Kurban Bayramında Güvenilir Et Tüketimi; Etin Doğru Kesilmesi, Saklanması Ve Pişirilmesi - Diyetisyen Gamze Altınay

kirmizi-et-tuketimi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler.jpg

Kurban Bayramında Güvenilir Et Tüketimi; Etin Doğru Kesilmesi, Saklanması Ve Pişirilmesi

 

Her Kurban Bayramında olduğu gibi bu sene de et tüketimimizde artış olacağından bahsetmiştim. Bu konuda özellikle porsiyon anlamında nelere dikkat etmemiz gerektiğini önceki bloğumda anlattım. Dengeleme blog yazıma ulaşmak için tıklayınız.

Bu yazımda ise porsiyon kontrolünden de önce gelen gıda güvenliğinden bahsedeceğim. Maalesef gıdaların tüketimine dair birçok doğru bilinen yanlış var. Özellikle pandemi sonrası dışarıda bir şeyler tüketmeye veya alışveriş yapmaya sıcak bakamıyoruz. Aslında en büyük yanlışları kendi evimizin mutfağında yaptığımızı biliyor musunuz? Özellikle birinci derece riskli besin olan et tüketiminde de dikkat etmemiz gereken birçok faktör var. Aman ne olacak yahu demeyelim, besinlerimiz bizim sağlığımızı tehdit edecek hale gelmesin. Burada yazdığım noktalara dikkat edersek hem bu bayram hem de ne zaman et tüketirsek tüketelim kafamızda soru işareti kalmayacak. Buyrun efenim, başlıyoruz.

 

Et Kesimi Nasıl Olmalı?

Sık sık duyduğumuz özellikle de haberlerde gördüğümüz bir konu bu aslında. Ülkece bu konuda çok yol katettik, artık eski ‘’kan gölü sokaklar’’ manzaralarına ne mutlu ki rastlamıyoruz. Temelden alacak olursak en güzeli aslında kurbanınızın güvenilir tesislerde kesiminin sağlanması. Bunu sağlayacak bir imkanımız yoksa veya tesislerden de etimiz parça halinde geldiyse şu noktalara dikkat etmekte fayda var;

Kesim yapılan mekan hijyen koşullarına uygun olmalıdır. Bunun için Belediye kesim alanlarını da kullanabilirsiniz. Kesim alanı olarak belirlenmemiş hiçbir yeri kullanmayalım. Kısacası bu işi profesyonellere bırakmak en güzeli. Hem islami koşullara hem de sağlık koşullarına uygun ve hayvanın canını yakmadan bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kurban Etini Nasıl Saklayabiliriz?

Kesim işlemi bittikten sonra etiniz size teslim ediliyor. Bu aşamadan sonra iş tamamen sizin mutfağınızda bitiyor aslında. Dikkat etmemiz gereken birçok nokta var fakat karışık değiller ve bir süre sonra zaten kolayca öğrenebileceğimiz noktalar. Özellikle içerisinde bulunduğumuz ayın yaz ayı olmasından ötürü hava sıcaklıkları çok yüksek. Et ve et ürünleri ise sıcağa karşı oldukça dayanıksızdır. Sıcakta bekleyen etlerde kısa sürede mikroorganizmalar üremeye başlar ve et tüketilemeyecek hale gelir. Eğer etinizi derin dondurucu yöntemi ile uzun süreli saklamak istiyorsanız yağlı kağıtlara sararak derin dondurucuda 2-3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük olarak tüketecekseniz eğer etin 24 saat dinlendirilmesi çok önemlidir. Et ve et ürünleri sindirimi zor besinlerdir ve 24 saatten önce ölüm katılığı geçmediğinden etteki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratmaktadır. Saklayacağımız etleri seçerken ise lütfen kontrolü elden bırakmayalım. Burada ise etin yağlı kısımlarından uzak durmaya çalışalım. Bahsettiğim kısımlar etimizin üzerinde görünen beyaz kısımlar. Bu kısımları çıkararak etimizi saklarsak ve tüketirsek sağlığımız üzerindeki olumsuz etkisi azalacaktır. Sakatatlara ise lütfen dikkat. Sakatat diye geçen organ etleri, karaciğer, böbrek, dalak vb., kötü kolesterol olarak adlandırdığımız LDL kolesterolü oldukça yükseltici etkiye sahiptirler. Özellikle yaş arttıkça veya kalp hastalığı riskimiz varsa bu kısımları hiç tüketmemek en iyisidir.  Dikkat etmemiz gereken noktaları aşağıda sıraladım;

