fbpx

Hindistan Cevizi Yağı Göbek Yağlarını Yakar mı? - Diyetisyen Gamze Altınay

5efd6c7d45d2a04258b88971.jpg

Hindistan Cevizi Yağı Göbek Yağlarını Yakar mı?

 

Cildinizi yumuşak ve esnek tutmaktan kan şekeri seviyenizi düşürmeye kadar, hindistancevizi yağı birçok olumlu etkiye sahiptir. Kilo kaybı da hindistancevizi yağı tüketimiyle bağlantılı olumlu etkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, fazla kilo vermek isteyen birçok insan, bu tropikal yağı kahveli içecekler ve smoothieler de dahil olmak üzere yemeklerine, atıştırmalıklarına ve içeceklerine eklemeye başladılar. Ben de bugünlerde danışanlarımdan kahveye eklenen hindistan cevizi yağının göbek yağlarını yakıp yakmadığını sorusunu sıkça alıyorum. Bununla birlikte, kilo kaybı için sihirli bir besin olarak reklamı yapılan çoğu bileşen gibi, hindistancevizi yağı da kolay bir kilo verme çözümü olmayabilir. Son yapılan araştırmalar ışığında sizin için bu konuyu derledim. Sorularınız olursa bana instagramdan ulaşabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı neden kilo verdirici olarak kabul edilir?

Hindistan cevizi yağının sağlıklı bir yağ olduğu konusunda hiçbir şüphe olmasa da, bu popüler ürünün kilo kaybı için birçok insanın iddia ettiği kadar etkili olup olmadığı halen belirsizdir.

Hindistan cevizi yağı ve MCT yağı

Bu yağın kilo vermeye yardımcı olduğu inancı, esas olarak açlığı azaltabileceği iddiasına ve ayrıca hindistancevizi ürünlerinin orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak adlandırılan belirli yağlar içerdiği gerçeğine dayanmaktadır. MCT’ler, zeytinyağı ve fındık yağı gibi yiyeceklerde bulunan uzun zincirli trigliseritlerden (LCT) farklı şekilde metabolize edilmektedir. MCT’ler arasında kaprik, kaprilik, kaproik ve laurik asit bulunur – ancak bu kategoriye laurik asit dahil edilmesi konusunda bazı tartışmalar vardır. LCT’lerin aksine, MCT’lerin % 95’i hızla ve doğrudan kan dolaşımına – özellikle karaciğerin portal venine – emilir ve hemen yakıt olarak kullanılır. MCT’lerin ayrıca yağ olarak depolanma olasılığı LCT’lerden daha düşüktür. MCT’ler doğal olarak hindistancevizi yağındaki yağın yaklaşık % 50’sini oluştursa da, izole edilebilir ve bağımsız bir ürün haline getirilebilir, yani hindistancevizi yağı ve MCT yağı aynı şeyler değildir. Hindistan cevizi yağı,% 47.5 laurik asit ve % 8’den az kaprik, kaprilik ve kaproik asitlerden oluşur. Çoğu uzman, laurik asidi bir MCT olarak sınıflandırırken, emilim ve metabolizma açısından bir LCT gibi davranır. Spesifik olarak, laurik asidin yalnızca % 25-30’u, diğer MCT’lerin % 95’i ile karşılaştırıldığında portal ven yoluyla emilir, bu nedenle sağlık üzerinde aynı etkilere sahip değildir. MCT olarak sınıflandırılmasının tartışmalı olmasının nedeni budur. Ayrıca, bazı çalışmalar, MCT yağının tokluk hissini artırdığını ve kilo kaybını artırdığını bulurken, hindistancevizi yağının bileşiminden farklı olarak, kaprik ve kaprilik asit bakımından yüksek ve laurik asit bakımından düşük yağlar kullandılar. Bu nedenlerden dolayı uzmanlar, hindistancevizi yağının MCT yağı ile aynı etkilere sahip olarak tanıtılmaması gerektiğini ve kilo vermeyle ilgili MCT çalışmalarının sonuçlarının hindistancevizi yağına atfedilmemesi gerektiğini savunuyorlar. (1, 2, 3, 4)

 

 

 

 

 

 

Tokluk hissini arttırır

Hindistan cevizi yağı, tokluk hissini artırabilir ve iştah düzenlemesini arttırabilir. Araştırmalar, öğünlere hindistancevizi yağı gibi yağ açısından zengin yiyeceklerin eklenmesinin mide hacmini artırabileceğini ve düşük yağlı yemeklerden daha fazla tokluk hissine neden olabileceğini göstermiştir. Bazı araştırmalar, doymuş yağlar açısından zengin yiyecekleri yemenin, tekli doymamış yağlar açısından zengin yiyecekleri yemekten daha fazla tokluğa neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar tokluk hissinin yağ asidi doygunluk seviyelerinden etkilenmediği sonucuna varmıştır. Bu nedenle, diğer yağ türleri yerine hindistancevizi yağını seçmenin tokluk hissi uyandırmak için daha yararlı olup olmadığı belirsizdir. Son olarak, gıda şirketleri ve medya, hindistancevizi yağının dolgunluğu artırıcı nitelikleriyle ilgili iddiaları desteklemek için rutin olarak MCT yağı çalışmalarını kullanmaktadırlar. Yine de yukarıda belirtildiği gibi bu iki ürün aynı değildir. (5, 6, 7)

