'Bayramda ipin ucu kaçtı!' Diyorsanız, Kurban Bayramı Kaçamaklarını Gün İçerisinde Dengeleyin! - Diyetisyen Gamze Altınay

bayramyazisi.png

‘Bayramda ipin ucu kaçtı!’ Diyorsanız, Kurban Bayramı Kaçamaklarını Gün İçerisinde Dengeleyin!

 

Sevdiklerimizden ayrı geçirdiğimiz bir pandemi sonrasında kimimiz belki de ilk defa memleketine gidiyor. Ailesine kavuşuyor. Sevdikleriyle bir araya geliyor. Bugün kaçmaz da ne zaman kaçar? Diyorsanız eğer, Kurban Bayramında da kontrolü elden bırakmadan sevdiğimiz lezzetlere kavuşmamız mümkün diyorum. Bunun için en güzel kelime ‘’telafi’’ tabiki de. Bu bayram diyetteyim almiyim demeyelim, akrabalarımızı kırmadan hem özlediğimiz lezzetlerden tadalım hem de formumuzu koruyalım. Buyrun önerilerimize!

Bayramda diyet gitti her şey bitti demek yok. Diyet biten bir şey değildir. Sağlıklı beslenme programları hayatımız boyunca bizle gelir aslında. Bu dengeleme işini öğrenirsek eğer diyetimiz her yere bizle beraber gelir 😊

Dengelemesi En Zor Olan Besinler

Bu gruptaki besinlerin kalorisini dengelemek elbette mümkün. Fakat sağlımız üzerindeki olumsuz etkilerini dengelemek ve olumluya çevirmek çok zor. Gördüğümüz yerde kaçsak fena olmaz diyebilirim. Tüketeceksek de en az miktarda tutmamız gereken besinler;

  • Kızartmalar, kalorisi bir yana kanserojen almamıza sebep olabilirler. Fırın varken kızartmak da neymiş?
  • Mayonez, salata sosları, kremalı soslar, et ve tavuk bulyonlar, bedenimize iyi gelmedikleri gibi midemizi rahatsız edebiliyorlar.
  • İşlenmiş et ürünleri, elbette et tüketimimiz olacak, adı üzerinde Kurban Bayramı fakat sucuk, salam ve sosis gibi ürünlerdeki maddeler kanserojen özellikte olabiliyor.
  • Şekerli ve gazlı içecekler, örneğin kola, bu sıcak havada bu seçenekler yerine mis gibi bir bardak ayran içsek veya meyve suyumuzu evde sıksak süper olmaz mı?

 

Tatlı Kaçamakları Dengelemek
  • 1 dilim baklava yersek beslenme programından 1 ekmek, 200 g taze meyve ve 2 tatlı kaşığı yağı azaltalım.
  • 3 kare çikolata yersek beslenme programından 1 porsiyon meyve ve 2 tatlı kaşığı yağı azaltalım.
  • 2 orta boy lokum yersek beslenme programından 150 gram taze meyveyi azaltalım.
  • 2 top dondurma yediğimizde beslenme programımızdan 200 ml süt veya 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı yağı azaltalım.
  • 1 dilim kremalı bir pasta yersek programımızdan 2 meyve + 2 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağı çıkartabiliriz.

Çikolata seçeneklerinde kare madlen çikolataları öneriyorum. Bunun yanı sıra bayram tatlıları olarak instagramda paylaşımlarıma göz atabilirsiniz. Hem ağzımızın tadı bozulmasın hem de kalorisi az olsun derseniz bayram tatlıları bloğumu buraya iliştiriyorum. 

Şerbetli ve kızartılmış tatlılarda ise her misafirlikte bir tane almaktan vazgeçelim. Bayramda kendimize günlük şerbetli tatlı limiti koyabiliriz. Bu sayede o gün yediğimiz tatlıyı gün içerisinde telafi ederiz. Geçer gider, pişmanlığı olmaz. Şerbetli tatlılardan bir adet yediğimizde yanında çay ve atıştırmalıklar da varsa başka bir öğün tüketmeyelim. Akşam öğününü veya diğer öğünü bekleyelim. Günün geç saatlerinde değil de sabahtan tercih etmeye çalışalım. Telafi içinse o günü veya ertesi günü seçelim, bir gün daha ertelemeyelim ki birikmesinler.

