Daha Fit Bir Kurban Bayramı İçin Dikkat Edilecek 10 Nokta - Diyetisyen Gamze Altınay

434c3cc4-b5c5-4e18-95a3-536874770ba8.jpeg

Daha Fit Bir Kurban Bayramı İçin Dikkat Edilecek 10 Nokta

Gelin bu bayramdan tartıda artıları görmeden çıkalım! Bayram sonunda aklımızda sadece güzel vakit geçirdiğimiz harika anılarımız kalsın. Sağlıklı beslenme bir denge işi aslında. Bu dengeyi kurabildiğimiz sürece dilediğimiz besinden tüketebilir, bayramın tadını çıkarabiliriz! Sizin için bu bayram dikkat ettiğinizde fit kalabileceğiniz 10 noktayı paylaştım.

 

1.Kavurmalı kahvaltılara ilk gün yer vermeyelim. Etin kesildikten sonra 24 saat dinlenmesi çok önemlidir. Ölüm katılığı sebebiyle et gerçek tadında ve yumuşaklığında olmaz. Siz klasik kahvaltınızı yapın, etli öğünleri gün içine bırakalım. Diğer günlerde de etli kahvaltı varsa peynir veya yumurta kahvaltımızda olmasın.

2.Eti buzdolabında çözdürmeyi unutmayalım. Planlı gidersek eğer zaten dışarıda, sıcak suda aceleyle çözdürmemize gerek kalmaz. Bu şekilde çözdürdüğümüzde maalesef et bütün değerini kaybediyor. Etin hem tadından hem de zengin besin içeriğinden yararlanabilmek ve daha güvenli tüketebilmek için buzdolabında çözdürmeye dikkat edelim.

 

 

3.Ara öğünlerimizi atlamayalım. Öğlen veya akşam öğünlerimizde zaten fazla yerim, eti fazla kaçırırım gibi düşünmeyelim. Eğer ara öğünlerimizi atlamazsak, misafirliklerimize karnımız tok gidersek zaten kaçmayacak. Bu sayede aslında karnımızı şişirecek veya hazımsızlık yaratacak kadar çok şey yemeyeceğiz. Etin sindirilmesi zordur. Bunun yanına şerbetli ve yağlı tatlılar da eklendiğinde midemiz çok fazla rahatsız olabiliyor. Bütün gün mide yanması, hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinden sevdiklerimizle kaliteli vakit geçiremeyebiliyoruz.

 

4.Pişirme yöntemlerimize dikkat edelim. Porsiyon kontrolünü sağlamak ilk adımımız fakat kızartma ve kavurma kullandığımız yemeklerimizin kalorisini arttırmış ve besin kalitelerini düşürmüş oluyoruz. Zaten yağ oranı yüksek olan etleri pişirirken yağ eklemeyelim. Izgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri bu bayram mutfağımızda olsun.

 

5.Etin yanında neler yiyeceğimize dikkat edelim. Özellikle sindirimi zor olan et yemeklerini tüketirken yanında 1 kepçe çorba, bol bol salata ve yoğurda yer vermeyi unutmayalım. Bu sayede daha az mide rahatsızlığı çekeriz ve daha erken doyabiliriz.

 

6.Misafirlikte kahve ve çay tüketimine dikkat. Her gidilen yerde ikramlara hayır demek olmaz biliyorum ama kontrolü elden bırakmamak çok önemli. Bu misafirliklerde eğer günde 3-4 fincan çay veya kahve sınırını aştıysak suyumuzu alıp köşemize geçmek en güzeli. Çay ve kahveyi de sütsüz ve şekersiz tercih etmenizi öneriyorum.

 

7.Tatlı tüketimimizde genel olarak dondurma ve meyvelere yer verelim. Şerbetli ve yağlı tatlılar tadımlık olarak yerini alabilir. Bu sıcak havalarda dondurma kadar güzel bir tatlı tercihi olamaz! Baklava gibi şerbetli tatlı tercihleri yapacaksak da telafi etmeyi unutmayalım.

 

8.Su içmeyi ihmal etmeyelim. Özellikle misafirlikler arttıkça artan çay ve kahve tüketiminin idrar söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple vücudumuzdan su kaybedebiliriz. Hele ki yaz mevsiminde koşuşturmacayla beraber susuz kalırsak bayramımız yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısıyla zehir olmasın. Günde 2,5-3 litre su tüketmeyi unutmayalım.

 

9.Zeytinyağlıları unutmayalım. Kurban bayramı demek yalnızca et yemek demek değil. Soframız o kadar zengin ve lezzetli ki! Yalnızca et grubundan tüketip midemizi rahatsız etmek yerine tabağımızın büyükçe bir kısmında zeytinyağlılara yer verelim. Hem sağlığımız kötü etkilenmesin hem midemiz rahatlasın!

 

10.Son olarak bayram boyunca telafi etmeyi unutmayalım. Bir öğünde fazla kaçtığını düşünüyorsanız diğer öğünü biraz hafif geçirerek ve gününüze spor ekleyerek telafi edebilirsiniz. Yeni Başlayanlar İçin Yoga Rehberi İçin Tıklayınız. Unutmayın bayramlar da tatiller de hayatımızın bir parçası. Hayatımıza ara vermiyoruz. Bu nedenle sağlıklı beslenmemize de ara vermeyelim, bir arada sürdürmeye alışalım.

 

Herkese musmutlu, fit ve sağlıklı bayramlar diliyorum!