Kurban Bayramında Nasıl Beslenilmeli? - Diyetisyen Gamze Altınay

kurban-eti.jpg

Kurban Bayramında Nasıl Beslenilmeli?

 

Bizim sevdiklerimizle bir araya getiren güzel bayramlar! Özellikle pandemi nedeniyle uzun süre ayrı kaldık ve şimdi kontrollü sosyal hayat çerçevesinde yeniden bir bayram kutlayabileceğiz. Memleketlerimize döneceğiz, sevdiklerimizle tatile çıkacağız, belki de tek başımıza kafa dinlemeye gideceğiz. Kurban Bayramı denilince aklımıza hemmen sofralar geliyor tabi. Türk milleti olarak özellikle sofralar etrafında toplanmayı, sofralarda konuşmayı ve buluşmayı çok severiz. Peki bu bayramda tadında bırakmaya ve her şeyden yeteri kadar tabağımıza alıp sohbete doymaya ne dersiniz? Özellikle danışanlarımdan ve takipçilerimden gelen ‘’Bayramda napalım peki?’’ sorularına ithafen ben de kurban bayramı için özel önerilerimi sizle paylaşmak istedim. Buyrun bloğumuza!

 

Kurban bayramı dediğimizde aklımıza gelen öncelikli iki şey et tüketimi ve tatlı tüketimi.

Türk mutfağımız bu dönemde adeta döktürüyor diyebiliriz. Özellikle et grubu ekonomik anlamda maalesef tahıllar ve meyve-sebze grubu kadar beslenmemizde sık yer verebildiğimiz bir grup değil. Bu nedenle kurban bayramı boyunca tüketimimiz normalin üstüne çıkabiliyor. Bu durum özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan popülasyonda tehlike oluşturabilecek bir duruma gelebiliyor. Özellikle kırmızı et tüketiminin porsiyon kontrolünü sağlayamadığımız durumlarda kolesterol ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor. Riskli grupta bulunan bireyler için öncelikli önerim kırmızı et tüketirken etin yağlı kısımlarından kaçınmaları. Kırmızı et zaten yapısında hayvansal doymuş yağ bulunduruyor. Buna ek olarak bir de görünen beyaz kısımlar yani yağlı kısımlar olunca doymuş yağ içeriği artıyor. Hem bu beyaz kısımlar olmasan tüketirsek hem de pişirirken yağ eklemezsek eğer tüketimi daha sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak porsiyon kontrolü altın kelimemiz. Elbette tadına bakmak, ailemizle ve sevdiklerimizle sofrada aynı lezzeti paylaşmak çok güzel. Fakat tüketirken daha çok çorbalar, sebze yemekleri ve salatalarla tabağımızı doldurup yanına etimizi eklersek daha güzel olacaktır. Bu bayramda hem etli hem de fit tariflerimizi deneyebilirsiniz. Bunlar için de tarifleri paylaştığım bloğumuzu ekledim, ulaşmak için tıklayınız.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da pişirme yöntemleri. Ek yağ kullanmamaya özen gösterelim. Kırmızı et kendi yağıyla da pişebilir. Bu bayram kızartmayı mutfağımızdan kaldıralım. Kızartma yerine etimizi pişirebileceğimiz birçok yöntem var. Bunlardan da ayrıntılı olarak bahsedeceğim. Diğer besin gruplarını unutmamak da aslında diğer bir nokta. Evet etin bol olduğu bir dönem ve bu kültürle büyüdüğümüz için kurban bayramına yaklaştıkça et hasretiyle dolup yaşıyoruz. Bunun yanı sıra sofralarımızı taçlandıracak diğer besin gruplarını unutmamak dengeyi sağlamak adına çok önemli. Özellikle sebze yemekleri. Zeytinyağlı sebze yemeklerini bayram sofralarımıza eklemek hem sindirimi zor olan et tüketiminden sonra rahatlamamızı sağlayacak hem de erken doymamızı sağlayarak porsiyon kontrolünü destekleyecektir.

 

Tatlı Tüketiminde Nelere Dikkat Edelim?

