fbpx

Yeme Bozuklukları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - Diyetisyen Gamze Altınay

Cheeseburgers_Overhead_1296x728-header.jpg

Yeme Bozuklukları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Son dönemlerde sizlerden en sık duyduğum durum ‘’Binge eating’’ yani tıkanırcasına yeme sendromu. Özellikle danışanlarımla güzel giden bir sağlıklı beslenme sürecinde önümüzde taş koyan ve tartıda artıları görmemize neden olan bu durum maalesef duygusal yeme ile çok karıştırılıyor. Ben de buradan hareketle yeme bozukluklarını ayrıntılı olarak irdelemek ve açıklamak istedim. Yeme bozukluğu dediğimizde psikiyatrik anlamda tanı almış ve beslenmeyle alakalı hastalık durumlarından bahsediyoruz. Bu bozukluklar genelde bir hastalığa eş olarak gelişse de tek başına da meydana gelebilmektedir. Yeme bozuklukları dediğimizde aklımızda anoreksiya nevroza ve bulimiya nevroza hastalıkları canlansa da aslında birçok çeşidi var. Burada dikkat çekmek istediğim nokta, bir yeme bozukluğunuz olabilir, bu bozukluk hayatınızı etkiliyor olabilir ama farkında olmayabilirsiniz. Yeme bozuklukları sizi doktora başvurmaya itecek kadar ciddi değilse eğer hayatınızı önemli anlamda etkileyebilir fakat gözden kaçabilir ve özellikle uzun süredir devam ediyorsa bu yeme biçimi bir davranış şekli olarak hayatınıza oturabilir. Yeme bozukluğu olup fark etmeyen  bireyler hayatı boyunca fazla kilo, aşırı zayıflık, sağlıksız ve çeşitsiz beslenme veya hazımsızlık, şişkinlik, hastalıklara çabuk yakalanma gibi problemler yaşayabiliyorlar. Bu yazımda yeme bozukluklarının her çeşidinden genel hatlarıyla bahsettim. Size önerim dikkatlice okumanız ve vücudunuzun size verdiği sinyallerin farkına vararak bir an önce sağlıklı bir beslenme rutini için harekete geçmeniz.

 

Yeme Bozuklukları Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yeme bozuklukları psikiyatrik anlamda tanılar kitabına (DSM-5) girmiş klinik hastalıklardır. Yeme bozukluğu olan kişiler çok az veya çok fazla yemek yeme eğiliminde olabilirler. Ayrıca vücut hatları ve vücut ağırlıklarıyla normalden fazla ilgilidirler. Hatta bu durum çoğu hastada bir takıntı halini almıştır. Yeme bozuklukları herkesi etkileyebilir. Ancak Ulusal Yeme Bozuklukları Birliği’ne (NEDA) göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınların hastalığa yakalanma olasılığı erkeklerden iki kat daha fazladır.
Dört ana yeme bozukluğu türü vardır:

Anoreksiya Nervoza: Bu rahatsızlığı olan insanlar günlük olarak ihtiyaçları olan enerjinin yarısını bile almamaktadırlar. Yemeyi reddetmektedirler. Çoğu hastada yemek yeme ile başlayan ciddi bir suçluluk hissiyle yemek yemekten vazgeçme görülmektedir.

Bulimia Nervosa: Bu rahatsızlığa sahip kişiler aşırı yemek yerler bu yemek yeme süreci bir nöbet gibi olmaktadır ve ardından derin bir pişmanlık ve suçluluk hissiyle yediklerini çıkarırlar (kusma veya laksatif yöntemiyle) veya aşırı derecede yüksek ağırlıklı egzersizler yaparlar.

Tıkanırcasına Yeme Sendromu (Binge Eating): Bu rahatsızlığa sahip kişiler kontrolsüz bir şekilde yemek yerler ve bu yemekleri çıkartma veya telafi etme eğiliminde bulunmazlar. Gün içerisinde sağlıklı beslenmelerine rağmen tek başına kaldıklarında aşırı yemek yeme nöbetleri geçirmektedirler.

