fbpx

Yeme Bozuklukları İle İlgili İzleyebileceğiniz 5 Film - Diyetisyen Gamze Altınay

096725.jpg

Yeme Bozuklukları İle İlgili İzleyebileceğiniz 5 Film

 

1) Empty:

Filmde bir taraftan yeme bozukluğunun etkileriyle mücadele ederken bir taraftan da hayatını olabildiğince normal bir şekilde devam ettirmeye çalışan bir kadının hayatı anlatılıyor. Sonu etkileyici bir şekilde biten bu filmi izlerken aslında kendi kafanız içinde yer alan düşüncelerin hayatınızı ne denli etkilediğini fark edeceksiniz.

İngilizce Altyazılı filme ulaşmak için tıklayınız.

 

 

2) DisFIGURED:

Film ‘’kilolu olmayı kabul etme grubu’’ üzerinden başlıyor. Bir gün bu gruba bir kadın geliyor. Kadın çok çok zayıf. Gruptakiler kadının gelişine anlam veremiyor, hatta gitmesini istiyorlar. Aralarında bir kadın hariç. Peki bu zayıf kadın neden bu gruba katılmak istiyor? Evet bir yeme bozukluğu var ve tıpkı o gruptakiler gibi kendini kilolu görüyor.

Filme ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

Yeme Bozuklukları ile İlgili Okuyabileceğiniz 5 Kitaba Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

3) To the Bone (Kemiklerine kadar):

Filmde 20 yaşındaki Ellen’in bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nevroza tedavisinde yaşadıkları ele alınmaktadır. Filmin üzerinde durulması gereken en önemli noktalarından biri de küçümsenen bu hastalık üzerine farkındalık yaratmaktır. Çünkü toplum tarafından pek önemsenmeyen bu rahatsızlığın aslında ne kadar tehlikeli olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.

Filme ulaşmak için tıklayınız.

 

 

4) Perfect Body:

Filmde amacı Olimpiyatlara katılmak olan bir jimnastikçinin hayatını anlatılıyor. ABD’nin önde gelen koçlarından biriyle ilk seansına katıldığında, koç tarafından kilo verme baskısına maruz kalır. Bir takım arkadaşının yüzünden yemeklerden sonra kusmaya ve bunu süreklilik haline getirmeye başlar. Ailesi ve arkadaşları durumu fark edince bir destek grubuna katılmaya ve tedavi olmaya karar verir.

Filme ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

5) Kötü Alışkanlıklar (Malos Hábitos):

2005’te Meksika’da yapılmış bu film, küçük bir aileye odaklanır ve bu ailedeki farklı yeme bozukluklarını konu eder. Film boyunca, mevcut güzellik standartlarına yapılan çok sert eleştirilere tanık oluruz. Örneğin, bunlardan biri kızının fazla kilolarından utanan bir anne karakteridir.

Filme ulaşmak için tıklayınız.