Emzirme Sırasında Sınırlandırılması veya Kaçınılması Gereken 5 Besin

unnamed-18.jpg

Emzirme Sırasında Sınırlandırılması veya Kaçınılması Gereken 5 Besin

 

Anne sütü inanılmaz derecede besleyicidir. Aslında bebeğinizin yaşamının ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu besinlerin hepsini sağlar. Anne sütünün bileşimi vücudunuz tarafından sıkı bir şekilde düzenlenirken, araştırmalar, yediklerinizin anne sütünün içeriği üzerinde bir miktar etkisi olduğunu göstermiştir. Genel olarak, hiçbir yiyecek sınırsız değildir. Bunun yerine kadınların dengeli ve çeşitli bir beslenme rutini benimsemeleri önerilir. Yine de emzirirken sınırlamanızın iyi olacağı bazı yiyecek ve içecekler vardır. İşte emzirirken sınırlandırmanız veya kaçınmanız gereken 5 yiyecek ve beslenmenizin bebeğinizi etkileyip etkilemediğini nasıl anlayacağınızla ilgili ipuçları; (1, 2, 3)

 

1.Cıva bakımından zengin balıklar

Balık harika bir dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) kaynağıdır – bebeklerde beyin gelişimi için önemli olan iki tür omega-3 yağ asidi, ancak diğer yiyeceklerde bulunması zor olabilir. Bununla birlikte, bazı balıklar ve deniz ürünleri, özellikle cıva zehirlenmesine karşı daha duyarlı olan bebeklerde ve çocuklarda toksik olabilen bir metal olan cıva bakımından da yüksek olabilir. Yüksek seviyelerde civaya akut maruz kalma, bebeğinizin merkezi sinir sistemini kalıcı olarak etkileyebilir. Sonuç olarak, bebeğinizin biliş durumunda, motor yeteneklerinde, konuşma ve dil gelişiminde, görsel ve mekânsal farkındalıkta gelişme gerilikleri olabilmektedir. Bu nedenle emzirirken civa içeriği yüksek balıklardan kaçınılmalıdır. Bu balıklar orkinos, kral uskumru, marlin, turuncu sert balık, köpek balığı, kılıçbalığı ve kiremit balığıdır. Cıva zehirlenmesi riskini azaltırken yeterli omega-3 alımını sağlamak için, emziren annelere yüksek civa balıklarından kaçınmaları ve bunun yerine haftada 225-340 gram düşük civalı balık tüketmeleri önerilir. (1, 2)

2.Bazı bitkisel takviyeler

Emzirme döneminde kimyon veya fesleğen gibi bitki ve baharatların yiyecekleri baharatlamak için kullanılması güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bitkisel takviyeler ve çaylar söz konusu olduğunda, emziren kadınlarda araştırma eksikliği olduğu için güvenlik konusunda bazı endişeler vardır. Ek olarak, bitkisel takviyeler Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmediğinden, bu takviyelerin potansiyel olarak tehlikeli ağır metallerle kontamine (bulaş) olma potansiyeli de vardır. Pek çok kadın, süt tedarikini artırmaya yardımcı olmak için takviyeleri denerken, bunların etkinliği konusunda genel olarak sınırlı kanıt vardır ve çoğu çalışma, anne sütü üretiminde plaseboya kıyasla hiçbir fark bulamamıştır. Bir takviyeyi denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir. (3, 4)

 

3.Alkol

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, emzirme döneminde alkolden kaçınmak en güvenli seçenektir. Ancak, miktar ve zamanlama konusunda dikkatli olduğunuz sürece ara sıra bir içki içmek muhtemelen güvenlidir. Bebeğinizin anne sütünden ne kadar alkol alabileceği, ne kadar alkol tükettiğinize ve ne zaman tükettiğinize bağlıdır. Araştırmalar, anne sütündeki alkol miktarının son içkinizden 30-60 dakika sonra zirveye ulaştığını göstermektedir. Ayrıca, alkol 2–3 saate kadar sisteminizde kalabilir. Bu sadece bir içki içindir – ne kadar çok alkol alırsanız, sisteminizden atılması o kadar uzun sürebilir. Sonuç olarak, CDC alkolü günde sadece bir standart içecekle sınırlamayı ve bu içkiden sonra emzirmek için en az 2 saat beklemeyi önermektedir. (5)

Bir standart içecek şuna eşdeğerdir:

  • 350 mL bira
  • 125 mL şarap
  • 45 mL sert alkol (rakı, cin, vodka, viski vb.)

