15)

Anne sütü her zaman doğru sıcaklıktadır ve içilmeye hazırdır.

Emzirmenin faydaları o kadar fazladır ki, çoğu sağlık kurumu emzirmeyi engelleyen tıbbi sorunlar hariç, mümkün olduğu kadar uzun süre herkese tavsiye etmektedir. Anne sütü, bebeğinizi doğumsal hastalıklardan ve kronik hastalıklardan koruyan antikorlar ve diğer elementleri içerir. Mümkünse bebeğinize verebileceğiniz en iyi başlangıç budur. Bunun yanı sıra emzirmek sizin tercihinizdir ve hangi seçimi yaparsanız yapın, sağlık ekibiniz sizi doğru yöntemlere ve seçimlere yönlendirebilir. Emzirmek en iyi yöntem olsa da sizin refah ve huzurla bebeğinizi beslemenizden daha önemli hiçbir şey yok, yönteminiz ne olursa olsun!