Yakın Çevremizden Gelen 'Diyet Bitiren Sözlere Rağmen' Sağlıklı Beslenmeye Nasıl Devam Ederiz? - Diyetisyen Gamze Altınay

3-women-chatting-eating-1024x683-1.jpg

Yakın Çevremizden Gelen ‘Diyet Bitiren Sözlere Rağmen’ Sağlıklı Beslenmeye Nasıl Devam Ederiz?

 

Bir değişime ihtiyaç hissetmişiz ve artık sağlıklı beslenmek istiyorum demişiz. Bu doğrultuda da belki bir uzmana başvurarak belki de kendi kendimize bir diyet uygulamaya çalışıyoruz. Öğünlerimizi planlıyoruz ve hayatımızdaki kötü beslenme alışkanlıklarından kaçınıyoruz. Değişim için ilk ve en önemli adımı yeni atmış olabilirsiniz veya uzun süredir hedeflerinize doğru adım adım yaklaşıyor olabilirsiniz. Sürecimizin hangi aşamasında olursak olalım yakın çevremiz, özellikle ailemiz ve arkadaşlarımız, bu süreci etkileyen en önemli faktörlerdir. Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeye çalışırken bir değişim söz konusu olduğundan biz de çevremizi ciddi anlamda etkiliyoruz. Bu dönemde hem onların desteğine hem de anlayışına ihtiyacımız oluyor. Bir yandan da günlük rutinlerimiz değiştiği için beklemediğimiz tepkilerle karşılaşabiliyoruz.

Bu tepkiler hakkında geçen hafta Instagram hesabımda bir anket yaptım. Bütün canım takipçilerime diyet sürecinde çevrenizden gelen ‘’Diyet bitiren sözler nedir?’’ diye sordum. O kadar çok kişi bu durumdan mustarip ki bir sürü cevap aldım. Bu yazıda da yakın çevremizden gelen diyet bitiren tepkilere karşı kırmadan ve kırılmadan kendimizi ve sağlıklı beslenmemizi nasıl koruruz bunları paylaştım.

 

  1. ‘’Bir kaşıktan bir şey olmaz’’cılar

Elbette ailemiz ve arkadaşlarımız bizim için her zaman en iyisini isterler. Fakat alışkanlıklarımız değişince onlar da bir şok oluyor tabii. Özellikle beraber dışarı çıktığınızda, doğum günlerinde, günlerde ve misafirliklerde hele ki özenle yaptıkları yemekleri veya fast food yemekler yedirmek konusunda ısrarlarla karşılaşabiliyoruz. Çevremize bir kaşıktan aslında neler olabileceğini anlatarak, değişim kararımızda ne kadar ciddi ve istekli olduğumuzdan bahsedebiliriz.

 

  1. ‘’Bu defa ye, yarın yine devam edersin’’ciler

Aman tadımız kaçmasın, hep beraber aynı tadı aynı keyfi paylaşalım gibi sevimli duygularla beraber gelen bu cümle aslında sağlıklı beslenme programımızda olması gereken sürekliliği olumsuz etkiliyor. Biz aslında ‘’diyette’’ değiliz. Yani diyet yaptık ve bitecek değil. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmaya çalışıyoruz ve bu engebeli bir yol. Bu nedenle bir değişim istiyorsak, bugünden başlamalıyız. Yarınlara ertelersek, yarınların ucu bucağını göremeyiz!

 

  1. ‘’Boşver diyeti, kaç kere geleceğiz bu dünyaya?’’cılar

Ana odaklanmak, anın tadını çıkarmak ve yaşadığımız günden keyif almak için kurulacak harika bir soru cümlesi aslında. Kaç kere geleceğiz bu dünyaya sorusu. Genel inanışa göre bir kere geleceğiz elbette. Fakat bir kere geldiğimiz bu dünyada neden istediğimiz bir vücutta iç rahatlığıyla yaşamayalım ki? Bedenimiz evimiz gibi ve evimiz yorgun bir günden sonra dinlendiğimiz naçizane yuvamız. Gün sonunda evimizde mutlu olmazsak, bütün gün yorgunluk çekmenin ne anlamı kalır?

