fbpx

Beslenme ve Diyetetik Okuyanların Mutlaka Alması Gereken 10 Kitap - Diyetisyen Gamze Altınay

book.apple_-1280x857.jpg

Beslenme ve Diyetetik Okuyanların Mutlaka Alması Gereken 10 Kitap

 

Beslenme bütün canlıları ilgilendiren bir konu. Özellikle düşünebilen ve hareketlerini buna göre şekillendiren biz insanlar için günlük rutinimize dahil olan beslenmeyi düşünmemek mümkün değil. Düşündükçe yeni kapılar açan ve aslında bir bilim olan beslenme, her dönem ilgi çekiciliğini koruyor ve sağlıklı bir yaşam için bize rehber olmaya devam ediyor. Bu süreçte ben de sizden aldığım sorulardan hareketle beslenmeyi kulaktan duyma bilgilerden değil de bilimsel kaynaklardan ve eğlenceli bir şekilde öğrenmenizi istedim. Özellikle üniversite tercihlerinin yapıldığı bu dönemde Beslenme ve Diyetetik hakkında bilgi sahibi olmak isteyen meslektaş adaylarıma da yardımcı olabileceğini düşünüyorum. O zaman gelin hem üniversite sıralarında hem de mesleki hayatımda baş ucumdan ayırmadığım bu güzel kaynaklardan sağlıklı beslenme hakkında bilimsel ve kanıtlanmış bilgileri detaylıca öğrenelim.

 

1.BESLENME, Prof. Dr. Ayşe Baysal

 

Özellikle 1. ve 2.sınıf için ana ders kitabı olarak geçen bu kaynak beslenmenin ABC’sini içeriyor. Beslenmeyi genel anlamda öğrenebilmek ve besinleri daha yakından tanımak için bu kitapla başlamak harika bir adım.

 

 

 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Merak Edilen Her Şey İçin Tıklayınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Merak Edilen Her Şey

 

 

2.100 SORUYA YANITLA SAĞLIKLI BESLENME, Prof. Dr. Ayşe Baysal

Beslenme hakkında yanlış bilinen bunca bilginin doğrusunu arıyorsanız bu kitabı kesinlikle okumanızı öneriyorum. Beslenme bilimi popülerleştikçe maalesef gerçeklikten uzaklaşabiliyor. Bu nedenle uzman bir diyetisyenin kaleminden kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesi ve ilk adımları bu şekilde atmak en güzeli.

 

 

‘Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Merak Edilen Her Şey’ blog yazısını okumak için tıklayınız.

 

3.BESLENME VE DİYETETİK GÜNCEL KONULAR-6, Prof. Dr. Muhittin Tayfur

Bilimsel bilgi değişmez diye bir gerçek yoktur. Her geçen gün özellikle de beslenme bilimi hakkında birçok araştırmalar yapılıyor. Özellikle klinik ortamda yapılan bu araştırmalar sayesinde beslenmeye ait bilimsel bilgiler güncellenebiliyor. Özellikle meslektaşlarımın bu alanda güncel bilgileri yakalaması, öğrenci diyetisyenlerin daha üniversite sıralarında bu bilgilere ulaşması ve toplumun da güncel bilgiye ulaşarak hayatına bu bilgileri adapte etmesi açısından harika bir kaynak.

 

4.HASTALIKLARDA BESLENME TEDAVİSİ, Prof. Dr. Emel Tüfekçi Alphan

Özellikle Beslenme ve Diyetetik bölümünün 3.senesini oluşturan beslenme ve klinikle ilgili alanlardan biri olan Tıbbi Beslenme Tedavisi dersini öğrenmek için harika bir kaynak. Sağlıklı beslenme elbette bir kibrit kutusu peynirden ibaret değil. Hastalıkların neredeyse hepsi beslenme ile ilişkilidir. Bunun yanı sıra hastalıkları önleme döneminde koruma için de beslenme hayati bir öneme sahiptir. Bu kitap sayesinde klinik anlamda beslenmeyi nasıl bir ilaç gibi kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir sağlık profesyoneli olarak hastalıklara dair detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Kişiye ve hastalığa özel beslenme için bilimsel bilgi ışığında bir anlatıma sahip.

 

 

5.PEDİATRİK BESLENMENİN ESASLARI, Patricia Queen Samour ve Kathy King (Çeviri editörü: Doç. Dr. Gülhan Samur)

Pediatri yani çocuk sağlığı ve hastalıkları alanı her anlamda özel bir bakım gerektirmektedir. Beslenme ve Diyetetik bölümünde de Anne ve Çocuk Beslenmesi dersi iki döneme yayılmış şekilde bir sene boyunca ayrıntılı olarak incelenmektedir. Beslenmenin oldukça hassas planlanması gereken bu dönemde bilimsel bilgiye dayanan uygulamaları içeren bu kitap oldukça iyi bir kaynaktır. Özellikle Beslenme ve Diyetetik öğrencileri için yalnızca derste verilen bilgiyle kalmayıp bu gibi kaynaklardan özel alanlara dair bilgiler edinmek her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Çocuk gibi hassas bir alanda siz de hassas ve bütüncül yaklaşmak istiyorsanız, derste verilen bilgiyle kalmayın derim. Beslenme birçok dala ayrılmış bir alandır ve alanlar özelleştikçe yaklaşımlar daha detaylı hale gelmektedir. Sağlıklı bir yetişkinliğin ve yaşlılığın ilk adımları da çocukluk döneminde atılmaktadır. Çocukluk döneminden itibaren güzel oturtulmuş bir sağlıklı beslenme, ömür boyu refah içinde yaşamamızı sağlamaktadır.

