fbpx

Vücuttaki Sarkmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey; Neden Derimiz Sarkar? Nasıl Önleyebiliriz? - Diyetisyen Gamze Altınay

shutterstock_410979553.jpg

Vücuttaki Sarkmalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey; Neden Derimiz Sarkar? Nasıl Önleyebiliriz?

 

Cildimiz vücudumuzu koruyan ve dış görünüşümüzün tamamını oluşturan en büyük organımız. Bir koruyucu bariyer olarak çevresel faktörlerden en çok etkilenen de yine cildimiz. Dış görünüş elbette her şey değildir fakat cildimizdeki etkilenmeler çok çabuk fark edildiği için aynaya baktığımızda ilk olarak gözümüze çarpan bu değişimler oluyor. Yaz mevsimine girişle beraber danışanlarımdan aldığım en sık sorulardan biri ‘’ciltteki sarkmalarda ne yapabiliriz?’’ sorusu. Bebekliğimizden yaşlılığımıza kadar olan sürede vücudumuzu sarıp sarmalayan ve bizi koruyan cildimizi ancak güzel bir bakımla ve özenle yıllar boyu koruyabiliriz. Şimdi gelin beraber sarkık nedir, neden oluşur, kilo verdiğimizde neden sarkmalar meydana gelir, sarkıkların oluşmaması için neler yapılmalı ve oluştuktan sonra neler yapılabilir buna bakalım.

 

Cildimiz Neden Sarkar?

 

Kolajen, vücudunuzdaki en bol proteindir. Cildinizi yapısını korur ve kaslarınız ile kemikleriniz arasındaki eklem dokusunu oluşturur. Vücudunuz doğal olarak kolajen üretir, ancak yaşlandıkça bu önemli proteinin üretimi azalır. Sonuç olarak cildiniz daha az elastik hale gelir ve kırışıklıklar görünür olmaya başlar. Doğal kolajen seviyeleriniz düştükçe, cildinizin daha derin katmanlarındaki doğal yağ miktarı da azalır. Bu, cilt katmanlarınızın altında boş bir alan bırakır ve bu da cildin eskiden sıkı olduğu yerde sarkmasına  neden olabilir. Diğer yaşam tarzı faktörleri, kırışıklıkların daha erken oluşmasına neden olabilir. Kırışıklıklara yatkınsanız, bu çoğunlukla genetiğin bir sonucudur. Erken dönemdeki kırışıklıklara katkıda bulunabilecek diğer faktörler şunlardır; sigara içmek, ultraviyole A (UVA) / ultraviyole B (UVB) ışınlarına sık sık maruz kalma, aşırı kilo kaybı veya alma, işlenmiş gıdalarda yüksek beslenme düzeni. Burada aslında sebepler ikiye ayrılıyor diyebiliriz. İleri yaşlarda ortaya çıkan sarkmalar genelde kolajen azlığına sebep olurken erken dönemde ortaya çıkan sarkmalar genellikle kilo kaybıyla ilişkili olmaktadır. Buna ek faktörler de destek vermektedir. Özellikle kilo kaybı olduğunda yüzde çökme meydana gelmesi yüz dokusunun altındaki yağ dokusunun azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu faktörlerin yanı sıra gebelik ve çeşitli hastalıklar da sarkmalara sebep olabilmektedir.

 

Sarkıkların Oluşmaması İçin, Özellikle Erken Dönemde, Neler Yapılabilir?

 

Her cilt probleminde olduğu gibi bu sarkıklarda da ilk aşama koruyucu önlemler olmalıdır.

Çatlaklar bloğumda da bahsettiğim cilt sağlığını koruyucu önlemler sarkıklarda da işe yaramaktadır.