 

Hamur İşi Kaçamaklarını Dengelemek

Bayramda veya tatilde dışarıda yediysek eğer, seçimlerimizi şu şekilde yapabiliriz. Öncelikle zaten bir öğün yerine sayacağız. O gün kahvaltımızı hafif geçirerek 2 öğün şeklinde düzenleyebilir, fast food olan öğünü de 2.öğün yaparak günü bitirebiliriz. Eğer üç öğünsüz yapamam derseniz fast food öğününden sonra bir fincan sütlü filtre kahve + yarım porsiyon meyve ve 5 adet badem veya fındıkla günü kapatabilirsiniz. Pizza, lahmacun veya kebap gibi kaçamaklar olacaksa seçimlerimizi şu şekilde yapabiliriz;

Hamburger; Hamburger ekmeklerinden bir tane yiyelim, etimiz/tavuğumuz 100 gram olsun, patates kızartması varsa eğer 4-5 tane yiyelim. İçecek olarak da 200 mL ayran tercih edersek süper olur.

Pizza; Bol malzemeli (sucuk, salam, pastırma vb.) gibi malzemeler yerine daha az malzemeli ve işlenmemiş etli pizzalar seçelim. (Margarita gibi.) Orta boy bir pizzanın 2 dilimi bizim için yeterlidir. İçeceğimiz yine ayran olsun.

Pide; Kuşbaşılı-kaşarlı pide gibi karışımlar yerine sadece kuşbaşılı veya kıymalı pide tercih edelim. Bir porsiyon pidemizden 4 dilim yesek hem gözümüz hem gönlümüz doyar. Ayran tabi ki içecek olacaksa.

Makarna; Bol soslu makarnaları değil de daha çok domates veya kıymalı makarnaları tercih edelim. Bunların üzerinde peynir olmazsa süper olur. Peynirli makarnaları da tercih edebiliriz ama bir çeşit peynir en güzeli. Bundan da 6 kaşık kadar tüketsek yeterlidir.

Lahmacun; Bir ince hamurlu lahmacun yeterlidir. İçerisine de bütüün yeşillikleri dolduralım. Yanına da ayran içebiliriz.

Serpme Kahvaltı; Kendimize tatlış bir kahvaltı tabağı oluşturalım. Bir dilim ekmeğimiz veya yarım simitimiz olsun. Poğaça yiyeceksek eğer o da yarım olsun. 4 adet zeytin alalım. 40 gram kadar beyaz peynir veya 20 gram kaşar alalım. Boool yeşillik, bir adet domates ve salatalık zaten olsun. Tatlımız nerede derseniz eğer bir dilim ekmeğimiz yarım simitin üzerine bir tatlı kaşığı reçel/tahin-pekmez/çikolata sürebiliriz.

 

Misafirlikteki Kaçamakları Dengelemek

Öncelikle misafirliklere karnımız açken gitmeyelim. Aniden verilmiş bir karar bile olsa bir avuç leblebimiz, bir porsiyon meyvemiz veya bir avuç kuruyemişimiz hep bizimle olsun. Bir de yanına sade soda alırsak tadından yenmez. Misafirliğe giderken yolda bile tüketebileceğimiz kurtarıcı atıştırmalıklarımız bunlar. Eğer misafirliğe karnımız tokken gidersek zaten ısrarlara rağmen hayır çünkü tokum diyebileceğiz. Ayrıca bayramda gelecek aile, akraba ve bilimum arkadaş ısrarlarına karşı taktiklerimize de şuradan bakabilirsiniz.

Zaten tokuz, misafirliğe geldik, tatlılar, sarmalar, börekler vb. ortaya çıktı. Hele ki memleketinize döndüyseniz eğer bayram dolayısıyla çok yemeniz gerektiği gibi bir algı olabilir. Biz tabağımızı en küçüğünden seçelim, 2 adet sarma, 1 adet avuç içi boyutunda poğaça/börek, 1 adet baklava veya şerbetli tatlıyı tabağımıza alalım. Bu bizim bir öğünümüz olsun ve akşam öğünümüzü de evde hafif geçirelim.

Hem kalpler kırılmasın hem diyetler bozulmasın, herkese harika ve denge içinde bir bayram diliyorum!