Diğer Tanımlanmamış Beslenme Veya Yeme Bozuklukları (OSFED): Bu duruma başlangıçta “başka türlü tanımlanamayan yeme bozuklukları” (EDNOS) deniyordu. Bu kategoride yukarıdaki üç yeme bozukluğunun tanı kriterlerine uymayan fakat halen problemli bir yeme rutinine sahip olan hastalık durumundan bahsedilmektedir. İşte asıl odaklanmamız gereken nokta burası. Çünkü insanlar yukarıdaki üç hastalığın belirtilerini göstermemelerine rağmen halen yemek bozukluğuna sahip olabilir fakat farkında olmayabilirler. Bu tarz yeme bozuklukları 4.kategoride incelenmektedir.

Yeme bozukluklarının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak hastalığa birkaç faktör katkıda bulunabilir. Yeme bozuklukları ergenlik çağında ve genç erişkinlik yıllarında başlayabilir. Bunlar, birçok insanın kendi vücut imajına odaklandığı yaşlardır. Hastalık ailelerde de olabilir yani genetik bir yükü de bulunmaktadır. Obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gibi bazı duygusal bozukluklar, yeme bozukluğu riskini arttırmaktadır. Yeme bozukluklarının yaşamı tehdit eden ciddi komplikasyonları olabilir. Bu nedenle, bu koşullar için yardım almak önemlidir. Ancak bir doktor bir yeme bozukluğunu tedavi etmeden önce durumu teşhis etmelidir. Bazı insanlar için bir sorun olduğunu kabul etmek oldukça zordur. Ancak bazı belirtiler, bireyin yeme rutininde bir bozukluk olduğunu açıkça göstermektedir. Doktorlar yeme bozukluklarını teşhis etmek için fiziksel ve psikolojik değerlendirmeler kullanır. Ayrıca yeme bozukluğu için teşhis kriterlerini karşıladığınızdan da emin olmaları gerekmektedir. Bu kriterler, American Psychiatric Association (APA) tarafından yayınlanan Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) ‘de özetlenmiştir.

 

Yeme Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir? Tanı Nasıl Konur?

 

Fiziksel Değerlendirmeler (Fiziksel Muayene)Fizik muayene sırasında doktorlar boy, kilo ve yaşamsal belirtileri kontrol etmektedir. Ayrıca akciğerlerin ve kalbin de muayene edilmesi önemlidir çünkü yeme bozuklukları bu 2 organı da yakından etkilemektedir. Bu etkiler arasında;

 • Yüksek veya düşük tansiyon
 • Yavaş nefes alma
 • Yavaş nabız sayısı

Aynı zamanda mide ve karın incelemesi de önemlidir. Bunun yanı sıra cilt ve saçlar kuruluk açısından incelenmektedir. Tırnakların kolay kırılıp kırılmamasına da bakılmaktadır.  Boğaz ağrısı veya bağırsak sorunları gibi diğer olası sorunlar da incelenmektedir. Bunlar bulimiyanın yan etkileri olabilir.

 

Laboratuvar Testleri
Yeme bozuklukları vücuda zarar verebilir ve hayati organlarda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, doktorlar aşağıdakileri içeren laboratuar testleri yapabilir:

 • Tam kan sayımı
 • Karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri
 • İdrar tahlili

Doktorunuz ayrıca, iştahsızlık veya bulimiyadan kaynaklanan kemik kaybının bir işareti olabilecek kırık kemikleri aramak için bir röntgen de isteyebilir. EKG ile kalbin işlevinin kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Yeme bozukluğunda özellikle kusma görülüyorsa ağız ve çene açısından inceleme de oldukça mühimdir. Özellikle diş çürüklerinin olup olmadığı mutlaka incelenmelidir.