 

6. BESLENMENİN KANSER TEDAVİSİNDEKİ GÜCÜ, Uzm. Dyt. Dilşat Baş

Alanında uzman ve yıllardır kanser hastalarıyla çalışan Sayın Dilşat Hocamızın kaleminden olan bu kitap onkoloji hastaları için basit ve etkili bir beslenme rehberi niteliğindedir. Beslenmenin oldukça önemli olduğu kanser hastalığında, hastaları her anlamda desteklemek, beslenmelerini optimum düzeyde tutarak bu zor dönemin olabilecek en yüksek refah düzeyinde geçirilmesini sağlamak ve iyileşme dönemini hızlandırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler doğrultusunda hazırlanmış bu rehberi mutlaka okumanızı öneriyorum. Beslenme alanı hakkında her ne kadar ilginizi çeken alanı belirlemiş de olsanız bir diyetisyen olarak her alandan haberdar olmak, işinizi güzel yapabilmek için en iyisi.

 

7.SAĞLIĞIN KORUNMASINDA FİZİKSEL AKTİVİTE VE SPOR BESLENMESİ TEMEL İLKELERİ, Dr. Öğr. Üyesi Nesli Ersoy, Prof. Dr. Gülgün Ersoy

Beslenme biliminin önemli alanlarından ve hakkında en çok yanlış bilgi bulunan alanlardan birisi de sporcu beslenmesi. Sporculara yönelik özel beslenme yaklaşımını bilimsel bir dille ele alan ve ayrıntılarıyla inceleyen bu kaynak, okulda öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmenizi ve kendinize fark katmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında sporcu beslenmesi alanıyla ilgilenmeyi düşünüyorsanız bu alana dair temel bilgileri öğrenebileceğiniz bir kaynak.

 

8.TOPLU BESLENME YAPILAN KURUMLARDA ÇALIŞAN PERSONEL İÇİN HİJYEN/SANİTASYON EĞİTİMİ REHBERİ, Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol ve Ark.

Beslenme biliminin en çok gölgede kalan alanı Toplu Beslenme Sistemlerinde Beslenme dersinde işlenen bir ana ders kitabıdır. Bunun yanı sıra beslenmenin oldukça önemli bir alanı olan Kurumsal beslenme ve Gıda güvenliği konularında da temel bilgileri sağlar. Beslenme dediğinizde aklınıza gelen obezite, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilikte beslenme ve pediatride beslenme alanlarının dışındaki kurumsal ve toplu beslenme sistemlerine dair şimdiden bir bakış açısı oluşturmanızı sağlayacak bu kitabı mutlaka edinin. Hem bu sayede beslenme biliminde bir sınır olmadığını, her alanda ne kadar önemli bir etkisi olduğunu daha iyi görmüş olacaksınız.

 

9.KRAUSE BESİN VE BESLENME BAKIM SÜRECİ, L. Kathleen Mahan ve Janice L. Raymond (Çeviri editörü: Prof. Dr. Gamze Akbulut)

Diğer kaynaklara kıyasla beslenme bilimi hakkında daha üst düzey ve ayrıntılı bilgiler edinmek için ve özellikle profesyonel anlamda beslenme metabolizmasına hakim olabilmek için okunabilecek en güzel kaynaklardan birisi. Genelde birinci veya ikinci sınıfta değil de okulu bitirmeye yakın bir dönemde alınmasını tavsiye ediyorum. Bütün bölüm derslerini aldıktan sonra içeriğini anlamak daha kolay olacaktır. Bu kitap sayesinde üniversite boyunca öğrendiğiniz bilgileri detaylıca destekleyebilecek ve güncel kaynaklara ulaşabileceksiniz.

 

 

10.TOPLU BESLENME YAPILAN KURUMLAR İÇİN YEMEK PLANLAMA KURALLARI VE YILLIK YEMEK LİSTELERİ, Prof. Dr. Ayşe Baysal ve Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol

Mesleğimizin ülkemizdeki kurucusu Sayın Ayşe hocamla başladım ve onunla bitiriyorum bu serimizi. Yine kurumsal beslenme alanında özellikle 3.sınıfta yürütülen derslerde bir ana ders kitabı olarak gösterilen bu kitap kurumsal beslenme diyetisyenleri için hem yapıtaşı niteliğinde hem de rehber niteliğinde bir kitap. Bu kitap sayesinde eğer bir kurumda çalışmayı planlıyorsanız oradaki öğünleri planlarken nelere dikkat edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Kurumsal beslenmenin insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu da bu kaynak sayesinde daha iyi kavrayabilirsiniz. Kurumsal beslenme derken bahsettiğim aslında hastaneler, restoranlar, yemekhaneler, oteller vb. bu gibi kurumlardaki beslenme kurallarını öğrenmek size çalışma alanları hakkında da yeni bir kapı açacaktır.

Beslenme bilimiyle ilgili kitaplar say say bitmez fakat doğru bilgiye ulaşmak adına bir kaynak arıyorsanız bu alanda oldukça eleştirel ve ayrıntılı bakmanızda yarar var. Beslenme ve diyetetik alanında bilgi sahibi olmak için, özellikle bu mesleği icra edeceksek profesyonel düzeyde bilgi farkımızı kanıtlamak için hayatımızın her döneminde okumaya devam etmemiz gerekiyor. Araştırmalar sürdükçe bilgiler değişiyor ve buna adapte olmak çok önemli. Bu kitaplara ulaşabilmek ve bilginize güç katmak için size bıraktığım linkten hızlı bir şekilde kütüphanenizi zenginleştirebilirsiniz.

 

 

‘Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Merak Edilen Her Şey’ blog yazısını okumak için tıklayınız.