Tatil Döneminde Nasıl Beslenelim? - Diyetisyen Gamze Altınay

passione-turkbuku-hotel-beach_1423_services-1-1561226955.jpg

Tatil Döneminde Nasıl Beslenelim?

 

Yoğun, yorucu ve stresli bir pandemi dönemi ardından nihayet yeni normal dönemi ile beraber oldukça rahatladık. Evlerden önlemlerimizi alarak çıkmaya başladık ve artık kontrollü sosyalleşmenin bir parçasıyız. Havaların ısınması ve Kurban Bayramının yaklaşmasıyla beraber de bizi harika bir tatil dönemi bekliyor. Bu tatil dönemi diğer tatil dönemlerine göre farklı. Bunun sebebi ise normalde yaza hazırlanma olarak gördüğümüz ilkbahar aylarını pandemi nedeniyle evde geçirdik ve hareketin de azlığı nedeniyle genel olarak kilo aldık diyebiliriz. Pandemi ardından yazın daha hafif hissetmek için bir sağlıklı beslenme planına uyum sağlamış olabilirsiniz. Bu beni çook mutlu eder. Fakat tatil yaklaştıkça danışanlarımdan da en çok aldığım sorulardan bir kaçını sizinle paylaşayım.

‘’Tatilde bizim diyet ne olacak hocam?’’

‘’Ben tatile gidip geleyim öyle devam etsek olur mu?’’

‘’Tatilde programa uymam imkansız, tatil dönüşü toparlasak olur mu?’’

Öncelikle kaçamaklar her zaman hayatımızın bir parçası olacak. Hiçbir dönemde uzun süreli olarak bir programa bağlı kalamayız. İnsanız sonuçta, robot değil. Buna rağmen ben diyorum ki tatilde de telafiler vardır! Eğer bir diyete %100 uyamıyorsak o diyet bitmiştir diye bir şey yok nihayetinde. %100 uyum değil de sağlıklı ve doğru tercihler yaparak bu tatilden tartıda artıları görmeden eve dönebiliriz. Tatiller de hayatımızın bir parçası ve sağlıklı beslenme bir yaşam tarzı bileşeni olarak hayatımızın her yerinde aslında. Sonuç olarak diyorum ki, ne güzel tatildi ya cümlesinde ‘’..ama çok yedim’’ ‘’keşke o kadar kaçırmasaydım.’’ Cümleleri olmasın. Aklımızda güzel anılar kalsın. Gelin beraber tatil döneminde/gezilerde/otellerin açık büfelerinde nasıl doğru seçimler yapabileceğimizi görelim.

1.Algımızı Değiştirelim

Tatilleri bir yemek yeme fırsatı olarak görmekten vazgeçmemiz gerekiyor. Yemek bir ödül değildir aslında. Kendimize rahatlama ve dinlenme dönemlerinde verebileceğimiz bin bir çeşit ödül var. Yaşamamız için elzem bir şey olan yemek yeme niye bir ödül olsun ki? Normal bir günde de telafimizi yaparak dilediğimizi yiyebiliyoruz zaten. O yüzden artık rahatlıyorum, 4-5 gün diyeti de bırakıyorum, temiz bir kafayla yeniden başlayacağım demeyelim.

 

2. Tatilimizi planlayalım

Burda da mı plan? Demeyelim. Planlar genelde iş için kullanılsa da aslında o kadar da işi anımsatan şeyler değildir. Bizim zamanımızı daha kaliteli ve daha güzel geçirmemizi sağlarlar. Boş kaldığımız anlarda ne kadar çok yiyeceklere yöneldiğimizi danışanlarımdan biliyorum. Bu nedenle kendimize aktiviteler planlayarak boş kalma olayını engelleyebiliriz. Örneğin önceki yeme rutinimizi, yemek yeme saatlerimizi sabit tutabiliriz. Çok daha fazla uyuyacaksak aralıklı oruç veya iki öğün beslenme gibi beslenme çeşitleri hakkında bilgi edinebiliriz. Bir plan yapacaksak bu tatil planı ‘’yemek yemek’’ üzerine olmasın. Arkadaşlarla, aileyle veya akrabalarla zaman geçirmemizi sağlayan bu etkinliklerin yemek üzerine kurulu olmaması en doğrusu. Yemek de içerisinde olsun, sofra kontrolü candır fakat yemek üzerine kurulu aktivitelerde bütün odak yemekte olunca bazen sevdiklerimizle oturup konuşamıyoruz bile.

 

3.Kontrolü elden bırakmayalım
Özellikle eğer bir otele gideceksek oradaki ‘’Açık büfe’’ler bize çoğu zaman çok seçenek ve çok lezzet gibi geliyor.