Psikolojik Değerlendirmeler
Doktorlar yeme bozukluklarını sadxece fiziksel muayeneye göre teşhis etmezler. Bir psikiyatrist tarafından psikolojik bir değerlendirme de gereklidir. Psikiyatristiniz size yeme alışkanlıklarınız hakkında sorular soracaktır. Amaç, besinlere ve yemeye karşı tutumunuzu anlamaktır. Doktorun ayrıca vücudunuzu nasıl algıladığınız konusunda bir fikir edinmesi gerekir.
Özellikle diyet, yemek yeme, yediklerini çıkarma veya aşırı egzersiz alışkanlıkları üzerinde konuşurken sorular kişisel olabilmektedir. Dürüst yanıt vermek önemlidir, böylece doktorunuz doğru bir teşhis koyabilir ve bir tedavi planı önerebilir. Bir yeme bozukluğu tanısı almak için belirli bir hastalık türü için bütün kriterleri karşılamanız gerekir. Yeme bozukluklarının belirtileri yeme bozukluğunun türüne göre değişir.  Anoreksiya nevrozada ince görünüm, insomnia, aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve bayılma öyküsü, mavimsi tırnaklar, kırılgan saç ve tırnaklar, kabızlık, kuru cilt, düzensiz kalp ritmi örnek belirtiler arasındadır. Bulimia nevroza için kilo almaktan çok korkma, kilo kaybetmek adına ilaç kullanımı, zorla kendini kusturma, aşırı derecede yüksek ağırlıklı egzersiz yapma ve düzensiz olarak müshil, diüretik ve lavman kullanımı belirtilere örnek verilebilir. Binge eating ( Tıkanırcasına yeme sendromu)’nda normalden fazla büyüklükte porsiyonlarda yemekler yeme, rahatsız edici şekilde şiş hissedene kadar yemek, yemeklerini yalnız yemek istemek, sürekli diyet yapmak ama kilo kaybedememek ve depresyon ve anksiyete yaşıyor olmak yine ayırıcı belirtilerdendir.

Yeme Bozuklukları Neden Olur?

Yeme bozukluklarının kesin nedeni bilinmemektedir. Diğer psikiyatrik hastalıklarda olduğu gibi, aşağıdakiler gibi birçok neden olabilir:
Genetik ve biyolojik ; Bazı insanlar yeme bozukluğu geliştirme riskini artıran genlere sahip olabilir. Beyin kimyasallarındaki değişiklikler gibi biyolojik faktörler yeme bozukluklarında rol oynayabilir.
Psikolojik ve duygusal sağlık: Yeme bozukluğu olan kişiler, bozukluğa katkıda bulunan psikolojik ve duygusal problemlere sahip olabilir. Düşük benlik saygısı, mükemmeliyetçilik, dürtüsel davranış ve sorunlu ilişkilere sahip olabilirler. Bunların yanı sıra diyabet gibi kesinlikle şu sebeptendir diye açıklanamaz. Yeme bozukluklarında sebepler kişiden kişiye ortak noktalar taşısa bile ciddi anlamda değişmektedir. Bu nedenle tanı ve tedavi de oldukça kişiye özel düzenlenmelidir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Genç kızlar ve genç kadınlar, genç erkeklerden ve genç erkeklerden daha fazla iştahsızlık veya bulimiya nevrozaya sahip olabilir, ancak erkeklerde de yeme bozuklukları görülmektedir. Yeme bozuklukları, geniş bir yaş aralığında ortaya çıkabilmesine rağmen, genellikle gençlerde ve 20’li yaşların başında gelişir.
Aşağıdakiler dahil bazı faktörler yeme bozukluğu geliştirme riskini artırabilir:

 • Aile öyküsü: Yeme bozukluğu olan ebeveynleri veya kardeşleri olan kişilerde yeme bozukluklarının ortaya çıkması daha olasıdır.
 • Diğer psikiyatrik problemler: Yeme bozukluğu olan kişilerde genellikle anksiyete bozukluğu, depresyon veya obsesif-kompulsif bozukluk geçmişi vardır.
 • Kısıtlı bir diyet yapma/sürekli diyette olma durumu: Diyet, yeme bozukluğu geliştirmek için bir risk faktörüdür. Açlık beyni etkiler ve ruh hali değişikliklerini, düşüncede katılığı, kaygıyı ve iştahtaki azalmayı etkiler. Bir yeme bozukluğunun birçok belirtisinin aslında açlık belirtileri olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Açlık ve kilo kaybı, yeme bozukluklarına yatkın bireylerde beynin çalışma şeklini değiştirebilir, bu da kısıtlayıcı yeme davranışlarını devam ettirebilir ve normal yeme alışkanlıklarına dönmeyi zorlaştırabilir.
 • Stres: Üniversiteye gitmek, taşınmak, yeni bir işe girmek veya bir aile veya ilişki sorunu olsun, değişim stres getirebilir ve bu da yeme bozukluğu riskinizi artırabilir.