Bir problemi problem ortaya çıkmadan önce engellemeye çalışmak ve bu anlamda önlemler almak her açıdan sizi daha rahat hissettirecektir. Bunun için her ne kadar yaşlanmamızı engelleyemesek de, kolajen miktarımızın düşmesini engelleyebiliriz. Kolajen takviyeleri özellikle bu anlamda oldukça etkilidir. Daha fazla bilgi almak için bloğuma göz atabilirsiniz. Kolajen takviyelerinin yanı sıra doğal gıdalardan zengin sağlıklı bir beslenme düzeni, sigara kullanmak/kullanıyorsak bırakmak, hayatımızdaki stresi azaltmak, günlük olarak egzersizler yapmak, fazla kilo alımından kaçınmak ve kilo kaybederken bir uzman desteği alarak bilinçli bir kilo kaybı sağlamak bunlar arasında sayılabilir. Cildimizin sıkılaşması için bu anlamda egzersizin yeri büyüktür. Kilo verme programlarında da asıl kiloyu verdiren faktör kaloriden kısıtlı bir beslenmeyken bu kilo kaybının vücuda daha etkili yansıması ve sıkılaşma için egzersiz desteği önerilmektedir.

 

 

Sarkıkları Azaltmak Ve Tedavi Etmek İçin Neler Yapılabilir?

 

Egzersiz Yapmak

Orta derecede kilo kaybının veya hamileliğin neden olduğu vücuttaki sarkık cilt egzersizle iyileştirilebilir. Kas kütlesi oluşturan veya kasları sıkılaştıran herhangi bir hareket, küçük cilt sarkıklığının görünümünü azaltabilir. Örneğin: ağırlık kaldırma veya direnç eğitimi. Ağırlıklar, makineler veya direnç bantları ile çalışmak kas kütlesini artırmaya yardımcı olur.

 

Pilates

Kontroloji olarak da bilinen Pilates, vücudun merkezini, kalça kaslarını, bacaklarını ve kollarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek için kontrollü hareketler kullanır.

 

Yüz Yogası

Maalesef hakkında en az kanıt olan yöntem budur. Yapılan araştırmalarda yüz yogası gibi tekniklerin sarkıkları azaltma üzerindeki etkisi oldukça az bulunmuştur. Yüz egzersizleri çene, gıdı ve boğaz çevresindeki sarkık deriyi azaltabilir. Pek çok yoga eğitmeni, bazı egzersizlerin sarkık yüz cildini azaltmak için faydalı olduğuna inanmaktadır. Bunun için denemek için harika bir poz simhasana’dır (Aslan Duruşu).
Takviyeler yaşa bağlı cilt sarkmasını azaltmaya yardımcı olmak için kollajen ve hyaluronik asit gibi bileşenler içeren oral takviyeler bulmuşlardır.

Topikal Tedaviler
Retinol gibi bileşenler içeren kremler, losyonlar ve serumlar, göz çevresi ve yüz derisinin elastikiyetini artırabilir. Hem reçetesiz satılan (OTC) ürünler hem de reçeteli ilaçlar yardımcı olabilir. Tretinoin ve retin-A gibi reçeteli retinoidler, kolajen üretimini artırır. Bunlar genellikle OTC çeşidi ilaçlardan daha etkili sonuçlar vermektedir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri
Nemli kalmak, güneş kremi sürmek ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları ortadan kaldırmak cildinizin daha taze ve daha az sarkık görünmesine yardımcı olabilir.

 

 

Cilt Sarkması Riskini Azaltan Ve Cildi Koruyan Besinler Nelerdir?

 

Öncelikle bu besinleri tüketerek sarkıklara kesin olarak son verin demek mümkün değildir. Besinler maalesef mucize değil. Fakat antioksidan etkisiyle ve besleyici değerleriyle cildimizi koruyan besinleri bilmek ve bunlara günlük beslenme rutinimizde yer vermek sarkıkları ciddi anlamda engelleyecektir.

 • Yeşil çay – Gebelik ve emziklilik durumu yoksa günde 2 fincan içilebilir.
 • Zerdeçal
 • Avokado
 • Zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Balık
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kırmızı meyveler
 • Salatalık
 • Yoğurt
 • Domates
 • Pancar
 • Narenciye
 • Turpgiller
 • Acı biber