Elbette ikramların bol olduğu bir bayram bizi bekliyor. Hele ki başka bir şehirde çalışıyor veya okuyorsanız aile evine döndüğünüz gibi harika lezzetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu lezzetlere hayır diyecek miyiz? Tabii ki hayır. Porsiyonumuzu kontrol etsek, telafi etmeyi bilsek ve dengeyi korusak yeterli.

Misafirlikte ikram edileni almamak ayıptır diye bir gerçek de var aslında toplumumuzda. Bu nedenle hayır demeyelim ama tabağımıza alacağımız miktarı bilelim.

Bayramda doğru tercihler yapabilmek gerçekten çok önemli. Örneğin tatlılarımızı seçerken yağlı veya şerbetli tatlılar yerine meyve salataları ve dondurmalı tatlıları tercih edebiliriz. Özellikle yaz aylarında bir dondurma kadar rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir tatlı olamaz zaten. Şerbetli tatlılardan hiç mi almayalım? Alacağız tabi, tadına bakacağız. Burda da dengelemek çok mühim. Tatlıları da dengelemek adına birkaç örnek vereyim. Bunları bayram boyunca devam eden bloglarımda detaylandıracağım zaten.

 

Baklava

Bir dilim baklava yaklaşık 280 kaloridir. Bir dilim baklava yediğimizde dengelemek adına beslenme programımızdan 1 dilim ekmek + 2 porsiyon meyve ve 2 tatlı kaşığı kadar yağ çıkarabiliriz.

 

Lokum

Kahvenin yanında illa ki tabağımızda göreceğiz diye düşünüyorum. 2 adet orta boy lokum 90 kalori ediyor. 2 tane orta boy lokum yediğimizde gün içerisinde beslenmemizden 1,5 porsiyon meyve azaltabiliriz.

Badem şekeri

5 adet badem şekeri yaklaşık 105 kalori ediyor. 5 adet badem şekeri yediğiniz zaman beslenmenizden 1 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı yağ veya 2 adet zeytin veya 3 adet badem/fındık çıkarabilirsiniz.

 

Bunların yanı sıra tatlı ve hamur işleri ikramlarıyla dolu akraba ziyaretlerine gideceğiz. Burada da mantığımız şu şekilde olsun; Bir öğün şeklinde olmasına dikkat edelim tabağımızın. Bu misafirliklere aç karınla gitmemeye lütfen dikkat edelim. Özellikle aç karınlayken kan şekeri düşüklüğü sebebiyle aklımıza ilk gelen karbonhidratlar oluyor ve bu da bizi ilk olarak tatlılardan yemeğe yönlendiriyor. Tabağımıza ilk olarak salata türevi ikramlardan almaya çalışalım. Sonrasında zeytinyağlı mezelerden varsa onlardan ekleyelim. Aslında salata dışındaki 3-4 çeşitten birer adet alabiliriz tabağımıza. İkramlar dışında bayramlarda kurulan sofralar bir ayrı oluyor tabi. Kendi evimizde de olsak misafirliğe de gitsek hem çeşit hem de kalori miktarları artıyor. Böyle durumlarda tercihlerimizi nasıl yapalım?

  1. Öncelikle bir kepçe çorbamızı içelim. Bu çorbayı seçerken sakatat çorbalarından uzak durursak harika olur. Kelle ve işkembe gibi çorbalardan bahsediyorum.
  2. Çorbamızı içtikten tabağımıza bol salata alalım.
  3. Salatadan sonra ise hakkımızı zeytinyağlılardan kullanmaya dikkat edelim. Zaten şimdiden mide kapasitemizin büyük bir kısmını doldurduk. Neredeyse risk ortadan kalkıyor.
  4. Şimdi sıra etli yemek tüketiminde. Tahıl grubundan yani ekmek, makarna, pilav veya bulgur elbette ekleyebiliriz. Burada porsiyon kontrolüne yine dikkat çekmek istiyorum. 1 dilim ekmek veya 3 yemek kaşığı bulguru tabağımıza alabiliriz. Makarna veya pirinç pilavını daha az tercih edelim. Etli yemekleri tercih ederken de üstte bahsettiğim noktalara dikkat edersek sağlıklı bir şekilde bayram dönüşünde tartıda artıları görmemiş oluruz. Bu hafta kalori kısıtlayarak kilo kaybı sağlayamasak da kilomuzu korumuş olarak tatilden dönmek harika hissettirecektir.