 

Yeme bozuklukları açısından kendi vücudunuzu ve beslenme rutininizi incelemeniz adına çeşitlerine dair bir tablo oluşturdum. Bu tablo sayesinde genel bir kanıya sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu tabloda sık görülen diğer yeme bozukluklarına da yer verdim. Burada vurgulamak istediğim nokta yeme bozuklukları hakkında anoreksiya veya bulimiyadan daha fazla bilgimizin olmasının ne kadar önemli olduğu aslında. Sizin de hayat kalitenizi düşüren bir yeme bozukluğunuz olabilir fakat farkında olmayabilirsiniz. Bu yeme bozukluğu sizi hastaneye götürecek kadar ciddi olmasa da örneğin sürekli diyet yapıp kilo verme sonra bütün kiloyu geri alma durumu yaratabilir. Başka bir örnek verecek olursak, bir yeme bozukluğunuz vardır ve farkında olmadan sürekli tek tip beslenerek sağlığınızı günden güne kötü etkiliyorsunuzdur. Gençken farkında olmadığınız bu problemler yaşam sürenizin kısalmasına bile sebep olabilmektedir. Gelin detaylıca inceleyelim.

 

 

YEME BOZUKLUĞU TİPLERİ

ÖZELLİKLERİ

 

 

 

Anoreksiya Nevroza

Benzer yaş ve boydaki insanlarla karşılaştırıldığında oldukça zayıf olmak, çok kısıtlı yeme alışkanlıkları, kilo almaktan kaçınmak için yoğun bir kilo alma korkusu, zayıf olmasına rağmen sağlıklı bir kiloyu korumak için acımasız bir zayıflık ve iştahsızlık, vücut ağırlığının veya algılanan vücut şeklinin benlik saygısı üzerinde güçlü etkisi, ciddi şekilde zayıf olmasına rağmen bunu reddetmek.
 

 

Bulimiya Nevroza

Alınan kalorileri telafi etmek ve bağırsak rahatsızlığını gidermek için yediklerini çıkarmaya çalışmak, Bu çıkarma işlemi için zorla kusma, oruç tutma, müshil, diüretikler, lavmanlar ve aşırı egzersiz kullanmak. Anoreksiya nervoza’nın aşırı yeme veya çıkarma alt tiplerine oldukça benzerdir. Bununla birlikte, bulimili bireyler genellikle zayıf olmaktan ziyade nispeten normal bir kiloda kalırlar. Bulimia nervoza’nın yaygın semptomları şunlardır: Kilo alımını önlemek için tekrarlayan uygunsuz çıkarma davranışları ile tekrarlayan aşırı yeme nöbetleri, vücut şekli ve kilodan aşırı etkilenen bir benlik saygısı, kilo alma korkusu, buna rağmen normal kiloya sahip olmak.
 

 

 

Binge Eating (Tıkanırcasına yeme)

Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler, düzenli ve kontrolsüz bir şekilde kısa sürelerde büyük miktarlarda yiyecek tüketirler. Diğer yeme bozukluğu olan insanların aksine bu bireylerde yediğini çıkarma davranışı bulunmamaktadır. Aç hissetmemekle birlikte, büyük miktarlarda yiyecekleri hızlı, gizli ve rahatsız bir şekilde dolana kadar yemek, aşırı yemek yeme nöbetleri sırasında kontrol eksikliği hissetmek,
aşırı yeme davranışı hakkında düşünürken utanç, iğrenme veya suçluluk gibi sıkıntı duyguları hissetmek,  tıkınmayı telafi etmek için kalori kısıtlaması, kusma, aşırı egzersiz veya müshil veya diüretik kullanımı gibi çıkarma yöntemleri kullanmamak. 
 