 

  1. ‘’Boşver sen böyle iyisin.’’ciler

Elbette iyiyiz. Aslında biz her halimizle güzeliz ve varlığımız beden görüntümüzden ibaret değil aslında. Bunları artık hepimiz kabul ediyoruz. Fakat sağlıklı beslenme halk dilinde ‘’diyet’’ yalnızca ‘’iyi görünmek’’ için midir? Sağlıklı beslenerek evrensel olarak en yaygın görülen hastalıklara yakalanma riskimizi azaltıyoruz aslında. Daha iyi bir efor sarf etme gücümüz oluyor. Daha rahat yürüyor ve daha rahat gülüyoruz. Bedenimiz günümüzün her dakikasında sağlıklı olduğu için bize teşekkür ediyor. Sağlıklı beslenme ve beraberinde egzersiz mutlu hissetmenin denemesi en kolay yolu! Mutlu bir ruh, mutlu bir beden, sağlıklı organlar ve rahat bir nefes için, daha sağlıklıyken daha iyiyiz aslında.

 

  1. ‘’Bırakınca nasılsa yeniden alacaksın kiloları.’’diyenler

Öncelikle size uygun düzenlenmiş sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulayıp yağdan kilo kaybettiğimizde o kiloların geri gelmesi çok çok zor. Hele ki bunun üstüne sağlıklı beslenmeyi hayatımıza entegre ettiysek, porsiyon kontrolünü öğrendiysek ve alışkanlıklarımızı değiştirdiysek o kilolara kalıcı olarak el sallamış oluyoruz. Bu süreci diyet yapıyorum diyerek bir haftalık uygulanacak programlar olarak değil, uzun vadede sağlıklı alışkanlıklar edinmek olarak görürsek kalıcı zayıfladığımızı yakınlarımıza anlatabiliriz! Bilgi paylaştıkça çoğalır.

 

  1. ‘’Yemezsen kırılırım, hatrım için ye.’’ciler

Özellikle anne, büyükanne, komşu teyze ve arkadaşlarımızdan duyduğumuz bir cümle ile karşınızdayım. Misafirperver bir millet olduğumuzdan ötürü gerçekten emek vererek ortaya koyduğumuz, el emeği göz nuru olarak pişirdiğimiz yemekleri, börekleri, çörekleri ve tatlıları paylaşmayı çok seviyoruz. Bunun temelinde saf sevgi ve iyilikten başka hiçbir şey yok. Fakat yakın çevremizden bizim değişim ile ilgili verdiğimiz kararlara saygı duymalarını isteyebiliriz. Yine de diyet yaptığımı kimse bilmesin, ben böyle daha rahatım diyorsanız anahtar kelimemiz porsiyon kontrolü. Bir güne/misafirliğe gittik bir sürü lezzetli ve boool kalorili gün tabakları var. Hemen tabağımızı alıyoruz 3-4 çeşitten 1-2 adet seçerek tabağımıza dolduruyoruz ve yerimize oturuyoruz. Bir şey tadacaksak da yarısına baksak tadını alırız zaten, doydum diyerek bu konuyu burada kapatabiliriz.

 

  1. ‘’Bu diyeti bozmaz, ye gitsin!’’ ciler

Beslenme herkesi çok yakından ilgilendiren ve aynı zamanda çok keyifli bir konu. Bu nedenle hakkında çok konuşulup, yazılıp çiziliyor. Bu da maalesef bilgi kirliliğine sebep olabiliyor. Bu noktada sıkça karşılaştığım şeyler ‘’kalori hesapları’’ ve ‘’kalori hesaplayan telefon uygulamaları’’. Öncelikle kalori hesabı çok incelikli bir iş ve bir besinin yetiştiği toprak türünden dahi etkilenebilen bir değer. Bu nedenle kalori hesaplarımız çoğu zaman tutmuyor. Hadi kalori tuttu, besin değerleri aynı değil. Yani midemizde kapladığı hacim aynı değil ve dengeli/sağlıklı bir seçenek olamayabiliyor kalorisi aynı olsa da. Bu nedenle bu konuda karşınızda bir beslenme uzmanı yoksa, bunu ye bundan bir şey olmaz diyenlere aldırmamanızı öneririm. Diyeti hiçbir besin bozmaz. Diyet zaten sağlıklı bir yaşam tarzı oturtmaksa eğer ‘’diyet bozuldu, diyet gitti’’ diye bir durum yoktur. Bazen kalorimiz kaçabilir ama bu da telafi edilebilir bir şey! 😊