  • Büyük parçalar halinde değil de küçük parçalara bölerek saklamaya dikkat edelim. Bu bize porsiyon kontrolü seçeneği de sunacaktır. Eğer kısa süre sonra çıkarıp yiyeceksek küçük parçalar halinde yağlı kağıtlara veya buzdolabı poşetine sarılı olarak buzluk kısmında bekletebiliriz. Bölünmüş ve sarılmış etler buzlukta -2 derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda -18 derecede ise 2-3 ay saklanabilmektedir.
  • Yemeye karar verdiğimizde ise mikroorganizma üremesine imkan vermemek için çözdürme işlemi yaptığımız eti tüketmemiz gerekmektedir. Çözdürülmüş eti yeniden dondurucuya atmak oldukça tehlikelidir.
  • Oda ısısında üstü açık bir şekilde bırakmaktan kaçınıyoruz. Etlerin gün içerisinde tüketilecekse bile saklanacağı yer buzdolabıdır. Çözdürülürken de yine buzdolabında sebzeliğin üzerindeki kısımda çözünmesini bekleyebilirsiniz. Sıcak suyla temas veya açık havada bırakarak çözdürme işlemleri eti hem güvenilir olmaktan çıkarır hem de besin değerini düşürür.
  • Eti hazırlarken kullandığınız mutfak gereçlerini ise özellikle de bıçağı sakın ama sakın taze meyve ve sebzelerde kullanmayın. Et henüz çiğ olduğundan halen mikroorganizma içeriği yoğundur ve pişirdiğimizde daha güvenilir hale gelecektir. Pişmeden ona temas eden bıçağı salata yapmak için kullanırsak kendi elimizle mikropları taşımış oluyoruz. Sebze ve meyve gibi taze tüketilen gıdalar pişirilmediğinden maalesef mikropları direk vücudumuza alıyoruz.

 

Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Mutfağımızda yaptığımız en büyük birinci hata da pişirme yöntemleri aslında.

  • Öncelikle kızartma ve kavurma işlemlerinden uzak duruyoruz. Etimizi fırında, haşlama veya ızgara olarak tüketiyoruz.
  • Pişirirken özellikle mangal gibi yöntemlerde etimizin ateşe çok yaklaşmamasına dikkat ediyoruz. Et pişerken üzerinde siyah bir tabaka oluşuyorsa kanserojen etkisi olabiliyor. Bu nedenle özellikle yanmış eti tüketmemeye dikkat. Çok pişmiş seviyorsak da o siyah kısımların oluşmamasına özen gösterelim.
  • Pişirirken içerisine yağ eklememize gerek yok. Et zaten yağlı kısımlar çıkarılsa dahi doymuş yağ açısından zengin bir besindir. Bu nedenle özellikle kuyruk yağı, iç yağı ve terayağı gibi doymuş yağlar eklendiğinde hem kolesterol içeriği hem de kalorisi oldukça artıyor.
  • Özellikle kendi suyunda kısık ateşte kavurma, haşlama ve ızgara yöntemleri en çok önerilen pişirme yöntemlerindendir.

Unutmayın, yaşam tarzımızda olumlu bir değişim istiyorsak değişim kendi mutfağımızdan başlar!

 

Kurban Eti Nasıl Tüketilmelidir?

Et ve et ürünleri iyi kalite ve hayvansal protein kaynağıdır. Bunun yanı sıra demir, çinko, fosfor, B12 vitamini gibi birçok yararlı besin ögesini içerir. Bu güzel besin ögelerini kaybetmeden, en yüksek yararlanımla vücudumuza alabilmemiz için dikkat etmemiz gereken noktalar var. Öncelikle pişirme yöntemlerine ve derecelerine dikkat etmemiz gerekiyor. Sonrasında hazımsızlık yaratmaması ve daha kolay tüketilebilmesi için yanına mutlaka yoğurt veya salata eklemekte fayda var. Buna ek olarak içerisindeki D vitamini emilimini arttırmak için C vitamininden yüksek besinlerle, taze meyve, portakal suyu, sebze yemeği, beraber tüketilmesi önerilmektedir. Son olarak su içmeyi ihmal etmeyelim. Et ve et ürünleri yoğun tuz ve yağ içeriğinden ötürü özellikle sıcak yaz aylarında vücudumuza ağır gelebilir. Bu nedenle yanında mutlaka kocaman bir bardak suyumuzu içelim. Üzerine de sütlü tatlı veya dondurma tercih edersek tadından yenmez ! Bu bayramı fit bitiririz. Porsiyon kontrolü ve öğün saatleri hakkında ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

 

Sevdiklerimizle beraber nice güzel, huzurlu ve leziz bayramlar olsun! Her şey tadında güzel, bu bayram hazımsızlık çekmeden, susuz kalmadan ve huzurlu bir şekilde vakit geçirmek istiyorsak bu tavsiyelere uyabilirsiniz 😊 Mutlu Bayramlar!