 

Pika

Yemeye uygun olmayan şeyleri yeme bozukluğudur. Pikalı bireyler buz, kir, toprak, tebeşir, sabun, kağıt, saç, kumaş, yün, çakıl taşı, çamaşır deterjanı veya mısır nişastası gibi gıda dışı maddeleri yemek isterler. Bu bozukluk özellikle çocukları, hamile kadınları ve zihinsel engelli bireyleri etkileyebilir.
Ruminasyon Bir kişinin daha önce çiğnediği ve yuttuğu yiyecekleri kusması, yeniden çiğnemesi ve sonra yeniden yutması veya tükürmesi durumu anlatır. Bu ruminasyon tipik olarak yemekten sonraki ilk 30 dakika içinde gerçekleşir. Reflü gibi tıbbi durumların aksine, isteğe bağlıdır.
Kısıtlayıcı Tip Yeme Bozukluğu Genelde bebeklik ve çocukluk döneminde görülmektedir. Yetişkinliğe yansıyabilir. Bu bozukluğa sahip bireyler, yemeye ilgi duymadıklarından veya belirli kokulardan, tatlardan, renklerden, dokulardan veya sıcaklıklardan hoşlanmadıklarından dolayı yemek yiyemezler. Aşırı seçici yemek yeme durumu olarak da geçebilir.
Yediğini Çıkarma Bozukluğu (Purging) Bu tip bir bozukluğu olan bireyler, kilolarını veya vücut şekillerini kontrol etmek için genellikle kusma, müshil, diüretikler veya aşırı egzersiz gibi telafi davranışlarını kullanmaktadırlar. Uygun olmamasına rağmen aşırıya kaçmadıkları için diğer tanı kriterlerini karşılamamaktadır.
Gece Yeme Sendromu Uykudan uyandıktan sonra aşırı yemek yeme sendromudur. Bu bireyler gecenin bir yarısı uyanıp buzdolabına koşturabilirler.
Diğer Tanımlanmamış Yeme Bozuklukları Bu yeme bozukluklarının dışında kalan diğer uygunsuz yeme durumları için oluşturulmuş bir tanı kategorisidir.

 

 

Gördüğünüz gibi aslında yeme bozuklukları toplumda bilinenin aksine az görülen durumlar değildirler. Tam olarak bir tanı kriterini karşılamasak da, bu bozukluklara eğilimimiz olabilir. Bu eğilimi fark etmek ve bu bozukluğu gidermek adına bir girişimde bulunmak sizin hayat kalitenizi arttıracaktır. Bunun yanı sıra psikiyatrik bir hastalık olarak yer aldığı için damgalama korkusuyla bu belirtileri saklayabiliyoruz. Aslında her bireyin yaşayabileceği bir durum olan yeme bozukluğunda önce kendinizi fark etmeniz sonrasında da bunu belirterek yardım talep etmeniz çok önemli. Bu sayede hayatınızda problem olarak görünen çoğu durumu çözebilirsiniz.

Unutmayın, yalnız değilsiniz ve bu anlamda beslenme uzmanları ve psikologlar size en iyi desteği sağlayacaklardır.

Eğer siz de yukarıdaki yazıda kendinize dair belirtilere rastladıysanız veya sadece yeme rutininizin hangi sınıfa girdiğini merak ediyorsanız aşağıya bilimsel anlamda kanıtlanmış bir ölçek bırakıyorum. Bu 40 soruluk ölçeği YTT-40 ölçeğini çözerek yeme tutum ve davranışlarınız hakkında genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Sonuçları nasıl değerlendireceğinizi de aşağıya bırakacağım. Eğer bir yeme bozukluğu ile mücadele ediyorsanız veya şuan fark ettiyseniz en kısa zamanda bir doktora başvurarak tedavi olabilirsiniz. Unutmayın destek her zaman var ve yaşam kalitenizi yükseltmek sizin elinizde. Yalnız değilsiniz!

