5 Dakikalık Günlük Egzersiz Rutinleri Gerçekten Yararlı mı? - Diyetisyen Gamze Altınay

Evde-spor-egzersiz-hareketleri.jpg

5 Dakikalık Günlük Egzersiz Rutinleri Gerçekten Yararlı mı?

 

Bugün egzersiz yapmak için zamanınız kalmadıysa, muhtemelen o günü atlıyorsunuz, değil mi? Beş dakika kadar kısa süren terleme seansları ile egzersiz yapmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Doğru okudunuz: 5 dakika.

Hala şüpheci misiniz? Mikro egzersizlerin sağlığınızı nasıl iyileştirebileceği ve vücudunuzu nasıl güçlendirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

5 Dakikalık Egzersizler Yardımcı Olur mu?

 

Beş dakika çalışmayı asla düşünmemiş olabilirsiniz. Bir fark yaratmak için yeterli gelmiyor olabilir. Her hafta yoğun aerobik egzersizi yapmayı hedeflemelisiniz. Ancak bu, daha kısa, yüksek yoğunluklu egzersizlerin yardımcı olamayacağı anlamına gelmez. Düzenli egzersizin faydaları arasında kilo vermekten daha iyi uyumaya ve enerji seviyelerini yükseltmeye kadar her şey bulunur. Formda kalmak, özgüveninize de büyük ölçüde yardımcı olabilir. Öyleyse, bu hedef için hiçbir şey sayılmamalı mı? Araştırmacılar, bir dakika gibi sıralanan egzersiz seanslarının bile formda ve aktif kalmanıza yardımcı olabileceğini keşfediyorlar.

 

Bilim Ne Diyor?

 

Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gün boyunca yaptığınız tüm bu küçük parçaların ve egzersiz parçalarının büyük bir şeye katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Aslında, tek bir “hareketli” dakikalık hareket bile gözle görülür bir etkiye sahip olabilir. Günlük yaşama kısa süreli yüksek yoğunluklu aktiviteleri dahil eden kadınların vücut kitle indeksinde (VKİ), kontrol deneklerine kıyasla küçük bir düşüş oldu. Erkekler de benzer sonuçlar aldı. Bu kısa ama yoğun egzersiz seansı sırasında yakılan kalori, kadınların aktif olmayan meslektaşlarından yaklaşık ¼ kg daha hafif olmalarına neden oldu. Bu hızlı antrenmanları yapan hem erkekler hem de kadınlar için obezite oranları da azaldı. Anahtar, yalnızca zamanın uzunluğuna odaklanmak yerine, yaptığınız her şeyin yoğunluk düzeyini yükseltmektir. Yayınlanan bir başka çalışma, iş iştah kontrolüne geldiğinde kısa parçalara bölmeyi egzersiz kadar bazı mantıklı olduğunu ortaya koydu. Bir grup obez katılımcı her gün bir saat egzersiz yaparken, başka bir grup beş dakikalık antrenmanlardan oluşan 12 seans yaptı. Sonunda, her iki grup da kanlarında iştahı kontrol eden benzer miktarlarda proteine ​​sahipti. Kısa antrenmanları yapan grup, gündüz saatlerinde ortalama yüzde 32 daha dolu hissettiklerini söyledi. Başka bir deyişle, sadece beş dakikalık aralıklı egzersizler yaparak toklukları artmıştı. Tabata eğitimi denen bir şeyi de duymuş olabilirsiniz. Bir Tabata antrenmanı, sekiz kez tekrarlanan, 20 saniyelik yoğun efor ve 10 saniyelik dinlenmeden oluşan dört dakikalık yüksek yoğunluklu bir aralıklı egzersiz antrenmanıdır. Adı, 1996 yılında yayınlanan aralıklı eğitim üzerine bir çalışmanın yazarından gelmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, kısa aralıklı seansların vücudun anaerobik ve aerobik sistemlerini büyük ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

 

Zaman Bulmak İçin İpuçları

 

  • Avantajınız için TV reklam aralarını kullanın. Televizyon şovunuz devam etmeden önce ayağa kalkıp zıplayabilir veya şınav çekebilirsiniz.
  • Dişlerinizi fırçalamak gibi günlük görevleri yaparken egzersiz yaparak nano egzersiz yöntemini deneyin. Sadece orada durmak yerine, birkaç calf raise yapın.
  • Telefonunuzda sizi gün boyunca egzersiz yapmaya motive edecek bir hatırlatıcı ayarlayın. Yoga yapmak için ofisinizin kapısını kapatabilir veya iş molası olarak kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Sürüş yerine işlerinizi tamamlamak için yürüyün. Asansör yerine merdivenleri kullan. İş yerinden biraz uzağa park edin.

 

Saatinizi veya telefonunuzu beş dakikalık bir alarm için ayarlayın ve sığabildiğiniz kadar çok vücut ağırlığı egzersizi yapmayı deneyin. Şınav, mekik, plank, squat, zıplama, lunges, yerinde koşu veya başka herhangi bir şey yapabilirsiniz. Sadece ona bağlı kalın ve mümkün olan en yüksek yoğunluk seviyesine ulaşmaya çalışın. Ve işin bittiğinde bol su içmeyi unutma!