Fakat tabağımızı doldururken yaptığımız seçimler sonucu ya tabağın çoğu çöpe gidiyor yani israf ediliyor ya da o tabak bitecek diyorsak öyle bir tıka basa doyuyoruz ki hemmen uykumuz geliyor veya hazımsızlık çekiyoruz. Nasıl olsa tatildeyim, bunları hakettim diyebiliriz fakat yemek yemek hakkedilen bir şey değil aslında. Zaten dilediğiniz zaman dilediğiniz çeşitten yiyebilirsiniz. Tek yapmamız gereken porsiyon kontrol edebilmek. Açık büfeye doğru ilerlerken, seçimlerimizi yapmadan önce şu noktaları düşünmekte fayda var.

Örneğin bir öğünümüz açık büfe olacaksa kahvaltı ve öğleni hafif geçirmeye çalışmayalım ya da atlamayalım.

O öğünlerde de normal beslenmemizde olması gerektiği gibi beslenelim. Açık büfe yemeğine günün bütün açlığıyla gitmek orada kontrolü zorlaştıracaktır. Başlangıç olarak az yağlı soğuk mezeler, salatalar, çorbalar ve yoğurttan başlamak en iyisi. Bu seçeneklerimiz zaten lezzetinde de eksiklik yaşamayacağımız ve bizde tokluk yaratacak seçenekler. İlk olarak tabağımıza bunlardan alırsak eğer hem gözümüz doyar hem de karnımız.

  1. Küçük bir tabak seçelim. Tabağımızın her alanını doldurmak ve birbirilerine karışmasını engellemek için en büyük tabağı seçebiliyoruz. Halbuki buna gerek yok. Küçük bir tabak porsiyon kontrolünün ilk aşamasıdır.
  2. Küçük tabağımızı doldurmak ve oradan ayrılmak. Tabağımız dolu olmasına rağmen orada durmaya devam edersek zaten daha çok yedirme konsepti üzerine kurulu bu açık büfeden çıkamayabiliriz. O nedenle seçeneklerimizi yaptıktan sonra masamıza doğru yol almak en iyisi. Küçük olarak da bir tane tabak bizim olsun. 2-3 tabaklar gördüğümüz oluyor, buna hiiç mi hiç gerek yok bir tanecik midemiz var

Sağlıklı tabak modelini gözümüzün önüne getirebiliriz. Aşağıda görselini de paylaştığım ‘’Tabak modeli’’ doymanın ve bunu çeşitli hem de dengeli bir yolla yapmanın en güzel yöntemi. Tabaklarımızı bu tabağa benzetirsek eğer zaten hem doymuş hem de hafif bir şekilde masamızdan kalkabiliriz.

 

 

Açık büfeler dışında gittiğimiz ikinci tip açık büfeler ‘’Aile Evi’’

 

Özellikle memleketinizden başka bir yerde okuyor veya çalışıyorsanız ve ailenizi görmeye memleketinize gidecekseniz eğer aileniz ‘’Ne diyeti? Şunun tadına bak’’ tarzı çıkışlarla sizi karşılayabilirler. Bu gibi çıkışlarda neler yapabiliriz diyorsanız eğer bir önceki bloğumda bundan bahsettim. Linki hemen iliştiriyorum. Ailemizin yanına gittik, tatil ve özellikle bayram olduğu için evde neler pişiyor neler. Elbette bu güzel lezzetlerden mahrum kalmayacağız. Bu lezzetlerden de yiyeceğiz fakat kontrol yine çok önemli. Bu lezzetler zaten bizim mutfağımıza ait ve beslenmemize dahil etmemiz çok kolay. Her zaman diyorum 3-4 çeşitten 1-2 adet tabağımıza alıyoruz.

Salatamızı dolduruyoruz ve yanına süt grubumuzdan özellikle yoğurdumuzu dahil ediyoruz. Eğer yoğurtla iyi gitmeyecek bir tabaksa salata ve çorbayla başlayarak en son bu lezzetlerden tabağımıza ekliyoruz. Bu gibi çözümlerle ailemizin yanından huzurlu ve kilo almamış bir şekilde dönebiliriz. Hatta sağlıklı beslenme ne mutlu ki bulaşıcı bir durumdur. Ailemize de harika alışkanlıklar ve tarifler katarak bu tatilden dönsek müthiş olmaz mı?

Yılların alışkanlıklarını bu yaz mı değiştireceğim diyor olabilirsiniz. Neden bu yaz olmasın? Her tatil sonunda mutsuz dönmekten sıkılmadık mı? Bu yaz öyle bir dönelim ki, tatilde geçirdiğimiz huzurlu günler dışında aklımızda bir endişe veya pişmanlık kalmasın.

Güzel anılarımız bizimle gelsin, fazla kilolar tatil yerinde kalsın.