 

YEME TUTUM TESTİ

Bu anket sizin yeme alışkanlıklarınızla ilgilidir. Lütfen her bir soruyu dikkatlice okuyunuz ve size uygun gelen kutunun içine X işareti koyunuz. Örneğin; “Çikolata yemek hoşuma gider” cümlesini okudunuz. Çikolata yemek hiç hoşunuza gitmiyorsa “hiçbir zaman” yazılı kutunun içine X işareti koyunuz, her zaman hoşunuza gidiyorsa “daima”nın altını X işaretleyiniz.

 

 

SORULAR Daima Çok

Sık

Sık

Sık

Bazen Nadiren Hiçbir Zaman
Başkaları ile birlikte yemek yemekten hoşlanırım.

 

Başkaları için yemek pişiririm, fakat pişirdiğim yemeği yemem.

 

Yemekten önce sıkıntılı olurum.

 

Şişmanlamaktan ödüm kopar.

 

Acıktığımda yemek yememeye çalışırım.
Aklım fikrim yemektedir.

 

Yemek yemeyi durduramadığım zamanlar oldu.

 

Yiyeceğimi küçük küçük parçalara bölerim.

 

Yediğim yiyeceğin kalorisini bilirim.

 

Ekmek, patates, pirinç gibi yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınırım.
Yemeklerden sonra şişkinlik hissederim.

 

Ailem fazla yememi bekler.

 

Yemek yedikten sonra kusarım.

 

Yemek yedikten sonra aşırı suçluluk duyarım.

 

Tek düşüncem daha zayıf olmaktır.

 

Aldığım kalorileri yakmak için yorulana kadar egzersiz yaparım.

 

Günde birkaç kere tartılırım.

 

Vücudumu saran dar elbiselerden hoşlanırım.

 

Et yemekten hoşlanırım.

 

Sabahları erken uyanırım.

 

Günlerce aynı yemeği yerim.

 

Egzersiz yaptığımda harcadığım kalorileri hesaplarım.

 

Adetlerim düzenlidir. (Yalnızca kızlar cevaplandıracak)

 

Başkaları çok zayıf olduğumu düşünür.

 

Şişmanlayacağım (vücudumun yağ toplayacağı) düşüncesi zihnimi meşgul eder.

 

Yemeklerimi yemek, başkalarınınkinden daha uzun sürer.
Lokantada yemek yemeyi severim.

 

Müshil kullanırım

 

Şekerli yiyeceklerden kaçınırım.

 

Diyet (perhiz) yemekleri yerim.

 

Yaşamımı yiyeceğin kontrol ettiğini düşünürüm.

 

Yiyecek konusunda kendimi denetleyebilirim.

 

Yemek konusunda başkalarının bana baskı yaptığını düşünürüm.

 

Yiyeceklerle ilgili düşünceler çok zamanımı alır.

 

Kabızlıktan yakınırım.

 

Tatlı yedikten sonra rahatsız olurum.

 

Diyet (perhiz) yaparım.

 

Midemin boş olmasından hoşlanırım.

 

Şekerli, yağlı yiyecekleri denemekten hoşlanırım.

 

Yemeklerden sonra içimden kusmak gelir.

 

 

 

On bir yaşından büyük kişilere uygulanabilen, yeme bozukluğu olan ergenleri belirlemek ve anoreksiya nervoza belirtilerini ölçmek amacıyla Garner ve Garfinkel tarafından geliştirilmiş, Türkiye’de bu ölçeğin Türkçeye uyarlanması Savaşır ve Erol tarafından yapılmıştır. Kesme noktası 30 puandır.

 • Maddelerden 1, 18, 19, 23, 27, 39 için bazen 1 puan, nadiren 2 puan ve hiçbir zaman 3 puan ve diğer seçenekler 0 puan olarak değerlendirilmektedir.
 • Ölçeğin diğer maddeleri için ise daima 3 puan, çok sık 2 puan ve sık sık 1 puan ve diğer seçenekler 0 puan olarak hesaplanmaktadır.
 • Sonuçta ölçeğin her bir maddesinden alınan puanlar toplanarak ölçeğin toplam puanı elde edilmektedir.

Yürütülen çalışmada YTT-40’ın değerlendirme ölçeğine göre; “≥30” puan alan kişiler “yeme davranışı bozukluğuna yatkın” şeklinde nitelendirilmiştir.