Yüksek düzeyde alkol tüketiminin anne sütü üretimini % 20 azalttığı gösterilmiştir. Dahası, emzirme sırasında sık ve aşırı alkol alımı, artan uyku düzeni, psikomotor becerilerde gecikme ve hatta yaşamın ilerleyen dönemlerinde bilişsel gerileme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

4.Kafein

Kahve, soda, çay ve çikolata yaygın kafein kaynaklarıdır. Onları tükettiğinizde, bu kafeinin bir kısmı anne sütünüze geçebilmektedir. Bu sorun olabilir, çünkü bebekler kafeini metabolize ederek parçalamakta ve vücuttan uzaklaştırmakta sorun yaşayabilirler. Sonuç olarak, bebeğinizin sisteminde zamanla büyük miktarlarda kafein birikerek sinirlilik ve uyku sorunlarına neden olabilir. CDC’ye göre, emziren annelerin günde 300 mg’dan fazla kafein tüketmemeleri öneriliyor, bu da iki veya üç fincan kahveye eşdeğerdir. Enerji içecekleri genellikle yüksek miktarda kafeine ek olarak ilave vitamin ve şifalı bitkiler içerdiğinden, emziren kadınların, güvenilir bir sağlık profesyoneli tarafından aksi onaylanmadıkça bu ürünlerden uzak durmalılardır. (6, 7)

 

 

 

5.Çok işlenmiş paketli gıdalar

Emzirmenin artan besin gereksinimlerini karşılamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz inanılmaz derecede önemlidir. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar genellikle kalori, sağlıksız yağlar ve ilave şeker bakımından yüksek, ancak lif, vitamin ve mineral bakımından düşük olduğundan, alımlarının mümkün olduğunca sınırlandırılması önerilir. Güncel araştırmalar, bir annenin emzirirken beslenmesinin çocuğunun daha sonraki yaşamında beslenmesini etkileyebileceğini de ileri sürmüştür. Özellikle hayvan çalışmaları, bebeklerin anne sütü yoluyla maruz kaldıkları tatların büyürken yiyecek tercihlerini etkileyebileceğini bulmuştur. Bir çalışma, abur cubur alışkanlıklarına sahip annelerden doğan sıçanların, anneleri dengeli ve sağlıklı beslenenlere göre önemli ölçüde daha yüksek yağlı, yüksek şekerli yiyecekleri tercih ettiğini gözlemlemiştir. İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bir bebek olarak yağlı, şekerli yiyeceklere sık sık maruz kalmanın, çocuk yaşlandıkça daha az sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ve obeziteye yol açabileceği endişesi vardır. (8)

6.Diğer Faktörler

Yiyecek ve içeceklerin tatları anne sütünüze geldikçe, bazı anneler, soğan, sarımsak veya baharat gibi güçlü aromalı yiyeceklerin bebeklerinin yedikten sonra beslenmeyi reddetmesine veya telaşlanmasına neden olduğunu fark etmiştirler. Tüm annelerin güçlü aromalı gıdalardan kaçınması gerektiğine dair hiçbir kanıt olmasa da, bebeğinizin beslenmesinde değişiklik fark ederseniz, diyetisyeniniz veya çocuk doktorunuzla diyetinizden belirli yiyecekleri veya baharatları çıkarmanız konusunda konuşmanız önemlidir. Emzirme sırasında kaçınılması gerekebilecek diğer potansiyel gıda grupları arasında inek sütü ve soya ürünleri bulunur. Anne sütüyle beslenen bebeklerin yaklaşık % 0,5-2’si anne sütünden elde edilen inek sütü proteinine alerjik olabilirken, % 0,25’i soya proteinine alerjik olabilir. Çocuk doktorunuz bebeğinizin süte veya soyaya alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsa, emzirmeye devam etmek istiyorsanız tüm inek sütü veya soya proteinini 2-4 hafta süreyle diyetinizden çıkarmanız önerilir. (9, 10)

 

 

 

Diyetinizin bebeğinizi etkilediğini nasıl anlarsınız?

Her bebek farklıdır. Bununla birlikte, diyetinizin bebeğinizi etkileyebileceğine dair bazı yaygın işaretler bulunmaktadır. Egzama, kanlı dışkı, kusma, ishal, kurdeşen, kabızlık, hırıltılı solunum, tıkanıklı, anormal bir bilinç dengesizliği, aşırı gaz ve anafilaksi gibi durumlar bunlar içinde sayılabilir. Bebeğiniz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, bu bebeğinizin diyetinizdeki bir yiyeceğe alerjisi veya intoleransı olduğunun bir işareti olabilir. Sorunlu yiyeceği belirlemenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışabilecekleri için çocuk doktorunuzdan randevu almanız önemlidir. Bazı gıda alerjileri için, semptomların geçip geçmediğini görmek için şüpheli alerjenleri 2–4 hafta süreyle kesmeniz istenebilir. Bebeğinizin bebekken intoleransları veya alerjileri olsa da, yaşlandıkça bu yiyecekleri tolere edebileceklerini unutmayın. Gıdaları diyetinize veya çocuğunuzun diyetine geri eklemeden önce çocuk doktorunuza danışın. (11)

 

Emzirme, büyüyen bebeğiniz için gerekli besin ögelerini sağlamaktadır. Hamilelikte yasak olan yiyeceklerin çoğu beslenmenize geri dönerken, bebeğiniz tarafından tolere edilemeyen veya olumsuz etkileri olabilecek bazı yiyecek ve içecekler vardır. Cıva içeriği yüksek balıklardan ve bazı bitkisel takviyelerden tamamen kaçınılması tavsiye edilse de, alkol, kafein gibi yiyecekler ve yüksek oranda işlenmiş ürünler yine de ancak sınırlı miktarlarda tüketilebilir. Bebeğinizin egzama veya kanlı dışkı gibi semptomları varsa, bunun nedeni diyetinizdeki bir şey olabilir. Herhangi bir ani diyet değişikliği yapmadan önce endişelerinizi çocuk doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.