 

 

 

 

 

Son yapılan araştırmalarda Hindistan Cevizi Yağı

Araştırmalar, hindistancevizi yağı tüketiminin iltihabı azaltabileceğini, kalp koruyucu HDL kolesterol düzeylerini yükseltebileceğini ve insülin duyarlılığını artırabileceğini göstermiştir. Yine de, birçok çalışma MCT yağını kilo kaybına bağlasa da, hindistancevizi yağının kilo kaybı üzerindeki etkisi üzerine kanıtlara ulaşamamıştır. Çok sayıda insan üzerinde yapılmış çalışma, MCT yağ tüketiminin tokluk duygularını artırabileceğini ve LCT’lerin MCT’lerle değiştirilmesinin etkili bir kilo kaybına yol açabileceğini bulmuştur. Ancak, MCT yağı çalışmalarından elde edilen sonuçların hindistancevizi yağına uygulanmaması gerektiğini unutmamak lazım. Aslında, hindistancevizi yağının iştahı azaltıp azaltamayacağını veya kilo kaybını artırıp artırmayacağını araştıran yalnızca birkaç çalışma var ve sonuçları umut verici değil.

Tokluk hissi üzerinde etkileri neler?

Çalışmalar, hindistancevizi yağının açlığı önemli ölçüde azaltabileceği ve tokluk seviyelerini artırabileceği iddiasını desteklemektedir. Örneğin, fazla kilolu 15 kadında yapılan bir çalışmada, 25 ml hindistancevizi yağı ile kahvaltı yapmanın, aynı miktarda zeytinyağı yemeye kıyasla, yemekten 4 saat sonra iştahı azaltmada daha az etkili olduğu bulunmuştur. 15 obez çocukta yapılan başka bir araştırmada ise, 20 gram hindistancevizi yağı içeren bir yemeğin, aynı miktarda mısır yağı tüketmekten daha fazla tokluk hissi uyandırmadığını gösterilmiştir.

Kilo kaybı üzerindeki etkiler

Pek çok insan, hindistancevizi yağı tüketmenin fazla vücut yağını atmanın sağlıklı ve etkili bir yolu olduğuna inanırken, bu teoriyi destekleyen çok az kanıt vardır. Bu yağın kilo kaybını artırma potansiyelini araştıran birkaç çalışma umut verici sonuçlar göstermemiştir. Örneğin, 91 yetişkin üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, günde 50 gram hindistancevizi yağı, tereyağı veya zeytinyağı tüketen gruplar arasında vücut ağırlığında önemli bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar hindistancevizi yağının göbek yağını azaltabileceğini öne sürmektedir. Obezitesi olan 20 yetişkinde 4 hafta süren bir çalışmada, bu yağdan günlük 2 yemek kaşığı (30 ml) almanın erkek katılımcılarda bel çevresini önemli ölçüde azalttığını gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, kemirgenlerde yapılan bazı çalışmalar, hindistancevizi yağının göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar hala sınırlıdır. 32 yetişkin üzerinde yapılan 8 haftalık bir başka çalışmada ise, günde 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistancevizi yağı almanın kilo kaybını veya kilo alımını etkilemediğini gösterilmiştir ve bu yağın kilonuz üzerinde en iyi ihtimalle nötr bir etkiye sahip olabileceğini düşünmüşlerdir. Yani etkilememektedir. (8, 9)

 

 

 

Özetleyecek olursak, maalesef hindistan cevizi yağını şuan için kahvenize katmak yalnızca size ekstra bir kalori sağlamaktadır. Yani aslında kalori alımınızı arttırıyor ve kilo almanızı kolaylaştırabiliyor. Normalde sade bir Türk kahvesinin kalorisi bulunmazken, hindistan cevizi yağıyla yapılan bir kahve kalorili oluyor. Bu nedenle beslenmenizdeki zeytinyağını ara sıra hindistan cevizi yağı ile değiştirmek kalbinize, vücudunuzun savunma sistemine ve göbek çevresi yağlarınıza olumlu etki yapsa da henüz bilimsel anlamda kanıtlar yetersizdir. Bununla birlikte, kilo kaybını artırmasa da, dengeli bir diyetin parçası olarak tüketilebilen ve başka birçok amaç için kullanılabilen sağlıklı bir yağdır. Yine de, tüm yağlar gibi, hindistancevizi yağının da yüksek kalorili olduğuna dikkat etmek önemlidir. İstediğiniz kiloya ulaşmaya çalışırken, kalori alımınızı kontrol altında tutarken yiyeceklerinizin tadını arttırmak için küçük miktarlarda kullanın. Genel olarak, fazla kiloları düşürmek için tek bileşenlere güvenmek yerine, bütün, besleyici yoğun gıdalar tüketerek ve porsiyon kontrolü uygulayarak diyetinizin genel kalitesine konsantre olmak daha faydalıdır.